"DVIJE ČAŠE" AUGUSTA DVANAJŠČAKA!

FOTO Pjeva, svira trubu, piše pjesme, veseo je, izgleda kao mladić, ima curu, a tek su mu, kaže, 72 godine!

Autor: Ivica Jurgec Foto/Video: Ivica Jurgec /Arhiva A.D.
- Oglas -
- Oglas -

On je legenda. Malo je takvih ljudi u bregovitom dijelu Međimurja kao što je August Dvanajščak iz Jurovčaka. Ovaj umirovljenik, koji ni trenutak ne miruje, ima 72 godine, a još je pun energije. Pjeva, sklada, piše, svira… Kao mladić je, kažu oni koji ga poznaju. A tako i izgleda. Opravdano ga krasi uzrečica: ako želiš imati dobru feštu, onda moraš zvati Augusta Dvanajščaka.

I tako je već više od 55 godina.

- Oglas -

– Sve je počelo u srednjoj drvnoindustrijskoj školi u Ljubljani. Tu sam učio zanat, a usput sam u obližnjoj Škofjoj Loki polazio glazbenu školu za trubu. Zajedno sa mnom u istu srednju školu je išao i brat Ivan, koji je također imamo mamine gene u sebi kao i ja, pa je u Škofjoj Loki učio svirati violinu. Znao sam već tada da ću se profesionalno ili ne, cijeli život baviti glazbom. Znao sam da će mi ona pružiti najljepše trenutke u životu.

Neki davni počeci…

Tako je i bilo. Odmah po završetku stručne škole zaposlio sam se u tvrtki “Murales” u Ljutomeru u kojoj sam radio cijeli život i stekao mirovinu, a svo ostalo vrijeme posvetio sam glazbi – govori August s osmjehom na licu kojeg nikad ne skida. Njime prikriva sve one emocije koje nosi duboko u sebi i tek ih kroz svoje pjesme iznosi pred publiku. Dosad ih je napisao osamdesetak, koje se nalaze snimljene na CD-ima. Stvara i dalje, a upravo priprema pjesme za novi nosač zvuka. Dva singla “Daleko je dom” i “Nenadan susret” već se uspješno vrte na lokalnim radio postajama.

- Oglas -
Na fašenku u Štrigovi

No, vratimo se malo unatrag. Zašto baš truba? – pitam Augusta.

– S jedne strane zato što je u ono vrijeme truba bila višestruko jeftinija od, recimo, harmonike, a s druge što me njezin zvuk opijao do dna duše. Još kao dječarac, pa i kad sam krenuo u srednju školu, ja sam odlazio slušati glazbu na zabave u ondašnje toplice Vučkovec. Tamo je u trubu svirao Pišta Makovec. To je bilo nešto fenomenalno.

Drago Brežnjak i August Dvanajščak

On me navukao i nikad nisam požalio. Zanimljivo je da sam i svoj prvi nastup sa 16 godina imao upravo u Vučkovcu. Došao sam na ljetni raspust i tu je svirao duo, pozvali su me i onda sam s njima prvi put zasvirao javno. Imao sam tremu, ali bio sam neizmjerno sretan – prisjeća se Dvanajščak. Prvo je nabavio neku jeftinu trubu, a danas svira na skupoj marke Bash. Između njih, “potrošio” je 8 truba.

Poslije vojske nastavio je svirati u raznim glazbenim skupinama sve do današnjih dana. Jedno vrijeme je s bratom Ivanom, koji je također poznati pjevač i skladatelj), svirao u “Karanfilima”, a onda je svatko krenuo svojim putem.

Dvije čaše na mom stolu…

– Ja sam u prvim sastavima uglavnom pjevao prateće vokale i svirao trubu. Igrom slučaja u “Crno-plavima” počeo sam pjevati glavni vokal i dobro nam je išlo. Svirali smo svatove, zabave i sve druge veselice. Bilo je puno posla, a zajedno smo ostali 18 godina. Zatim sam jedno vrijeme nastupao i sa sinom Oliverom, koji odlično svira saksofon i bas gitaru – kaže August.

Priljatevao je s Nanom Prša i mnogim drugim zvijezdama

Iako je već tamo negdje 1985. godine napisao prve pjesme, ipak je na nagovor sina Olivera 1998. godine počeo ozbiljno komponirati i pisati tekstove za pjesme. Kako je oduvijek bio skroman, Gusti je prvo vlastite pjesme pjevao samo u užem krugu poznanika i prijatelja. No, krug se širio, pjesme su postajale sve traženije, pa ih je počeo snimati i na CD. Sve češće su se mogle čuti i u programima lokalnih radijskih postaja u Međimurju, Podravini, Hrvatskom zagorju, Varaždinu… Godine 2010. nastala je nenadmašna pjesma “Dvije čaše”, koja se do današnjih dana stalno izvodi u emisijama čestitki, želja i pozdrava. Bila je i ostala hit.

– Nema tog nastupa gdje je, na zahtjev publike, ne izvedem i po nekoliko puta. To mi je jako drago, tim više što su i ostale moje pjesme doista tražene. Meni je glazba terapija, pričinjava mi puno zadovoljstva, dobro se osjećam, pogotovo kad su sretni i ljudi kojima sviram i prenosim svoje emocije – ističe August, dok njegova partnerica Anika kroz osmijeh i klimanjem glave potvrđuje što Gusti kaže.

S prijateljicom Anikom

Zdravlje ga dobro služi, pa redovno svakog tjedna (ponekad i više puta) nastupa s Dragom Brežnjakom. Oni su ti koji znaju pjesmom otjerati loše raspoloženje i napraviti pravu veselicu.

– Dok to neću moći, više neću ni nastupati – kaže Gusti.

I na koljena ako treba…

Vjerujemo da će do tada proći još puno vremena i da će njegove pjesme mnogima život učiniti ljepšim i plemenitijim. Zar bi čovjek mogao poželjeti nešto više!?!

- Oglas -

Podijeli:

NAJNOVIJE

PROČITAJTE JOŠ

VIDEO/FOTO Roda u Maloj Subotici brižno čuva i hrani svog ptića

Mještani Ulice Alojzija Stepinca u Maloj Subotici uživaju u prizoru koji uvijek izmami osmijeh na lice. Na vrhu...

FOTO Od Kanade do Međimurja: Članovi obitelji Verli ponovno se okupili u Draškovcu!

Mnogobrojna obitelj Verli okupila se u subotu, 20. lipnja 2026. godine u Draškovcu, u Dravskoj ulici, gdje je...

FOTO Općina Vratišinec obilježila Dan antifašističke borbe polaganjem vijenca

Jučer uoči Dana antifašističke borbe, općinski načelnik Mihael Grbavec, predsjednica Općinskog vijeća Štefanija Jambrošić te općinske vijećnice položili...

FOTO Više od 1150 trkača na sedmom Čakovečkom noćnom ceneru potrčalo u najkraću noć

Točno u 21:06 sati, pucanj iz topa Zrinske garde označio je start sedmog izdanja Čakovečkog noćnog cenera, najveće...