Home Blog Page 5547

Zar doista nije bilo drugog mjesta za WC?

0

U Svetoj Mariji, uz državnu cestu D-20 Donja Dubrava – Prelog, naići ćete na ekološki WC koji je namijenjen graditeljima kanalizacijske mreže kroz Svetu Mariju.

S obzirom na namjenu „plave kućice“ prolaznici se pitaju, zar se za nju nije mogla naći diskretnija lokacija? Kažu ljudi kako vršenje nužde na toj lokaciji nikome nije ugodno, a oni „duljeg“ pamćenja se sjećaju kako su upravo na ovom mjestu nerijetko slijetala vozila.

Zamislite li skandala da se to danas dogodi i da je u to vrijeme WC baš zauzet? I to stranac, jer radove na kanalizacijskoj mreži u Svetoj Mariji izvode djelatnici jedne mađarske građevinske tvrtke.

A i ovako im nije baš ugodno kad izlaze iz WC-a ravno na glavnu prometnicu.

Danas evidentiran 61 novi slučaj zaraze, na svu sreću nemamo preminulih

0
FMĐ
Bolnica Čakovec, koronavirus

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije u protekla 24 sata obrađeno je 209 uzoraka, od čega je evidentiran 61 pozitivan nalaz na SARS-CoV-2 virus u Međimurskoj županiji, što je 29,1% pozitivnih od broja testiranih. U protekla 24 sata oporavila se 31 osoba. Broj pozitivnih osoba u Međimurskoj županiji na današnji dan je 410.

Iz drugih županija javljeno o 6 pozitivnih slučajeva osoba s prebivalištem/boravištem u Međimurju. Do danas je u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo uzeto 48 548 uzoraka, ne računajući testiranja naših građana u drugim ustanovama unutar i izvan Međimurske županije.

U Županijskoj bolnici Čakovec hospitalizirana su 32 pacijenta pozitivna na SARS-CoV-2 virus. U protekla 24 sata hospitalizirana su 2 pacijenta, otpuštena su 4 pacijenta, dok je 1 pacijent na invazivnoj respiraciji. U protekla 24 sata nema preminulih osoba.

Od 25. veljače 2020. godine, kada je zabilježen prvi slučaj zarez u Hrvatskoj, do danas u Međimurskoj županiji ukupno bilježimo 12 803 oboljelih osoba, a ukupno se oporavilo 12 138 osoba.

Nastavno na trenutnu epidemiološku situaciju gdje se Međimurska županija posljednjih dana susreće s povećanim brojem oboljelih od SARS-CoV-2 virusa, u skladu s uputama Ministarstva znanosti i obrazovanja, Stožer civilne zaštite Međimurske županije donio je preporuku da se nastava nakon proljetnog odmora školske godine 2020./2021. godine, za školske ustanove kojima je Međimurska Županija osnivač održava on line, odnosno da se narednih tjedan dana primijeni C model nastave

Stožer civilne zaštite Međimurske županije odlučio je da sljedeći tjedan, prvi nakon proljetnih praznika, svi učenici nastavu prate od kuće da bi se smanjila mobilnost i kontakti svih sudionika o obrazovnom sustavu, a školama i epidemiolozima ostavilo dodatno vrijeme za analizu epidemiološke situacije, za strukturalnu analizu podataka te, sukladno njima, za pripremu nastave na najsigurniji način. 

Međimurski su učenici velik dio nastavne godine već proveli u školskim klupama tako da je procijenjeno da dodatni tjedan nastave na daljinu neće ugroziti realizaciju školskih kurikuluma, a niti uspješan završetak školovanja za međimurske maturante. Nadamo se da će nakon ovih tjedan dana nastave na daljinu epidemiološka situacija biti povoljnija te da će se stvoriti uvjeti da se međimurski osnovnoškolci i srednjoškolci u svojim školskim klupama zadrže do kraja nastavne godine.

Uskoro otvorenje novog lovačkog doma

0

Lovačko društvo Jarebica Kotoriba bilo je jedno ru rijetkih na području Lovačkog saveza Međimurske županije koje je bez svog lovačkog doma. Općina Kotoriba im je u svojoj zgradi na korištenje dala prostore koje su preuredili u sobu u lovačkom stilu. Godinama je kod njih tinjala težnja za izgradnjom doma, kojeg su izgubili 80-tih godina prošlog stoljeća za potrebe proširenja romskog naselja.

S prvim konkretnim koracima u njegovoj izgradnji krenulo se je 1. srpnja prošle godine kada su s Međimurskom županijom potpisali ugovor o dodjeli 32.038 kuna za projekt lovačkoga doma. Predsjednik kotoripskih lovaca Danijel Dolenčić je na nedavnoj godišnjoj skupštini rekao kako je njihovo LD po broju članova jedno od najmanjih u Međimurskoj županiji. Broji 21 člana od čega su četvorica, zbog dugogodišnjeg rada i zalaganja dobilo titulu počasnog.

-Lovački dom je zamišljen kao nova montažna kuća s terasom te dodatnim skladišnim i rashladnim prostorom za meso – kazao nam je Dolenčić.

-Početkom ove godine to je učinjeno i dom je iz dana u dan dobivao planirani oblik. Trenutno je u fazi „visoki roh-bau“. Dom će s pripadajućem terasom i sanitarnim čvorom biti ukupne površine od 100 četvornih metara, a u sklopu doma je zasebno izgrađeno spremište te prostor za obradu divljači.

Kako navodi Dolenčić, svi članovi društva s velikim nestrpljenjem očekuju useljenje koje je predviđeno u drugoj polovici ove godine. Dom će biti ponos članstvu, ali i samoj Kotoribi. Lociran je preko puta doma SRD Som Kotoriba kod šljunčare i neposrednoj blizini njihove strelišta.

Zaustavljeno organizirano krijumčarenje migranata, desetero uhićenih

0
Ilustracija

Policijski službenici Policijske uprave zagrebačke u suradnji s policijskim službenicima Policijske uprave međimurske, Policijske uprave varaždinske, Policijske uprave primorsko – goranske, uz koordinaciju Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta i Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, proveli su realizaciju opsežnog kriminalističkog istraživanja nad devet hrvatskih državljana starosti 42, 37, 25, 22, 42, 25, 26, 32 i 40 godina i jednom hrvatskom državljankom starosti 31 godinu, zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela Protuzakonito ulaženje, kretanje i boravak u RH, drugoj državi članici EU ili potpisnici Šengenskog sporazuma u sastavu zločinačkog udruženja.

Naime, osnovano se sumnja da su se osobe starosti 42, 37, 25, 31, 22 i 42 godine, s ciljem pribavljanja protupravne materijalne koristi, u vremenu od 6. listopada 2020. godine do 1. ožujka 2021., na širem području grada Zagreba i međimurske županije organizirali, povezali i zajednički djelovali kako bi obavljali prijevoz većeg broja stranih državljana, ilegalnih migranata iz Bosne i Hercegovine u Republiku Hrvatsku, a potom u Republiku Sloveniju, izvan legalnih graničnih prijelaza.

Nakon što su ilegalne migrante doveli na prostor Republike Hrvatske, članovi zločinačkog udruženja organizirali bi im prijevoz do sigurnog smještaja, gdje su migranti čekali daljnje prevoženje do državne granice s Republikom Slovenijom.

Prijevoz ilegalnih migranata obavljan je na način da su članovi zločinačkog udruženja u rent-a-car poslovnicama na širem području Republike Hrvatske unajmljivali razna osobna i teretna vozila za prijevoz migranata, nakon čega bi angažirali vozače čija je zadaća bila na prethodno dogovorenoj lokaciji preuzeti ilegalne migrante i prevesti ih do dogovorenog mjesta.

Na opisan način, osumnjičeni su u 12 navrata prokrijumčarili iz Bosne i Hercegovine u Republiku Hrvatsku najmanje 77 ilegalnih migranata, a iz Republike Hrvatske u Republiku Sloveniju najmanje 16 ilegalnih migranata, za što su primili protupravno stečen novčani iznos.

Tijekom kriminalističkog istraživanja utvrđeno je da se cijena ilegalnog prebacivanja migranata iz Bosne i Hercegovine u Republiku Sloveniju kretala u iznosu od nekoliko tisuća eura po migrantu, dok ilegalan prijevoz kroz Republiku Hrvatsku od granice s Bosnom i Hercegovinom do granice s Republikom Slovenijom iznosi više stotina eura.

Provedenim pretragama kod osumnjičenih pronađeno je i privremeno oduzeto više predmeta i to više mobilnih uređaja i SIM kartice različitih mobilnih operatera, više memorijskih kartica i računala, teleskopska palica, više preciznih vaga, manja količina droge, novac te dokumentacija o isplatama novca i najmu vozila.

Nakon provedenog kriminalističkog istraživanja, Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta podnesena je kaznena prijava protiv 10 osoba zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Protuzakonito ulaženje, kretanje i boravak u RH, drugoj državi članici EU ili potpisnici Šengenskog sporazuma u sastavu zločinačkog udruženja te kaznenog djela Protuzakonito ulaženje, kretanje i boravak u RH, drugoj državi članici EU ili potpisnici Šengenskog sporazuma, uz koju je osam osoba privedeno pritvorskom nadzorniku, dok se jedna osoba od ranije već nalazi u istražnom zatvoru, a za jednom osobom se još uvijek traga.

Birokracija naša svagdašnja ponovno pokazuje svoje mračno lice

0

Hrvatska birokracija već je nebrojeno puta opjevana u raznim tekstovima i tekstićima, međutim, potaknuti pismom našeg čitatelja ne možemo odoljeti, a da i mi u toj šumi slova ne napišemo i jedan svoj.

U našu je redakciju nedavno stigla poruka ogorčenog čitatelja koji se žali na tromost i inertnost sustava Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje u Čakovcu. Naime, čitateljev otac je prilikom odlaska u mirovinu htio na zavodu u Čakovcu provjeriti iznos buduće mirovine, međutim na taj njegov upit stigla je odbijenica popraćena nezaobilaznim kolutanjem očiju. Kada je isto pitanje postavio u Varaždinu, bez problema je dobio odgovor, odnosno izračun koji je tražio.

Postavili smo upit HZMO-u, no još nismo primili njihov odgovor. Vjerojatno bi nam rekli da se kod navedenog gospodina, ako je i došlo do propusta, radi o izoliranom slučaju. Obveza Zavoda na temelju odredbi članka 79. do 90. Zakona o mirovinskom osiguranju je izdavanje informativnog izračuna  mirovine na zahtjev klijenta. Ista je usluga dostupna i na portalu mirovinskifondovi.hr, pa možemo samo pretpostaviti da su se odgovorne osobe vodile mišlju: ”Zašto sada mi to moramo raditi kada mu je sve dostupno digitalno”. Izolirani slučaj, koliko smo samo puta posljednjih godina čuli tu riječ. U Hrvatskoj kao da postoje samo izolirani slučajevi, jer sustav, dakako, funkcionira fantastično. Ubrzo bi nam se moglo desiti da tih iznimaka bude više nego pravila.

Svi smo svjesni da birokracija i empatija vrlo često ne idu ruku pod ruku, ali se ponekad zapitamo je li toliko teško pokloniti svoj osmijeh ili lijepu riječ umjesto otresitog odgovora i zašto je ljudima lakše zagorčati, nego uljepšati dan?

Nedavno smo, također, svjedočili situaciji u kojoj je jedan od najuspješnijih hrvatskih poduzetnika Alan Sumina, čovjek koji je svoju tvrtku prodao za gotovo milijardu kuna, cijeli dan izgubio po raznim šalterima, dok je primjerice za svoja poduzeća, koja je osnovao u Engleskoj, čitavu dokumentaciju mogao ishoditi digitalnim putem.

Situacija u hrvatskom gospodarstvu vrlo je složena i teška, čak i bez zamornih čekanja u redovima, pa bi bilo dobro da administrativni aparat umjesto utega postane poticajni faktor. Na doing business ljestvici nalazimo se na poražavajućem 51. mjestu po jednostavnosti pokretanja poslovanja i iako se slučaj gospodina o kojem pišemo možda čini nebitan, zbog takvih i sličnih hrvatsko gospodarstvo izvlači deblji kraj. Mladi i poduzetni ljudi će, upravo iz takvih razloga, sve češće pokretati svoje poslove u nekoj zdravijoj sredini koja ih neće sputavati samo zato jer im ”nedostaje još jedan papir”.

Od malih nogu sve za zdravlje

0

U VIb skupini Dječjeg vrtića Cipelica Čakovec obilježili su Tjedan zdravlja. Odgajatelji su s mališanima razgovarali o zdravoj prehrani, vježbali na otvorenom, razgovarali o važnosti vode za naše živote, te su na kraju napravili Piramidu zdrave hrane. Koliko su u tome uspjeli ocijenite kroz fotografije koje su nam ustupili.

No Images found.

U novoj sportskoj opremi u novu sezonu

0

KK Kotoriba i KK Dubravčan D. Dubrava  su se razišli sporazumno. Oni su više godina uspješno surađivali na sportskom polju. Oba kluba su odlučila u natjecanje sa svojim dečkima. Prvi korak je kupnja nove sportske opreme, odnosno dresova.

U sastavu KK Kotoriba za soznu 2021/2022. Bit će čak pet juniora: Ivan Fuš, David Ujlaki, Karlo Luc, Ivan Špilak i Emanuel Hederić. Oni će biti velika pomoć iskusnima: Verdanu Habušu, Goranu Munki, Vedranu Pušteku, Nevenu Ujlakiju, Petru Fušu i Adrianu Zvošecu. Trener ekipe je Roberto Ujlaki koji kaže kako  kod ekipe ne postoji rezultatski imperativ. No, ekipa je spremna iskoristiti svaku priliku kako bi svladala konkurente, a primarni je cilj juniorima omogućiti što veću minutažu u igri kakao bi već sutra postali oslonac seniorskom sastavu.