Inner wheel klub Čakovec i Dječji vrtić Cipelica pozivaju sve zainteresirane na humanitarnu akciju ”U susret proljeću” koja će se održati u subotu 3. travnja 2021. godine u razdoblju od 9:30 do 11:30 sati u Ulici kralja Tomislava u Čakovcu (Korzo). Organizatori pozivaju sve ljude dobre volje da se dobrovoljnim prilogom u uključe u ovu akciju.
-Svaka donacija bit će oplemenjena vašom brigom za djecu, poručuju.
Iz turističke zajednice grada Čakovca primili smo vijest da se ove godine neće održati tradicionalna Uskrsna potraga za jajima.
“Draga djeco, nažalost zbog epidemije i zbog toga što ste nam vi najvažniji, uskrsna potraga za jajima ove se godine neće održati. Ipak, nemojte biti tužni i nemojte pospremiti svoje košarice.
Turistička zajednica grada Čakovca će u svibnju, uoči Dana grada, za vas, naše najmlađe prijatelje, pripremiti potragu za skrivenim blagom u Perivoju Zrinski.
Na vama je da još malo pričekate, pripremite svoje košarice i krenete u uzbudljivu avanturu.”
Nenad Pintarić SDP-ov je kandidat za načelnika općine Pribislavec. Magistar je ekonomije i mladi poduzetnik, vlasnik trgovine u Čakovcu.
Pintarić trenutno obnaša dužnost člana Predsjedništva Foruma mladih SDP-a Hrvatske, predsjednika SDP-a Pribislavec kao i dužnost općinskog vijećnika.
„Moramo biti svjesni da se Općina nalazi u vrlo teškoj situaciji, na korak je do provalije. Ja želim da ne napravimo taj korak naprijed i ne upadnemo u tu provaliju već da napravimo siguran zaokret i zakoračimo novim putevima u budućnost s novim licima, hrabrim pojedincima, ljudima koji znaju što muči mještane, ali najvažnije znaju i kako to riješiti.
Moramo biti okrenuti budućnosti, ali nikako ne smijemo zaboraviti prošlost i propuste koji su učinjeni! Samo čistih računa možemo izgraditi bolju budućnost!“ istaknuo je Pintarić.
Kroz naredni period na društvenim mrežama prikazat će svoje viđenje rješenja tih problema i predstavit svoj tim s kojima namjerava dobiti povjerenje Prslavčankih i Prslavčana, da zajedno učine Pribislavec mjestom napretka.
U susret nadolazećem blagdanu Uskrsa, Grad Lepoglava i gradska Turistička zajednica darivali su slatkim uskrsnim poklonima mališane u dječjim vrtićima na gradskom području. Slatke uskrsne pisanice mališanima je prigodom obilaska Dječjeg vrtića Lepoglava i njegove podružnice u Višnjici podijelio gradonačelnik Marijan Škvarić. U tome su mu pomogli djelatnici vrtića maskirani u uskrsnog zeca i pijetla razveselivši djecu koja su ih pozdravila prigodnim pjesmama.
-Nastojimo djecu razveseliti svakom prigodom pa tako i prigodom blagdana Uskrsa koji nam je pred vratima. Lijepo je vidjeti vesele vrtićke mališane koji uživaju u igri i druženju u novim vrtićkim prostorima koje smo uredili i izgradili prošle godine – poručio je gradonačelnik Škvarić kojem se u posjeti vrtiću pridružila i direktorica ureda Turističke zajednice Grada Lepoglave Ljubice Dubovečak.
Slatki darovi ujedno su zahvala vrtićkim mališanima i njihovim vrtićkim tetama, koje su također ovom prigodom darivane slatkim uskrsnim poklonima, za sudjelovanje na gotovo svim aktivnostima i manifestacijama koje organiziraju Grad Lepoglava i Turistička zajednica Grada Lepoglave.
Žestoka polemika između Mladena Novaka i Matije Posavca u uvodu današnje sjednice Županijske skupštine, o čemu smo već pisali, očito je bila samo predigra, jer je dobila još oštriji nastavak tijekom same sjednice. Naime, kada je započela rasprava o prijedlogu za davanje suglasnosti o sklapanju Ugovora o izvođenju radova na izgradnji sportske dvorane OŠ Sveta Marija predsjednik Skupštine Novak ponovio je svoje sumnje da bi se u tom slučaju moglo raditi o političkoj korupciji. Još jednom je ponovio da temelji te dvorane stoje već 10 godine i da se tamo, u međuvremenu, ništa nije napravilo, pa je potpis sporazuma kojim bi se krenulo u izgradnju povezao s izlaskom iz stranke svih članova tamošnje organizacije HSS-a te njihovim navodnim, kako je rekao, prilaženjem Nezavisnoj listi Matije Posavca.
Takav istup isprovocirao je njegovog stranačkog kolegu Slađana Mihocija koji je s govornice poručio da istupa iz SDP-a.
-Već duže vrijeme pratim ekshibicije predsjednika Novaka i štetu koju time nanosi stranci i s današnjim danom napuštam sve funkcije u Županijskoj organizaciji SDP-a i podnosim neopozivu ostavku. SDP Međimurske županije ne zaslužuje ovakvu štetu kakvu stranci nanosi predsjednik Novak, jer je stranka u svojim redovima uvijek imala časne ljude koji su se za svoj kraj borili časno i pošteno, rekao je Mihoci.
Na njega se nadovezao i vijećnik Ivica Baksa.
-Ovo što danas predsjednik Skupštine radi je neprihvatljivo, nekorektno i jako žalosno.Nakon svega danas izrečenog i radi rušenja digniteta institucije kao što je Županijska skupština predlažem vijećnicima da se danas izglasa nepovjerenje Mladenu Novaku kao njenom predsjedniku, predložio je Baksa.
Ispred Kluba vijećnika HDZ-a u raspravu se uključio Zlatko Horvat.
-Mi ne želimo sudjelovati u ovoj farsi. Opet ste nas stavili u situaciju da kolegica Frančić iz Svete Marije napada naš klub da smo protiv djece. Ne, mi smo za izgradnju, za djecu, ali ne na ovakav način. Četiri godine ova koalicija, kako god je nazivali, bez HDZ-a donosi odluke, nikada u tom periodu nismo sudjelovali ni u kakvim zakulisnim radnjama i dogovorima, pa i u ovoj situaciji, ima vas dovoljno, odlučite sami hoćete li raditi za djecu ili nećete, ali nemojte onda reći kriv je HDZ, rekao je Horvat.
Raspravu je obilježio i emotivan istup vijećnice Marije Frančić koja se ispričala Klubu vijećnika HDZ-a.
-Nisam htjela nikoga uvrijediti. Vi ste oporba i znam da tako glasate. Jako sam emotivna zbog svega ovoga i možda je moja reakcija bila neprimjerena. Željela sam samo da se naša djeca stave na prvo mjesto i podrži ova odluka, rekla je Frančić obrativši se potom Mladenu Novaku predbacivši mu da djecu iz Svete Marije koristi za svoje političke ciljeve.
U raspravi su se uključili i vijećnici Ivančica Somođi, Nada Lovrec, Željko Kofjač, Matjaš Oršuš i Dean Žbulj, dok župan Matija Posavec nije ostao dužan predsjedniku Skupštine i, nakon što je ranije odbacio njegove optužbe o korupciji i prozvao ga zbog laži, na sjednici
-Uvijek u životu se morate zapitati ne što se veli, nego tko veli. Pa kad smo već kod toga idemo malo o međunarodnim državnim prijelazima gospodine predsjedniče, idemo malo o nekim poreznim prijavama i pravomoćnim rješenjima ili poslovanju s javnim poduzećima? Osam godina sam župan, milijarde kuna su prošle da sam ja potpisao i preuzeo odgovornost za to i osam godina mi ne možete naći jednu mrlju, jednu lipu, jedno pogodovanje, jedan interes, naglasio je Posavec rekavši da se, uz Svetu Mariju, planira izgradnja dvorana u Vratišincu, Gornjem Mihaljevcu i Svetom Martinu na Muri prema istom modelu po kojem su se gradile dvorane u Strahonincu, Goričanu i djelomično Orehovicu. Posavec je rekao da je izgradnja dvorane u Svetoj Mariji interes zajednice, a Novakove motive nazvao politikantskima.
-Jedna od stvari zbog kojih mi sjedimo ovdje je da osiguramo ravnopravne uvjete za sve koji žive u Međimurju, za sve općine i gradove. Smatram da treba napraviti prioritetnu listu, a ne da sve ovisi o volji župana i trenutačnoj političkoj situaciji koja će njemu, eventualno, ići u korist. Problem dvorane u Svetoj Mariji već se mogao riješiti u ovih osam godina otkako je g.Posavec župan. Što se mene osobno tiče ja sam predsjednik Skupštine osam godina, kakav sam bio pred osam godina takav sam i sada tako da ne vidim zbog čega je nešto ranije bilo prihvatljivo, a sada nije. Ja ne ispitujem tuđe pogreške, izrazio sam sumnju temeljem onoga što je izneseno u medijima i moje je pravo da se zalažem da se odluke donose ovdje, a ne da budemo stavljeni pred gotov čin, odgovorio je Novak.
Nakon burne polusatne rasprave u kojoj su otvorene i druge teme, o kojima ćemo opširnije slijedećih dana, pristupilo se glasanju. Kao što su i najavili vijećnici HDZ-a nisu sudjelovali u njemu, a primijetili smo da u dvorani nije bilo i jedne SDP-ove vijećnice. Tako je o izgradnji dvorane u Svetoj Mariji odlučivalo 26 vijećnika od kojih je 16 podržalo predloženu odluku čime je ovo pitanje stavljeno ad acta.
U međimurskom selu Štrigova, koje je ponajprije poznato po vinarstvu i prostranim brežuljcima, izgleda da je na pomolu nešto revolucionarno.
Naime, jedan lokalni štrigovski vinar, čije ime je poznato redakciji, svojoj je obitelji, točnije supruzi i dvadesetpetogodišnjem sinu koji su u tom razdoblju s teškim simptomima bili pozitivni na virus Covid-19, dao čašu njihovog autohtonog domaćeg vina. Nakon što su otpili nekoliko gutljaja, osjetili su naglo poboljšanje općeg stanja, što zapravo graniči s čudom. Sljedeći dan njih dvoje je ponovno pristupilo dobro nam poznatom testiranju i nalaz je pokazao da su oboje negativni.
Neslužbeno doznajemo kako su u tijeku opsežne analize, ne bi li se potvrdilo da je međimurska kapljica uistinu lijek protiv korona virusa. Prve informacije zvuče uistinu obećavajuće. Čini se da ćemo za par mjeseci umjesto u ordinacijama, lijek tražiti u vinskim podrumima.
Preliminarni rezultati bit će poznati široj javnosti nakon prvog travnja.
Uoči Uskrsa učenici OŠ dr. Ivana Novaka Macinec pokazali su svoju humanost, skupili novčane priloge te pripremili poklone za učenike iz Mečenčana u Sisačko-moslavačkoj županiji. Njihovu gestu podržala je Općina Nedelišće i istoj školi odlučila donirati projektor.
Školu iz Macinca i OŠ Katarina Zrinska povezuje ljubav prema filmu pa tako u obje škole postoje filmske družine koje se svake godine susreću na brojnim festivalima dječjeg filmskog stvaralaštva, no ovaj put susret je bio potaknut posljedicama potresa.
Iako brojni učenici škole u Macincu dolaze iz obitelji koje su slabijeg socijalnog statusa, pokazali su suosjećanje i odvojili nešto svojega džeparca kako bi stradalim vršnjacima uljepšali teško razdoblje koje sada proživljavaju.
Nastava za učenike iz Mečenčana trenutno se odvija u prostoru škole u Hrvatskoj Kostajnici jer je njihova škola znantno oštećena potresom i čeka obnovu. 31. ožujka u Hrvatsku Kostajnicu stigli su paketići sa školskim priborom i porukama te novi projektor, a dostavile su ih ravnateljica OŠ dr. Ivana Novaka Macinec Božena Dogša, učiteljica Kristinka Vugrinec te načelnik Općine Nedelišće Darko Dania.
Posjet je razveselio domaćine, a saznanje da postoji netko tko misli na njih skratit će dane do povratka u obnovljenu školu.
Općina Donja Dubrava opet nagrađuje svoje studente. Na osnovi prijava na javni poziv za dodjelu jednokratne financijske potpore redovnim i izvanrednim studentima za ovu akademsku godinu, financijsku potporu u iznosu od 1.000 kuna dobili su studenti: Balent Ivana, Čižmešija Aleksandar, Čižmešija Barbara, Čižmešija Ines, Dolenec Klara, Fabić Filip, Golubić Sabina, Hajdinjak Helena, Hajdinjak Ivan,Hajdinjak Leo, Haramija Dominik, Horvat Helena, Horvat Kristina, Horvat Luka, Horvat Marta, Horvat Stela, Horvat Viktor ,Jakupak Dorian, Jakupak Marin, Kalinić Saša, Karloci Laura, Klarić Emerik, Klarić Ivana, Klobučarić Luka, Kuzmić Dora, Lisjak Eva, Lisjak Josip, Miser Bernarda, Miser David, Pongrac Helena, Pongrac Laura, Punčikar Tamara, Strbad Klara, Strbad Magdalena,Strbad Mirta, Štefić Anja, Štefić Melani, Štefić Nikol, Štefić Vida, Švenda Marin, Tišler Filip, Varga Morena i Žinić Sabina. Iz Općine Donja Dubrava pozivaju studente koji su ostvarili pravo na jednokratnu financijsku potporu da dođu u Dom kulture Zalan, vijećnicu u petak 2. travnja kako bi im načelnik Općine Marijan Varga podijelio rješenja.
S obzirom na situaciju izazvanu Covidom-19 dolazit će u četiri (4) grupe. Prva grupa je od rednog broja 1 do 10 (od Balent Ivana do Hajdinjak Leo ) u 18:00 sati. Druga grupa je od rednog broja 11 do 21 ( od Haramija Dominik do Karloci Laura) u 18:20 sati.Treća grupa je od rednog broja 22 do 32 (od Klarić Emerik do Punčikar Tamara) u 18:40 sati.Četvrta grupa je od rednog broja 33 do 43 ( od Strbad Klara do Žinić Sabina) u 19:00 sati.
-Ako je netko od studenata spriječen doći neka se javi na Općinu kako bi si mogao podignuti rješenje. Također vas molimo da sa sobom ponesete maske za lice – poručuju iz Općine.
Kao i svaki utorak iz međimurskog Stožera su objavili i podatke o oboljelima po mjestu prebivališta za minuli tjedan. U periodu od 22. do 28. ožujka na području svih međimurskih gradova i općina nažalost ima oboljelih od Covida-19. Jedina međimurska općina gdje nema spomenute bolesti u tom je periodu Donja Dubrava.
-Čestitka svim mještanima i zahvala za pridržavanje propisanih epidemioloških mjera – poručju iz Općine Donja Dubrava.