Home Blog Page 5549

Novi turistički proizvod goričanske nekropole pod tumulima

0

U subotu 10. travnja, je na arheološkoj rekonstrukciji nekropole pod tumulima u Goričanu po prvi puta organizirana škola arheologije. Interpretatorica baštine je bila Darija Dunjko koja je svojim stručnim znanjem uz pregršt povijesnih zanimljivosti uspjela dočarati život plemena Kelta koji su obilježili dio povijesti tog prostora.

Detalji poput njihova života, vjerovanja u zagrobni život, svih legendi o kralju Arthuru i povezanosti s Asterixom o Obelixom su prestali biti misterija i postali su stvarnost. Glavni organizator događanja je Općina Goričan, a Turistička zajednica međimurske županije i Regionalni turistički centar su se priključili kao turistička podrška.

Načelnik Općine Goričan, Mario Moharić, sa svojom zamjenicom Ines Bašnec je prezentirao nastavak razvoja navedenog turističkog proizvoda kroz novi projekt rekonstrukcije Keltskog sela koje se u budućnosti bude sagradilo odmah uz samu Nekropolu pod tumulima i samim time upotpunilo jednu cjelinu povijesne vrijednosti.

Direktor Turističke zajednice Međimurske županije, Rudi Grula je u kratkim crtama prezentirao ideju o izgledu i funkcionalnosti samog interpretacijskog centra koji svoje mjesto zauzima u Eko muzeju „Međimurje malo“. Voditeljica Regionalnog turističkog centra, Jelena Berečić, je u znak konkretne podrške ovakvim projektima organizirala dolazak grupe iz Zagreba koje je potaknula želja da upoznaju rodni kraj jedne članice njihove grupe, Općinu Goričan.

Sami itinerar izleta je započeo na Mađerkinom bregu, međimurskom prirodnom vidikovcu, nastavio se uz kvalitetnu kapljicu vina vinarije Cmrečnjak i obilazak mlina na Muri i interpretacijskog centra koji je dio Eko muzeja „Međimurje malo“.

U ljudskoj naravi je potreba da zna što budućnost nosi svakome od nas. Korak tome nam daje arheologija koja uz malo truda pokazuje povijesne činjenice i otkriva nam tajne što se sve u povijesti događalo i oblikovalo nas je u osobe kakve smo i danas. Povijest se ponavlja i tu leži tajna naše budućnosti.

– Svima kojima smo uspjeli zagolicati maštu pozivamo da u budućem periodu budu dio škole arheologije koja će se udomaćiti kao novi turistički proizvod u ponudi međimurske destinacije. Sve dodatne informacije o novom turističkom proizvodu možete pronaći na web stranici Visit Medimurje – poručuju organizatori.

260 poklona starim i potrebitim mještanima

0

Na posljednjoj sjednici OV Kotoribe, načelnik Općine Ljubomir Grgec izvijestio je vijećnike kako je Općina, posredstvom svoga Socijalnog vijeća, podijelila 260 poklon paketa za uskrsne blagdane. Paketi, vrijednosti 250 kuna, dijeljeni su prema zacrtanim kriterijima. Posebne zasluge toj podjeli pripadaju članovima Socijalnog vijeća, kojemu je predsjednik Josip Forauer, a članovi Ana Škoda i Stanislav Kostanjević.

Sastaju se prema potrebi, u prostorijama Općine, a sve kako bi potrebitima omogućili ostvarivanje prava i osigurali barem donekle normalan život.

-Posebno smo aktivni pred Božić i pred Uskrs, kada osobe starije životne dobi i socijalno ugrožene osobe dobivaju poklon paket da bi blagdane mogli dostojanstveno proslaviti. Naša je misija pomoći ljudima, uvijek smo dostupni za svakojake situacije koje život nosi, a  najveća nam  je nagrada zadovoljstvo potrebitih mještana Kotoribe.

U Varaždinskoj županiji 98 novih slučajeva zaraze, preminule tri osobe

0
bolnica, koronavirus

U Varaždinskoj županiji je tijekom 24 sata evidentirano 98 novih slučajeva zaraze koronavirusom. Broj novozaraženih u tjedan dana na 100.000 stanovnika je 376, dok je 14-dnevna incidencija na 100.000 stanovnika 679.

Na bolničkom liječenju u Općoj bolnici Varaždin nalaze se 104 osobe s težom kliničkom slikom, od kojih su 62 smještene na lokaciji u Varaždinu, a 42 osobe su u Klenovniku. U jedinici intenzivnog liječenja nalazi se 17 osoba, od kojih je 16 na respiratoru, a u posljednja 24 sata preminule su tri osobe pozitivne na COVID-19.

Tijekom jučerašnjeg dana testirano je 811 uzoraka pri čemu je udio pozitivnih među simptomatskim pacijentima 30 posto, a udio u svim testiranim uzorcima iznosi 12 posto.

Od početka epidemije na području Varaždinske županije evidentirano je 17.454 osoba pozitivnih na COVID-19. Aktivnih slučajeva je 747.

Pozivamo sve građane da svoj interes za cijepljenjem iskažu prijavom na portalu cijepise.zdravlje.hr jer će isti koristiti na pozivanje na cijepljenje u predstojećem razdoblju.

U privitku šaljemo pregled novih slučajeva prema jedinicama lokalne samouprave na području Varaždinske županije.

Sve odluke Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske su dostupne na njihovim službenim stranicama.

Jednako tako su i sve preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo dostupne na webu putem sljedeće poveznice.

MAŠA HRUSTEK-SOBOČAN: Više volim da moj muškarac cijepa drva nego rašpa noktiće

0
Maša Hrustek - Sobočan

Za nekoliko tjedana čakovečki Muzej Međimurja zablistat će novim sjajem. Veliki doprinos tome dala je cijela ekipa iz muzeja predvođena neumornom ravnateljicom Mašom Hrustek-Sobočan. Iako joj je muzej drugi dom, a posao najdraži hobi, uspijeva pronaći vremena i za brojne druge aktivnosti. Je li joj draža palača od tamnice, fotkanje mobitelom ili foto-aparatom, borovnice ili paulovnije, bajkeri ili metroseksualci i njene druge tajne otkrivamo u današnjih Deset kratkih portala medjimurski.hr. Pogledajte video.

Muškarac (39) napuhao 2,39 promila, policiji se predstavio kao svoj kum, evo kako je sve završilo

0
Matija Habljak/PIXSELL

U Omladinskoj ulici u Koprivnici policijski su službenici u subotu oko 18.40 sati zatekli 39-godišnjaka koji je upravljao osobnim automobilom, najblaže rečeno ‘totalka pijan’. Ono što se vidjelo izdaleka, samo su potvrdili kada su ga alkotestirali i izmjerili mu 2,39 promila, javlja Podravski list.

Pijani vozač kod sebe nije imamo dokumetne kojima bi mogao potvrditi identitet pa umjesto da je dao svoje podatke, rekao je ime, prezime, adresu i JMBG svojeg kuma.

Nakon što je priveden u postaju na triježnjenje, policajac dok je upisivao podatke kako bi ga ‘uknjižio’ za ‘noćenje’, odnosno triježnjenje u policijskom ‘apartmanu’, shvatio je prevaru koju je 39-godišnjak pokušao izvesti zato što osobno poznaje njegovog kuma, piše Podravski list.

Cijelu priču možete pročitati ovdje.

Međimurje već 56 godina volim kao da sam tu rođen i tu ljubav prenosim unucima

0
smart

Portal medjimurski.hr svake vam nedjelje donosi priču o jednom tjednu u životu naših poznatih i manje poznatih sugrađana. Iz prve ruke prenosimo njihov osvrt na sve ono što im je obilježilo tjedan u poslovnom i privatnom smislu. Naš ovotjedni gost je predsjednik Općinskog vijeća Općine Nedelišće i Matice umirovljenika Međimurske županije Podružnice Nedelišće Ljudevit Bošćak koji je i u mirovini višestruko aktivniji od mnogih koji su zaposleni. Kazališni amater, nekadašnji predsjednik Odbora za Međimursku popevku kojom se još uvijek bavi, suinicijator Smotre međimurske popevke za Pomurske Hrvate u Mađarskoj kao i smotre „Pesmarica naših mamica“ u Ivanovcu, aktivan član Zbora atletskih sudaca Međimurja (međunarodni atletski sudac). Dobitnik je najvišeg županijskog priznanja Nagrade Zrinski na području kulture za 2020.godinu. Pročitajte i pogledajte kako je proveo posljednjih sedam dana

Ponedjeljak, 5. travnja

Uskrsni je ponedjeljak, lijepi dan, miran i bez nekih posebnih obaveza. Smirenje nakon burnog proteklog preduskrsnog tjedna. Sudjelovanje naše Matice umirovljenika MŽ Podružnice Nedelišće u podjeli „uskrsnica“ umirovljenicima s niskim mirovinama. Posjeta mojem rodnom kraju, Visokom (kraj Novog Marofa) iz kojeg sam otišao prije 56 godina na školovanje u Međimurje.

Prisjećam se sa sjetom tih dana. Nova sredina, nema pitomih prigorskih brežuljaka, sve ravno. Drugi ljudi drugačiji govor, drugi običaji. Imao sam sreću prilagodio se i zavolio Nedelišće i Međimurje. Stekao prijatelje, našao divnu suprugu Mariju. Zahvalan sam obitelji Pintarić koja me prihvatila kao svojeg. A dalje klasika, izgradnja kuće, dvoje djece Valerija i Marko, četvero unuka. Ali sad moram završiti, pozvani smo u Pušćine k sinu Marku na rođendanski ručak. Marko sretan ti 34. rođendan!

Utorak, 6. travnja

Uobičajeno jutro. Kava i hranjenje kanarinaca (tri mužjaka i četiri ženke) koji nas svojim pjevom dočekuju svako jutro. Utorkom odlazim u tajništvo Matice umirovljenika MŽ Podružnica Nedelišće koje radi utorkom i četvrtkom od 8 do 11 sati. Naša podružnica je po članstvu najbrojnija udruga u Općini Nedelišće i imam čast i zadovoljstvo što sam na njenom čelu. Vrijedna tajnica Štefanija Oreški za računalom, dolazak dopredsjednika Josipa Debelca i rasprava kako uskladiti i sprovoditi zacrtane aktivnosti u ovom čudnom vremenu pandemije. Kažu nam stručnjaci i stožer da smo rizična skupina. Kako uskladiti i pomoći toj „rizičnoj skupini“ da lakše prebrodi ovo ludilo. Dogovorili smo da u četvrtak odredimo datume za sastanak IO Podružnice i sastanak povjerenika po naseljima. Veselim se skoro svakodnevnoj popodnevnoj šetnji sa susjedom Franjom Bratkovićem. Danas rasprava o skorim izborima kao i o tragičnom smrtnom ishodu obiteljskog nasilja.

Srijeda, 7. travnja

Unuci Sabini rođendan. Sretno Sabina! Bliži se kraj predsjedanja Općinskim vijećem Općine Nedelišće. Jutarnji sastanak s načelnikom Darkom Danijom i utvrđivanje dnevnog reda 31.Sjednice OV, zadnje sjednice ovog saziva. Razgovor s Markom Korajem, voditeljem Odsjeka za pravne i opće poslove Općine Nedelišće. Odličnim pouzdanim mladim čovjekom koji mi je bio desna ruka u vođenju sjednica OV kao i snalaženju u šumi zakonskih i podzakonskih propisa. Hvala Marko na pomoći.

smart

Kad smo već kod politike ne smatram se nekim političarem. Hvala vijećnicama i vijećnicima na korektnom radu s naznakom da su odluke uglavnom bile jednoglasne. Novom sazivu vijeća želim uspješan rad i konačnu odluku o izgradnji Centra za kulturu. Popodnevno razgledavanje vrta i voćnjaka i žaljenje zbog mraza. Neće biti ranih trešanja, krušaka, breskvi i marelica.

Četvrtak; 8. travnja

Jutarnji posjet Općini Nedelišće. Ugodni razgovor s zamjenikom načelnika Željkom Kacunom. Rasprava gdje će se održati 31 sjednica OV zbog poznatih razloga i okupljanja većeg broja osoba. Materijali za sjednicu idu i sjednica će se održati u Kongresnoj dvorani MESAP-a. Zatim kancelarija Matice umirovljenika MŽ Podružnica Nedelišće. Dogovor oko sastanka povjerenika po naseljima i puno objašnjenja o zabrani okupljanja i provođenja aktivnosti umirovljenika.

Petak, 9. travnja

Dan bez posebnih obaveza.Razmišljam kakvu poruku poslati najranjivijoj skupini našeg društva. Dragi moji umirovljenici, uz sve nedaće i male mirovine, glavu gore! I nikad ne zaboravite…Sjećanja na prošlost lijepa su i često uljepšavaju svakodnevnicu. Ne žalite za onim što je prošlo, jer time narušavate ljepotu sadašnjosti. Svako razdoblje života krije u sebi pregršt lijepih trenutaka na koje se u budućnosti svi osvrćemo s čežnjom. Planirajte budućnost, ali ne zaboravite sadašnjost. Ne čekajte najbolje godine, one su već tu, njih upravo živite! Udahnite hrabro život i krenite punim plućima naprijed!

Subota, 10. travnja

Subota nama umirovljenicima kao i svaki drugi dan. Priprema kosilice za prvu košnju dvorišta i voćnjaka. Košnja, supruga zove na ručak.

smart

Malo odmora i sjedam za računalo i izabirem popevke i pišem popratni tekst za emisiju, čak 184-tu, Međimurske popevke koja ide svake druge subote na Radiju 105. Što izabrati? Koje slovo pritisnuti? Osim onog uobičajenog. Poštovani slušatelji…

No previše je tog Međimurskog kulturnog blaga. I sve ide kako treba. Tko može ostati ravnodušan kad čuje ‘Kličeci si na red (pjeva Anita Fučko) ili kad čuje ‘Tri dni mi je kak sam došel s tabora’ (Muška pjevačka skupina KUD-a Katruže Ivanovec).

smart

Nedjelja, 11.travnja

Mnogi će reći da umirovljenicima tjedan sporo prolazi, ali kao i mnogi prethodni ovaj mi je tjedan jednostavno projurio. Ne kaže se bez razloga da čovjek u penziji ponekad radi više nego za radnog vijeka.

Kraj tjedna, ipak, čuvam za obitelj, a druženje s unucima ništa ne može zamijeniti.

Ukrali računala i mobitele, a razne predmete i službenu dokumentaciju polili tekućim sapunom

0
Ilustracija, Odgojni dom Ivanec
Osgojni dom Ivanec, maloljetnici

Općinsko državno odvjetništvo u Varaždinu je 7. travnja provelo ispitivanja trojice uhićenih maloljetnih hrvatskih državljana (2004., 2004. i 2003.) zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenih djela produljene teške krađe, oštećenja tuđe stvari i krađe.

– Postoji osnovana sumnja da su maloljetnici od 3. do. 5. travnja 2021. u više navrata provalili u zatvorene prostorije odgojne ustanove u okolici Varaždina iz kojih su uzeli i zadržali za sebe više prijenosnih računala, mobitela i drugu tehničku opremu (ukupna vrijednost od najmanje 60.000,00 kuna) te da su razbili dio pronađenih uređaja (računala, monitori i pisači). Osnovano se sumnja da su iz ormara izvadili i razbacali razne predmete i službenu dokumentaciju te ih polili tekućim sapunom, a zatim sve prostorije zaprašili prahom iz vatrogasnih aparata, čime su izazvali štetu u visini od najmanje 140.000,00 kuna. Postoji osnovana sumnja i da su 5. travnja 2021. u dvorištu jedne obiteljske kuće ušli u nezaključani osobni automobil te pronašli originalni ključ i odvezli se tim vozilom zadržavši ga za sebe – javlja DORH.

Sudac za mladež Općinskog suda u Varaždinu prihvatio je prijedlog državnog odvjetnika i odredio svim maloljetnicima istražni zatvor zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke u postupku i zbog opasnosti od ponavljanja kaznenih djela.

Valentino Škvorc ima podršku HDZ-a Općine Mala Subotica

0

Hrvatska demokratska zajednica Općine Mala Subotica je prije 4 godine, a sve u cilju još intenzivnijeg razvoja općine, novog vala i nove energije na političkoj sceni Male Subotice, poduprla Valentina Škvorca za novog načelnika.

– Vizija daljnjeg razvoja i programska načela također su bila sukladna, imali smo isti pogled u budućnost. Nakon 4 godine, na kraju prvog mandata analizirajući rezultate i ostvarenja konstatiramo da smo bili u pravu, te da je podrška tada bila opravdana – napisali su u priopćenju.

Stoga, ovim putem žele izvijestiti javnost, žitelje i sumještane općine Mala Subotica, da će i za naredni četverogodišnji mandat podržati kandidaturu Valentina Škvorca za načelnika.

>>>Valentino Škvorc i u slijedeće 4 godine želi biti na čelu Općine Mala Subotica