Veljko Kajtazi, saborski zastupnik romske i još deset nacionalnih manjina u Hrvatskoj, nema mira. Stalno rovari protiv Međimurske županije optužujući je za segregaciju. Dolazi u pojedina romska naselja u Međimurju, okuplja svoje simpatizere i pumpa ih protiv legalno izabranih romskih predstavnik u vodstvu županije.
Prošlog ponedjeljka, 10. ožujka, organizirao je tribinu na temu “Od segregacije do uključivanja: kako osigurati jednako obrazovanje romskoj djeci”. Tribina je održana u Dvorani Ivana Mažuranica u Hrvatskom saboru u Zagrebu, a na nju je Kajtazi pozvao samo odabrane načelnike i predstavnike romskih naselja. Nije pozvan ni predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine MŽ Matjaš Oršuš, ni zamjenik župana iz redova Roma, Elvis Kralj, ni župan Matija Posavec, ni gradonačelnica Ljerka Cividini, ni… Nije pozvan ni potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, koji obavlja i dužnost predsjednika Povjerenstva za praćenje provedbe Nacionalnog plana za uključivanje Roma od 2021. do 2027.
-Time Veljko Kajtazi vodi paralelnu politiku i praktički ruši sve ono što ministar Božinović i članovi Povjerenstva promišljaju za boljitak Roma u Hrvatskoj. Jasno je da je na tom skupu Kajtazi već u uvodu iskoristio priliku da Međimursku županiju optuži za segregaciju, koje zapravo nema. Ali njemu odogovara da se Romi međusobno svađaju i da romska zajednica bude razjedinjena. Samo tako on može vladati njima za svoj račun. Pojedini samozvani predstavnici Roma u nekim naseljima to još nisu shvatili, pa “drže ljestve” Kajtaziju. Time se umanjuju svi oni napori koje ministar Božinović čini za dobrobit svih Roma – kaže Elvis Kralj, zamjenik međimurskog župana iz redova romske nacionalne manjine.
PARALELNA POLITIKA
Na ovakvo ponašanje saborskog zastupnika Veljka Kajtazija ukazao je Elvis Kralj i u pismu koje je uputio ministru Davoru Božinoviću uoči skorašnjeg ponovnog dolaska u Čakovec. Kralj, uz ostalo, piše:
“Saborski zastupnik Veljko Kajtazi i dalje organizira posjete Međimurskoj županiji te održava sastanke, javne tribine i okrugle stolove u Saboru na kojima se raspravlja o tematici Roma u Međimurju, ali na te događaje ne poziva legitimne predstavnike romske nacionalne manjine iz Međimurske županije.
Smatram da takav način djelovanja nije dobar te da ne potiče potrebnu suradnju među svim relevantnim čimbenicima. Takvi krnji skupovi na kojima se razgovara o problematici Roma u Međimurju, štete procesu pronalaženja rješenja. Smatramo da nema potrebe za paralelnim sastancima, jer već postoje oni službeni na kojima sudjeluju svi oni koji trebaju te na kojima se otvoreno razgovara i donose rješenja za unapređenje položaja Roma u Međimurskoj županiji.
Već ranije ste upoznati da je saborski zastupnik Veljko Kajtazi u više navrata tijekom posljednjih mjeseci organizirao sastanke na području Međimurske županije bez sudjelovanja legitimno izabranih predstavnika romske nacionalne manjine i jedinica lokalne samouprave.
Slijedom navedenoga, opravdano se nameće zaključak da gospodin Kajtazi ne poštuje legitimitet ni autoritet demokratski izabranih predstavnika, pa ni vaš, gospodine ministe, čime se dovodi u pitanje granica njegova odnosa prema javnim dužnosnicima i institucijama RH. Osobno smatram da je svaki dužnosnik i javni djelatnik dužan u području svoje odgovornosti poštovati legitimno izabrana tijela javne vlasti, a osobito legitimno izabrane predstavnike izvršne vlasti, neovisno o bilo čijem stranačkom, političkom ili osobnom predznaku. Međutim, u niz situacija nije tako.
S obzirom na vašu funkciju potpredsjednika Vlade RH te predsjednika Povjerenstva za praćenje Nacionalnog plana za uključivanje Roma za razdoblje od 2021. do 2027. godine, a imajući u vidu vašu predanost poboljšanju kvalitete života pripadnika romske nacionalne manjine, ovim putem tražimo vašu reakciju i jasno očitovanje kojim bi se osudilo ovakvo postupanje te ukazalo na nužnost poštivanja legitimiteta demokratski izabranih predstavnika.
Uvjeren sam da jedino institucionalnim dijalogom svih možemo stvoriti održiva rješenja i stvarni napredak u poboljšanju položaja romske zajednice u Međimurskoj županiji”, ističe Elvis Kralj u pismu Davoru Božinoviću.
LAŽIMA SI ČUVA RADNO MJESTO!
Sa sadržajem pisma slaže se i župan Matija Posavec, koji kaže da nema smisla da Povjerenstvo za uključivanje Roma, što ga vodi ministar Božinović, čini ogromne napore za poboljšanje životnih uvjeta Roma, netko sa strane to “minira”. Na sljedećem sastanku Povjerenstva to ćemo morati razmotriti i zauzeti čvrsti stav prema Veljku Kajtaziju i njemu sličnima. Jer, više nećemo trpjeti da netko govori o segregaciji u Međimurju samo zato da bi sačuvao dobro plaćeni posao, a da nema argumente za to! A najmanje ćemo trpjeti prema Međimurju neprijateljski raspoloženog Veljka Kajtazija, naglasio je župan Posavec.
