TOTOVEC U MUKAMA: IMAJU DOKAZE, ALI...

FOTO U policiji su nam rekli da je za palež smeća nadležan komunalni redar!

Autor: Ivica Jurgec Foto/Video: Ivica Jurgec/DVD Totovec
- Oglas -
- Oglas -

U Totovcu se otpad svima ogadio. Ne samo onaj s Čakomove deponije, nego i onaj koji se ilegalno baca iza deponije. Poljoprivrednici gube živice, jer im se zatrpavaju putevi baš u ovo vrijeme intenzivnih radova u polju, vatrogasci interveniraju i po nekoliko puta tjedno, smrad guši Totovčane koji tuda šeću… Žale se, prigovaraju, patroliraju, zovu policiju, ali rezultata nema!

Svakodnevno dovoze otpad i što je najgore, istovare ga i zapale. I prekjučer je gorjelo, ali je brzom intervencijom domaćih vatrogasaca spriječeno daljnje širenje požara na zrela polja žitarica.

- Oglas -

P1040825 1920x1271

-Nas petero članova DVD-a Totovec s navalnim vozilom stigli smo odmah po dojavi na mjesto gdje je gorjelo smeće, a vate već se počela širiti okolo. Došli su i poljoprivrednici, koji tu imaju ječam i pšenicu, u strahu da im se ne zapali imovina – kaže nam zapovjednik DVD-a Totovec, Elvis Kralj, zamjenik međimurskog župana iz redova romske nacionalne manjine.

Prošle godine, nekako u ovo vrijeme, prenijeli smo izjavu proljoprivrednog proizvođača Vladimira Belovića iz Totovca, koji je i ovaj put gasio i dežurao uz svoj ječam.

- Oglas -

-Upravo na tom području, na istočnoj strani iza deponije, imam nekoliko većih parcela i sad je vrijeme žetve. Smeća je toliko da jedva uđem kombajnom na oranicu. Evo, upravo smo ovih dana velikim traktorom i priključnim strojem izgurali otpad s ceste, kako bi mogli nesmetano proći do naših njiva. Obrezali smo granje na stablima i grmlju, počistili… No, ovi su nemilosrdni. Voze i tu bacaju stari namještaj, odjevne predmete, obuću, kupaonske elemente nakon rekonstrukcije, tepihe, stare prozore… Ma svašta. I onda to zapale! Kako ih nije sramota? – kazao nam je tada Vlado Belović pokazujući hrpe smeća uz cestu. U njima i predmeti koji nisu izgorjeli, a koje bi netko mogao lako prepoznati.

P1160411

I od Totovskih vatrogasaca saznajemo da neodgovorni pojedinci, kad ga odbace, zapale otpad i odu. To je prostor iza središnje deponije smeća, uz poljski put prema Ivanovcu. Iz pravca Ivanovca su i oni koji ga dovoze, jer Totovčani bi odavno uhvatili onoga tko bi njihovom ulicom vozio prema poljskom putu za Ivanovec. Jako su osjetljivi na nesavjesne bacače otpada. A do Ivanovca spomenutim poljskim putem nije ni kilometar. Već ranije su pronađeni ostaci koji su upućivali na jedan tamošnji ugostiteljski lokal, ali nitko ništa nije poduzeo.

-No, sada imamo dokaze da dovoze i iz romskog naselja Kuršanec. Preuzmu čišćenje i odvoz smeća iz tuđih dvorišta u Čakovcu i okolici, dobro naplate, a onda istovaruju na ovim ilegalnim deponijama. Mi smo pronašli i dokaze za to, s imenima ljudi i prijavili policiji. No, tamo nam je rečeno da to nije posao za njih, nego za komunalnog redara! Koji će komunalni redar ići u romsko naselje istraživat, utvrđivat činjenice i pisat prijave? – pita se zapovjednik DVD-a Totovec.

Iako bi im šira društvena zajednica trebala pomoći u sprjelčavanju ovakvog ponašanja, čini se da vatrogscima preostaje tek da šute i gase, poljopvridnecima da se nadaju da neće doći do najgoreg, a mještanima Totovca da udišu opasan dim i djecu odgajaju u – smradu.

Jadan narod!

- Oglas -

Podijeli:

NAJNOVIJE

PROČITAJTE JOŠ

‘Lov na labuđe pero’ uz Aleksandra Lazića i koncerte!

Jedna od najljepših i najposjećenijih manifestacija, u organizaciji neke od udruga s podučja Grada Preloga jest u svakom...

FOTO Puhački orkestar Općine Mala Subotica gostovao kod HKD Napredak u Hallu in Tirol Austija

Minulog vikenda u sklopu manifestacije „Treffpunkt Bühne", koju je organiziralo Hrvatsko kulturno društvo Napredak Hall in Tirol, posebni gosti...

Bambimalci iz skupine Cvjetići otpjevali županu svoju pjesmu i ponosno predstavili Čakovec

Mališani iz odgojno-obrazovne skupine Cvjetići (VI.a) Dječjeg vrtića Cipelica, Područnog odjela Bambi, posjetili su Međimursku županiju, gdje su...

Dubravko Cvetko: ‘Kućice uz kafić na Marini Prelog će doći do 5. kata? To bi sve trebalo srušiti’

Na 8. sjednici Gradskog vijeća Grada Preloga, na aktualnom satu bilo je nekoliko pitanja vezano uz prostor Marine...