FOTO Zdenac života i radovi okoliša crkve u Svetoj Mariji bliže se kraju, evo koja će se drva posaditi!

Autor: Foto/Video:
- Oglas -
- Oglas -

Radovi na uređenju okoliša crkve Uznesenja blažene djevice Marije u Svetoj Mariji, koji su uključili rušenje borova koji su se tamo nalazili te izgradnju fontane imena Zdenac života, započeti u veljači 2021. godine, gotovo su pri kraju.


Fontana ima i dvije slavine za vodu – jedna za direktno pijenje vode, druga za točenje vode u bočicu ili čašu, pa će se posjetitelji tu moći osvježiti, a prostor za bicikle je obnovljen i sadrži mnogo više mjesta za parkiranje bicikala. Još samo treba zasaditi novu travu i – posaditi drveće.

- Oglas -

Upravo je drveće najvažniji detalj, oko kojeg su se mjesecima lomila koplja na raspravama po Facebooku i po ulicama Svete Marije, jer nekim stanovnicima se paralo srce prilikom rušenja borova i danas se svi pitaju – tko će ih naslijediti, tko će mještanima i hodočasnicima raditi hlad kad nakon mise zastanu kod crkve?

Odgovor smo potražili kod načelnice Općine Sveta Marija, Đurđice Slamek.

- Oglas -

– Radovi oko uređenja prostora uz crkvu su pri kraju. Još treba osposobiti sva svjetla, maknuti drač i posaditi novu travu te posaditi drveće. To će biti tri lipe i jedan kesten.

Katastarska čestica uz crkvu je zaštićeno kulturno dobro i morali smo se držati naputka Konzervatorskog zavoda Ministarstva kulture sa sjedištem u Varaždinu. To znači da tu ne smije biti nikakvog zimzelenog drveća i jedno što se smije posaditi su lipe, a za kesten smo jedva dobili dozvolu – objašnjava načelnica.

– Konzervatorski odjel naime smatra da ulaskom u naselje crkva mora biti u prvom planu te da raslinje ne smije zaklanjati pogled na nju i toga se striktno drže – dodala je.

Naime, za područje Varaždinske županije i Međimurske županije zadužen je Konzervatorski odjel u Varaždinu.

– Uređenje će biti finalizirano početkom listopada, jer čekamo povoljne uvjete za sadnju drveća, čije sadnice će biti već malo veće, pa sadnja zahtjeva posebne uvjete – rekla je Đurđica Slamek.

Nakon mise, zaustavili smo i nekoliko mještana i pitali ih za mišljenje, ali nitko od njih se nije pobunio.

– OK mi je ovo – komentirala je mlada majka, Jelena Kranjec.

– Meni je ovo lijepo i jako mi se sviđa! Ne znam samo kakva drveća će se tu posaditi – rekla nam je gospođa Milica Varga.

– Ovo mi je modreno i lijepo. Inače sam odrasla u kući kraj crkve i znam kako je ovo izgledalo prije 50 godina, a svako razdoblje donosi nešto novo – komentirala je umirovljenica Magdalena Kvakan.

Koliko je Konzervatorski odjel bio u pravu što se tiče pravila da drveće ne smije zaklanjati pogled na crkvu međutim nismo sigurni. Lipa je naime drvo koje može živjeti i nekoliko stoljeća te narasti do 30 metara u visinu.

- Oglas -

Podijeli:

NAJNOVIJE

PROČITAJTE JOŠ

FOTO/VIDEO Radnici Gradisa stavili podlogu na teniskim terenima u Strahonincu!

Ovih dana intenzivirana je gradnja novog modernog sportsko-rekreacijskog centra u Strahonincu te sveobuhvatna rekonstrukcija i nadogradnja sportskog doma...

Međimurci ponosno istakli svoje zastave u Torontu

Gdje god diljem svijeta nastupa hrvatska nogometna reprezentacija, sigurno je da će među navijačima biti i Međimurci. Potvrdilo...

Vrućina mijenja raspored: 4. kolo Ljetne kros lige Prelog s novim satnicama

Iz Biciklističkog kluba Prelog, organizatora 19. Ljetne kros lige Prelog, obavještavaju sudionike o promjeni termina održavanja 4. kola...

Smeće dovoze iz četiri naselja, a načelnik Vičević poručuje: ‘Svi šute, to je javna tajna!’

Tijekom proteklog tjedna načelnik Općine Selnica Ervin Vičević objavio je slike jednog ilegalnog odlagališta otpada, sve s ciljem...