Tijekom proteklog tjedna načelnik Općine Selnica Ervin Vičević objavio je slike jednog ilegalnog odlagališta otpada, sve s ciljem da se stanovništvo aktivira i da se pokuša pronaći krivac. Međutim, odvoz otpada se nastavio i u narednim danima. Riječ je o lokaciji u srcu jedne šume, petstotinjak metara od Štrukovca i na granici nekoliko naselja.
Na „deponiju“ ima doista svega, od građevinskog materijala i skija do kanti i boca, i time se zagađuje veliki dio šumskog prostora.

– Ovo je ustanovljeno jučer anonimnom dojavom – cigle dovezene prije samo par dana. Navedeno je da tu smeće dovoze ljudi iz Vratišinca, Plešivice, Merhatovca i Štrukovca. To je dakle javna tajna i nitko se ne usudi ništa reći, rekao je Vičević.
Prvo moraju zaključiti na čijem se području nalazi ovo „odlagalište“, jer su tu jako blizu Merhatovec, Donji Zebanec i Štrukovec.
– Treba vidjeti radi li se o javnoj površini ili privatnoj. Ako je privatna, po zakonu moramo teretiti vlasnika parcele da sam to očisti i sanira, dalje nam priča načelnik.
Vičević je naglasio kako Općina Selnica već godinama omogućuje svojim stanovnicima mljevenje ovakvih građevinskih materijala, ali da se te usluge jako rijetko koriste. Tu je i problem ljudi koji nude „uslugu“ odvoza otpada.

– Jedni ljudi traže uslugu odvoza otpada, javi im se neka osoba koja obeća odvoz otpada na sigurno mjesto, a na kraju to završi u našim šumama. A u blizini Merhatovca imali smo slučaj gdje je osoba zapalila otpad i sada je samo ostalo žarište. Što reći o tim ljudima? Znam da se ljudi boje svega, ali tragično je da nitko ne želi reći tko to vozi jer očito se sve zna, zaključio je Vičević.
Činjenica da pojedinci radije riskiraju uništavanje prirode nego da iskoriste besplatne opcije zbrinjavanja otpada poražavajuća je sama po sebi, a još je žalosnije što se mještani boje govoriti o takvim stvarima.
