“Izađite iz ormara, otkrijete svijetu tko ste, ima vas puno više nego što mislite!”, poručuju organizatori 1. Gej parade – 1. Prelog Pride, koja će se održati na ulicama grada Preloga na sam Uskrs, 5. travnja 2026. godine sa startom na Trgu slobode u Prelogu.
Organizatori su Grad Prelog i Turistička zajednica Grada Preloga, koji ovime pokazuju, ističu, da su svi ljudi jednako važni, bez obzira kakve ih je stvorila priroda, a pozivaju na paradu sve: od homoseksualaca do onih koji nisu sigurni jesu li rođeni u pravom spolu do običnih ljudi koji im žele pružiti podršku.
– Ponesite rekvozite, obucite se što šarenije i veselije, u duginim bojama, pokažimo svima da smo tolerantna zajednica s velikim srcem za sve! – dodali su organizatori, koji su se odlučili za 1. gej paradu baš na sam Uskrs, simbol početka novog života za sve koji su drukčiji.

Grad Prelog ovime dokazuje da je moderan grad požaljan za život svakog stanovnika, grad tolerancije, ljubavi i razumijevanja za LGBTQ zajednicu čiji pripadnici u Međimurju i Hrvatskoj često žive “skriveni”, u strahu od osude i neprihvaćanja.
– Svatko želi biti prihvaćen, svaki čovjek je jedanko vrijedan i ne zaslužuje da ga se stigmatizira zbog toga jer voli osobe istog spola ili je rođen u krivom spolu. Pokažite svojim dolaskom na paradu razumijevanje i pružite podršku onima koji su drukčiji! – poručuju organizatori, ističući da je sve to igra prirode, a homseksualizam postoji i kod dupina i majmuna.
Okupljanje sudionika, uz pozdrave istaknutog preloškog poduzetnika koji će javno svima obznaniti da je homoseksualac i da se rastaje od supruge, kojoj se duboko ispričava što ju je uvukao u nesretan brak opterećen pritiskom ovog netolerantnog društva i strahom od neprihvaćanja u konzervativnoj hrvatskoj sredini, bit će u 10 sati ispred Doma kulture.
– Dođite i podržite one s kojima se priroda poigrala! Tko smo mi da sudimo?! U Gradu Prelogu poželjni su svi, od osoba s teškoćama u razvoju, osoba s invaliditetom, preko LGBTQ osoba do onih sasvim “običnih” – ističu organizatori.
Nažalost, ovo je samo prvoaprilska šala, a ovako nešto u Medimurju možda doživimo za nekih 20-ak godina. Najranije.
