U Varaždinskoj županiji je tijekom 24 sata evidentirano 107 novih slučajeva zaraze koronavirusom. Broj novozaraženih u tjedan dana na 100.000 stanovnika je 303, dok je 14-dnevna incidencija na 100.000 stanovnika 565.
Na bolničkom liječenju u Općoj bolnici Varaždin nalazi se 80 osoba s težom kliničkom slikom, od kojih je 50 smješteno na lokaciji u Varaždinu, a 30 osoba je u Klenovniku. U jedinici intenzivnog liječenja nalazi se 12 osoba, od kojih je 11 na respiratoru, a posljednjih 24 sata preminula je jedna osoba pozitivna na COVID-19.
Tijekom jučerašnjeg dana testirano je 539 uzoraka, pri čemu je udio pozitivnih među simptomatskim pacijentima 39 posto, a udio u svim testiranim uzorcima iznosi 20 posto.
Od početka epidemije na području Varaždinske županije evidentirano je 16.828 osoba pozitivnih na COVID-19. Aktivnih slučajeva je 592.
Što god da Ti rekao ili napisao, znam da Te neće utješiti. Znam da sam iz temelja promijenio naš život, sve znam i neću nabrajati. Pišem pismo, a nazvati ću Te, draga mama, nakon Uskrsa. Pismo si dobila prije, vjerujem, iako sam čuo da poštar sada na motoru samo dva ili tri puta dolazi u mjesto. Žao mi je što je tako, znam da je uvijek pojeo sendvič na klupi u našoj slijepoj uličici i popričao sa djecom koja su se vraćala iz škole.
Znao sam, ako te nazovem u nedjelju kad se prostire stol, da ćeš se osjećati loše, da ćeš ruku držati na srcu i piti tablete, zato je bolje ovako. Osjećam se krivim, tako da znaš, da ni meni nedjelja neće biti neki poseban dan. Uskrs je veliki dan, koji se u našem domu obilježavao posvećenim stolom, a Tomo i ja voljeli smo tvoju orehnjaču. Pred očima otac mi još uvijek okreće šunku u velikom loncu, koja se kuhala u četvrtak cijelo poslijepodne… Mama… kad budeš ovo čitala, ja ću najvjerojatnije surfati po Internetu i raditi u svojoj sobi, tako se uvijek pripremam za posao, ne moram ti crtati da su moj život računala, jer ti si uvijek govorila da ja mogu stvoriti… velike stvari…
Nisi jedino tada mogla znati da tu gdje sam se rodio, neću dobiti takvu priliku. Lagao bih kad bih ti rekao da sam sretan. Samo ću reći da mi je dobro. Predobro. Oboje znamo da, za razliku od mnogih, u Irsku nisam otišao zbog novca. Ti si me podržavala, ti si mi davala snagu, a svi ostali, gdje god bih pokucao, nevoljko su mi otvarali vrata. Da, i da mi nedostaješ. Beskrajno mi nedostaješ, moram ponavljati uvijek i iznova. Imam samo nas troje, brata i Tebe, sve ostalo je manje važno.
Da, Tomo. Nikada si neću oprostiti što sam ga pozvao k sebi za one blagdane. Na njega sam računao da će te u Tvojoj starosti nositi na rukama i da će dvorište ponovo oživjeti dječjom cikom. Žao mi je, mama. Njegova Irkinja ni približno nije ono što bi ga spustilo na zemlju i privelo pameti. Kad se zaposlio i došao do novca, nije razmišljao o tebi. Ali kad sam rekao da smo pričali, doviknuo mi je… zagrli mi majku, makar preko ekrana… jako je zagrli. Ma uostalom, znaš Ti njega.
Mama… možda je predugo ovo pismo, ali osjećam kao da sam s Tobom. Vidim Te kako se polako penješ stepenicama u naše sobe, gdje smo se Tomo i ja nadvikivali i svađali za stvari koje je redovno od mene… posuđivao. Zastala bi na podestu jer te štrecalo za srce od napora, ali jednim pogledom si sredila Tomu. Tako sad radi i Irkinja. Za čudo, sluša je. Možda mu zaista treba samostalnost da nauči živjeti.
Nego, nadam se da Tvoje srce uz lijekove mirno kuca. U slučaju da osjetiš neuobičajenu bol ili slabost, samo nazovi Hitnu pomoć. Stric Marko je obećao da će priskočiti u svakom trenutku. Vjerujem mu. Jedino je rekao da nije dobro što nam je bolnica udaljena preko trideset kilometara, a u selu sad žive većinom stariji ljudi. Da je to jedan od razloga što ih puno umire… i da si ne mogu pomoći. I corona, da. Selo će za desetak godina ostati doslovce prazno. Majko moja… majko…
Mogao bih ti pisati i govoriti unedogled jer se baš ne osjećam dobro što prvi put na Uskrs neću biti s Tobom, ali već u svibnju dolazim i ostajem, nadam se mjesec i više. Volim naš dom i Međimurje. Ti mi budi jaka, jer ćemo onda zajedno sjediti ispod oraha u dvorištu. Moram dovesti sve u red, iako znam da ti stric dolazi i kosi travu. U svibnju trava buja kao luda, znam, ne može se s njom na kraj. Kasno je i sad ću završiti ovo svoje pismo. Neće to više ići tako. Čim stignem, kupit ću ti računalo. Svaki dan ćemo se gledati preko ekrana i pričati.
Volim Te, mama, volim naš dom, zato se ne osjećaj usamljeno, već se raduj našem susretu.
Tvoj Nenad
***
NEOTVORENO PISMO
Pismo je neotvoreno stajalo na bolničkom ormariću. Gospođa Ana je ležala nepomično na bolničkom krevetu i kroz prozor gledala kako sivi teški oblaci plove nekud daleko. Čak ni srce nije više pojačano kucalo. Pogledala je iglu u ruci i zagledala se u bocu iz koje su kapale prozirne kapi. Pitala se tko je ostavio pismo? Da joj možda ne piše suprug iz Austrije? Da, mora da je on. – Gospođo Ana, želite li da otvorim i da Vam pročitam pismo? Držali ste ga u ruci kad su vas dovezli. Pismo piše Nenad. Tko je Nenad, gospođo Ana?
Gospođa Ana je pogledom okrznula lice medicinske sestre i pismo. U čudu ju je pogledala. Tko je Nenad? Nenad, Nenad… nije se mogla sjetiti, a zvučalo je tako poznato.
-Ne opterećujte se, prvo odmorite, pa ćemo pismo kasnije pročitati. Vratit ću se čim obiđem pacijente, rekla je sestra i napustila sobu.
Gospođa Ana je htjela dohvatiti pismo, ali nije mogla pomaknuti ruku. Sklopila je oči. Bila je umorna. Zaspala je, a pismo nikada nije bilo ni otvoreno, ni pročitano.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije u protekla 24 sata obrađeno je 154 uzoraka PCR metodom od čega je evidentiran 41 pozitivan nalaz na SARS-CoV-2 virus u Međimurskoj županiji, što je 26,6% pozitivnih od broja testiranih. U protekla 24 sata oporavilo se 36 osoba. Broj pozitivnih osoba u Međimurskoj županiji na današnji dan je 320.
Dodatno je brzim Ag testovima testirano 250 osoba od kojih je 7 pozitivnih na SARS-CoV-2, dokazanim na brzom Ag testu, što je 2,8% pozitivnih u odnosu na broj testiranja.
Do danas je u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo uzeto 47 453 uzoraka.
U Županijskoj bolnici Čakovec hospitalizirano je 28 pacijenata pozitivnih na SARS CoV 2 virus. U protekla 24 sata primljena su tri pacijenta, otpušten je jedan pacijenta te je jedan pacijent na invazivnoj respiraciji. U protekla 24 sata nema preminulih osoba.
Najava testiranja može se izvršiti na broju 040/386-841 ili na e-mail adresi [email protected].
Pozivni centar Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije vezan uz SARS CoV 2 virus je na broju 040/386-835. Pozivni centar primarne zdravstvene zaštite je na broju 040/372-372.
Stožer civilne zaštite Međimurske županije želi Vam sretan i blagoslovljen Uskrs!
Zagreb, 140319.
Preradoviceva.
The Garden bar&kitchen.
Na fotografiji: Marko Palfi, chef.
Foto: Biljana Blivajs / CROPIX
Ako meso započnemo peći na visokoj temperaturi u pećnici na površini mesa će se odmah dogoditi reakcija koju zovemo “Maillardove reakcije”. To znaći da se meso karamelizira i dobiva slasnu zlatnosmeđu boju. Meso nastavljamo peći na niskoj temperaturi dugo i polako jer tako zadržava sočnost i ne suši se.
Sastojci za šest do osam osoba:
Jarić 2.5 kg Krumpir 1.5 kg Mrkva 0,5 kg Paprika 0,5 kg Komorač 0,5 kg Maslac 150 g Ružmarin 2 x grančice Češnjak 1 x režanj Pušipel 3 dcl Sol, Papar
Meso jarića posoliti i popapriti bar jedan dan prije pečenja. Najbolje je koristiti razne dijelove jarića od plećke, rebra i leđa do buta, ali da budu isječeni na otprilike iste komade kako bi mogli biti pečeni u isto vrijeme. Meso izvaditi iz frižidera 4 sata prije pečenja da dođe na sobnu temperaturu. Povrće očistiti i narezati na krupnije komade. U posudici otopiti maslac pa u vrući maslac dodati nasjeckani češnjak i ružmarin. Tako dobivenim maslacem začiniti povrće pa ga posoliti i popapriti i staviti u protvan. Meso jarića položiti po povrću i staviti peći u pećnicu zagrijanu na 240 stupnjeva celzijusa. Pečemo na takvoj visokoj temperaturi prvih 15 – 20minuta kako bi meso uhvatilo lijepu boju. Nakon toga otvorimo kratko pećnicu, podlijemo vinom i spustimo temperaturu na 150 stupnjeva celzijusa. Sve zajedno pečemo idućih 1.5 – 2 sata odnosno dok meso nije mekano i spada s kosti.
Pozvali smo vas da nam tijekom blagdana pošaljete svoje fotografije svega što je vezano uz Uskrs. Uskršnji ukrasi, pisanice, blagdanske trpeze, kako su izgledala vaša druženja na vuzmenkama i mnogo toga drugog u duhu blagdana . Fotografije primamo i dalje u inbox naše Facebook stranice te u komentarima ispod objave na medjimurski.hr.
Najkreativnije nagrađujemo. Pogledajte u galeriji neke od dosad pristiglih radova.
Uskrs je najveći, najstariji i najvažniji blagdan – svetkovina, sunce svih blagdana, temelj i sigurnost naše vjere, ispunjenje svih naših nada, dovršenje našega spasenja, potpuna pobjeda života nad smrću, dobra nad zlim, ljubavi nad mržnjom, praštanja nad osvetom, svjetla nad tamom i zlom grijeha, radosti nad tugom i uskrsnuća nad grobom.
Kristovo uskrsnuće je najveće čudo otkad postoji ova zemlja. Najveći događaj u povijesti ljudskoga roda. Svoje uskrsnuće je Isus toliko puta proricao, da bi dokazao svoje božansko poslanje. Uskrsnuće je temelj našega vjerovanja, ono na čemu počiva naša vjera. Uskrs je blagdan pobjede i života, radosti i mira. Uskrs nam pomaže shvatiti da smo nešto više nego samo obični ljudi. Mi smo uvjereni da sav naš rad, sve naše brige, tjeskobe, patnje, svakodnevni križevi i poteškoće imaju svoj puni i pravi smisao. I neizmjernu vrijednost…
Isus je došao od Oca nebeskoga tiho i skromno u štalici kao svjetlo u noći da kao mirotvorac na zemlji posije sjeme Kraljevstva ljubavi i pravednosti, iako je prošao svijetom čineći samo dobro, ipak su ga ljudi odbacili i razapeli na križ gdje je izdahnuo. Grob ga nije mogao zadržati. On je slavno uskrsnuo! Svojim uskrsnućem Isus je sebe dokazao, a nama je pokazao put u život, bez straha i sumnji da možemo za njim, možemo živjeti s njim. On nam je pokazao kako bi trebali živjeti ovo milosno vrijeme i pretvarati svaki trenutak života u trenutak spasenja za sebe i svoju voljenu braću i sestre.
Kršćanin, ako je doista svjedok uskrsnuća, mora prolaziti svijetom čineći dobro. Ne može se Uskrs slaviti i živjeti tako da sve ostaje po starom. Uskrs ima snagu preobrazbe, novoga života. Upitajmo se, mi koji pjevamo uskrsne pjesme i radosno slušamo uskrsna zvona: Opaža li se to u našemu životu? Lako je reći: Krist je uskrsnuo! Ali živjeti?! A upravo je o tome riječ – o svjedočenju te istine životom, o životu na djelu. Uskrs ne poništava križ, nego ga potvrđuje. Uskrs se svjedoči ondje gdje se usuđuje svjedočiti Veliki Petak. To traži nešto veliko – traži sve. Gdje se život predaje za druge, gdje se omogućuje život onima kojima ga drugi uskraćuju, ondje se uskrsna vjera svjedoči vjerodostojno.
Vjeru u uskrsnuće treba živjeti. Ako imamo iskreno srce i duboko povjerenje u Uskrsloga Gospodina, on će nam, nemojmo o tome dvojiti, dati svoga Duha i učiniti našu ljubav snažnom, neustrašivom, pronicavom. Ulit će u nas plemenitost, pravednost, čovjekoljublje, smisao za druge. Dat će nam Duha mudrosti i razuma, hrabrosti i upornosti, sloge i suradnje, nesebičnosti i velikodušnosti, strpljenja i utjehe. Tada će naš život biti najrječitiji znak da je smrt zauvijek pobijeđena, da je zlu zadan smrtonosan udarac i da je pobjeda zauvijek na strani dobra.
Uskrs nas poziva na uskrsnu radost i mir. Radujmo se, ali istinski! Uskrsli je među nama, u nama i s nama! On je naš mir i sreća, uskrsna radost i vječni spas! Radujmo se unatoč tome što nas salijeću patnje i nezgode, boli i razni životni križevi. Sve to ima svoj puni smisao, jer se samo po muci i križu ide sigurno ususret slavi uskrsnuća.
Neka Kristova pobjeda tako prosvjetljuje naša srca da oslobođeni tmine živimo novim životom i taj život darujemo svima s kojima se susrećemo. “Zaista je Gospodin uskrsnuo!” – Aleluja! Radujmo se i zahvaljujmo Bogu na tome! Sretan i blagoslovljen Uskrs svima!
U nedjelju djelomično sunčano i većinom suho, samo ponegdje uz kraći nalet kišice. Bit će vjetrovito uz umjeren i pojačan sjeverac. Jutro hladno s temperaturom blizu nule, a najviša dnevna do 12 Celzijevih stupnjeva.
Na Uskrsni ponedjeljak suho i pretežno sunčano. Ujutro slab mraz, a danju malo toplije uz povremeno umjeren jugozapadni vjetar. Minimalna temperatura od -3 do 1, a popodne ćemo se ugrijati do 16 Celzijevih stupnjeva.
U utorak novo pogoršanje i zahladnjenje, moguć je čak i snijeg!
Nerijetko na našim stranicama pišemo o Branku Mezgi, sveprisutnom predsjedniku Podružnice umirovljenika općine Domašinec. Ističem ga jer sam ga upoznao osobno prije nekoliko godina na susretu umirovljeničkih podružnica Kotoribe i Domašinca. Već tada sam se uvjerio kako je riječ o čovjeku kod kojeg „sve počinje i s kojim sve završava”. Govorili su tako članovi PU Domašinec.
Danas on i Verona, odabranica njegova srca, obilježavaju 45 godina braka:
-Što da kažem? Život teče i nosi svoje dobro i manje dobro koje se uz razumijevanje i poštovanje lakše prebrodi – kratko će i nastavlja:
-Napravili smo kuću i stvorili topao dom u kojemu vlada poštovanje, sloga i razumijevanje za obitelj. Dvoje djece Violeta, Aleksandar, unuci Ivan, Saša, Erik i Jakov, praunuka Nikol, snaha Branka, zet Zvonko… Od 45 godina braka 32 godine proveo sam na terenu diljem Jugoslavije, Europe i Azije (Sibir). Puno odvojenog vremena od voljene supruge, djece koja su odrasla u zdrave i poštene ljude. Sada kad sam u mirovini posvećujem više vremena unučadi i praunuku i ostalima. Ipak, na prvom mjestu od svih nabrojenih svakako je supruga Verona koja mi život znači – kazao je Branko o svojih 45 bračnih godina.
I za kraj je rekao: “Za 5 godina, kad će biti jubilarna obljetnica, govorit ću znatno više. Vjerujemo kako će na naše „zlatne svate” doći i ekipa portala Medjimurski.hr.
Hvala na pozivu, dolazimo! A sada čestitka i svako dobro.