Home Blog Page 386

DVD Sivica održalo izbornu godišnju skupštinu i predstavio planove razvoja

0
BeFunky collage

Na redovnoj izbornoj godišnjoj skupštini Dobrovoljnog vatrogasnog društva Sivica predstavljen je rad društva u 2025. godini te su izneseni planovi za daljnje djelovanje.

Tijekom skupštine članovi su se osvrnuli na aktivnosti, intervencije i projekte koji su obilježili proteklu godinu. Posebno je istaknuta zahvalnost svim vatrogascima koji svojim trudom, predanošću i stalnom spremnošću nesebično stoje na raspolaganju mještanima Sivice i brinu o njihovoj sigurnosti.

U narednom razdoblju planira se nastavak razvoja društva i jačanje njegovih operativnih kapaciteta. Jedan od važnijih projekata bit će nadogradnja vatrogasnog spremišta do obilježavanja 100. obljetnice društva, čime se želi osigurati još bolje uvjete za rad i smještaj vatrogasne opreme.

Na skupštini je također upućena zahvala dosadašnjoj upravi koja nastavlja voditi društvo i u novom mandatu, uz želju za puno uspjeha u daljnjem zajedničkom radu i razvoju društva.

FOTO SRK ‘Klen’ Sveta Marija nagradio svoje najuspješnije ribolovce

0
GLAVNA

Godina 2025. bila je izuzetno uspješna za Sportsko-ribolovni klub Klen iz Svete Marije, koji je još jednom dokazao da potiče vrhunske ribolovne talente da daju najbolje od sebe i razvijaju se u uspješne ribolovce. U subotu, 14. ožujka 2026. godine, u prostorijama Vatrogasnog doma u Svetoj Mariji održana je godišnja izvještajna skupština udruge, na kojoj su sumirani rezultati te podijeljena priznanja.

Za unutra

Skupštinu je vodio dopredsjednik kluba Dragutin Peter, izvješće o radu i financijsko izvješće podnio je predsjednik kluba Petar Komorski, dok je rezultate natjecanja iznio predsjednik Natjecateljske komisije Mihael Pongrac. Svi su oni pohvalili svoje članove i izrazili zahvalnost na još jednom sjajnom razdoblju u povijesti kluba. Prošle godine klub je organizirao i malu školu ribolova za kadete i kadetkinje, a Mihael Pongrac je osposobljen za trenera u sportskom ribolovu.

– U 2025. godini, natjecatelji SRK-a Klena SU, što u ekipnim, što u pojedinačnim natjecanjima, sudjelovali na 138 službenih natjecanja. Od tog broja bilo je 18 natjecanja za Kup HŠRS, 52 natjecanja za Prvenstvo saveza ŠRD MŽ , 54 natjecanja za Prvenstvo HŠRS i 1 međunarodno natjecanje – izvijestio je Mihael Pongrac i dodao:

– U ovim brojkama nisu spomenuta ekipna i pojedinačna natjecanja na prijateljskim kupovima i natjecanjima te klupska natjecanja. U 2025. godini bilo je 34 registriranih natjecatelja u svim disciplinama i kategorijama (seniora, mastera i veterana 19, seniorki 3, juniora 3, juniorki 3, kadeta 3, kadetkinja 3), koji su postigli uspješne rezultate.

Također, članovi SRK-a Klen Luka Pozderec i Mihael Pongrac nastupili su i za reprezentaciju Hrvatske u 2025. godini. Luka je u kategoriji U25 na svjetskom prvenstvu u lovu ribe udicom na plovak u Španjolskoj pojedinačno osvojio 14. mjesto, dok je hrvatska reprezentacija osvojila ukupno 11. mjesto. Mihael je bio uspješan kao senior na natjecanjima u Portugalu i Italiji (Feeder).

Rezultate s natjecanja pogledajte ovdje:

Na skupštini je naglašeno i kako je u 2026. godini u planu SRK-a Klen sanacija podova, odnosno polaganje novih pločica u unutrašnjost ribičkog doma te sanacija sanitarnog čvora, a za navedeno sredstva je osigurala Općina Sveta Marija kao kapitalnu investiciju.

PRIZNANJA NAJUSPJEŠNIJIMA NA NATJECANJIMA

Za unutra 2 Ivana Vadla
Ivana Vadla

Na kraju skupštine uručena su priznanja. Primili su ih: Lidija Orač, Simona Vlašić, Ivana Vadla za osvojeno 3. mjesto ekipno u kategoriji seniorki te Gabrijel Varga, Fran Šipek i Dino Slaviček za osvojeno 1. mjesto u kategoriji juniora na završnici kupa Hrvatskog športskog ribolovnog saveza u Bilju, zatim Fran Fundak za osvojeno 1. mjesto pojedinačno u ligi kadeta SŠRDMŽ i Fran Šipek za osvojeno 3. mjesto pojedinačno u ligi juniora SŠRDMŽ.

Za unutra 3 Fran Fundak
Fran Fundak

Priznanja uspješnim ribolovcima podijelili su, uz iskrene čestitke, načelnica Općine Sveta Marija Đurđica Slamek i predsjednik SRK-a Klen Petar Komorski.

Bravo!

FOTO/VIDEO Molitvom kroz ulice i polja: Kotoripski vjernici na križnom putu

0
BeFunky collage

U organizaciji Župe Kotoriba, u nedjelju 14. ožujka dvjestotinjak se vjernika okupilo kako bi u molitvi i promišljanju prošlo postaje Isusove muke. Korizmena pobožnost križnog puta okupila je mještane različitih generacija koji su zajedno krenuli na put molitve i duhovnog promišljanja.

Ulice Kotoribe i poljski putevi toga su dana postali mjesto tišine, sabranosti i zajedništva. Vjernici su, predvođeni župnikom Ivanom Kljunićem, koračali od postaje do postaje, razmišljajući o Kristovoj patnji, ali i o vlastitim životnim križevima.

Molitve su na postajama predvodili sami vjernici. Postaje su bile postavljene uz pilove i obiteljske kuće, što je cijelom događaju dalo toplinu i osobni pečat. Svaka molitva bila je prilika za kratko zaustavljanje, tiho promišljanje…

Sudjelovanje velikog broja vjernika još je jednom pokazalo koliko je korizmeno vrijeme važno za župnu zajednicu. To je vrijeme kada se vjernici posebno zaustavljaju u svakodnevici, pronalaze trenutke za molitvu, pokoru i razmišljanje u pripravi za najveći kršćanski blagdan – Uskrs.

1000052947

Kotoripski vjernici svojim su dolaskom i sudjelovanjem svjedočili upravo tu snagu vjere. Hodajući zajedno kroz selo i polja, pokazali su kako križni put nije samo pobožnost, već i put nade i međusobne podrške.

Župa Kotoriba uskoro će ponovno biti u središtu velikog duhovnog događaja. Za tjedan dana upravo će ova župa biti domaćin završnice Križnog puta mladih Varaždinske biskupije, kada će se u Kotoribi okupiti brojni mladi vjernici iz cijele biskupije.


FOTO Koga smo sve sreli na prekrasnoj šetnici osunčane Marine Prelog?

0
GLAVNA

Sunčana nedjelja kao iz snova, 15. ožujka 2026. godine, privukla je velik broj mještana Preloga i šire da upiju malo D vitamina, podignu raspoloženje i provedu lijepo vrijeme na suncem okupanoj Marini Prelog.

Bili su tu šetači s psima, biciklisti, dugogodišnje prijateljice, obitelji s razigranom djecu, skupine ribolovaca, lepršava mladež, pojedinci u ozbiljnim razgovorima, stranci, labudovi… Koga smo sve sreli, provjerite u velikoj fotogaleriji!

Prije 36 godina osnovan je HDZ Međmurske županije

0
BeFunky collage

13. ožujka 1990., održala se povijesna osnivačka skupština Hrvatske demokratske zajednice Općine Čakovec (tadašnji naziv za Međimursku županiju) u Centru za kulturu Čakovec.

Skupštini je prisustvovalo 306 članova, a prethodila joj je velika javna tribina s 1000 ljudi. Inicijativni odbor činili su dr. Vjekoslav Jazbec, prof. Ivan Hranjec, Marijan Ramušćak, dipl.iur. i Stjepan Hamonajec.

Osnivačkoj skupštini prisustvovao je i govor održao prvi predsjednik HDZ – Hrvatska demokratska zajednica i predsjednik RH dr. Franjo Tuđman.

Za prvog predsjednika izabran je dr. Vjekoslav Jazbec, za potpredsjednike prof. Ivan Hranjec, prof. Ivo Rašić i dr. Stjepan Somođi. Tajnik je postao Marijan Ramušćak, dipl.iur., blagajnik Stjepan Hamonajec, a članovi odbora Dejan Kraljek, Karina Vrtarić, Nikola Kovač, Mijo Pospiš i Antun Pukaj.

– S ponosom slavimo 36 godina djelovanja u Međimurju! Tijekom tih godina ostvarili smo brojne projekte koji su unaprijedili lokalnu ekonomiju, podržali obitelji i mlade, učvrstili kulturnu baštinu i otvorili vrata novim prilikama za sve građane. Trudili smo se i nastavit ćemo se truditi da naše malo Međimurje izraste u modernu, prosperitetnu europsku regiju koja poštuje povijest, njeguje tradiciju i hrabro gleda u budućnost. Budućnost koja će biti prosperitetna za sve Međimurke i Međimurce – poručuju iz HDZ-a.

Na prvoj fotografiji su naši osnivači, kojima šaljemo posebne čestitke: s lijeva na desno Josip Horvat, dr. Vjekoslav Jazbec, dr. Franjo Tuđman, Mijo Pospiš, Ante Uroda, Ivica Rašić, prof. Ivan Hranjec i prof. dr. Zvonimir Bartolić.

Image

Na drugoj je fotografiji prvi predsjednik HDZ-a Općine Čakovec, dr. Vjekoslav Jazbec.

Image

Zlato i srebro za plesačice Vivone na Zagreb Dance Cupu u Sesvetama

0
BeFunky collage

Plesačice Vivone osvojile su srebro i broncu na Zagreb Dance Cup u Sesvetama. Pored toga Mini grupa izabrana je među najboljima za Gala večer plesa.

Koreografije je pripremila trenerica Antea Božić. Podršku su joj dale Karmen Kovačević-Jambor te Dina Novak.

1000039927

Dječji skupinu činile su: Maša Živković, Ajla Korunek, Ema Šavora, Rubi Lisjak, Doris Ciceli, Stela Kopljar, Helena Takač, Leina Horvat, Ivna Subotić, Bruna Pongračić, Nela Klobučarić, Jana Hren, Marina Oršoš, Enisa Toplek, Bella Međimurec, Magda Božić, Mila Plevnjak, Lea Špilek.

1000040000

Mini su predstavljale: Zora Petek, Elena Smiljanec, Maša Juričan, Sofija Novak, Stela Bujan, Ela Petermanec, Ana Dobranić, Ema Leček, Mirna Pokos, Anela Grabar, Ema Naranđa, Julija Janković, Nika Đunđuš, Lily Feifarek, Emina Mađarić, Lina Blažon, Maša Švoger, Franka Radanović, Tia Topličanec.

1000040148

U isto vrijeme samo u Zagrebu starije skupine juniorki i seniorki  s trenericom Sarom Kovačić i podrškom Hanom Jankulijom bile su na prestižnom 21. Trepsu u Czk Trešnjevka.

1000040170
1000040171

FOTO Hodočašće župe Nedelišće u Međugorje – dani molitve i duhovne obnove!

0
BeFunky collage

Od 13. do 15. ožujka župa Nedelišće hodočastila je u Međugorje, jedno od najpoznatijih marijanskih hodočasničkih mjesta. Tijekom tri dana molitve, sabranosti i zajedništva imali su priliku produbiti svoju vjeru te se duhovno obogatiti.

Poseban trenutak hodočašća bio je uspon na brdo Križevac, gdje su uz postaje Križnog puta razmatrali Kristovu muku i molili za obitelji, župu i sve ljude u potrebi. Hod prema vrhu bio je i prilika za osobnu molitvu, sabranost i zahvalnost.

Na Podbrdu, mjestu gdje se vjernici okupljaju na molitvu krunice, zajedno su uputili svoje nakane Blaženoj Djevici Mariji. U ozračju tišine i pobožnosti mnogi su osjetili duboki mir i poticaj na još snažniji život vjere.

Tijekom hodočašća svakoga su dana sudjelovali na svetoj misi, a imali smo i priliku pristupiti sakramentu svete ispovijedi. U subotu navečer, nakon svete mise, sudjelovali su i na euharistijskom klanjanju, u kojem su u molitvi i tišini zahvaljivali Gospodinu za sve primljene milosti.

Osim molitvenog programa, posjetili su i Etno selo Herceg u Međugorju, gdje su se upoznali s bogatom tradicijom i načinom života hercegovačkog kraja.

Kroz molitvu, sakramente i zajedništvo, ovo je hodočašće bilo posebno iskustvo za sve sudionike. Vraćaju se svojim domovima duhovno obogaćeni i ohrabreni da u svakodnevnom životu još snažnije živimo i svjedočimo svoju vjeru.

FOTO Učenici SŠČ-a i Centra za odgoj i obrazovanje na natjecanju iz prve pomoći

0
BeFunky collage

U Donjem Kraljevcu održano je 27. Natjecanje mladih iz pružanja prve pomoći, a među sudionicima su ove godine bili i učenici Srednje škole Čakovec te OŠ Centra za odgoj i obrazovanje. U posebnoj kategoriji mladih sudjelovali su njegovatelji Srednje škole Čakovec iz 2.e i 3.e razreda. Školu su predstavljala dva tima.

U Timu 1 natjecali su se Andreja Kalanjoš, Hana Bistrović, Marijana Ignac, Ines Radelić i Josip Petek, dok su Tim 2 činili Nikolina Čukulic, Vita Makar, Kristina Oršuš, Josip Horvat i Petra Hrženjak. Kroz pripreme i samo natjecanje vodile su ih njihove mentorice Evelin Horvat i Josipa Kolarić.

Na natjecanju su sudjelovali i učenici osnove škole Centra za odgoj i obrazovanje, pod mentorstvom Željke Vidović Balić. U pripremama njihovog tima pomagala je i Alenka Novak, dugogodišnja volonterka, koja je svojim iskustvom i strpljenjem sudjelovala u uvježbavanju postupaka pružanja prve pomoći.

Viber slika 2026 03 15 13 53 50

Za ove mlade sudionike natjecanje je bilo veliko i važno iskustvo. Kroz različite simulacije pokazali su svoje znanje, snalažljivost i spremnost pomoći drugome. Iako se radi o učenicima s poteškoćama, svojim su trudom, upornošću i međusobnom podrškom pokazali koliko se toga može postići kada postoji volja i podrška.

Svaki trening, svaka vježba i svaki korak bio je novo učenje, ali i prilika da steknu više sigurnosti u sebe. Upravo u tome i jest najveća vrijednost ovakvih susreta – učiti kako pomoći drugome kada je to najpotrebnije.

Njihov nastup možda je bio prvi, ali zasigurno neće biti i posljednji. Ono što su pokazali tog dana nije samo znanje iz prve pomoći, već veliko srce, hrabrost i želju da budu dio zajednice koja brine jedni o drugima.

Velike čestitke svim sudionicima, njihovim mentoricama Evelin Horvat, Josipi Kolarić i Željki Vidović Balić, kao i Alenki Novak na trudu, podršci i lijepom primjeru kako se uz zajedništvo i vjeru u mlade mogu ostvariti lijepe i inspirativne priče.

FOTO Mališani iz DV-a ‘Kockavica’ postavili hotel za kukce i kućice za ptice

0
GLAVNA

Mališani i odgojiteljice Dječjeg vrtića „Kockavica“ u Svetoj Mariji 12. ožujka 2026. godine uspješno su nastavili s aktivnostima u sklopu Eko projekta u svom vrtiću. U suradnji s KUD-om Ivan Mustač Kantor iz Svete Marije, u dvorištu vrtića postavili su hotel za kukce te hranilište i kućice za ptice kako bi izrazili dobrodošlicu korisnim kukcima i ptičicama u svoje dvorište.

Za unutra

Hotel za kukce i kućice izradio je Milenko Kanižaj, koji ih je, na oduševljenje djece, postavio zajedno s predsjednikom KUD-a Vedranom Šuljem te članom Nikolom Gašparićem. Naravno, u cijelu priču bila su uključena i djeca, koja su stavila hranu i vodu za ptice, a uzbuđenje je bilo tim veće jer su mališani naučili da su napravili dobro djelo te su veselo osluškivali je li u kućice već doletio kakav kukac ili prva ptičica, veselo osluškujući pjev ptica.

Za unutra

Ravnateljica DV-a „Kockavica“ Maja Jambrešić zahvaljuje KUD-u Ivan Mustač Kantor na dugogodišnjoj uspješnoj suradnji s vrtićem, te nesebično uloženo vrijeme u druženje i pomoći najmlađima u raznim aktivnostima.

Za unutra

Ove odgojno-obrazovne aktivnosti DV-a „Kockavica“, koje predstavljaju novu priliku za brigu o pticama i kukcima u vrtićkom dvorištu, nastavak su učenja djeci brizi o životinjama i razvijanja ekološke svijesti i ljubavi prema prirodi kroz praktično iskustvo u sklopu Eko projekta, odnosno međunarodnog programa eko vrtića kojem pripada i DV „Kockavica“.

Od jeseni 2025. godinu, u sklopu projekta mališani su posjetili i farmu koza OPG-a Zadravec u Oporovcu, hranila domaće životinje te s lovcima posjetila i hranilište za divlje životinje.

Bravo!

FOTO Bile su super: Učenici i nastavnici iz SŠ Prelog pripremili stotinu pizza

0
BeFunky collage

Blagoslov traktora u Svetom Jurju u Trnju ove je godine donio i posebnu gastronomsku poslasticu. Na župnom dvorištu bila je postavljena peć za pizzu, iz koje su tijekom prijepodneva izlazile svježe pečene pizze koje su oduševile sve prisutne.

Za realizaciju zaslužni su stručni nastavnici Srednje škole Prelog Anica Naranđa i Robert Režek, uz pomoć učenika maturanata Antonije Strbad i Stjepana Cenka. Zajedno su pripremili čak stotinjak pizza, za što je bilo potrebno oko 30 kilograma brašna.

– Jako nam je drago što smo danas ovdje. Zahvaljujemo župniku vlč. Silviju Košćaku što je predložio da ovdje promoviramo svoju školu i pokažemo kako radimo – rekla je nastavnica Anica Naranđa.

U pripremi pizza koristili su razne sastojke – povrće, špek, pancetu, šunku, kulen, sir, gljive, pršut i tunu, pa je svatko mogao pronaći nešto po svom ukusu.

Za pečenje pizza bio je zadužen nastavnik Robert Režek, koji je otkrio kako je za savršenu pizzu potrebno vrlo malo vremena.

– U peći je dovoljna samo dvije minute i pizza je gotova – rekao je Režek.

Kako je dodala nastavnica Naranđa, tajna dobrog tijesta krije se i u strpljenju.

– Tijesto je najbolje kada odstoji jedan dan. Vidim da su svi bili zadovoljni, a posebno nas raduje što su u našim pizzama najviše uživali oni najmlađi, rekla je.

Na dolasku i trudu zahvalio im je i župnik vlč. Silvio Košćak, koji je istaknuo kako je ovakva suradnja lijep primjer povezivanja škole i župe.