Renato Pirin (26) iz Jalžabeta nedaleko Varaždina jedan je od rijetkih mladih osoba u Sjeverozapadnoj Hrvatskoj koji je odlučio istupiti u javnost otkrivajući svoju seksualnost, a javno je progovorio i o svojoj vezi s muškarcem, o čemu smo već pisali, kao i o svojem psihičkom stanju te o depresiji, bolešću s kojom se bori već godinama. Svim onim stvarima koje ova sredina uglavnom gura pod tepih i o kojima se jednostavno ne govori.
Iako shodno svemu tome, ime puno hejtera, Renato ima i puno pratitelja na svom profilu renato.pirin na Tik Toku, kao i na Facebooku, gdje je pokrenuo i stranicu „Sve o anksioznosti i depresiji“, s ciljem izmjene informacija i pružanja pomoći ljudi s anksioznim i depresivnim poremećajima.
U svom novom videu na Tik-toku, Renato upozorava na sve češći i nimalo bezazlen psihički poremećaj, od kojeg pati i sam, a koji se najčešće javlja kod mladih u dobi između 18. i 22. godine života – tzv. borderline, emocionalno nestabilna osoba ili osoba koja pati od graničnog poremećaja ličnosti.
Osobe s graničnim poremećajem osobnosti imaju nestabilne odnose s drugima, kao i sliku o samome sebi i svojim emocijama te imaju izraženu impulzivnost i sklone su čestim poremećajima raspoloženja. Česti su prevrtljive i što se tiče vlastite seksualne orijentacije. Mogu biti sklone i samoozljeđivanju te to nije nimalo bezazlen poremećaj, upozorava Renato. Čak 60-90 posto takvih osoba je u dječjoj dobi bilo fizički, seksualno ili verbalno zlostavljano.
Za mišljenje smo upitali i psihijatricu iz Belice Mariju Vinković-Grabarić.
– Granični poremećaj osobnosti je zapravo normalna razvojna faza psihičkog sustava, no ako osoba u psihičkom razvoju ne prevlada tu fazu tj. ne sazrije, ostaje u toj fazi koja je teška za svakoga jer je osoba nestabilna. U toj fazi češći su dodatni poremećaji tj. komorbiditeti kao što je depresija, panični poremećaj i opći anksiozni poremećaj, koji često vode osobu da traži pomoć struke.
Danas se kod mlađih osoba nađe svašta od navedenih poremećaja. Opasno je ako se ne traži pomoć pa osoba prelazi u kronificiraniju fazu emocionalne nestabilnosti, a tada je liječenje, kao i suživot s takvom osobom, sve teže – pojasnila je Vinković-Grabarić.
Potražiti pomoć nije sramotno, već može spasiti život! Video Renata Pirina pogledajte ovdje:
@renato.pirin #mentalhealth #bpd #emocionalnonestabilna #granicniporemecajlicnosti #mentalnozdravlje #edukacija #psihologija #psihijatrija #fypシ #fypシ゚viral #viral #viralcroatia #viralhrvatska #hrvatska #croatia #balkan #balkantiktok #tiktokbalkan #tiktokhrvatska #viralnivideo #viralbalkan #balkanviral ♬ original sound – Renato Pirin