Na 5. međunarodnom natjecanju dirigenata (Orchestra’s Conductor Competition), koje se održalo od 24. do 30. travnja 2026. godine u Vratsi u Bugarskoj, od 180 sudionika iz 42 zemlje, Sohrab Kashef, Iranac kojeg je ljubav dovela u Čakovec, gdje već tri godine živi sa svojom suprugom, sopranisticom Nadiom Bistrović i sinom, osvojio je 3. mjesto.
– Moje je državljanstvo iransko, a sada živim u Hrvatskoj, zemlji koja je rodno mjesto moje supruge i sina. U njoj sada živim i njezine ljude volim. U prošlosti sam osvojio međunarodnu nagradu za svoju domovinu, a ovaj put sam s ponosom sudjelovao u ovom natjecanju kao predstavnik Hrvatske – rekao je.
U žestokoj konkurenciji najboljih svjetskih dirigenata, pijanist i dirigent Sohrab Kashef osvojio je treće mjesto, dok su prvo i drugo mjesto pripali Michaelu Husuu iz Švicarske i Matthewu Quinnu iz Ujedinjenog Kraljevstva.
Sohrab i Nadia upoznali su se u Beču i odmah se zaljubili. Nakon nekoliko godina zajedničkog života u Iranu, odlučili su se nastaniti u rodnom kraju njegove supruge i sina, u Hrvatskoj. Ovim uspjehom, koji pokazuje koliko su Međimurje i Hrvatska duboko ušli u njegovo srce, Hrvatska je dobila dirigenta svjetske klase koji živi u Čakovcu, gradu koji se od prošle godine ponosi i novoosnovanom Međimurskom filharmonijom.

– U Iranu je Nadia učinila mnogo za glazbu moje zemlje i osnaživanje žena i na tome sam joj zauvijek zahvalan. I ja sam želio doprinijeti glazbi Hrvatske. Ova nagrada za mene kao trećeplasiranog dirigenta bila je najmanje što sam mogao učiniti, a sada imam priliku učiniti još više za Međimursku filharmoniju – dodao je.
Sohrab Kashef, zajedno sa svojom suprugom Nadiom Bistrović, glavni je pokretač i suosnivač Međimurske filharmonije u Čakovcu, orkestra koji će u nedjelju 24. svibnja 2026. godine održati svoj drugi koncert u Centru za kulturu Čakovec, u sklopu Dana Grada Čakovca.

