Grad Mursko Središće već godinama stavlja poseban naglasak na hortikulturno uređenje, ne bi li najsjeverniji grad postao još ljepše mjesto za svoje sugrađane, ali i posjetitelje koji dolaze u naš grad.
Osim hortikulturnog uređenja za ljepši izgled grada bitna je i uređenost samih zgrada koje se nalaze u I. zoni – centru grada. Na nekoliko kolegija upućeni je poziv vlasnicima nekretnina u centru grada da pristupe dobrovoljnoj sanaciji uređenja pročelja i same nekretnine. Dio nekretnina je uređeno, dok su neke u postupku uređenja. Trenutačno se obnavlja zgrada tvrtke TSH d.o.o. od strane gradske tržnice.
Nekretnina koja se nalazi nasuprot trgovine Agromartin u izuzetno je lošem stanju i ujedno predstavlja opasnost za prolaznike, no i to će se u vrlo kratkom periodu urediti. Nakon što je navedena nekretnina prodana, vlasnici nekretnine započeti će s rušenjem iste i gradnjom nove stambeno – poslovne zgrade.
Na ovogodišnjoj Noći muzeja koja se održavala 31. siječnja 2021. godine, pod virtualnim predznakom radi loše epidemiološke slike uzrokovane virusom Covid-19, Muzej Međimurja Čakovec putem kratkog dokumentarnog filma održao je virtualno otvorenje izložbe „Zrinski i čakovečki Stari grad“. Devetominutni film u roku od 24 sata pogledalo je 5 000 gledatelja na društvenim mrežama Facebook i Instagram, dok se u idućih nekoliko dana ta brojka i udvostručila. Posjete izložbi u realnom prostoru omogućene su pojedincima i manjim školskim grupama (razredima) uz pridržavanje epidemioloških mjera. U razdoblju od dva i pol mjeseca, za vrijeme veljače, ožujka i polovice travnja izložbu je posjetilo čak 750 posjetitelja! Smatramo da je ova brojka vrlo dobra s obzirom na ograničavajuću situaciju.
Osmišljen je izložbeni koncept koji elaborira svakodnevni život obitelji Zrinski kroz političke i vojne teme te teme iz svakodnevnog života poput djetinjstva i obrazovanja, prehrane i blagovanja, mode i odijevanja, položaja žena, književnog stvaralaštva i vjerskog života. Za izložbu su posuđeni iz Hrvatskog povijesnog muzeja prekrasni primjerci hladnog i vatrenog oružja iz razdoblja 16. i 17. stoljeća kao što su puške, kubure, mačevi i samostrel.
Sastavni dio izložbe su i hologramske naočale i tableti koji sadrže posebno osmišljenu aplikaciju pomoću koje posjetitelji mogu sami kreirati izgled Starog grada Zrinskih prema originalnom tlocrtnom predlošku iz 17. stoljeća. Aplikacije su izrađene u suradnji s Međimurskim veleučilištem, vodećim partnerom na projektu Living castles. Osmišljena je i aplikacija za mobitele na temu obitelji Zrinskih koju svaki posjetitelj može skinuti na svoj vlastiti smartphone. Za potrebe izložbe sašivene su i replike povijesnih kostima grofa Nikole VII. Zrinskog i njegove žene grofice Sofije Löbl. Njih je izradio majstor krojač Ivan Debeljak iz HNK Varaždin. Na izložbi su radile kustosice Ana Šestak i Magdalena Vrbanec, a voditelj projekta/tehnički koordinator za MMČ je Maša Hrustek Sobočan. Autor vizualnog dizajna izložbe je Boris Lisjak. Tehnički postav izložbe odradili su stručnjaci iz tvrtki Eltel d.o.o. i Conservum d.o.o.
Izložba će u petak 23. travnja nakon virtualnog biti otvorena i na klasičan način, uz najuži krug uzvanika, uz partnere, medije, ali i mlade dobitnike nagrada na likovnom natječaju. Naime, uz prvotno virtualno otvorenje izložbe Muzej je objavio i Likovni natječaj uz izložbu na kojem su mogli sudjelovati djeca i mladi od 4 do 16 godina. Teme za likovni rad bile su određene: obitelj Zrinski, tajni tunel, čakovečki Stari grad, dok su propisane tehnike bile: crteži, slike, grafike, keramika, kombinirane tehnike. Radovi su u Muzej samo pristizali i pristizali te na kraju dosegli brojku od 394 radova! Žiri za odabir radova u sastavu: Erika Nađ Jerković (akademska slikarica, muzejska savjetnica i voditeljica Likovne galerije), Ines Virč (muzejska pedagoginja) i Magdalena Vrbanec (kustosica Povijesnog odjela i koautorica izložbe „Zrinski) imao je izuzetno težak zadatak odabrati najbolje. Kategorije nagrađenih podijeljene su na: vrtić, više i niže razrede osnovne škole i srednju školu. U svakoj kategoriji nagrađeno je najboljih tri.
Uz otvorenje izložbe „Zrinski“ održat će se i otvorenje „Izložbe nagrađenih radova s likovnog natječaja“ uz podjelu nagrada najboljima. Na otvorenje su pozvani samo nagrađeni autori, dok se ostali pozivaju da dođu pojedinačno pogledati izložbu bilo koji dan (ponedjeljak – nedjelja) u radno vrijeme muzeja.
Kako nije bilo mogućnosti izložiti svih 394 radova, odlučeno je fotografirati ih i napraviti virtualnu izložbu svih pristiglih radova. Izložba će biti podijeljena na nekoliko dijelova, po kategorijama (vrtić, osnovna škola, srednja škola) i prezentirana sukcesivno i dio po dio na mrežnim stranicama muzeja od 26. travnja 2021.
Turistička zajednica Grada Preloga niz je godina organizator Sajma cvijeća, manifestacije koja je ove godine trebala proslaviti svoj dvadeset i prvi rođendan. Ovom manifestacijom Grad Prelog postao je prepoznatljiv u cijeloj Međimurskoj županiji. Grad Prelog je sa svojim Sajmom cvijeća postao „Grad cvijeća“, a upravo taj epitet godinama je privlačio posjete grupa i turista iz cijele Hrvatske, stoga je sama manifestacija prerasla u trodnevni događaj koji okuplja izlagače iz cijele zemlje i inozemstva (Mađarska i Slovenija).
Nažalost, kao i prošle godine, zbog aktualne epidemiološke situacije, Sajam cvijeća ne može se održati. Ipak, kako bi održali tradiciju i donijeli Prelogu barem mali dio atmosfere Sajma cvijeća, ove vas godine pozivamo da posjetite „Cvjetnu tržnicu“. „Cvjetna tržnica“, zamišljena je kao jednodnevna prodaja cvijeća, koja će se organizirati na prostoru Tržnice Prelog. „Cvjetna tržnica“ će se održati u nedjelju, 25. travnja, u vremenu od 8 do 16 sati.
U jutarnjim satima, u 10 sati, centrom Preloga će mimohodom proći članovi Zrinske garde Čakovec. Upravo na taj dan, 25. travnja 2003. godine, dogodio se i prvi javni nastup povijesne postrojbe Zrinske garde Čakovec, upravo u Prelogu. Pozivaju se svi kupci i posjetitelji „Cvjetne tržnice“ da prilikom dolaska poštuju sve upute i sve epidemiološke mjere Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske.
U Varaždinskoj županiji je tijekom 24 sata evidentiran 141 novi slučaj zaraze koronavirusom. Broj novozaraženih u tjedan dana na 100.000 stanovnika je 502, dok je 14-dnevna incidencija na 100.000 stanovnika 998.
Na bolničkom liječenju u Općoj bolnici Varaždin nalazi se 149 osoba s težom kliničkom slikom, od kojih je 87 osoba smješteno na lokaciji u Varaždinu,a 62 osobe su u Klenovniku. U jedinicama intenzivnog liječenja, na respiratoru, nalazi se 28 osoba, a u posljednja 24 sata preminulo je 6 osoba pozitivnih na COVID-19.
Tijekom jučerašnjeg dana testirano je 512 uzoraka pri čemu je udio pozitivnih među simptomatskim pacijentima 40 posto, a udio u svim testiranim uzorcima iznosi 28 posto.
Od početka epidemije na području Varaždinske županije evidentirane su 18.593 osobe pozitivne na COVID-19. Aktivnih slučajeva je 830.
S ciljem ublažavanja pritiska na bolnički sustav Stožer civilne zaštite Varaždinske županije ukazuje na sljedeće:
Svako druženje i okupljanje koje nije u skladu s epidemiološkim mjerama izravno ugrožava opstojnost bolničkog sustava.
Privatna druženja u zatvorenom prostoru bez maske i distance uz nazočnost samo jednog prenositelja zaraze s velikom vjerojatnošću će se prenijeti na većinu ostalih.
S obzirom da se kao kontakti zaraženih prijavljuju uglavnom i skoro jedino članovi obitelji i najbliži suradnik s radnog mjesta, postoji povećani rizik da se prenositelji zaraze bez ograničenja kreću i javnim prostorom i sudjeluju na organiziranim okupljanjima.
Primitkom prve doze cjepiva niste odmah zaštićeni od zaraze i težih oblika oboljenja, jer organizmu treba vremena da razvije antitijela.
Važeća Odluka Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske između ostaloga nalaže:
zabranu održavanja svih javnih događanja i okupljanja na kojima je prisutno više od 25 osoba na jednom mjestu
na privatnim okupljanjima i svečanostima može biti prisutno najviše 10 osoba iz 2 različita kućanstva
ugostiteljski objekti mogu usluživati hranu i piće samo na otvorenim terasama i drugim otvorenim prostorima za usluživanje
obustava rada dječjih igraonica u zatvorenom prostoru
sportska natjecanja i treninzi koji su dopušteni mogu se održavati samo bez gledatelja.
Jučer je održana završna konferencija projekta ”Energetska obnova zgrade Doma zdravlja Varaždinske županije u Lepoglavi” kojoj su nazočili zamjenik župana Varaždinske županije Robert Vugrin, gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić, zamjenica direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost mr.sc. Alenka Košiša Čičin-Šain, ravnatelj Doma zdravlja Varaždinske županije Renato Podbojec, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić i Velimir Sekol, član Upravnog vijeća Doma zdravlja Varaždinske županije.
Projekt obnove Doma zdravlja u Lepoglavi prezentirao je ravnatelj Doma zdravlja Varaždinske županije Renato Podbojec:
– Nakon provedene energetske obnove ove zgrade očekujemo smanjenje godišnje primarne potrošnje energije za čak 70,60%. Također, izgradnjom sunčane fotonaponske elektrane na krovu zgrade uvode se nove mjere korištenja obnovljivih izvora energije. Navedenim projektnim aktivnostima osigurati će se smanjenje emisije CO2 za 71,54%. Aktivnostima promocije i vidljivosti podići će se svijest korisnika zgrade, ali će i šira javnost biti informirana o učinkovitijem korištenju energije i svakodnevnim prednostima povećanja energetske učinkovitosti. – rekao je ravnatelj Doma zdravlja Renato Podbojec te je izrazio zadovoljstvo što je i Dom zdravlja u Lepoglavi dobio jedno moderno i funkcionalnije zdanje.
Zamjenik župana Varaždinske županije Robert Vugrin je u svom obraćanju rekao kako je obnova Doma zdravlja u Lepoglavi jedna od tri obnove Domova zdravlja u našoj Županiji.
– Nakon Novog Marofa i Varaždinskih Toplica i Lepoglava je dobila obnovljenu te moderniju zgradu Doma zdravlja. Ovdje se radi o respektabilnom i financijski značajnom projektu. Projekt također ima i ekološku i energetsku vrijednost, ali se realizacijom ovog projekta indirektno diže standard zdravstvene usluge na ovome području kako za liječnike tako i za korisnike usluga. Ovdje se radi o 3,7 milijuna kuna , a 55 % sufinancirao je Europski fond za regionalni razvoj , 26% sufinancirao je Fond za sufinanciranje provedbe EU projekata iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije dok je ostatak od 18% financirao Dom zdravlja. Taj udio koji financira Dom će se vratiti u manje od šest godina kroz uštede te možemo potvrditi kako se radi o dobroj i opravdavajućoj investiciji. Dom zdravlja u Lepoglavi je središte pružanja primarne zdravstvene zaštite na ovome području, obuhvaća četiri ordinacije dentalne medicine, tri ordinacije opće obiteljske medicine i jednu pedijatrijsku ordinaciju. Tu je smještena i fizikalna medicina i rehabilitacija te patronaža kao i ljekarna. Treba napomenuti kako je u ovaj objekt investirano i preko milijun i pol kuna u okviru projekta Poboljšanje pristupa primarnoj zdravstvenoj zaštiti, od kojih je 900 tisuća kuna uloženo u infrastrukturne radove te 600 tisuća kuna u opremu za liječnike –rekao je zamjenik župana Vugrin te dodao kako ova županijska vlast radi na ravnomjernom razvoju cijele županije pa se tako osim navedenih ulaganja u zdravstvo, ulaže i u socijalnu skrb, obrazovanje i druga područja u ingerenciji županije.
Gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić zahvalio se Županiji na realizaciji ovog projekta te je naznačio kako sudjelovanje u EU projektima ima veliku važnost i korist za građane grada Lepoglave.
Zamjenica direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost mr.sc. Alenka Košiša Čičin-Šain je izrazila zadovoljstvo obnovom ove zgrade Doma zdravlja u Lepoglavi te je naglasila kako je Varaždinska županija predvodnik u realizaciji projekata na području energetske obnove zgrada u javnom sektoru.
– Ovo je treći Dom zdravlja u Varaždinskoj županiji koji je energetski obnovljeni i koristim priliku da čestitam svima na realiziranom projektu. Svima je već dobro poznato da je do sada od strane Fonda u objekte koji su završeni u županiji investirano otprilike 350 milijuna kuna od čega je čak 177 milijuna kuna bespovratnih. To je zaista za svaku pohvalu te sam sigurna kako će ovo zdanje biti na dobrobit i ponos svim građanima Lepoglave i okolnog područja – rekla je mr.sc. Alenka Košiša Čičin-Šain.
Procijenjena ukupna vrijednost projekta iznosi 3.702.193,95 kuna. Od toga 2.068.221,67 kuna sufinancira Europski fond za regionalni razvoj kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. Prioritetna os 4 Promicanje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije.
Putem Fonda za sufinanciranje provedbe EU projekata (MRRFEU) sufinancirano je 964.663,37 kuna.
Vlastita sredstva Doma zdravlja Varaždinske županije iznose 669.308,37 kuna.
Jučer, 20. travnja oko 12.25 sati u Zavojnoj ulici u Varaždinu u prometnoj je nesreći ozlijeđena jedna osoba. Teretnim vozilom je iz smjera Trenkove ulice u smjeru Koprivničke ulice upravljao 64-godišnjak.
Dolaskom do semaforiziranog raskrižja Koprivničke i Zavojne ulice na znak zelenog svjetla skretao je u desno, a da prethodno nije propustio 75-godišnju pješakinju koja je prelazila preko obilježenog pješačkog prijelaza na znak zelenog svjetla gurajući bicikl. Uslijed udara pješakinja je pala na kolnik i zadobila ozljede – stoji u izvješću Policijske uprave varaždinske.
Medicinska pomoć pružena joj je u varaždinskoj Općoj bolnici, a ozljede joj za sada nisu okvalificirane.
Prije tjedan dana smo pisali o kamionu koji je pretprošle subote „uredno” prevozio teret čakovečkom tržnicom. To smo i mogli shvatiti s obzirom da nekako mora doći na gradilište nove tržnice, ali ovo danas je teško shvatljivo. Sada pak smo snimili na glavnoj stazi tržnice osobni automobil, a nisu izostali niti biciklisti. Voze bez imalo straha i srama.
Urbanovo, onakvo kakvo smo znali dva desetljeća, ove godine neće se održati! Odluka je to Organizacijskog odbora, a koju je u srijedu na konferenciji za novinare priopćio David Štampar, predsjednik Udruge vinogradara i vinara Hortus Croatiae. No, Hortus Croatiae, odnosno njezini članovi, u suradnji s Općinom Štrigova i Međimurskom županijom ipak će na svoj način udovoljiti ljubiteljima vinske kapljice. Organizirat će manifestaciju Otvoreni podrumi, koja je i svih proteklih godina bila najposjećenija priredba u sastavu Urbanova.
-Otvoreni podrumi održat će se u vremenu od 3. do 6. lipnja ove godine. To je produženi vikend zbog Tijelova, pa će naši vinari goste primati od četvrtka do nedjelje. Osim što će gostima ponuditi najbolja vina, prvenstveno će voditi brigu o strogom pridržavanju svih epidemioloških mjera. Više detalja moći ćemo objaviti krajem svibnja, kad napravimo konačan spisak vinara koji žele sudjelovati na Otvorenim podrumima, kao i specificirati njihovu ponudu. Uz to, oni će sami naznačiti broj gostiju koje mogu primiti, u kojem vremenu i uz prethodnu najavu – kazao David Štampar.
Rudi Grula, direktor Turističke zajednice Međimurske županije, također je naglasio da će se strogo primjenjivati sve epidemiološke mjere, ali da se nada da će do onda velik broj građana biti cijepljen i da će se taj dio manifestacije održati na otvorenim prostorima ispred podruma. Propisat ćemo pravila kojih će se morati držati i gosti i domaćini, kazao je Grula.
Inače, konferencija za novinare održana je u ugodnom ambijnetu Vinske kuće Hažić u Jurovčaku, gdje se uskoro otvara prekrasno uređen Vinski kamp.
U Čakovcu, Ulici Tome Masaryka, krajem prošlog tjedna, policijski službenici Policijske uprave međimurske pronašli su dječji bicikl marke „Scout“, bijelo-plave boje.
Pozivamo vlasnika koji traži svoj bicikl da se osobno javi u Policijsku upravu međimursku, Policijsku postaju Čakovec, Jakova Gotovca 7, Čakovec – stoji u priopćenju.
Kao i svake godine, i ove će godine, Grad Prelog, uz podršku Turističke zajednice Grada Preloga, organizirati Prvomajsku biciklijadu, ulicama Grada Preloga. Pozivamo sve ljude dobre volje, a pogotovo obitelji s djecom, da se pridruže Prvomajskoj biciklijadi, koja će proći gotovo svim naseljima Preloga, nije natjecateljskog karaktera i lijepa je prilika za pravo obiteljsko druženje. Biciklijada će krenuti iz Preloga, prema Čehovcu, Donjem Kraljevcu, kroz Hemuševec i Draškovec do Oporovca i tamošnjeg odmorišta za bicikliste. Nakon toga prometnicom uz derivacioni kanal HE Dubrava, kroz Otok do Sportsko rekreacijske zone Marina.
Prvomajska biciklijada biti će ove godine organizirana u skladu sa epidemiološkim mjerama koje su na snazi. Start će biti organiziran od 9 do 9 i 30 sati, u centru Preloga, ispred Crkve sv. Jakoba. Umjesto završnog druženja, svi će sudionici Prvomajske biciklijade dobiti na dar poklon vrećicu organizatora, Grada Preloga. Molimo sve one koji će sudjelovati, da paze na razmak, poštuju upute organizatora te poštuju sve mjere koje je donio Stožer civilne zaštite u svrhu očuvanja zdravlja svakoga od nas, poručuju iz Grada.