Home Blog Page 5516

Mladić (22) iz naselja Krištanovec oslobođen optužbe za obiteljsko nasilje, evo kako se branio na sudu: ‘Bila je nemoguća, htjela je izvući utičnicu od TV-a’

0
Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL/Davor Puklavec/PIXSELL
Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL/Davor Puklavec/PIXSELL

Općinski sud u Čakovcu na svojoj je oglasnoj ploči javno objavio presudu, kojom je 22-godišnji N.B iz naselja Krištanovec oslobođen optužbe za obiteljsko nasilje.

Mladić (22) je pred sudom izjavio da nije počinio prekršaj koji mu se stavlja na teret. Rekao je da živi u izvanbračnoj zajednici s 17-godišnjom M.K i da imaju zajedničko dijete.

– Nije točno da sam ju vrijeđao. Uhvatio sam ju za ruke, ali ne tako da bi ju stisnuo ili napravio modrice. Samo sam ju pitao što se s njom događa. Zvala je oca da dođe po nju te je tada i on vidio da je nemoguća. Htjela je izvući utičnicu od TV-a, a iza su žice te sam ju uhvatio za noge da se nešto ne dogodi jer se znalo iskriti. Nisam ju uhvatio za noge iz drugog razloga. Isto tako nije točno da sam ju pritisnuo uz zid. Nakon toga ona se odselila te smo se viđali vikendom, ali brzo se vratila natrag s djetetom i sada smo zajedno. Nasilje je prijavio njezin otac – rekao je 22-godišnjak na sudu.

Maloljetna M.K odbila je svjedočiti, a tijekom postupka sud je tražio od Centra za socijalnu skrb Čakovec dostavu socijalne anamneze za okrivljenika.

Uvidom u dostavljenu anamnezu sud je utvrdio da je 17-godišnjakinja bila sklona bijegu od kuće te učestalim odlascima kod okrivljenika. Ponekad se vraćala sama, a ponekad uz asistenciju roditelja i policije. Njezini roditelji su se više puta obraćali Centru za socijalnu skrb radi savjetodavne pomoći. Maloljetnica je neko vrijeme boravila i kod udomiteljske obitelji, ali se brzo vratila kod roditelja. Nakon rođenja djevojčice zbog financijskih problema preselila se s okrivljenikom kod njegovih roditelja.

Centar za socijalnu skrb izrekao je optuženom mjeru intenzivne stručne pomoći i nadzora, a primijetili su i problem u međusobnim parterskim odnosima. Centar je zaključio da je okrivljeniku i 17-godišnjakinji potrebna daljnja podrška, savjetovanje i nadzor, a potrebno im je i usmjeravanje kako bi se adekvatno brinuli o kćerkici koja ima osam mjeseci. Utvrdili su da je maloljetnici potreban poticaj oko daljnjeg školovanja, kao i da je nužan savjetodavan rad s oba partnera oko partnerskog odnosa i zaustavljanja nasilničkog ponašanja. Okrivljeniku je upućeno pismeno upozorenje s obvezom uključivanja njega i 17-godišnjakinje u školu za roditelje, stoji u službenim dokumentima.

Zbog svega navedenog i činjenice da maloljetnica nije željela svjedočiti, nije bilo moguće dokazati da je optuženik kriv, zaključili su na Općinskom sudu u Čakovcu.

DARIVANJE: Tko je sladak kao med?

0

Prošli ste tjedan mogli pročitati zanimljivu i inspirativnu priču o 35-godišnjem pčelaru Zoranu Kožnjaku iz Donjeg Kraljevca. Zoran se uz podršku kolege pčelara, prijatelja i obitelji pčelarstvom bavi već više od šesnaest godina. Danas, uz obitelj i stalan posao, nastoji imati do sto košnica. Posljednjih godina zbog sve većih uginuća pčelinjih zajednica, osim prodaje meda, meda u saću, peluda i propolisa krenuo je i u prodaju paketnih rojeva. Više o Zoranovom pčelarstvu pročitajte ovdje.


Ovog puta, Zoran daruje dvoje sretnih čitatelja slatkim paketom OPG Pčelarstvo Kožnjak. U nastavku pročitajte nekoliko zanimljivih činjenica o medu i pčelama i saznajte kako da postanete sretan dobitnik paketa.

Kako prenosi biobio stranica, med se koristio još u doba drevnog Egipta. Točni podaci ne postoje, no pretpostavka je da se med pojavljuje još u 7. tisućljeća pr.Kr. U Tutankamonovoj grobnici je pronađen jestivi med star više od 3000 godina što dokazuje činjenicu da, dobro zatvoren i skladišten na tamnom mjestu i ima neograničen rok trajanja. Med sadrži vitamine C, D, E, K, B1, B2, B5, B6, te minerale željezo, magnezij, natrij, kalij, kalcij, fosfor, cink, jod, bakar, krom i selen. Nemojte koristiti metalnu žličicu za med jer može doći do reakcije organskih kiselina i metala, pa radije neka bude drvena, porculanska ili plastična. 

A sada, ono najbitnije. Kako osvojiti slatki paket?

Tko je po vama sladak kao med? Koga ste nedavno razljutili i morate ga podmiti sa nečim slatkim da vam oprosti? Tagirajte ga u facebook objavi naše stranice, podijelite i lajkajte objavu i možda vi i vaša omiljena pčelica osvojite sladak paket OPG Pčelarstvo Kožnjak.

Sretno!

Postavljena oprema u sklopu projekta „Živjeti zdravo“ na Marini u Prelogu

0

Hrvatski zavod za javno zdravstvo je kroz projekt „Živjeti zdravo“, osigurao sredstva za uređenje i označavanje jedne hodačke staze u svakoj županiji za redovitu provedbu aktivnosti „Hodanjem do zdravlja“. Kako bi se navedene aktivnosti mogle organizirati na lokalnoj razini i redovito provoditi, definirane su potrebe za uređenje hodačkih staza.

Na temelju utvrđenih potreba formiran je set opreme za hodačke staze koji potiče građane svih dobnih skupina na tjelesnu aktivnost te djeluju kao poticajni okolišni čimbenik za provedbu zdravih stilova života. Jedna od takvih hodačkih staza postavljena je i na prostoru Sportsko rekreacijske zone Marina u Prelogu. U sklopu projekta postavljeni su klupa s ručkama za vježbanje snage, ravna klupa bez naslona za vježbanje snage, paralelne preče na stupcu namijenjene za vježbanje snage, eliptična hodalica namijenjena za kardiovaskularne vježbe, fitnes set za osobe u invalidnim kolicima namijenjeni za kardiovaskularne vježbe i vježbe snage, sprava za istezanje, stalci za bicikle, koševi za otpatke, stolić i klupa za prematanje i dojenje te solarne vanjske LED svjetiljke.

Krucijalnu ulogu u prevenciji bolesti i promicanju zdravlja u Republici Hrvatskoj (RH) ima Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ). Ovu vodeću javnozdravstvenu ustanovu karakterizira visoka razina znanja, stručnosti djelatnika i poznavanje aktualnih javnozdravstvenih potreba populacije na temelju kojih je moguće predvidjeti i upravljati budućim trendovima s ciljem očuvanja i unaprjeđenja zdravlja cjelokupnog stanovništva. Kvalitetna međuresorna suradnja, ravnopravan odnos među svim dionicima i koordinacija od strane HZJZ-a na nacionalnoj, a županijskih zavoda za javno zdravstvo (ŽZJZ) na regionalnoj i lokalnoj razini, neophodni su za stvaranje preduvjeta da zdraviji način življenja bude jednostavniji i privlačniji. Smisao promicanja zdravlja je naučiti ljude kako da sami brinu o vlastitom zdravlju i unaprijede ga prije nego nastupi zdravstveni problem ili ugroženost zdravlja. To se može ostvariti predlaganjem, poticanjem, sudjelovanjem u organizaciji i provođenjem raznih inicijativa i programa promicanja zdravlja u podržavajućem okruženju.

Sukladno svojoj ulozi, HZJZ je kroz Nacionalni program „Živjeti zdravo“ osmislio javnozdravstvenu akciju „Hodanjem do zdravlja” i implementirao ju u svim županijama RH. Cilj je naglasiti blagotvoran utjecaj i koristi hodanja, kao osnovnog oblika kretanja čovjeka, koja je često zanemarena u paleti brojnih tjelesnih aktivnosti, te potaknuti i pokrenuti redovito organizirano grupno hodanje pod stručnim vodstvom u svim županijama. Ova aktivnost je namijenjena pripadnicima svih dobnih skupina i promiče važnost redovite tjelesne aktivnosti za zdravlje od najranije dobi kako bi se stvorili preduvjeti da tjelesno aktivno dijete odraste u tjelesno aktivnu odraslu osobu. U procesu osvješćivanja, razvijanja i usvajanja navike bavljenja redovitom tjelesnom aktivnošću u djece uloga roditelja je, unutar vlastite obitelji, pružiti pozitivan primjer, a kroz gore navedenu javnozdravstvenu intervenciju u lokalnoj zajednici omogućena je i potaknuta međugeneracijska interakcija.

Zašto hodanje? Hodanje je iznimno učinkovit i zdrav oblik tjelesne aktivnosti, ali mnogi još uvijek ne prepoznaju njegov značaj te je ono danas možda i najpodcijenjenija tjelesna aktivnost. Prednosti hodanja su da nema uobičajenih barijera koje se mogu susresti kod drugih tjelesnih aktivnosti, odnosno ne zahtijeva posebna znanja, vještine, opremu, jednostavno je za provedbu i dostupno svima neovisno o dobi ili jesu li prije bili uključeni u neke druge tjelesne aktivnosti ili ne. Udobna obuća, malo dobre volje i vremena je sve što je potrebno za hodanje. Naravno, uz sve navedeno imperativ je hodati u skladu sa svojom kondicijom, odnosno trenutnim mogućnostima. Blagotvoran utjecaj i zaštitnička uloga hodanja identificirana je i u prevenciji bolesti nastalih kao posljedica „sjedilačkog“ načina života koji karakterizira današnje doba. Za tjelesno neaktivne osobe, posebice one s prekomjernom tjelesnom masom, hodanje je najprihvatljivija tjelesna aktivnost u koju se mogu uključiti s obzirom na svoje tjelesno stanje na putu mijenjanja svojih životnih navika, a ako se još provodi u prirodi na svježem zraku pruža dodatnu korist za zdravlje.

Provedba aktivnosti „Hodanjem do zdravlja“ započela je 25. listopada 2014. godine u Slatini, u sklopu provedbe Nacionalnog programa „Živjeti zdravo“, a od 7. prosinca 2016. godine HZJZ je kroz projekt „Živjeti zdravo“ osigurao bespovratna sredstava iz Europskog socijalnog fonda, u okviru Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“ za razdoblje 2014.–2020. godine, pomoću kojih je osnažena provedba aktivnosti Nacionalnog programa. Projektna aktivnost „Hodanjem do zdravlja“ podrazumijeva uključivanje svih ŽZJZ-a i lokalne zajednice na razini županije u projekt organiziranog grupnog hodanja uz stručnog voditelja koji će motivirati sudionike i redovito provoditi istu 39 puta godišnje na uređenoj i označenoj hodačkoj stazi.

MATO KLJAJIĆ: Klubovi su shvatili da bi najgore bilo prekinuti ligu, a mi stalno tražimo od nadležnih igranje pred publikom

0

Hoće li se igrati ili neće, kako i kada tek je dio pitanja koja se još od početaka korone nameću klubovima od međužupanijskog ranga do svih županijskih liga. Prošlog tjedna zakomplicirala se situacija među četvrtoligašima, jer su međimurski klubovi zatražili održavanje plenuma prema ranijem dogovoru kako bi se razmotrili svi problemi s kojima se suočavaju. Naposljetku je odlučeno da će se liga nastaviti prema planu, a svoj obol tom dogovoru dao je i predsjednik Međimurskog nogometnog saveza Mato Kljajić. U razgovoru za portal medjimurski.hr  iznosi svoje viđenje cijele situacije i odgovore na pitanja koja najviše muče klubove.

Prošlog tjedna činilo se da međužupanijska liga neće biti nastavljena, ali su se klubovi na plenumu ipak dogovorili da nastave natjecanje?

-Na zahtjev međimurskih klubova u ponedjeljak je održan plenum četvrtoligaša, drugi po redu u posljednje vrijeme. Dogovoreno je da se liga nastavi, a predstavnicima kluba prezentirana je aktualna situaciju koju svi znamo, ali i ona druga varijanta koja bi stupila na snagu ukoliko dođe do samovoljnog istupanja nekih od daljnjeg natjecanja. Ponosan sam što Međimurje u međužupanijskom rangu ima 9 svojih klubova i to je potvrda onoga što stalno govorim, da nogomet u našem kraju živi bez obzira na krizu i probleme koji nas prate. Naravno da je teško i mi u savezu to itekako shvaćamo, pa smo i nekim svojim mjerama pokušali pomoći klubovima. Prva tri kola nisu plaćali službene osobe, a vidjet ćemo što možemo učiniti i kako pomoći oko kotizacija. Nikome ne treba posebno naglašavati da vremena nisu normalna i da živimo u izvanrednim okolnostima koje kao takve trebamo i prihvatiti. Vođenje klubova oduvijek je tražilo odricanje i mnogo davanja, ali situacija nikada nije bila tako teška kao sada. Nadali smo se da će poslije Uskrsa doći neka bolja vremena po pitanju pandemije i da će nam se vratiti publika, ali stvari su se, nažalost, još i pogoršale. Situacija nije sjajna i nitko ne zna što će se dogoditi za dva tjedna ili mjesec dana, gdje ćemo tada biti po pitanju pandemije i, baš kao i svi ostali, možemo se nadati da će procijepljenost donekle poboljšati situaciju i omogućiti povratak publike. Želim napomenuti da, bez obzira na okolnosti, u ovom trenutku igra cijela Hrvatska i nijedan savez nije prekinuo natjecanja upravo iz želje da njihovi klubovi prežive te da svi zajedno dočekamo neka bolja vremena. Uvjeren sam da su i naši klubovi shvatili kako su, u ovom trenutku, sve druge opcije gore od toga da ne igramo i zato smo i na plenumu svi zaključili da treba igrati i spasiti nogomet, objašnjava Kljajić.

Veliki broj klubova postavlja logično pitanje. U vrijeme kada se na nekim događajima, čak i u zatvorenim prostorima, dozvoljava publika i veći broj sudionika, od nogometaša se traži igranje pred praznim gledalištem i to na otvorenom?

Mi to pitanje postavljamo stalno. Treba, međutim, podsjetiti da se već mjesecima borimo za različite stvari. Početkom godine HNS se obratio resornom ministarstvu i stožeru tražeći da nam dozvole barem treniranje. Podsjećam da su tada praktički svi naši pogoni, od mlađih dobnih kategorija do veterana, bili zatvoreni, iako smo, epidemiološki gledajući, u tom trenutku bili najmanje problematični. Kada nam je to odobreno tražili smo pokretanja nižih rangova natjecanja i naposljetku smo i u tome uspjeli. Tako da smo se, zapravo, cijelo vrijeme stalno borili za nešto. Sada kada imamo mogućnost igranja, iako bez publike, imamo situaciju u kojoj neki ne bi igrali. Uvjeren sam da je kod nas i dalje situacija najmanje rizična što se tiče mogućnosti zaraze i širenja bolesti i takav stav mogu zastupati gdje god je potrebno, ali sam sretan što uopće možemo igrati. Naši su klubovi najesen pokazali da su u stanju osigurati potrebne razmake u gledalištu te provoditi sve nužne epidemiološke mjere i to je jedan od argumenata koji stalno koristimo pokušavajući izboriti dopuštenje da se pusti publika. Mi i sada imamo situacije da se utakmice gledaju izvan ograđenog prostora, s različitih uzvisina, nasipa, pa i balkona, što dovoljno svjedoči o interesu i želji naših navijača da pogledaju utakmice. Nadam se da će nadležni konačno shvatiti da je opasnost na nogometnim stadionima i igralištima manja nego u zatvorenim prostorima gdje se omogućavaju neki događaji i očekujem da ćemo i mi uskoro biti na redu. Uostalom, svim sportašima, pa tako i nogometašima, kao i našim navijačima je u interesu da ostanu zdravi i uvjeren sam da bi klubovi provodili potrebne mjere na adekvatnoj razini, smatra Kljajić.

Klubovi zamjeraju i raspored koji predviđa završetak prvenstva početkom srpnja, pa praktički neće ni biti pauze uoči priprema za sljedeću sezonu. Ipak se radi o amaterskim, a ne profesionalnim sportskim kolektivima.

-Uspjeli smo izboriti dozvolu HNS-a za promjenu propozicija tijekom prvenstva, što je uistinu jedinstvena iznimka, pa smo skratili prvenstvo tako da nakon svih utakmica jesenskog dijela odigramo ligu za prvaka i ligu za ostanak. Smatram da smo već time napravili puno, ali u tim je dogovorima  potrošeno  puno vremena i energije. Uspjeli smo u prva dva kola pokriti klubovima i troškove službenih osoba. Mislili smo da će i suci tu malo pomoći, ali su nažalost odustali, no to sada nije tema. Savez u svim segmentima nastoji olakšati klubovima, jer apsolutno shvaćamo situaciju u kojoj se nalaze. Međutim, treba imati razumijevanja i za savez, kao i povjerenike, jer nije lako složiti raspored koji će svima odgovarati. Predlagali smo igranje srijedom, ali igrači nisu profesionalci, zaposleni su i klubovima to nije odgovaralo. Postojeći model sigurno nije savršen, ali je u ovim uvjetima najoptimalniji.  Sadašnja situacija će pokazati koliko smo spremni žrtvovati sebe i suradnike da bi nogomet preživio. Može se i prekinuti prvenstvo, ne igra se nogomet radi Mate Kljajića nego zbog klubova, ali mislim da bi nas to uvelo u još veće probleme i zato smatram da je to najgore rješenje, kaže Klajić.

Koliko u cijeloj situaciji pomaže HNS?

-Mi smo zahvaljujući pomoći HNS-a mogli klubovima pokriti neke troškove. Novaca, naravno, nikada nije dosta i uvijek će ga biti premalo, ali mislim da savez vodi brigu u skladu s mogućnostima. Ni u HNS-u situacija nije sjajna, prošle je godine odgođeno Europsko prvenstvo, prihodi su znatno niži i živi se na račun prošlih rezultata. Unatoč tome HNS puno pomaže županijskim savezima i lokalnom sportu. Novčanim sredstvima, opremom, izgradnjom terena i infrastrukture. Posljednje tri godine jako se puno dobilo od HNS-a na čemu im zahvaljujem, ali očekujem da će ubuduće još više ulagati i u međimurski nogomet, poručio je Kljajić.

GYMdeLUX #8 Gost emisije Nenad Bratković o uravnoteženoj prehrani i principu sezonalnosti

0
Luka Murk i GYMdeLUX

U današnjoj emisiji gost nam je Nenad Bratković, magistar nutricionizma, univ. magistar fitofarmacije i dijetoterapije. U osmoj emisiji podcasta razgovarali smo o suplementaciji te kako otkriti deficit određenih mikronutrijenata. Magistar Bratković govorio je o uravnoteženoj prehrani i principu sezonalnosti u prehrani.

Vrlo zanimljive teme i mišljenja koja iznosi mag. Bratković možete odslušati u OVDJE.

Na sudu tvrdio da su ga policajci ‘namamili’ van iz kuće i bacili mu prekršajni nalog

0

Prekršajni sud u Čakovcu na svojoj je oglasnoj ploči javno objavio presudu, kojom je 19-godišnji G.B iz mjesta Sitnice u Murskom Središću kažnjen zbog kršenja samoizolacije te svoj ‘nestašluk’ mora platiti 1000 kuna.

Naime, kako stoji u službenim dokumentima, on je proglašen krivim zato što se 26. siječnja 2021. godine nije pridržavao sigurnosne mjere za zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti, izolacije u vlastitom domu ili drugom odgovarajućem prostoru, već je pronađen na ulici ispred kuće. Mladić je preko svog branitelja sudu dostavio pisanu obranu u kojoj je izjavio da se osjeća krivim za prekršaj za koji ga se tereti i iskreno mu je žao zbog svega.

Napisao je da je 26. siječnja došao iz Njemačke gdje je zajedno s bratom trebao raditi, no zbog epidemiološke situacije rečeno im je da se vrate u Hrvatsku te su se taj dan vratili u jutarnjim satima. Mladić je izjavio da su im na granici rekli da će mjera samoizolacije početi vrijediti tek sljedeći dan od dana kada su se vratili u Hrvatsku. Naveo je da živi na adresi Sitnice, ali je istog dana otišao u kuću svog brata, koji živi 100 metara dalje od njegove kuće te je u dogovoru s njim samoizolaciju trebao provoditi kod njega, iz razloga što u svojoj kući živi sam i nema što jesti.

Izjavio je da je bio zatečen u kući brata, iako su djelatnici Policijske postaje Mursko Središće napisali da je zatečen na ulici. Tvrdi da su ga policajci pozvali da izađe iz kuće te mu bacili prekršajni nalog. Također, mladić je naveo da je nezaposlen i da ako mu sud izrekne visoku kaznu on ju neće moći platiti, sud je uzeo u obzir njegovu tešku životnu situaciju te mu je smanjio kaznu.