Home Blog Page 5550

Mali nogometaši iz Varaždina najbolji

0

Na stadionu NK Mladost Prelog u petak je odigran nogometni turnir za male nogometaše/ice (2010. godište i mlađi) u okviru Plazma Sportskih igara mladih.

Bio je to kvalifikacijski turnir za odlazak na državnu završnicu igara, koja se očekuje sredinom srpnja u Splitu. Na turniru su sudjelovale ekipe iz Grada Preloga, donjeg Međimurja, Čakovca i Varaždina, a zasluženu pobjedu odnijela je ekipa MNK Junajted Varaždin pobijedivši u finalu ekipu NK Mladost Komet Prelog I. Bez obzira na rezultat, sve ekipe pokazale su veliki nogometni talent i fair play igru.

Plazma Sportske igre mladih jedna su od rijetkih svjetskih amaterskih sportskih manifestacija koja je u ožujku započela svoju sezonu. Sva događanja su organizirana su u skladu s uputama i mjerama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Civilnog stožera RH uz obaveznu dezinfekciju i registraciju. Edukacija djece i mladih izrazito je važan segment Igara te na svojim događanjima djecu redovito educiraju i kroz kampanju u suradnji s Nacionalnim programom sigurnosti u cestovnom prometu te kroz kampanju ”Budi navijač, a ne razbijač”.

Plazma Sportske igre mladih slave jubilarnu 25. godinu postojanja, a u njihovom je sustavu natjecanja kroz godine sudjelovalo više od 2 milijuna djece i mladih.

Plazma Sportske igre mladih ove će godine organizirati više od 250 turnira u 10 sportskih disciplina, a prijave su moguće na stranici www.igremladih.hr za Coca- Cola Cup u nogometu, mali nogomet, Kinder turnir u uličnoj košarci, HEP turnir u rukometu, odbojku, Hrvatska pošta Cup u tenisu, stolni tenis, turnir u odbojci na pijesku, šah, graničar i atletiku. Također, organizira se i više od 25 jednodnevnih sportsko-edukativnih događanja u sklopu Telemach Dana sporta i državne završnice u Splitu, međunarodnu završnicu u Splitu te svečana otvaranja i zatvaranja Igara.

Igre su trenutno aktivne u 3 zemlje: Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini u čijim sustavima godišnje sudjeluje više od 200.000 djece i mladih.

Zvonimir Habuš: U okolici Kotoribe jutra su najljepša!

0

Konstatacije iz naslova čvrsto se drži Kotoripčan, 63-godišnji Zvonimir Habuš, i zato se nemojte začuditi kada ga s buđenjem novog dana nađete u netaknutom krajoliku njegove Kotoribe. Kaže kako dolazi razgovarati s krajolikom kojem su generacije već davno okrenule leđa, a on tome usprkos postaje sve ljepši i ljepši.

Prije je u ruci, toliko da ne bude bezposlen, nosio štap, a danas mu je u ruci njegov foto-aparat.

-Otići u tu ljeptu, a ne je zabilježenu ponijeti kući, pokazati drugima, bio bi grijeh – kaže pola u šali, a pola u zbilji jedan od najpoznatijih Kotoripčana. Po struci je električar, a u slobodno vrijeme koreograf, glumac i plesač u KUD-u Kotoriba, aktivan član udruge Međimurski samci i samice Čakovec.

U trci s vremenom i s poslom ranije nije imao vremena za druženja s ljepotama prirode. Kaže kako ga je na to natjerala korona-kriza koja ga je iz zatvorenog prostora naprosto istjerala na otvoreni. Tu se mogu osluškivati naljepše ispričane priče prirode koja i danas prkosi vremenu, njegovoj prolaznosti, ali i karakteru ondašnjih ljudi koji su o njoj brinuli drugačije od nas – priča Zvonko i tvrdi kako priroda osjeća prisutnost čovjeka, neda se i kao da nam poručuje da joj se vratimo.

-Ja joj se vraćam, vraćam je i vama posredstvom fotografija – poručuje te dodaje kako, uz sve obveze, mora naći i imati vremena za druženje s naljepšim božijim darom. Za njega su to ova stara stabla i zaboravljena bogatstva kraja pored njegove Mure.

Uživajte i vi, poštovani čitatelji, u ljepotama prirode u u okolici Kotoribe, koju vam prenosimo u fotografijama Zvonimira Habuša.

Pohvala vrijednoj i savjesnoj Ružici Mustač

0

Na posljednoj sjednici OV Svete Marije u ovom sazivu, veliku zahvalnost načelnica Općine Đurđica Slamek uputila je vijećnici Ružici Mustač iz Donjeg Mihaljevca. Pohvalila je njezin rad kao vijećnice, a posebno rad kao predsjednice VMO Donji Mihaljevec.

-Ružica je bila predsjednica koja je poticala i inicirala mnoge mjesne akcije, često i izvan planskih zadaća, a planirane je sa svojim suradnicima u cijelosti realizirala – istaknula je načelnica.

Ružica Mustač je po struci zdravstvena djelatnica. Radi u čakovečkoj Županijskoj bolnici u smjenama. No, taj joj rad nije bio prepreka da savjesno i na vrijeme prione svojim obvezama. Vjerujemo kako će se Ružica i na lokalnim izborima u svibnju kandidirati za općinsku vijećnicu, odnosno vijećnicu VMO D. Mihaljevec.

Pronosimo li milosrdnu ljubav

0

Propovijeda: fra Tomislav Božiček

Događaj Isusova uskrsnuća bio je tako silan da su njegovi učenici bili duboko potreseni i prestrašeni. U susretima s uskrslim Gospodinom rasla je njihova vjera i dublje razumijevanje. Iz biblijskih čitanja jasno se vidi kako se mlada jeruzalemska zajednica u jednom određenom ritmu okuplja oko uskrslog Gospodina, a on ih polako privodi vjeri. Bilo je i sumnje, čak i nevjere, kao kod Tome. Oni su Isusa zamišljali kao onoga koji će promijeniti njihove prilike koji će preuzeti vlast, pa će i njima osigurati važna mjesta u društvu.

U susretu s uskrslim Gospodinom apostoli polako postaju svjesni da moraju potpuno promijeniti mišljenje i ponašanje onako kako im je Isus govorio i kako je on postupao. I zato se kao plod toga novog shvaćanja počinje u mladoj jeruzalemskoj zajednici stvarati istinsko zajedništvo u kojemu su dijelili sve i bili jedno i u dobru i u zlu. Zajednica se sastajala u prvi dan tjedna u ritmu od osam dana.

To je današnja nedjelja. Zato se nedjelja i naziva Danom Gospodnjim. Uskrsli Isus došao je na njihov sastanak. I mi danas, kad god se u njegovo ime okupimo znamo da Isus dolazi da bude s nama. On donosi mir i daje nam shvatiti što je važno za naš život u određenom trenutku. Daje nam Duha Svetoga i šalje nas da ga pronosimo u svijet, da se proslavlja ime njegovo i da se spašavaju duše. Evo, čuli smo danas u evanđelju: „Mir vama! Kao što mene posla Otac i ja šaljem vas“ (Iv 20, 21).

Na tome svetom sastanku kršćanske se zajednice i svaki kršćanin osobno ispunjaju snagom Duha Svetoga. A on nas kao zajednicu i kao pojedince vodi u svijet da svima navijestimo Isusa Spasitelja i da po nama tješi i preobražava ljudska srca te širi svoje kraljevstvo ljubavi. Tako kršćani po snazi Duha Svetoga u svijetu djeluju na stvaranju boljeg svijeta. Pronose onu milosrdnu ljubav kojoj se dubine ne mogu izmjeriti i koja je kadra mijenjati ohladnjela i grijehom sasvim opustošena srca. Danas mnogi zbog ogrezlosti u grijehu i strašnog i hladnog racionalizma jednostavno ne mogu povjerovati u Isusa koji je Bog savršene ljubavi. Upravo njima Bog na ovu Nedjelju Božanskoga milosrđa otvara ranu svoga boka i pokazuje bezdan svoje ljubavi. On i nama govori kao što je rekao apostolu Tomi: „Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke“. (Iv 20, 27). Ima li negdje veće ljubavi od ove?

Pokušajmo već danas učiniti neko dobro jedni drugima. Pokažimo da smo spremni priskočiti u pomoć jedni drugima. Ako doista, poput Tome, na euharistijskom slavlju ne prepoznajemo našega uskrslog Gospodina, molimo ga iskreno da nam dade milost žarke i čvrste vjere. Molimo ga da se svakim danom sve više ostvarujemo kao prava zajednica i da živimo u radosti kao jedno srce i jedna duša. Zagledajmo se u ranu njegova boka i neprestano molimo: „Gospodin moj, Bog moj i sve moje“.

Neugodan vjetar

0

Danas izmjena oblaka i kraćih sunčanih razdoblja. Rijetko gdje je moguća koja kap kiše, zaista u nemjerljivoj količini. I dalje vjetrovito uz umjeren do jak jugozapadni vjetar. Jutarnja temperatura oko 6, a najviša dnevna između 15 i 17 Celzijevih stupnjeva. 

Ponedjeljak nam donosi djelomično sunčano vrijeme uz još malo višu temperaturu. Krajem dana sve oblačnije uz moguću kišu. Puhat će umjeren, mjestimice i jak jugozapadni vjetar. Jutro će biti svježe uz minimalnu temperaturu od 5 do 9°C, a najviša dnevna bi trebala narasti do 17 ili 18 Celzijevih stupnjeva.

EMANUEL SINKOVIĆ kandidat HDZ-a za načelnika Goričana predstavio program: Prioritet će biti izgradnja kanalizacije

0

Kandidat za načelnika Goričana, svojim se potencijalnim biračima obratio sljedećim riječima:

-Ime mi je Emanuel Sinković, imam 30 godina i magistar sam ekonomije. Osim formalnog obrazovanja,u Londonu završio program stručnog usavršavanja Ambasade Velike Britanije.

-Posljednjih 5 godina radim u Agenciji, na provedbi EU projekata, i to u službi koja trenutno provodi projekte u vrijednosti od 1,5 milijardi kuna na razini cijele Hrvatske.

-Aktualni sam vijećnik Općinskog vijeća Općine Goričan, politički aktivan više od 12 godina, član sam nekoliko udruga na području općine te zbog svog posla gdje sam svakodnevno u doticaju s poduzetnicima i mještanima vrlo dobro znam koji su problemi naše općine. Vrijeme je za kapitalna ulaganja i projekte koji će biti na dobrobit svim mještanima Općine Goričan.

Prvi kapitalni projekt za koji ću se zalagati je izgradnja sustava kanalizacije! Do danas nije napravljen ni jedan metar kanalizacije, usprkos tadašnjim obećanjima aktualne vlasti da će gradnja kanalizacije započeti 2018. godine, dok primjerice danas sva okolna naselja odavno imaju izgrađen sustav odvodnje otpadnih voda. Već sam obavio pripremne razgovore na temu izgradnje kanalizacije,a nakon što postanem načelnik, do kraja rujna 2021. g. očekujem odluku i uvjete za kandidiranje i sufinanciranje projekta od strane Europske unije.

-Ključne su javne politike i demografske mjere koje će potaknuti mlade na stvaranje obitelji. Lokalna zajednica mora dati svoj doprinos kada je riječ o mladima te poticanju mladih na obitelj. Isto tako, već kreiram nove mjere koje će poboljšati kvalitetu života našim najstarijima.

-Sljedeći projekt za koji ću se zalagati je dogradnja i opremanje dječjeg vrtića novim sadržajima koji je odavno postao premali da bi primio sve najmlađe žitelje općine i omogućio im da polaze vrtić i predškolski odgoj. To planiram učiniti uz pomoć Mehanizma za oporavak i otpornost koji je dostupan na korištenju državama članicama EU do 2023. godine, dok je prihvatljivost troškova moguća do 2026. godine.

Imam spreman program namijenjen razvoju poduzetništva s ciljem privlačenja investicija i stvaranja mogućnosti za otvaranje novih radnih mjesta u našoj općini. Moramo poticati razvoj poduzetništva kao preduvjet razvoja gospodarstva.

-Od rođenja živim u Goričanu, odlučio sam ovdje ostati i osnovati svoju obitelj. Oženjen sam i otac sam predivne djevojčice. Zbog nas samih, ali i naše djece bitna mi je budućnost općine, zato Vas pozivam da podržite moju kandidaturu za načelnika Općine Goričan.

-Vreme je za promjene – izađi, podrži me i idemo naprijed, zajedno! – poručuje Emanuel, mladi kandidat za načelnika Općine Goričan.

Vlakom do Zagreba kao prije 130 godina!

0

Na svojoj 19. sjednici, u rujnu 2020. godine, Skupština Međimurske županije, na prijedlog vijećnika Željka Pavlica – MDS, usvojila Zaključak kojim se poziva HŽ Infrastruktura da u narednim godinama osigura dostatna sredstva za obnovu i redovito održavanje mreže pruga i pružne infrastrukture na području Međimurske županije, te za obnovu, modernizaciju i elektrifikaciju cijele dionice pruge ZAPREŠIĆ-NOVI MAROF-KOTORIBA.

-Navedenim Zaključkom htjelo se potaknuti HŽ na pokretanje ulaganja u pružnu infrastrukturu na podrjučju Međimurske županije koja je zbog neodržavanja u katastrofalnom stanju i kao takva prijetnja putnicima, a također smo upozorili i na prometnu izoliranost Međimurja prema ostalom dijelu Hrvatske, jer je pruga na dionici prema Zagrebu, preko Novog Marofa, također u lošem stanju, vlakovi voze minimalnim brzinama, pa putovanje od Kotoribe do Zagreba traje 3 sata i 39 minuta – ističe Željko Pavlic i nastavlja:

-Prometnu izoliranost Međimurja pojačava i činjenica da Međimurje ima dnevno samo jednu liniju do Zagreba, jedini direktni vlak iz Kotoribe za Zagreb kreće iz Kotoribe u 18.18 sati, stiže u 21.57, a iz Zagreba za Kotoribu kreće u 14.27 a stiže u 18.00 sati. Na 21. sjednici Skupštine Međimurske županije postavio pitanje HŽ Infrastrukturi, koji su radovi na obnovi pruge i infrastrukture, vezani uz Međimurje, predviđeni u 2021. godini i u narednim godinama i kolika su osigurana sredstva za tu namjenu?

Odgovor je stigao, a Pavlic ga je prokomentirao riječima:

-U odgovoru, koji je dosta neprecizan, HŽ Infrastruktura prvo navodi da su u tijeku aktivnosti na izradi studijske dokumentacije za Projekt povezivanja željeznicom unutar funkcionalne regije Središnje Hrvatske – Lepoglavska spojnica, za koji je sklopljen Ugovor sa izrađivačima studijskog dijela dokumentacije u vrijednosti od 6,2 milijuna kuna. S obzirom da u odgovoru nije navedeno kolika će se sredstva uložiti u obnovu postojeće pruge prema Zagrebu, via Novi Marof, možemo zaključiti da do ulaganja i obnovu te pruge neće doći. Početak radova na Lepoglavskoj spojnici predviđen je za 10 godina, što je izjavio predsjednik Vlade RH Plenković za vrijeme svojeg nedavnog boravka u Čakovcu i Varaždinu, što znači da Međimurce čekaju još godine teškoća u komunikaciji sa svojom glavnim gradom i ostalim dijelovima Hrvatske. Međimurje i dalje ostaje u prometnoj izolaciji- rekao je Pavlic.

MDS će se i dalje zalagati da se Međimurje što bolje prometno poveže sa Zagrebom, a time i sa ostalim dijelovima Hrvatske, a to se može postići ulaganjem u obnovu postojeće pruge, kako bi se povećale brzine i smanjilo vrijeme putovanja, a isto tako i uvođenjem brzih vlakova sa vremenom polaska koji bi bio usklađen s potrebama korisnika željeznice. MDS će se i dalje aktivno, različitim inicijativama, zalagati za ukidanje prometne izolacije Međimurja- rekao njihov čelni čovjek MDS-a.

Pokažite danas svojoj braći i sestrama da su vam u srcu i da mislite na njih

0

Ovu subotu obilježavamo i kao Svjetski dan braće i sestara koji se svake godine slavi 10. travnja.

Ovoj se lijepoj tradiciji pridružio i Davor Prevalšek iz Nedelišća bez kojeg se na Facebooku malo toga dešava. Nedavno smo, pišući o njemu, doznali da ga je na tu vrstu aktivnosti potaknuo brat Mario. Zato ne čudi što se danas, kao svojevrsna bratska zahvala, na Davorovom profilu pojavila fotografija njih dvojice iz vremena kada je internet bio daleka budućnost.

Spomenimo i da je ovu tradiciju pokrenula Amerikanka Claudia Evart nakon što je, dosta rano, izgubila i sestru i brata. Tada je shvatila koliko je važno cijeniti braću i sestre te ih se redovito sjetiti.

Upravo zato jer nitko od nas ne zna što donosi novi dan zagrlite danas svog brata ili sestru, odnosno barem im se javite ako nisu kraj vas i pokažite im da mislite na njih i smatrate ih najbližima.