Home Blog Page 5557

Nakon Doma zdravlja u Novom Marofu, energetski obnovljen i Dom zdravlja u Varaždinskim Toplicama

0

Danas je održana  završna konferencija   projekta ”Energetska obnova zgrade Doma zdravlja Varaždinske županije, ispostava Varaždinske Toplice”  kojoj su nazočili zamjenik župana Varaždinske županije Robert Vugrin, gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković, zamjenica direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost mr.sc. Alenka Košiša,  Čičin-Šain, ravnatelj Doma zdravlja Varaždinske županije Renato Podbojec,  gradski vijećnik Grada Varaždinskih Toplica Željko Bedeković, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske braniteljeLjubica Božić, Darko Detelj, zamjenik pročelnice Upravnog odjela za graditeljstvo, prostorno uređenje i zaštitu okoliša te Krunoslav Blaži, ravnatelj Javne ustanove za razvoj Varaždinske županije.

Projekt obnove Doma zdravlja prezentirao je ravnatelj Doma zdravlja Varaždinske županije Renato Podbojec.

-Moram istaknuti kako nakon provedene energetske obnove ove  zgrade očekujemo  smanjenje godišnje primarne potrošnje energije za čak 66,95%. Također, izgradnjom sunčane fotonaponske elektrane na krovu zgrade i ugradnjom dizalice topline za hlađenje uveli smo nove mjere korištenja obnovljivih izvora energije iz lokalnih izvora. Navedenim projektnim aktivnostima osiguralo se smanjenje emisije CO2 za 67,72%. Uvjeren sam da je korisnicima ove obnovljene zgrade osigurani kvalitetan prostor u skladu s njegovom namjenom te ih od sada ovdje čekaju bolji,  sigurniji i ugodniji uvjeti – rekao je ravnatelj Doma zdravlja Renato Podbojec.

Zamjenik župana Varaždinske županije Robert Vugrin je u svom obraćanju rekao kako je obnova Doma zdravlja u Varaždinskim Toplicama samo jedan u nizu od realiziranih projekata u Topličkome  kraju.

Varaždinske Toplice zauzimaju jedan poseban status u našoj Županiji, tu su jedne od najstarijih termalnih lječilišta u Europi, a svakako najstarije u Hrvatskoj sa tisućljetnom tradicijom sa kupališnim lječilištem utemeljenim još daleke 1820 godine i sa Specijalnom bolnicom koja je najveći rehabilitacijski centar u Hrvatskoj. Župan Čačić je postavši župan prije četiri godine rekao da potencijal Varaždinskih Toplica višestruko nadilazi ne samo ono što ima, nego i ono o čemu se tada govorilo. Naravno, zbog svog velikog potencijala koji se krenuo intenzivno iskorištavati. Danas ne treba govoriti o 260 milijuna kuna vrijednih projekata koji su završeni ili su u tijeku, nego treba istaknuti i niz projekata koji prolaze ispod radara. Jedan od njih je obnova ove zgrade ukupne vrijednost 3.9 milijuna kuna, a to nije baš mali novac.

Ovime ulažemo u jezgru primarne zdravstvene zaštite ovoga grada jer u ovome zdanju djeluje sedam ordinacija, tri ordinacije obiteljske medicine, tri ordinacije dentalne medicine i jedna pedijatrijska ordinacija. Vrijedi naglasiti da je i putem jednog naizgled manjeg projekta u ovaj Dom zdravlja isporučena oprema u vrijednosti od 300 tisuća kuna što direktno utječe s jedne strane na smanjenje liste čekanja, a s druge strane ukida se potreba za odlazak pacijenata u Varaždin – rekao je zamjenik župana Vugrin.   

Zamjenica direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost mr.sc. Alenka Košiša Čičin-Šain je izrazila zadovoljstvo što se opet nalazi u Varaždinskoj županiji  koja prednjači po realizaciji projekata na području energetske obnove zgrada u javnom sektoru.

Drago mi je da se opet nalazim u Varaždinskoj županiji u kojoj sam vrlo često, a sve zbog rezultata koje ova Županija postiže. Naime, do sada je od strane Fonda u objekte koji su završeni u Županiji investirano otprilike 350 milijuna kuna od čega  je čak 177 milijuna kuna bespovratnih. Ova sredstva su uložena u obnovu jedanaest javnih zgrada na području Varaždinske županije i to je zaista pohvalno. Kao i u Novome Marofu  i ovdje u Varaždinskim Toplicama  vidimo jedno prekrasno izdanje na kojem  su postignute bitne uštede na grijanju, a uvedeni je i kompletni novi sustav grijanja i hlađenja. Dakle, koristi od ove obnove su višestruke – rekla je  Alenka Košiša Čičin-Šain.

Procijenjena ukupna vrijednost projekta iznosila je 3.914.948,60 kuna. Od toga 1.627.731,96 HRK,  sufinancirao Europski fond za regionalni razvoj kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020., Prioritetnu os 4 Promicanje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije.

Putem Fonda za sufinanciranje provedbe EU projekata (MRRFEU) sufinancirano je 1.321.247,48 HRK, dok vlastita sredstva Doma zdravlja Varaždinske županije iznose 965.969,16 kuna.

Ste čuli, kritičar Kočilek je biv Esdepejovac, ve je nezavisni, a uskoro i na listi Hadezeja za grod Čakovec!

0

Dragi moji!

Ovo baš i nije v redu. Sve ima svoj vek trajanja, i vozačka dozvola, i prometna dozvola, i lična korta, građevinska dozvola, i potvrda da nemaš koronu… Samo venčani list nema.

-Zamisli kak bi to bilo lepo da ti venčani list traje kak prometna dozvola ili lečnička svedođba. Kad ti istekne, zemeš novoga partnera i dobiš novi venčani list s rokom trajanja od pet let. I tak celi život. To se išče nišči ne zmisliv – velim onomu mojemu zakonitomu.

-Viš stvarno. Ti bi več bila v devetom braku, a ja bi biv srečen čovek – tresne on i dale nastavi gledati turske serije. A jo sam tresnula z vratima i odišla f Čakovec. To noć je opav sneg pa je bilo nekak zima pre vuri sedeti. Več sam štela brnuti v nekši štacun kad nešči zakrči:

-Hej Mica, čekaj, ideš z menom?

-O sosed Vida, kaj pa vi?

-Ma ova moja doma rekla mi je ka nabom zabadaf hodiv  po Čakofco, nek joj kupim grudjaka. Hodi mi pomori zbrati, a posle ti kovu kupim.

-No, hodi.

I dojdemo mi nutri, Vida veli kaj treba, a trgofka zapita:

-Kak su velike? – i pokaže na sebi. -Kak lobenice?

-Ne, menše – veli Vida.

-Kak jabuke?

-A kaj bi. Menše.

-Kak jejci? – pita trgofka.

-Je, kak jejci. Na oko! – bubne Vida i kupi grudjaka.

Onda me prime pod roko i lepo me odpela prek parka voti novi hotel f Čakovcu. Čekaj, aha, Castellum. Fina kova, fini ljudi, fini običaji. Stojimo mi tak sa strone kaj nam nebo čvapkalo po glovi, jer se sneg počev topiti, kad Vida iznenada veli:

-Pogledni tam prek stakla? Vidiš što nutri sedi?

-Ne poznam nikoga!

-Pa ono ti je vekši kritičar od mene. Kočilek, Kočila, goričonec f Čakovcu. Veterinor.

-No, dobro i kaj je žnjim?

-Vidiš, on nutri s pajdoši pije kaj oče, sediju vu foteljama, toplo im je, samo su f košuljaj, bez maski…A mi sirotinja poštivlemo se kaj nam se naredi, pa smo vuni.

-No, dobro, jenu kovo bomo zdržali…

Ali evo ti prslovske Side. I odmah zapita kaj se Vida srdi. A, reko, tu je nekšni Kočilek, nutri pije, a mi vuni.

-A pusti ga. Jega ti već tak nišči ne jemle za ozbiljno.

-Koga? Vidija?- pitam.

-Ne. Kočileka.

-Zakaj? – pitam ja. -Pa čovke čistam lepo zgledi.

-Ma je, zgledi. On je ve tobože nezavisni i sve okoli sebe napoda, da obračaju kapute, da su bili v drugaj strankaj i strankinjaj, a on poštejok.

-Pa ima čovek praf, ak je istina – velim ja.

-Je, Mica, vidi se da nikaj ne znaš. On ti je negda biv Esdepejovac, ve je kakti nezavisni, a čujem da bu ve tretji na Hadezejovoj listi za grod Čakovec. I što onda obroča kapute? Pitam jo vas.

Što zno kak bi se dugo mi spominali o Kočileku i njegovaj pajdošaj, šteri so se i naslikovali nutri, da ne došla nedelska Treza. I odmah z vroti se počne žaliti.

-Veli mi fčera doma on moj zakoniti da mu je od četeroje dece, koliko imamo, Jožek malo sumliv. Kak da neje njegof.

-I kaj si mu odgovorila? – odma zapita Vida.

-Rekla sam mu: Ako očeš znati, Jožek je baš tvoj!

-Nego čujte, veli Treza, pelam se ve zbeciklinom od Nedelišća i na rotoru, na onim malim betonima, piše “Posavec? Remetinec”. A moje je prezime Posavec, pa si ve mislim kaj ja imam s tem? Pa v Nedelišću je se puno Posavci.

-Pak i prinas f Prslofci, a još več f Ivanofco, a koliko ga jif tek tu  f Čakofcu – veli prsloska Sida, štera je stiha zaklenula beciklina i došla k nam v društvo.

-Eh, žene, najte govoriti gluposti. Su svi mislili da je to za našega župana Posavca, a ve sam čuv da to protivniki plošiju Jožu Posavca, koji se, navodno, prijaviv f Čakovcu i štev bi se kandidirati za gradonačelnika.

-E, ja vam to nikaj ne verjem. Čula sam jedino da je takših natpisi na več mesta i da policija već išče huligana koji je to napraviv, zbog unuštavanja društvene imovine. Navodno su mu jako blizu – velim ja i si se obrnemo prema parku, de je nekaj fest brnelo. Imamo i kaj videti. To je poturenski Lovra  parkerav svoju storu žabu citroena.

-Kak ide, Lovrek?- zapitam sva vesela.

-Što, citroen?

-Ma ne. Inače, kak ide?

-Pa tak, jemput-dvaput mesečno!

-O, ti hrmok stori. Ne pitam te to, nego kak je doma?

-A doma? Tam niti jemput!

Tuliko za denes. Lepo vas pozdravlam.

Vaša Mica

Gradonačelnik Kolarek paljenjem svijeća obilježio Dan sjećanja na holokaust

0

Jom ha-Zikaron la-Šoa ve-la-Gvura (“Dan sjećanja na holokaust i heroizam”), znan kolokvijalno u Izraelu i izvan njega kao Jom hašoa te na hrvatskom kao Dan sjećanja na holokaust ili Dan holokausta, obilježava se kao izraelski dan komemoracije za približno šest milijuna Židova koji su stradali u Holokaustu zbog akcija koje je provodila nacistička Njemačka sa svojim sudionicama i za židovski otpor u tom periodu.

U Izraelu je ovaj dan nacionalni spomendan i javni praznik, a ove se godine obilježava 8. travnja. Na prostoru kraj grobne kuće u Prelogu, na Spomen obilježje židovskom groblju, koje se u Prelogu nalazilo do pedesetih godina prošlog stoljeća, svijeću je tom prigodom upalio saborski zastupnik i gradonačelnik Grada Preloga. 

Grad Varaždin se protivi nezakonitom postavljanju baznih stanica za mobilnu telefoniju

0
29.07.2013., Varazdin - Gradjani se ocito pridrzavaju lijecnickih savjeta i ne izlaze na ulice. Danas su se rijetki gradjani uputili u setnju, citanje novina u parku Vatroslava Jagica ili se osvijezili gemistom Photo: Marko Jurinec/PIXSELL

Grad Varaždin ne podržava postavljanje baznih stanica i odašiljača bez potrebnih dozvola. – ističe se u priopćenju Grada Varaždina objavljenog zbog  više primjedbi i upozorenja građana kako se po krovovima višestambenih zgrada u kojima žive građani grada Varaždina postavlja elektronička komunikacijska oprema, odnosno antenski prihvati i  bazne stanice za mobilnu telefoniju raznih teleoperatera.

U smislu zaštite zdravlja građana ali i tumačenja zakonskih propisa Upravni odjel za prostorno uređenje i graditeljstvo Grada Varaždina, u čijoj nadležnosti je tumačenje mogućnosti postavljanja elektroničke komunikacijske opreme, se očitovao da se radi o nezakonitim radnjama te pojasnio:

Da bi se bazna stanica odnosno antenski prihvat postavio na zgradu prvi uvjet je da ta  zgrada izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom ili da je za nju izdana uporabna dozvola. Zatim, investitor postavljanja bazne stanice mora imati riješen pravni interes odnosno suglasnost vlasnika nekretnine koji dopušta radove na njegovoj zgradi odnosno nekretnini. Za navedeni zahvat se ne izdaje građevinske dozvola, međutim potrebno je izraditi glavni projekt koji mora imati odobrenja – potvrde određenih javnopravnih tijela, između ostalog i  Ministarstva zdravlja.

Također, za puštanje u uporabu antenskog prihvata odnosno bazne stanice potrebno je od nadležnog odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo ishoditi uporabnu dozvolu. Napominjemo, kako niti jedan teleopreter unazad desetak godina nije zatražio izdavanje uporabne dozvole za postavljanje antenskih prihvata na zgrade te da se očito radi o nezakonitim radnjama. 

Iako Grad Varaždin nije nadležan za uklanjanje bespravno postavljenih baznih stanica, o pritužbama i saznanjima o tom problemu obavještava nadležne inspekcije te traži njihovo postupanje.  Isto tako, u svrhu zaštite, građani se pozivaju na provjeru zakonitosti putem prijave građevinskoj inspekciji. – ističe se u javnom priopćenju Grada Varaždina.

Evidentirano 125 pozitivnih slučajeva, srećom nemamo preminulih

0

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije u protekla 24 sata obrađeno je 356 uzorka, od čega je evidentirano 125 pozitivnih nalaza na SARS-CoV-2 virus u Međimurskoj županiji, što je 35,1% pozitivnih od broja testiranih. U protekla 24 sata oporavilo se 37 osoba. Broj pozitivnih osoba u Međimurskoj županiji na današnji dan je 374.

Obavljenim testiranjima brzim antigenskim testovima evidentirana su 2 pozitivna slučaja, dok je iz drugih županija javljeno o 5 pozitivnih slučajeva osoba s prebivalištem/boravištem u Međimurju. Do danas je u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo uzeto 48 334 uzoraka, ne računajući testiranja naših građana u drugim ustanovama unutar i izvan Međimurske županije.

U Županijskoj bolnici Čakovec hospitalizirano je 34 pacijenata pozitivnih na SARS-CoV-2 virus. U protekla 24 sata hospitalizirano je 5 pacijenata, otpuštena su 2 pacijenta, dok je 1 pacijent na invazivnoj respiraciji. U protekla 24 sata nema preminulih osoba.

S današnjim danom 7-dnevna incidencija u Međimurskoj županiji iznosi 279 pozitivnih na 100 000 stanovnika, odnosno 315 pozitivnih ako se ubroji dijagnostika na temelju kliničke slike i brzi antigenski testovi. 14-dnevna incidencija s današnjim danom iznosi 468 pozitivnih na 100 000 stanovnika, odnosno 532 pozitivnih ako se ubroji dijagnostika na temelju kliničke slike i brzi antigenski testovi.

U proteklih 7 dana PCR metodom testirana je 1 261 osoba, od čega ih je 307 pozitivnih te je postotak pozitivnih u odnosu na broj testiranja 24,3%.

Ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije dr. Marina Payerl-Pal na konferenciji za medije Stožera civilne zaštite Međimurske županije istaknula je da je došlo do povećanja broja zaraženih osoba: „Epidemiološka situacija u Međimurju se pogoršala te je incidencija je na razini 1. mjeseca. Dominira britanski soj virusa koji je prisutan u preko 80% uzoraka koje šaljemo na sekvencioniranje. Najučinkovitija mjera je cijepljenje te očekujemo dolazak značajnih doza cjepiva u Međimurskoj županiji i stoga ćemo tijekom sljedećeg tjedna provesti cijepljenje tijekom dva dana.“

Do danas je u Međimurskoj županiji cijepljeno 11 885 osoba jednom dozom što je 11% stanovništva, odnosno 13,2% stanovništva starijeg od 16 godina. Ovog vikenda planirano je cijepljenje 1700 osoba, a idući tjedan očekuje se cijepljenje 3000 osoba u dva navrata, srijedom i subotom, na postojećim punktovima u Nedelišću, Prelogu i Murskom Središću.

U subotu, 10. travnja u dvorani MESAP bit će organizirano cijepljenje drugom dozom za 700 osoba, dok će se u Prelogu i Murskom Središću prvom dozom će se cijepiti 1000 osoba. Dostupne će biti sve tri vrste cjepiva.

Darko Zver, kandidat za čakovečkog gradonačelnika stranke Fokus, predstavlja treću točku programa za lokalne izbore

0

Procesom betonizacije koji je zahvatio naš Grad u proteklih nekoliko godina, ostale su zanemarene bazične potrebe našeg društvenog života : obiteljskih sadržaja gotovo da i nema, postojeća dječja igrališta su neodržavana i u velikoj mjeri neupotrebljiva, a zbog nesigurnosti izazvane dugogodišnjom nebrigom, Perivoj Zrinskih ljudi zaobilaze u širokom luku.

Prenamjenom parcele baraka nekadašnjeg GK Međimurja u „Obiteljski park Sajmište,“ stvorit ćemo sadržaj koji kronično nedostaje građanima Grada Čakovca : raznolika dječja i sportska igrališta, urbana vježbališta, piknik i relax zone prostirat će se na više od 15.000 m2 zelenih površina, dok će novoizgrađena društveno-komercijalna zgrada ponuditi građanima sadržaje poput kuglanja, kina, fitness centra, igraonice, ugostiteljskih objekata (maksimalno 20% parcele).

Osim komercijalno-zabavnog dijela, novoizgrađena zgrada bit će prilagođena potrebama udruga koje i trenutno borave na predmetnoj parceli, a posebice onima koji brinu o našim najmlađima i najranjivijima.
Obiteljski park Sajmište podrazumijeva i podzemno parkiralište, koje bi djelomično riješilo notorni problem nedostatka parkirnih mjesta u gradu.

Dva su moguća izvora financiranja obiteljskog parka :

1.Bespovratna sredstva EU fondova

-Kako nam je u predstojećem razdoblju (2021. – 2027.) na raspolaganju 180 milijardi kuna iz EU fondova za oporavak od covid krize, izgledno je financiranje društvenih sadržaja za podizanje kvalitete života lokalnog stanovništva bespovratnim novcem EUJavno-privatno partnerstvo

2.Javno-privatno partnerstvo

-Ukoliko projekt iz nekog nepoznatog razloga nije moguće financirati bespovratnim EU sredstvima, alternativna opcija realizacije projekta je javno-privatno partnerstvo u kojem Grad osigurava zemljište, dok privatni investitor gradi zgradu u svojem trošku. Kao naknadu za zemljište, privatni je investitor dužan ustupiti 20% novoizgrađene građevine u trajno vlasništvo Gradu Čakovcu, dok se ostatak od 80% građevine obvezuje ustupiti Gradu u trajno vlasništvo nakon 25 godina.

-Ovim projektom rješavamo istovremeno nekoliko problema.
-Umjesto rugla ruševnih baraka, građanima ćemo osigurati moderno mjesto zanimacije na kojem će moći provesti dragocjeno vrijeme s obitelji.
-Umjesto betona i asfalta, građanima ćemo osigurati zelenilo, park i prirodu.

Dosta je bilo glasanja za „manje zlo“. Ovaj put imate ZA koga glasati! – poručuje Zver.

Više detalja o kampanji saznajte na https://darkozver.hr/

MATIJA POSAVEC: Do kraja travnja u Međimurje stiže 12.365 doza cjepiva

0

Međimurski župan Matija Posavec na današnjoj je konferenciji za novinare Županijskog stožera civilne zaštite najavio da će do kraja travnja u Međimursku županiju stići još 12.365 doza cjepiva. To je utvrđeno na ovotjednom radnom sastanku svih hrvatskih župana s ministrom zdravstva Vilijem Berošom, kada je najavljen dolazak većeg broja cjepiva u cijeloj Hrvatskoj. Zbog toga će se i pojačati ritam masovnih cijepljenja u našem kraju, pa već idućeg tjedna možemo očekivati dva takva na koja će biti pozvano oko 2.900 ljudi.

-Sva dosadašnja cijepljenja po punktovima provedena su u organizaciji Međimurske županije. Mislim da su naši ljudi, liječnici i zdravstveno osoblje napravili jedan veliki posao. Dođe li najavljena količina cjepiva taj posao će biti 3-4 puta složeniji, međutim bilo je i puno većih izazova koje smo savladali, pa sam uvjeren da ćemo dobro organizirati i ovo. Ići ćemo na masovna cijepljenja dva puta tjedno na postojećim punktovima, a bude li potrebno otvoriti ćemo i nove. Planiramo uključiti još veći broj zdravstvenog i administrativnog osoblja, jer je organizacija cijepljenja složeniji proces u kojem  treba sve ljude obavijestiti, nazvati, voditi platformu, provesti potrebne administrativne postupke, naposlijetku i cijepiti sve one koji se odazovu pozivu i dođu na cijepljenje, objašnjava Posavec.

Na nacionalnoj razini broj pozitivnih je u velikom rastu, taj se trend djelomično odražava i u našoj županiji. Očekujete li da će nakon cijepljenja brojke početi padati?

-Apsolutno, to je i logično. Mi smo u proteklih godinu dana prošli sve faze od najboljih do najopterećenijih. U jednom trenutku naš je zdravstveni sustav bio najopterećeniji u Europi, pa smo i to izdržali. Vjerujem da ćemo na isti način izdržati i ovo i da će doći puno bolja epidemiološka situacija, optimističan je župan.

U svom izlaganju na konferenciji za novinare Posavec je najavio da bi se tijekom sutrašnjeg dana trebalo znati kakva će pravila vrijediti za daljnje odvijanje nastave u osnovnim i srednjim školama po završetku proljetnih praznika,

Eko akcija „Za ljepši grad“ u organizaciji Grada Preloga

0

Grad Prelog već tradicionalno, povodom Dana planeta Zemlje, provodi veliku eko akciju čišćenja okoliša područja Grada Preloga, koja podrazumijeva čišćenje svih naselja, javnih površina, potoka, šumaraka i prostora uz javne prometnice. Eko akcija pod nazivom „Za ljepši grad“ provodi se u vremenu od 27. ožujka do 22. travnja 2021. godine. U eko akciju su uključeni: Grad Prelog, Gradsko komunalno poduzeće PRE-KOM d.o.o., mjesni odbori u suradnji s udrugama s područja Grada, osnovne škole iz Preloga, Draškovca i Cirkovljana te lovačka i ribolovna društva,

Pozivaju se svi ekološki osviješteni građani i građani dobre volje da se pridruže ovoj akciji. S obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju i mogući prijenos bolesti COVID-19, eko akcija će se provoditi uz pridržavanje svih propisanih epidemioloških mjera. Grad Prelog će za sve sudionike akcije osigurati vreće za otpad i zaštitne rukavice, dok će GKP PRE-KOM d.o.o. vršiti prihvat i odvoz prikupljenog otpada.

„Vjerujem da će se naši stanovnici i naše udruge odazvati ovom pozivu i da će upravo naši građani dati svoj puni doprinos uspjehu eko akcije na području Grada Preloga“, istakao je gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek. Akciji su se već priključile neke udruge, poput Sportsko ribolovnog društva Ostriž iz Cirkovljana i Planinarskog društva Prelog.

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu. Različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja te ih potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša.

Ideja obilježavanja Dana planeta Zemlje prvi je put predstavljena 1969. godine, no službeno se obilježava od 1992. kada je na Konferenciji Ujedinjenih naroda (UN) o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja. Godine 2009. Opća skupština UN-a je 22.travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje, koji je prvi put obilježen 22. travnja 1970. na sveučilištima SAD-a. Danas se obilježava u 190 zemalja svijeta, a u Hrvatskoj se obilježava od 1990. godine, uz značajan angažman udruga za zaštitu okoliša i prirode.

U Hotelu Trakošćan otvorena izložba “U susret 25. Međunarodnom festivalu čipke u Lepoglavi”

0

Ove će godine, od 10. do 12. rujna, Međunarodni festival čipke u Lepoglavi doživjeti svoje
jubilarno 25. izdanje. Pripreme za njegovo održavanje već traju. Tako je ovih dana, u okviru
promotivnih aktivnosti, u Hotelu Trakošćan postavljena izložba “U susret 25. Međunarodnom
festivalu čipke u Lepoglavi
“.
Na izložbi je predstavljen djelić eksponata iz bogate zbirke lepoglavskih čipaka i predmeta
inspiriranih lepoglavskom čipkom koje će u narednih dva mjeseca moći razgledati gosti Hotela
Trakošćan.

-Ovo je jedinstvena prigoda, onima koji će posjetiti ovu izložbu, razgledati eksponate koji se inače
mogu vidjeti samo u Lepoglavi za vrijeme trajanja Festivala. Vjerujem da će ih ljepota naše
lepoglavske čipke potaknuti da svrate Lepoglavu, posjete Festival te vide i ostale vrijedne eksponate
iz naše zbirke – poručila je Karmen Šoštarić, predsjednica Udruge Ekomuzej Lepoglava.
Izložbu je otvorio gradonačelnik Marijan Škvarić te tom prigodom istaknuo da ova izložba
posjetiteljima predstavlja lepoglavsku baštinu s UNESCO-ve liste nematerijalne kulturne baštine
čovječanstva.

-Ove ćemo godine po 25. puta s ponosom našu baštinu predstaviti na jubilarnom Međunarodnom
festivalu čipke, nadam se u klasičnom obliku, a ne virtualno kao prošle godine. Ova je izložba,
postavljena u elitnom prostoru, odlična pozivnica svima da posjete Festival i uživaju u umijeću
lepoglavskih čipkarica, čuvarica naše baštine – istaknuo je gradonačelnik Škvarić.
Organizator izložbe je Udruga Ekomuzej Lepoglava, a postavljena je u suradnji s Hotelom
Trakošćan čiji je direktor Milorad Stanić izrazio zadovoljstvo što imaju prigodu ugostiti izložbu
koja predstavlja dio vrijedne hrvatske baštine s UNESCO-ve liste.
Izložba “U susret 25. Međunarodnom festivalu čipke u Lepoglavi” moći će se u Hotelu Trakošćan
razgledati do 1. lipnja.