Home Blog Page 5532

Hoće li Istrin pohod iz Svetog Martina na Muri završiti u Europi

0

Kažu da život piše romane, a jedna zanimljiva priča ispisuje se u sklopu natjecanja za hrvatski nogometni kup. Naime, jučerašnjom pobjedom nad Rijekom od 3:2 nogometaši Istre iz Pule ponovili su svoj najbolji rezultat u kup natjecanju i plasirali se u finale. Tamo čekaju boljeg iz dvoboja Dinama i Gorice.

Nije naodmet podsjetiti da je Istra svoj pohod u kupu započela u Svetom Martinu na Muri. Tamo su, 7.listopada, u šesnaestini finala teškom mukom izbacili našeg trećeligaša Poleta. Do pobjede od 2:0 došli su teškom mukom u samoj završnici susreta, pogocima u 86. i 93.minuti utakmice u kojoj je Polet, većinu vremena, bio ravnopravan suparnik. Kako se Istra otpočetka prvenstva muči s borbom za ostanak u ligi i tek se nedavno pomakla s dna tablice činilo se da im kup neće biti prioritetan. Uslijedila je, međutim, iznenađujuća pobjeda u gostima kod Šibenika s 0:2 u osmini finala, dok ih je ždrijeb četvrtfinala pomazio i donio gostovanje kod trećeligaša Oriolika u Oriovcu gdje su slavili s 0:3.

Ambiciozni predsjednik NK Poleta (SMNM) Miroslav Novinščak još se sjeća dvoboja s Puljanima.

-Naravno da pamtim tu utakmicu, jer je naša momčad odigrala hrabro i bila u igri za prolazak dalje do pred kraj susreta. Gostima smo, po završetku dvoboja, čestitali i sportski stisnuli ruku, ali tada je malo tko očekivao da bi mogli doći čak do finala kupa, govori nam Novinščak. Realan je i kada ga se pita je li njegov Polet, da je tada prošao, sada mogao biti na mjestu Istre.

-U nogometu se čuda dešavaju, ali objektivno za tako nešto trenutno nismo spremni, a ulazak u finale hrvatskog kupa rijetko se dešava i nekim standardnim prvoligašima, kamoli momčadi našeg ranga. Mi i dalje nastavljamo zacrtanim putem stvaranja momčadi koja će biti u vrhu ovog natjecanja gdje smo sada, uz postepeni pomak stepenicu više kada za to dođe vrijeme. Siguran sam da ćemo tada biti tvrd orah za svakog suparnika koji nam u kupu dođe u Sveti Martin na Muri, pa makar se radilo i o prvoligašima, optimistično najavljuje Novinščak.

U jučerašnjem dvoboju Istra je bila lišena pomoći našeg Mateja Vuka koji je na posudbu u Pulu došao upravo iz Rijeke, pa mu matični klub nije dopustio nastup u polufinalu, ali ni to nije pomoglo gostima. Iako je Istra nakon prvog dijela povela 3:0, u nastavku su Riječani opasno zaprijetili, ali u dramatičnoj završnici domaćin je ipak potvrdio mjesto u borbi za Rabuzinovo sunce 19.svibnja. Nadamo se i uz Vuka u sastavu.

Vidjet ćemo kako će na kraju završiti ova zanimljiva priča i hoće li Istra, unatoč maču prvoligaškog opstanka nad glavom, iz Svetog Martina na Muri dogurati do Europe što je moguće jedino ukoliko postanu pobjednici kupa.

Nama je cilj smijeniti ovo čelništvo Čakovca i odmah će nam biti bolje!

0

Predstavljam vam Predraga Kočilu, koji je proteklih osam godina bio najaktivniji oporbeni vijećnik u Gradskom vijeću Čakovca. Dosad je bio nezavisan, a sada smo se dogovorili da kao pojačanje uđe na listu HDZ-a za čakovečko Gradsko vijeće. No, on će i dalje ostati nezavisan.

Tako je Tomislav Marković, kandidat HDZ-a za gradonačelnika Čakovca, predstavio novinarima dr.sc.Predraga Kočilu na Trgu Republike kod spomenika Nikoli Zrinskom Čakovečkom u četvrtak točno u podne.

-Najvažnije nam je smijeniti ovu garnituru s gradonačelnikom na čelu, koja ovom gradu nije učinila ništa dobro, ništa što bi poboljšalo uvjete života građanima. Potrošeno je puno novca, a ništa se ne vidi. Nema zelenila u novom urbanom naselju u istočnom dijelu Čakovca, ploče na ovom Trgu su raspucale, valovite… Zapostavljena su i okolna naselja koja pripadaju gradu Čakovcu. U mojem Mihovljanu nije obnovljena niti jedna stara ulica, tek jedna je presvučena asfaltom. Nadvožnjak se obnavljao nekoliko godina i još nije gotov. A bez sredstava Vlade RH ne bi nikad ni bio završen. U dvadesetak godina, koliko je SDP s koalicijskim partnerima na vlasti u Gradu Čakovcu (uz jedan prekid), potrošeno je oko 3 milijarde kuna. Neka mi pokažu u što je utrošen taj novac? – kazao je Kočila i dodao da će i nadalje biti žestok u kritikama i ukazivati na protuste.

-Vjerujem da će ova HDZ-ova ekipa, na čelu s budućim gradonačelnikom Tomislavom Markovićem, dobiti izbore u gradu Čakovcu i da ćemo imati većinu u Gradskom vijeću. U tom slučaju, kako je dogovoreno, ja ću biti predsjednik Gradskog vijeća – kazao je Kočila.

Idući tjedan vrata otvara Dječji vrtić „Bambi“ u Čakovcu

0

Nakon više godina u kojem je u prostorima Područnog odjela „Bambi“ u Čakovcu radila privatna predškolska ustanova koja se tijekom prošlog ljeta preselila u nove prostore, u vrtić u čakovečkoj Ulici bana Josipa Jelačića ponovno počinje raditi pod okriljem Dječjeg vrtića „Cipelica“. Naime, od ponedjeljka 19. travnja u njemu će biti smještene dvije jasličke i jedna vrtićka skupina.

Radovi na uređenju ovog predškolskog objekta trajali su nekoliko mjeseci. U radove i novu opremu uloženo je 280 tisuća kuna, tako da se u Područni odjel „Bambi“ sada može uključiti 50 mališana s područja Grada Čakovca. U jasličke skupine bit će smješteno ukupno 26 mališana, isključivo s liste čekanja. U vrtićku skupinu, kapaciteta 24 djece, također će se smjestiti djeca koja su prijavljena na listi čekanja, a dosad nisu polazila niti jednu predškolsku ustanovu. O djeci u „Bambiju“ će skrbiti četiri odgajateljice, jedna spremačica i jedna pomoćna kuharica. Radno vrijeme bit će od 6:00 do 17:30.

Grad Čakovec je u nacionalnim okvirima prepoznat kao sredina koja mnogo ulaže u obrazovanje. Na našem području djeluju dvije javne vrtićke ustanove, svaka sa 5 područnih jedinica, 5 privatnih vrtića je jedne jaslice kojima je osnivač vjerska zajednica. U vrtiće na području Grada smješteno je preko 80 posto djece dobi od 3-6 godina, što je odličan rezultat. To pokazuje i da su roditelji svjesni važnosti što ranije socijalizacije djece te uključivanja u obrazovne programe. Polaznost jasličkih programa je manja, no ubrzano otvaranje novih kapaciteta, te interes roditelja za smještaj djece u jaslice pokazuje da će i broj polaznika u dobi od 1. do 3. godine života uskoro izjednačiti s europskim prosjekom.

Tvrtka Pfeifer posredstvom Damira Žinića vatrogascima banovine donirala opremu vrijednu 120.000 kuna

0

Na inicijativu Damira Žinića, direktora tvrtke Pfeifer d.o.o. za trgovinu i usluge Čakovec, tvrtke kćeri kompanije Pfeifer iz Leibnitza, je upućena pomoć za saniranje posljedica potresa na Banovini. Riječ je o velikoj donaciji vatrogasne opreme za Sisak i Petrinju. Tvrtka Pfeifer iz Austrije je najveći proizvođač osobne zaštitne vatrogasne opreme i druge odjeće za vatrogasce i ni trenutka nisu dvojili da bi se uključili u ovu humanitarnu misiju. O tome Damir Žinić, koji za ovu tvrtku radi 23 godine, kaže:

-Gledao sam stradanja ljudi na potresom pogođenom području na TV, slušao vijesti i znao da opet moramo pomoći isto kao i Slavoniju 2014. godine za vrijeme velikih poplava. Stupio sam u vezu s Gerhardom Pfeiferom, vlasnikom kompanije Pfeifer iz Leibnitza, prezentiravši mu nedaće ljudi na Banovini i nedaće tamošnjih vatrogasaca. Iako se u tvrtki uvijek pazi na svaki cent, nisam ni trenutka dvojio da kada je u pitanju pomoć ljudima, onda se ne štedi, humanost je primarna pa smo se brzo dogovarili – ponosno će naš sugovornik koji je rekao kako su im donirali 600 bluza, hlača i jakni za šumske požare vrijednosti oko 120.000 kuna. Donacija je izravno otpremljena na područja pogođena potresom.

-Oprema je podijeljena pola u Petrinji, a pola u Sisku. U Petrinji nas je dočekao Zvonimir Ljubičić, zapovjednik Javne postrojbe Petrinja, a u Sisku Miroslav Golub, zapovjednik Javne postrojbe Sisak, s kojim se znam i surađujem već već neko vrijeme. Strašno je to vidjeti na terenu, sve razrušeno, ljudi umorni, iscrpljeni. Nedostaje im i oprema. Upravo smo zato njima odlučili pomoći. Donacija je i ovaj put došla u pravo vrijeme na pravo mjesto, što se jasno moglo iščitati s lica vatrogasaca, rekao je Damir Žinić zadovoljan što su pomogli i u ovoj teškoj situaciji.

Novih 90 slučajeva, oporavilo se 48 osoba, a tri pacijenta su na respiratoru

0
koronavirus, bolnica

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije u protekla 24 sata obrađeno je 244 uzoraka, od čega je evidentirano 88 pozitivnih nalaza na SARS-CoV-2 virus u Međimurskoj županiji, što je 36,06% pozitivnih od broja testiranih. U protekla 24 sata oporavilo se 48 osoba. Broj pozitivnih osoba u Međimurskoj županiji na današnji dan je 542.

Obavljenim testiranjima brzim antigenskim testovima evidentiran je 1 pozitivan slučaj, na temelju kliničke slike epidemiolozi su evidentirali 1 pozitivan slučaj, dok je iz drugih županija javljeno o 4 pozitivna slučaja. Do danas je u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo uzeto 50 013 uzoraka, ne računajući testiranja naših građana u drugim ustanovama unutar i izvan Međimurske županije.

U Županijskoj bolnici Čakovec hospitalizirano je 49 pacijenata pozitivnih na SARS-CoV-2 virus. U protekla 24 sata hospitalizirano je 9 pacijenata, otpušteno je 5 pacijenata, a 3 pacijenta su na invazivnoj respiraciji. U protekla 24 sata nema preminulih osoba.

U subotu, 17. travnja, nastavlja se akcija cijepljenja u Međimurskoj županiji te je za 3 punkta predviđeno 1700 doza. „Nakon što se jučer cijepilo gotovo 1300 osoba, ovog tjedna procijepit će se više od 3000 osoba. Cijepljenje je u ovoj situaciji, uz sve mjere i preporuke, jedini učinkoviti način u borbi protiv SARS-CoV-2 virusa.“, istaknula je ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije dr. Marina Payerl-Pal pozvavši građane da i dalje poštuju mjere i ponašaju se u skladu s preporukama.

S obzirom na to da se tjedno u Međimurskoj županiji cijepi više od 3000 osoba, pozivni centar Doma zdravlja Čakovec od danas će, uz telefonske pozive, pozivati građane na cijepljenje i putem elektronske pošte. Stoga je važno da osobe koje dobe poziv za cijepljenje mailom, na isti odgovore kako bi potvrdili svoj dolazak.

Do sada je u Međimurskoj županiji iskorišteno 18 536 doza cjepiva te procijepljenost osoba starijih od 16 godina iznosi 16.3%.

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas u Međimurskoj županiji ukupno bilježimo 13 255 oboljelih osoba, ukupno se oporavilo 12 457 osoba.

Umjesto cijene goriva, nula do nule!?

0

Benzinske crpke imaju obvezu na vidnim mjestima istaknuti cijene goriva koje su trenutno važeće. Doduše, mijenjaju se one dvotjedno i gotovo na svim crpkama u Međimurju redovno korigiraju na velikim istaknutim cjenicima visokim i po nekoliko metara. To je vozačima jako bitno, jer iz daleka mogu vidjeti cijene pojedinih goriva, koje nisu svugdje iste. No, ima i suprotnih primjera.

Tako jedna crpka, smještena na veoma frekventnoj prometnici u blizini Čakovca, ne čini to na taj način, pa joj veliki cjenici ostaju prazni. Zapravo, vide se samo nule. Znači li to da odgovornima na crpki nije stalo do toga da pravovremeno i točno obavještavaju svoje kupaca.

Postavljaju se opločnici i montiraju zatvoreni prodajni prostori

0

Kao što je i obećao gradonačelnik Čakovca, Stjepan Kovač, radova na kompletnoj rekonstrukciji gradske tržnice u Čakovcu odlično napreduju, pa će najvjerojatnije biti otvorena kako je i predviđeno – za 1. svibanja ove godine. Ovih dana u tijeku je postavljanje betonskih opločnika, zatvorenih prodajnih mjesta.

Inače, kao što smo već pisali, zahvatom je obuhvaćena obnova postojećih i izgradnja novih instalacija, uređenje partera trga i zelenih površina, postavljanje urbanog mobilijara, zatim parkirališnih mjesta na zapadnom dijelu, uređenje zelene tržnice s klupama za prodaju u natkrivenom i otvorenom dijelu, kao i izgradnju zatvorenog dijela tržnice za prodaju mesnih i mliječnih prerađevina. Važno je spomenuti da će se u okviru nove tržnice urediti i javni sanitarni čvor.

Radovi će ukupno stajati nešto više od 8 milijuna kuna. Sada se gradi prva i druga faza, koja obuhvaća uređenje zelene tržnice i zatvoreni dio (5,4 milijuna), dok će se u trećoj fazi urediti trg zapadno od tržnice (1,1 milijun). Sredstva su osigurana u proračunu Grada Čakovca.

– Vjerujem da će skorašnjim završetkom radova, biti zadovoljni i kupci i prodavači. K tome, bit će to ugodno mjesto kamo će naši građani i gosti rado doći, prošetati, sresti drage ljude, popričati… Bit će to jedna prava mala, ali moderna tržnica sa svim sadržajima – ponosno je istaknuo gradonačelnik Čakovca, Stjepan Kovač.

No Images found.

Vinari, uzorke morate dostaviti u utorak, 27. travnja ove godine, u restoran Terbotz u Železnoj Gori od 17 do 20 sati

0

Ovih dana upućen je poziv vinarima na „MEĐUNARODNO OCJENJIVANJE VINA, ŠTRIGOVA 2021.“ koje će se održati 3. i 4. svibnja 2021. godine u kuriji Terbotz, Železna Gora 113, 40 312 Štrigova. Organizatori ocjenjivanja vina su: Općina Štrigova i Društvo vinogradara i vinara Međimurja “Hortus Croatiae” iz Štrigove.

Suorganizatori ocjenjivanja su: Međimurska županija, Ministarstvo poljoprivrede; Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva.

Na ocjenjivanje vina mogu se prijaviti proizvođači vina (mirna i pjenušava vina) koji će se natjecati u dvije grupe:
– grupa A) vina proizvedena od sorte Moslavac (Pušipel) – Šipon – Furmint,
– grupa B) vina svih drugih sorata.

Proizvođači koji prijavljuju svoja vina za ocjenjivanje moraju proizvoditi vino sukladno zakonskim propisima države u kojoj proizvode. Prijavnicu za sudjelovanje na ocjenjivanju dostavljamo u prilogu ovog poziva.

Prijavnice molimo dostaviti putem elektroničke pošte na adresu [email protected] ili poštom na adresu Općina Štrigova, Štrigova 31, 40312 Štrigova, Republika Hrvatska, najkasnije do 26.04.2021. Prikupljanje uzoraka obavljat će se u utorak 27. travnja 2021. od 17 do 20 sati u kuriji TERBOTZ, Železna Gora 113, 40 312 Štrigova.

(Uzorci se mogu poslati i poštom na adresu: Općina Štrigova, Štrigova 31, 40312 Štrigova, Republika Hrvatska, najkasnije do 26.04.2021.)

Kotizacija za svaki prijavni uzorak iznosi 100 kn ili 15 €. Ocjenjivanje vina provodi peteročlana komisija koju čine: 4 člana iz HR i 1 član iz SLO prema međunarodnoj metodi 100 pozitivnih bodova, sukladno prijedlogu Međunarodnog ureda za lozu i vino u Parizu (Office Internationale de lavigne et du vin – OIV).

Na osnovu postignutog broja bodova, vina iz svake grupe (grupa A i grupa B) dobivaju slijedeća odličja:

  1. VELIKA ZLATNA DIPLOMA za vina koja postignu od 90-100 bodova,
  2. ZLATNA DIPLOMA za vina koja postignu od 85 – 89,99 bodova,
  3. SREBRNA DIPLOMA za vina koja postignu od 80 – 84,99 bodova,
  4. BRONČANA DIPLOMA za vina koja postignu od 75 – 79,99 bodova,
  5. PRIZNANJE ZA SUDJELOVANJE za vina koja postignu 61 – 74,99 bodova.

Vina koja će biti ocijenjena ocjenom nižom od 61,00 bodova smatraju se odbačenim uz napomenu na ocjenjivačkom listiću i ne unose se u katalog festivala. Organizator dodjeljuje posebno odličje ŠAMPION KVALITETE u kategoriji vina redovitih berbi i ŠAMPION KVALITETE u kategoriji vina predikatnih berbi, za svaku od grupa.

Za vina koja na ocjenjivanju osvoje odličje ŠAMPION KVALITETE organizator može dozvoliti na zahtjev nagrađenog proizvođača vina naljepnicu za bocu s oznakom manifestacije u zlatotisku u količinama koje nagrađeni proizvođač dokaže da može staviti u promet.

U slučaju bilo kakvih pitanja, stojimo na raspolaganju ([email protected] ili + 385 99 505 1636)

Neoprezno vozio ‘u rikverc’ i udario u vozilo autoškole

0
Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

U srijedu, 14. travnja, oko 15,45 sati u Čakovcu, Zrinsko-Frankopanskoj ulici, 57-godišnji vozač s područja općine Selnica, obavljao je uključivanje u promet s obilježenog mjesta za parkiranje na kolnik prilazne ceste, vožnjom unatrag, a da se prethodno nije uvjerio da tu radnju može učiniti bez opasnosti za druge sudionike u prometu ili imovinu, ne vodeći pritom računa o položaju vozila te o smjeru i brzinu kretanja, javljaju iz Policijske uprave međimurske.

– Zbog toga je vozilom udario u osobni automobil čakovečkih registarskih oznaka (autoškola) kojim je kolnikom prilazne ceste parkirališta upravljala 19-godišnja kandidatkinja za vozača pod nadzorom instruktorice vožnje, a koja se neposredno prije iza istog zaustavila na kolniku zbog prometne situacije – stoji u priopćenju.

Protiv vozača slijedi obavijest o počinjenom prekršaju.