Home Blog Page 5548

MARINA PAYERL PAL: U Međimurju zasad nije bilo prijava na ozbiljnije nuspojave cijepljenja AstraZenecom

0

S obzirom da je prije nekoliko dana Europska agencija za lijekove EMA potvrdila povezanost između cjepiva AstraZenece i krvnih ugrušaka, provjerili smo je li sličnih reakcija bilo i kod pacijenata u Međimurju. Naime, EMA je ukazala na mogućnost nastanka krvnih ugrušaka u roku od 2 tjedna nakon cijepljenja, ali i naglasila kako je sigurnosni odbor agencije zaključio da su koristi AstraZenece sveukupno veće od rizika. U Međimurju je dosada, različitim vrstama cjepiva, cijepljeno 11.885 osoba, pa smo ravnateljicu Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije dr. Marinu Payerl-Pal pitali jesu li imali neku prijavu pacijenata na nuspojavu te vrste.

-U našim dosadašnjim iskustvima mi nismo imali prijavljenu takvu nuspojavu na AstraZenecu, niti neki drugi ozbiljniji slučaj. Imali smo pojedinačne prijave temperature, bolova u zglobovima i mišićima, lokalne reakcije edema i crvenila, ali to su sve bile prolazne i, možemo reći, očekivane reakcije, komentirala je ovu situaciju Payerl-Pal.

S obzirom da se ponegdje u Hrvatskoj govori o većem broju pacijenata koji se ne odazivaju cijepljenju ili odbijaju cijepljenje AstraZenecom kakva je situacija na punktovima u Međimurju?

-U Međimurju to zasada nije veliki problem. Bilo je pojedinačnih odbijanja cijepljenja Astra Zenecom, ali ne u toj mjeri da bi ugrozilo provedbu cijepljenja, kaže ravnateljica.

Hoće li oni pacijenti koji su odbili primiti cjepivo AstraZenece u konačnici ipak biti cijepljeni?

-Naravno da hoće. Samo što u tom slučaju idu na kraj liste, pa kad se riješi druga prioritetna grupa za cijepljenje biti će ponovno u prilici cijepiti se, objašnjava proceduru Payerl-Pal.

Vrsta cjepiva se ne može birati?

-Tako je. Mi u cijepljenju koristimo više vrsta cjepiva, Pfizer, Modernu i AstraZenecu, planira se i cjepivo tvrtke Jonhson&Johnson, ali odabir je nasumičan i određena vrsta cjepiva se ne može birati.

Konačno toplije, ali s više vjetra

0

Danas napokon sunčanije, suho i malo toplije vrijeme. Vjetar slab do umjeren jugozapadni. Ujutro slab mraz, a najviša dnevna temperatura do 15 ili 16 Celzijevih stupnjeva. S dolaskom večeri ponovno svježije.

Subota nam donosi suho i pretežno sunčano vrijeme uz još malo višu temperaturu. Puhat će umjeren, mjestimice i jak jugozapadni vjetar. Jutro će biti prohladno uz minimalnu temperaturu od 3 do 6°C, a najviša dnevna bi trebala narasti do 17 ili 18 Celzijevih stupnjeva.

Povodom Svjetskog dana Roma župan Posavec pohvalio maturante: ‘Inspiracija ste drugima’

0

Nikolina Vereš, Filip Bogdan, Samanta Balog, Sebastijan Ranilović, Tomislav Horvat, Robert Horvat, Želimir Ignac i Nikolina Oršuš učenici su završnih razreda međimurskih srednjih škola. Za manje od dva mjeseca završit će svoje srednjoškolsko putovanje, neki će upisati fakultet, neki su već odlučili gdje će započeti svoj poslovni put, no ono što im je zajedničko je da su dio uspješne priče 55-ero mladih pripadnika romske nacionalne manjine s područja Međimurske županije koji će ove školske godine završiti srednju školu.

U posljednjih desetak godina vidljivi su veliki pomaci u području obrazovanja pripadnika romske nacionalne manjine, odnosno u uključenosti u obrazovni sustav te svake godine obuhvat djece na svim raznima obrazovanja raste, osobito u predškolskom i osnovnoškolskom odgoju i obrazovanju. Ipak, još uvijek je mnogo posla i izazova koje je potrebno riješiti po pitanju obrazovanja mladih Roma. Na početku ove školske godine, u srednjim školama Međimurske županije bilo je uključeno 235 učenika romske nacionalne manjine. Do sada, od školovanja je odustalo njih 28, što je ukupno 12% učenika.

Povodom Svjetskog dana Roma, koji se obilježava na današnji dan 8. travnja, pohvale na trudu koji su uložili u svoje obrazovanje i podršku u njihovim daljnjim nastojanjima, maturantima je uputio župan Međimurske županije Matija Posavec s pročelnicom UO za civilno društvo, ljudska prava i sport Majom Odrčić Mikulić i pročelnicom UO za obrazovanje i kulturu Blaženkom Novak.

Danas se ujedno obilježava i 50 godina otkako je održan prvi međunarodni susret romskih predstavnika 1971. godine u Londonu gdje je donesena odluka o romskoj himni i zastavi na kojoj crveni kotač simbolizira migracije Roma kroz povijest, ali i napredak i pokret. Jedan od najvećih izazova u procesu uključivanja Roma jest upravo obrazovanje – oružje koje mijenja svijet.

„Obrazovanje je tema koja nam je izuzetno bitna. Bez obrazovanja malo je toga što se može postići i koliko god da se možda čini težak put, nikad nemojte odustati od znanja. Na tom putu vam nastojimo što više olakšati i pomoći kroz razne mjere i potpore. No one su samo mali kotačić koji vas gura naprijed, a za uspjeh ste zaslužni vi, vaš trud i upornost. Vi ste primjer kojim želimo inspirirati najmlađe, koji tek moraju zakoračiti u svijet obrazovanja, da budu ustrajni, da budu optimistični i borbeni“, poručio je župan Posavec maturantima, pripadnicima romske nacionalne manjine, koji će se uskoro naći na prekretnici života i od djece postati odrasli ljudi, nositelji naše budućnosti.

Prijemu maturanata odazvao se i Mladen Ignac, bivši učenik Srednje škole Čakovec, njegovatelj po struci, danas zaposlenik Socijalne zadruge Humana Nove, perspektivan atletičar, koji, unatoč tužnoj i teškoj životnoj priči, ruši predrasude o Romima i ulijeva nadu u svjetliju budućnost. Svojim je dolaskom želio maturantima poručiti da završetak srednje škole nije kraj, već tek početak.

„Drago nam je što možemo istaknuti sve više pojedinaca i priča mladih kojima se ponosimo jer želimo razvijati zajednicu koja pruža jednake mogućnosti svima, koja je tolerantna i pravedna“, dodao je župan Posavec.

Važan dio obrazovne priče ovih mladih ljudi čine njihovi učitelji, profesori, djelatnici škola i ravnatelji, koji su često glavni izvor motivacije i podrške. Zadovoljstvo što sve veći broj Roma završava srednju školu istaknuli su ravnatelji i predstavnici međimurskih srednjih škola Sandra Breka Ovčar, Bosiljka Vinković-Kukolić, Emilija Rodinger, Leona Posavec, Damir Srnec, Tomislav Gregor i Renato Vinko.

I učenici i ravnatelji slažu se da je posljednjih godina podrška u obrazovanju Međimurja sustavna, u vidu osiguranih stipendija, školske opreme, obroka, razmjene iskustva, znanja i svih potrebnih uvjeta, bez obzira na nacionalnu pripadnost, no na učenicima je onaj najteži dio zadatka.

Obrazovanje je ključ uspjeha, otkriva nove, veće mogućnosti, otvara vrata boljoj budućnosti. Ovi mladi ljudi primjer su da uz adekvatnu podršku, ono što se čini nemogućim postane mogućim.

– Čestitamo vam na snazi zbog koje niste odustali, hrabrosti i neustrašivosti da se suočite sa svim preprekama koje su naišle, na ustrajnosti zbog koje postajete nositelji budućnosti – poručili su župan Matija Posavec te pročelnice Međimurske županije Maja Odrčić Mikulić i Blaženka Novak.

Prijatelji tvrdili da ju je samo htio pokazati, a upalila je slučajno

0

Županijski sud u Zagrebu, kao drugostupanjski sud, djelomično je prihvatio žalbu osuđenog S.T., on je prvostupanjskom presudom dobio osam mjeseci zatvora. Sud mu je kao olakotnu okolnost uzeo to što je otac maloljetnog djeteta i nije prije bio osuđivan za nasilna kaznena djela, već za trgovanje drogama te je zbog svega navedenog dobio samo uvjetnu kaznu.

Proglašen je krivim jer je nakon verbalne prepirke s konobaricom u ugostiteljskom objektu u Nedelišću istoj prijetio motornom pilom.

– Neosporno je dokazano da je ta pila bila upaljena i da je okrivljenik prijetio oštecenici, koja je navela i točne riječi kojima joj je prijetio. A da je pila bila uključena proizlazi kako iz njezinog iskaza tako i iz dijela obrane okrivljenika koji je pred državnim odvjetnikom dopustio mogućnost da se ta pila u jednom trenutku uključila, međutim, to se desilo slučajno – stoji u obrazloženju.

U presudi piše da je prvostupanjski sud napravio detaljnu analizu ispitanih svjedoka, ali je zaključio da su svi kao prijatelji i poznanici okrivljenika govorili različite stvari, koje bi samo njemu mogle ići u korist.

– Jedan svjedok tvrdio je da nije vidio da je okrivljenik pilu stavio na šank, no vidio je da je par puta pritisnuo prekidač, drugi svjedok tvrdio je da je okrivljenik pilu držao u ruci i nije ju uključivao, treći svjedok naveo je kako je okrivljenik pilu donio do svojih prijatelja i pokazivao ju kao da ju hoće prodati. Svi redom tvrdili su da nisu čuli da bi okrivljenik prijetio oštećenici – piše u obrazloženju.

ZLATKO HORVAT: Drugi se fajtaju, a onda je za sve kriv HDZ!

0

U iščekivanju raspisivanja lokalnih izbora, za što se najizglednijim čini sjednica Vlade slijedećeg četvrtka, jedinice lokalne samouprave privode kraju mandat svojih predstavničkih tijela. Tako je, prije tjedan dana, održana i posljednja sjednica Skupštine Međimurske županije koja je, kao što smo već pisali, protekla u prilično žestokoj predizbornoj atmosferi. Već u uvodu obilježena je verbalnim sukobom predsjednika Skupštine Mladena Novaka i župana Matije Posavca, pa je i nastavljena u sličnom tonu, a na svađu dosadašnjih partnera ukazivao je i međimurski HDZ. Govoreći ispred Kluba vijećnika HDZ-a njihov predstavnik Zlatko Horvat je, izvještaj o šestomjesečnom radu župana u drugoj polovici protekle godine, iskoristio za ocjenu cjelokupne suradnje vladajućih u proteklom mandatu.

-Sad smo konačno vidjeli da u ove četiri godine kod nas izvršna i zakonodavna vlast ne štimaju. O čemu se radi? Radi se o jednoj vrlo neuspješnoj programskoj koaliciji. Predsjednik Skupštine se „fajta“ sa županom, župan se „fajta“ s predsjednikom, a tko ima je onda kriv? Uvijek im je kriv HDZ! Mora se otvoreno reći da se vas dvojica niste podnosili, a za to krivite HDZ, rekao je Horvat želeći ukazati na činjenicu da njegova stranka i njihovi partneri, kao oporba u Skupštini, nisu mogli imati presudan utjecaj na donošenje odluka.

Na njegove prozivke prvi je odgovorio predsjednik Županijske skupštine i predsjednik međimurskog SDP-a Mladen Novak koji je lopticu prebacio na župana Posavca, tvrdeći da je SDP sudjelovao u realizaciji dobrih programa i upozoravajući na loše.

-Programska suradnja znači da se oko programa dogovaramo. Sve programe koji su bili dobri radili smo zajedno i pokazali da možemo, jer su ti program bili uspješni. Tamo gdje se nismo slagali to smo javno rekli i to je najpoštenije prema svim stanovnicima Međimurja, ali i prema vama, zato što tako možete odlučiti što je dobro, a što nije. Izvršna vlast koju sada imamo ponaša se kao da je naše odluke ne obvezuju, a odgovornu izvršnu vlast bi obvezivale. Mi nismo ovdje došli sa ceste, izabrani smo kao i izvršna vlast, predstavljamo građane Međimurske županije i mi smo isto tako njihovi glasnogovornici i ako nešto izglasamo to ima nekakvu težinu. Svako tko cijeni glas javnosti bi uzimao u obzir ono što mi govorimo, ali ako ne uzima to je njegova slika a ne naša. Mi smo napravili sve što smo mogli, smatra Novak ograđujući se od poteza koji, po njegovom sudu, nisu bili dobri.

Međimurski župan Matija Posavec uzvratio je Novaku naglasivši da je neprincipijelno govoriti o programskoj suradnji i istovremeno tražiti mjesta u upravnim vijećima i nadzornim odborima javnih poduzeća i institucija.

-Kada netko s nekim ide u programsku suradnju onda se oni nađu isključivo na programima. A SDP  i stranke koje mu pripadaju u cijelom mandatu ima članove u svakom upravnom vijeću ili nadzornom odboru javnih institucija i poduzeća u Međimurju. Je li to programska suradnja ili koalicija? Po meni je programska suradnja kada dođeš vidjeti i dogovarati kakav je program, pa neke projekte odlučiš podržavati, a neke ne. Međutim, kada dođeš s 20 imena koje želiš postaviti u nadzorne odbore to nadilazi programsku suradnju. Protekle četiri godine i SDP i MDS i HSU i HSS imaju svoje ljude u svakoj instituciji što znači da njima su-upravljaju. Negdje bolje, negdje gore. To je činjenica. I želim da se to zna, poručio je Posavec koji je uvjeren da stavovi predsjednika Skupštine, pa i cijela ova svađa imaju isključivo predizbornu pozadinu.

Nakon zatvaranja kafića silovao konobaricu, mora joj platiti 40 tisuća kuna odštete

0
Sud u Varaždinu, silovanje, nasilje, policija

Općinski sud u Varaždinu naložio je muškarcu iz Luke Ludbreške da ženskoj osobi iz Ludbrega mora isplatiti iznos od 40.000 kuna, ali i mora platiti troškove sudskog postupka u iznosu od 9.125 kuna.

J.D iz Luke Ludbreške proglašen je krivim, jer je 2016. godine u Ludbregu silovao djelatnicu jednog kafića.

– Optuženi je iskoristio što je djelatnica ostala sam i kada je izlazila iz objekta silom ju je ugurao u prostorije kafića i pokušao joj skinuti hlače. Ona ga je tri puta kriglom udarila po glavi, međutim on ju je ponovo uhvatio, ugurao u separe gdje ju je polegao na leđa i pritiskao ju svojim tijelom rekavši joj da želi s njom spolni odnos, pri čemu se nesretna žena cijelo vrijeme opirala. Unatoč njezinom otporu i protivljenju skinuo joj je hlače i gaće te joj je gurao prste u vaginu. Ona se nekako uspjela pridići i krenuti prema šanku i pobjeći – stoji u obrazloženju. Dakle, ovo je službeno i potvrđeno.

Ona je zbog tog nemilog događaja dovedena u teško psihičko stanje što je potvrdila i njezina majka, ali i vještak.

– Mučile su ju noćne more, vikala je, nije se više osudila ići na posao sama, postala je povučenije osoba, bojala se nepoznatih osoba, nije željela u kući ostati sama… – piše u presudi.

Sud je u cijelosti prihvatio i nalaze psihijatra i vještaka te je potvrdio da je tužbeni zahtjev za naknadom opravdan.

Matija Ladić (Demokrati): Želim u Općinu Pribislavec privući nove stanovnike i zato ćemo izgraditi generacijski park i sportsku dvoranu te razvijati turizam

0

Danas je kod dvorca Feštetić u Pribislavcu svoju kandidaturu za načelnika tamošnje općine najavio Matija Ladić, potpredsjednik stranke Demokrati na nacionalnoj razini. Tom prigodom predstavio je i kandidate sa svoje liste za Općinsko vijeće Općine Pribislavec, a podršku mu je, u ime svoje nezavisne liste, izrazio aktualni župan Matija Posavec.

-Pribislavec je unatrag nekoliko godina postao općina slučaj i sada je vrijeme da sa svojim timom pokažem da se može drugačije i bolje.

Jedan od glavnih prioriteta je privlačenje novog stanovništva. Nakon popunjavanja kapaciteta u tzv. ZONI C u što kraćem roku, potrebno je započeti s radovima na uvođenjem komunalne infrastrukture u tzv. Crvenu zonu kako bi se mogla formirati nova gradilišta. Također, potrebno je i osmisliti model  revitalizacije starih i napuštenih kuća.

Cilj mi je mještanima Pribislavca pružiti transparentan uvid u javne financije, kvartalno organizirati zbor mještana te općinske poslove približiti mlađoj populaciji putem društvenih mreža.

Ulaganjima u kvalitetna dječja igrališta te izgradnjom generacijskog parka pružiti ću mogućnost interakcije mladog i starog stanovništva.

Nakon izgradnje nove školske zgrade pred nama su dva nova izazova: izgradnja pripadajuće sportske dvorane te oživljavanje dvorca obitelji Feštetić kao kulturno-turističkog dobra. Pribislavec ima velik turistički potencijal. Uz kvalitetan sportski kompleks, uređen ribnjak, aerodrom, po čemu smo jedinstveni u županiji te sam dvorac obitelji Feštefić možemo se proglasiti turistički poželjnim mjestom.

Kao zdravstveni djelatnik upoznat sam s problematikom smještaja  u domove za starije, pa će mi zadaća biti i izgradnja doma za starije i nemoćne osobe.

Stanovništvo Općine Pribislavec uvelike čini romska nacionalna manjina. Što veća integracija u društvo, podizanje standarda života, uvođenje komunalnog reda te razne edukacije unutar romskog naselja ciljevi su mog budućeg mandata i tu očekujem podršku županije, države, ali prije svega romske manjine, rekao je Ladić.

Međimurski župan Matija Posavec rekao je kako se Ladić uklapa u njegovu viziju politike koja uključuje mlade i stručne ljude, neopterećene stranačkom pripadnošću i prošlošću te u potpunosti usmjerene prema građenju bolje budućnosti našeg kraja.