Home Blog Page 5539

Nema putovanja bez zimske opreme!

0

Danas će biti osjetno hladnije uz kišu i jak sjeveroistočni vjetar. S padom temperature u gorju će biti snijega, a možda malo susnježice čak bude i u nizinama. Puhat će umjeren do jak vjetar pa će temperatura zraka tijekom dana biti između 2 i 5 Celzijevih stupnjeva. Ako idete na put računajte na zimsku opremu!

Sutra malo povoljnije. Još samo ponegdje malo slabe kiše, ali tijekom dana će biti i duljih suhih razdoblja uz pokoju zraku sunca. Ostaje vjetrovito uz umjeren do jak vjetar sjevernih smjerova. Jutarnja temperatura od 1 do 4, a najviša dnevna između 7 i 10 Celzijeva.

“A kaj misliš kak idemo? Pa s cipelcugom!”

0

Mlađe generacije to možda manje znaju, ali “cipelcug” je bio glavno prijevozno sredstvo naših djedova i baka. Zbog ubrzanog načina šetnja prirodom danas je za mnoge luksuz, ali sve je više onih koji, svemu unatoč, pronalaze vremena za kraće ili duže pješačke ture.

Prije nekoliko godina, grupa od desetak ljubitelja prirode počela je povremeno odlaziti na kraće šetnje po brežuljcima i šumama u okolici Sv. Jurja na Bregu. Oduševljeni ljepotama raznih skrivenih ili malo poznatih lokacija, postupno su proširili područje izletničkih pohoda – od kompletnog gornjeg Međimurja, planinskog područja Ivanšćice i Kalnika do sjeverno-zapadnog zaleđa Balatona u Mađarskoj.

Ovaj vikend ekipa Cipelcuga iskoristila je dane otvorenih vrata na Matulovom gruntu u Frkanovcu kao dobar povod da prođe Matulovu stazu, a ujedno i razgleda unutrašnjost objekata na Matulovom gruntu i upozna se sa sadržajima koje oni nude. Dobro raspoloženi, u povratku su malo “nadogradili” originalnu trasu i posjetili Mezgov zdenec i kapelicu sv. Vida, spustili se u dolinu potoka Pleškovec i vratili se do Doma kulture Murai po lijepom i zanimljivom putu kroz šumu sa sjeverne strane ceste ČakovecŠtrigova.

Ako namjeravate posjetiti Matulov grunt, ekipa Cipelcuga savjetuje da auto ostavite kod Doma kulture Murai i prošećete se po Matulovoj stazi.

Društvo “Cipelcug” ima i svoje web mjesto pa pozivamo sve zaljubljenike u prirodu da razgledaju galerije prethodnih pustolovnih tura ove vedre i aktivne ekipe. http://www.cipelcug.com.hr/ .

No Images found.

Nesretni paraglajder izgubio nadzor i pao na livadu

0

U petak, 9. travnja od 16 do 21.45 sati u Beletincu, prilikom vježbanja letenja paraglajderom, ozlijeđen je 58-godišnji muškarac. On je tijekom vježbe, iz zasad nepoznatog razloga, izgubio nadzor nad letjelicom i pao na livadu. Medicinska mu je pomoć pružena u varaždinskoj Općoj bolnici gdje je s teškim ozljedama glave zbrinut na Odjelu intenzivne njege, javlja PU varaždinska.

Provalio u osobni automobil na parkingu mjesnog groblja

0

Kako javlja PU međimurska, u subotu, 10. travnja u popodnevnim satima, u Nedelišću, Grobljanskoj ulici, na parkiralištu mjesnog groblja nepoznati počinitelj je provalio u osobni automobil čakovečkih registarskih oznaka odakle je ukrao torbicu s novcem i drugim vrijednostima.

Materijalna šteta procjenjuje se na nekoliko tisuća kuna.

Izabrali smo čak tri najljepše uskršnje fotografije!

0

Uoči Uskrsa smo vas pozvali da nam tijekom blagdana pošaljete svoje fotografije kako se pripremate za Uskrs. Inbox naše facebook stranice i komentare objave zatrpali ste predivnim uskršnjim ukrasima, pisanicama, blagdanskim ručkovima, košaricama i šunkicama i našem stručnom žiriju zadali jako težak zadatak. Nakon mukotrpnih kalkulacija odabrali smo i predstavljamo vam tri sretne dobitnice koje osvajaju po dvije butelje vinarije Tomšić.

Čestitke!

Butelje dobitnici osobno preuzimaju u vinariji Tomšić u Štrigovi.

Izabela Marčec pokazala nam je kako izgleda tradicionalno bojanje jaja

Jelena Krznar poslala nam je divne hipi pisanice

Nadica Naranđa pustila je mašti na volju i napravila ukras za stol kojim dočarava vatru vuzmenke

KRUNO ŽIVČEC: Za bolji i kvalitetniji život u općini trebali bi bolje koristiti novac EU fondova

0

Kruno Živčec će se kandidirati za načelnika Općine Selnica ispred SDP-a, uz podršku koalicijskog partnera HSU-a. Živčec trenutno obnaša dužnost predsjednika SDP-a Selnice i u zadnja četiri mandata dužnost općinskog vijećnika.

-Dobro sam upoznat sa stanjem u općini, svim projektima koji su se proveli i započeli provoditi u općini, kao i sa svim lošim stranama i problemima koje bi trebalo riješiti u idućem razdoblju. Problem u općini predstavlja gospodarska zona koja se sastoji od jednog proizvodnog pogona i jednog velikog parkirališta. Izgradnjom potpune komunalne infrastrukture i pitanja vlasništva zemljišta riješili bi taj problem i privukli nove ulagače te pridonijeli gospodarskom razvoju općine.

U zadnje četiri godine općina je povukla 7,5 milijuna kuna iz EU fondova namijenjenih za izgradnju dječjeg vrtića čija je procjena od strane općine bila 9 milijuna kuna. Nakon završetka izgradnje i opremanja dječjeg vrtića cijena je porasla na oko 12 milijuna kuna, a iz fondova EU nije se sufinanciralo 85% projekta iako spadamo u skupinu nerazvijenih općina, objašnjava Živčec.

-Otkad postoji Općina Selnica na čelu je kandidat HDZ-a ili njihovi koalicijski partneri, HSLS ili HSS s interesnim skupinama ljudi čiji je osobni interes ispred interesa općine i njezinih žitelja. Općina je zadužena oko 7 milijuna kuna, od čega će se 6 milijuna kuna otplaćivati na rate u narednih 15 godina, a samo prošle godine se za kamate i odvjetničke usluge isplatilo 2,2 milijuna kuna iz općinskog proračuna. Za bolji i kvalitetniji život u općini trebali bi bolje iskoristiti novac iz EU fondova: u izgradnju cesta, pješačke i biciklističke staze, nastaviti ulaganje u izgradnju kanalizacije, saniranje divljih deponija, razvoj turizma, te podupiranje kulturnih, sportskih i drugih društvenih inicijativa. Općina Selnica zaslužuje načelnika koji će vući hrabre poteze, bez repova na njenu štetu i uvijek dostupnog svim žiteljima općine, zaključio je Živcec.

U “Marijinoj hiži” dočekat će vas živopisni bubnjar Nebojša Božić!

0

Nebojša Božić (66), nekad poznati bubnjar u brojnim sastavima ali i vrijedan poduzetnik, danas se bavi seljačkim turizmom u Robadju kod Štrigove, podno Mađerkina brega. Proizvođač je vrhunskog vina, a kao rođeni Slavonac, u sezoni svinjokolja sam pravi kulena, kulenovu seku, kobasice, suši slaninu, meso z tiblice… Na svom imanju, nazvanom “Marijina hiža”, gostima i putnicima namjernicima svakodnevno nudi ugodan odmor u njegovoj kušaoni, uz mesne delicije i vino po želji: od rajnskog rizlinga do sauvignona. Onima kojima se svidi, vino mogu ponijeti i kućama.

 Ima i velik vrt, gdje cijele godine ubire povrće za sebe i svoje goste. Kako je i ljubitelj kuhanja, Nebojša tijekom vikenda priprema bograč, grah, gulaš i druge finote, a uz prethodnu najavu i svako drugo jelo.

Kao dugogodišnji glazbenik, Nebojša je izuzetan domaćin, zabavan, elokventan (samo ga nemojte pitati o politici!), pa se gosti u njegovom društvu uvijek ugodno osjećaju. Zanima ga i politika, ali samo na facebooku, gdje na svoj način kritizira sve anomalije u društvu. Njegovi su komentari kratki, britki i uglavnom puni humora, kakav je i on sam. Nenadmašan je u dosjetkama, ponekad običnom puku neshvatljiv, ali ga zato rado čitaju brojni prijatelji širom svijeta. Nebojša je uvijek prvi u komentarima na aktualne događaje. Često se prepričava slučaj kad je svim prijateljima na fejsu zahvaljivao kad su si oni međusobno čestitali sretan Božić. Aludirajući na svoje prezime.

-Pa ljepše zvuči kad ti netko poželi blagoslovljen Božić nego, recimo, da ti netko poželi blagoslovljen Plenković!, napisao je tada.

Nebojša (koji izgledom neodoljivo podsjeća na Borisa Bizetića iz Rokera s Moravu) godinama je svirao u čakovečkom Hotelu “Park” s grupom Aquarius, u kojoj je pjevala Marija Jambrošić. S njom su proputovali i dosta svijeta.

Upravo zbog svega toga, iz Nedelišća je još prošle godine krenula inicijativa da se kod njega u Robadju priredi druženje međimurskih (isluženih?) bubnjara. Već su dolazak najavili Ivan Oreški (Eufoni), Drago Novak Buco (Meteori), Drago Jurgec Đuza (Peti as, Vulkan, Zrinski…), Radomir Grujić Lalo (Demoni) i još neki. Naravno, osim bubnjara, prema raspoloživom prostoru, trebali su doći i drugi kolege, prateći glazbenici. No, zbog koronavirusa zasad je sve odgođeno za neka zdravija vremena. Istina, i sada ga rodo pojedinačno posjećuju neki od bivših bubnjara da razmijene sjećanja i nazdrave odličnim rajnskim rizlingom.

Miljenko Zorko predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije

0

Danas je gradu Čakovcu održana izbornu skupština Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije. Nakon usvajanja Izvještaja o radu Udruge za 2020. godinu i Programa rada Udruge za 2021. godinu,kojoj je, izabrano je i novo vodstvo.

Članovi udruge prisjetili su se svog dugogodišnjeg predsjednika Zvonka Goluba, koji je nedavno preminuo u 87. godini života. Tijekom svog predsjedanja Udrugom uvelike je utjecao i doprinio razvoju svijesti obilježavanja važnih povijesnih obljetnica u Međimurskoj županiji i na vrijednosti koje predstavljaju. Uz njega, odali su počast i preminulim članovima udruge Mati Hunjadiju, Franji Repincu i Đuri Lesjaku.

Za novog predsjednika Udruge izabran je Miljenko Zorko, dok je za njegovog zamjenika izabran Ivica Perhoč. Izabrani su i članovi Predsjedništva, Nadzornog odbora i Stegovnog suda. Iako članovi Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije redovito sudjeluju u obilježavanju svih važnih povijesnih datuma u Međimurju i obilježavanju značajnih događaja iz antifašističke prošlosti Hrvatske, zbog pandemije koronavirusa u 2020. godini aktivnosti su prilagodili novonastalim epidemiološkim okolnostima, koje će nastaviti provoditi i u 2021. godini. Dobru suradnju njeguju s udrugama na području županije, posebice s Društvom Josip Broz Tito i braniteljskim udrugama. Podršku u njihovim aktivnostima kontinuirano im pruža Međimurska županija, a zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec zahvalio je članovima i istaknuo da će Županija nastaviti podržavati njihova nastojanja u promicanju antifašizma kao značajne tekovine suvremenog društva.