U prometnoj nesreći koja se dogodila u četvrtak, 15. travnja, oko 12.50 sati u Zagrebačkoj ulici u Varaždinu, ozlijeđena je jedna osoba, javljaju iz Policijske uprave varaždinske.
– Muškarac starosti 40 godina upravljao je osobnim vozilom Zagrebačkom ulicom. U jednom je trenutku započeo polukružno okretanje vozilom, a da se prethodno nije uvjerio da to može učiniti na siguran način. U tom je trenutku naišao 24-godišnji vozač bicikla koji se kretao istom ulicom u smjeru Trga slobode. On je u izbjegavanju sudara s osobnim vozilom, biciklom skrenuo na lijevu stranu kolnika pri čemu je tijelom udario u stražnji desni dio osobnog vozila. Nakon prometne nesreće, oba su sudionika sporazumno napustila mjesto događaja, da bi biciklist naknadno sam zatražio liječničku pomoć u Općoj bolnici Varaždin – stoji u priopćenju.
Natječaj Odjeci je ime literarni natječaj, a zamišljen je kao festival dječjega književnog stvaralaštva. Organiziran je od strane nakladničke kuće Ljevak koja na kraju natječaja izdaje i zbornik najboljih radova pod istim nazivom Odjeci. Čak četiri teksta učenika OŠ Mursko Središće odabrana su za objavu u zborniku Odjeci!
U OŠ ističu kako im je posebno drago ovom prilikom pohvaliti učenike koji ni u vrijeme online nastave ne posustaju i ne odustaju od svoje kreativnosti.
Tekstovi objavljeni u zborniku su nastali u vrijeme online nastave. Riječ je o tekstovima MatijeMikolaj iz 6. b, Luke Smolkovića iz 6. c, Erika Tuksara iz 8. a i Manuele Jezernik iz 8. b razreda. Literarne iskrice razbuktava i rasplamsava učiteljica Srebrenka Puklavec Trstenjak koja poručuje: “Dragi učenici, gledajte i dalje svijet kreativnim očima i svoje misli tu i tamo i zapišite. Svaka je vaša misao jedna sličica neke nove stvarnosti!”
U posljednje vrijeme Mladena Novaka, predsjednika međimurskog SDP-a i predsjednika Skupštine Međimurske županije, nismo baš puno viđali u javnosti, u medijima. S jedne strane bilo je govora da je bolestan, s druge pak strane u njegovoj stranci tvrde da danonoćno radi i priprema kandidate i stranačku infrastrukturu za predstojeće lokalne izbore 16. svibnja ove godine. To je bio povod na gospodina Novaka pozovemo na razgovor za portal Medjimurski.hr, na koji se on vrlo rado odazvao.
Kako ste? Čujem da ste imali neke zdravstvene probleme? Je li sad dobro?
-Malo sam bio bolestan. Sada sam dobro. Nisam imao koronu, bio sam „normalno” bolestan.
Znači Vi i vaša stranka SDP spremni ste za borbu za što više čelnih mjesta u općinama, gradovima i Županiji?
-Naravno. SDP je vodeća stranka u Međimurju i takva namjerava i ostati.
U kojim općinama i gradovima ćete dati svoje kandidate i koje?
-Uz grad i općine u kojima i sada imamo gradonačelnika i načelnike, istaknuli smo i kandidate u Belici Viktora Hermana, u Podturnu Mirjanu Murk, u Pribislavcu Nenada Pintarića, u Selnici Krunu Živceca, u Strahonincu Hrvoja Zlatareka, u Šenkovcu Ružu Sermek i Vratišincu Damira Perhoća. Naravno tu je i naš kandidat za župana Mario Medved.
Gdje očekujete pobjedu?
-Očekujemo zadržati dosadašnje sredine, a ostali kandidati svojom kvalitetom zaslužuju da preuzmu upravljanje u svojim općinama.
Kakav rezultat prognozirate za vašeg kandidata Marija Medveda za mjesto župana?
-Očekujem ulazak našeg kandidata u drugi krug, a onda je sve moguće.
S kandidatom Nikolom Novakom u Nedelišću niste baš zadovoljni?
-On je dobar kandidat i očekujem da će opravdati ukazano mu povjerenje.
Kakva je situacija s Marijem Moharićem u Goričanu?
-Mario je kandidat za načelnika i vjerujem da će dobiti izbore.
Kakva je situacija u SDP-u? Neki ljudi napuštaju stranku i to demonstrativno.
-Situacija u SDP-u Međimurja je radna. Članstvo u stranci je dobrovoljno. Postupci pojedinaca govore o njima, a ne o stranci
Smjenjivali su Vas više puta. Kako to da se još uvijek nalazite na mjestu predsjednika međimurskog SDP-a?
-Za predsjednika sam izabran na izborima i najlakše me je smijeniti na slijedećim unutarstranačkim izborima.
Čuo sam da je, poslije lokalnih izbora u svibnju, predsjednik SDP-a Peđa Grbin obećao mjesto predsjednika SDP-a međimurske organizacije i Boški Ban Vlahek, i Mariju Medvedu i Stjepanu Kovaču? Je li i Vama?
-Predsjednika SDP-a Međimurske županije biraju svi članovi međimurskog SDP-a, a kandidat može biti svaki član koji ispunjava ne prestroge uvjete.
Hoće li oni i na SDP-ovu listu za Skupštinu Međimurske županije?
-U toku je kandidacijski postupak. Gradske i općinske organizacije predlažu kandidate za liste.
Gdje vidite sebe poslije lokalnih izbora?
-U Međimurju
U kakvim ste odnosima s Matijom Posavcem, međimurskim županom?
-Ljudski korektnim, a politički imamo različita razmišljanja i pristup u načinu vođenja politike.
Je li Vam trebao onaj istup o početku gradnje sportske dvorane u Svetoj Mariji?
-Kao presjednik Skupštine, ako postoji sumnja, dužan sam ukazati na eventualno nezakonite radnje.
Želite li još nešto reći, što nisam pitao?
-Pozivam sve Međimurke i Međimurce da izađu na predstojeće izbore i izaberu najbolje kandidate.
Danas suho i djelomično sunčano uz slab dnevni povjetarac. Jutarnja temperatura od -2 do 1 uz mraz, a najviša dnevna između 12 i 14 Celzijevih stupnjeva. Iskoristite sunce jer će se za vikend vrijeme pokvariti.
U subotu sve oblačnije, krajem dana uz malo kiše. Opet će pojačati sjeverac, a temperatura zraka će se tijekom dana malo sniziti. U nedjelju prohladno i oblačno uz povremenu kišu.
Ponovno jačanje epidemije u cijeloj Hrvatskoj odrazilo se i na naš kraj, pa se, uz porast broja pozitivnih na razini siječnja ove godine, povećava i brojka hospitaliziranih pacijenata. Koliko su njihove kliničke slike slične onima od ranije i koje karakteristike bolesti izbijaju u prvi plan, nakon današnje konferencije za novinare Županijskog stožera civilne zaštite pitali smo dr.sc. Tomislava Novinščaka, ravnatelja Županijske bolnice Čakovec.
-Prije svega treba reći da je upravo u tijeku ono što smo predviđali prije dva tjedna, a to je porast broja hospitaliziranih. Trenutno ih je 49, no trend je takav da ih uskoro možemo očekivati i više. Imamo troje na invazivnoj respiraciji, što je isto porast, a potencijalno će ih biti i više. Zasada je pozitivno što broj smrtnih slučajeva, u odnosu na ranija razdoblja, opada, pa smo u proteklih sedam dana imali samo jedan. Radilo se o osobi više životne dobi s različitim komorbiditetima i u tom segmentu, srećom, zasada nema pogoršanja.
Čini se, međutim, da se kliničke slike razvijaju brže i da je dob hospitaliziranih pacijenata niža. To je i logično, jer je dobno najugroženija skupina ljudi mahom procijepljena. Zasada pratimo sve te kliničke slike, vidimo da ljudi dobro reagiraju na high flow oksigenaciju i pokušavamo upravo takvom terapijom, koja prethodi invazivnoj respiraciji, utjecati na to da pomognemo ljudima. Tako da bismo mogli reći da se kliničke slike brže razvijaju, ali se većina ljudi i brže oporavlja, pojašnjava Novinščak.
Bude li potrebe bolnica je spremna pobrinuti se za povećani broj pacijenata.
-U najgorim trenucima, krajem prošle godine, kada smo, povremeno, imali i situacije najvećeg pritiska u Europi, znalo je biti hospitalizirano i 150 pacijenata, što je činilo preko 50 posto naših ukupnih kapaciteta. Izdržali smo taj pritisak, imamo iskustva na tom planu, spremni smo za moguće povećanje broja hospitaliziranih pacijenata i stalno radimo na povećanju naših zdravstvenih kapaciteta. Prije nekoliko dana smo otvorili dodatni odjel, a uskoro otvaramo još dva dodatna radilišta. Nastojimo i dalje biti korak ispred virusa, odnosno ispred epidemije te povlačiti poteze kojima anticipiramo događaje kako bismo situaciju držali pod kontrolom, kaže Novinščak.
Jedna je osoba ozlijeđena u prometnoj nesreći koja se dogodila u srijedu, 14. travnja oko 9.45 sati na raskrižju ulice Julija Merlića i Međimurske u Varaždinu.
Mladić u dobi od 24 godine upravljao je osobnim vozilom Merlićevom ulicom. Dolaskom do raskrižja s Međimurskom ulicom započeo je skretanje udesno, a da se prethodno nije uvjerio da to može učiniti na siguran način.
Zbog toga je desnim bočnim dijelom vozila udario u stražnji lijevi bočni dio bicikla kojim je u istom smjeru upravljao 68-godišnjak. Navedeni je pao s bicikla pri čemu je zadobio oguljotine po ruci, ali je odbio ponuđenu liječničku pomoć. Vozač osobnog vozila je nakon prouzročene prometne nesreće napustio mjesto događaja, a da nije ostavio svoje podatke niti o događaju obavijestio policiju – stoji u priopćenju Policijske uprave varaždinske.
Naknadno se na poziv policijskih službenika vratio na mjesto događaja, gdje je alkotestiran te je proveden očevid na vozilima.
Kako bi njihovi visokokvalitetni proizvodi bili pristupačniji dugogodišnjim kupcima, ali i onima koji će to tek postati, Mesnica KIŠ svoje sto posto svježe domaće meso i mesne prerađevine nudi na novoj lokaciji – u centru grada Čakovca na adresi Trg Eugena Kvaternika 13.
Kao nekad, tako i danas, otkup stoke vršio se na području Međimurske županije, te regionalno na području susjednih županija- Zagorja, Podravine… Orijentirani su regionalno, s nabavom sirovine, a isto tako i s plasmanom. Na novoj lokaciji bit će dostupni već prepoznatljivi proizvodi pod vlastitim brendom duge tradicije od sirovine koja je izrasla u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, na domaćim gospodarstvima i prema dotjeranim recepturama koje datiraju od samog početka poslovanja tadašnjeg obrta osnovanog 1955. godine.
Današnju uspješnu tvrtku vode supružnici Franjo i Karmen Kiš, uz pomoć sina Daria. Uz prvobitnu mesnicu u Donjem Kraljevcu, gdje je i sjedište proizvodnje, poslovanje šire na još 5 lokacija i to na Prelog, čakovečki Jug, Domašinec, Mursko Središće i sada u centar Čakovca.
– Željeli smo se lokacijski približiti našim kupcima, kako bi im bila dostupnija nabava svih naših proizvoda, te da se mogu snabdjeti domaćim svježim mesom regionalnog porijekla. Trenutno upošljavamo 30 ljudi, što je 30 zbrinutih međimurskih obitelji, a u punu starosnu mirovinu od nas je otišlo troje ljudi. U pogonu rade samo kvalificirani mesari s bogatim radnim iskustvom, na što smo zaista ponosni, kao i na svakog našeg djelatnika. U mesnici KIŠ djelatnik nije broj, već član obitelji, te se tako i prema svima odnosimo. Svima nama želja je da svaki naš kupac bude maksimalno zadovoljen – u razgovoru objašnjavaju Franjo i Karmen Kiš, dvojac koji skladno funkcionira već dugi niz godina, a koji ističe kako je za vlastiti uspjeh najprije trebalo imati strpljenja, upornosti te uložiti puno rada i truda.
Uz zadržavanje postojećih receptura, te njihovo usavršavanje, razvijanjem tehnologije, razvojem, te zapošljavanjem novih djelatnika, Franjo i Karmen Kiš, svakodnevno doprinose unapređenju novog imidža koji se desetljećima bazira na kvaliteti, postojanosti, lojalnosti.
– Kada bi se neki od proizvoda trebao istaknuti, vrlo bi se teško bilo odlučiti za jedan ili nekoliko njih. Svaki naš proizvod ima svoju priču, svoje obožavatelje. Svi ti proizvodi koji su prepoznatljivi međimurski brand, nastaju u vlastitim prostorima. Sirovine ima svoj životni put tu u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, na domaćim gospodarstvima. Ciklus proizvodnje započinje u vlastitoj klaonici krupne stoke, koja je verificirana od strane Ministarstva poljoprivrede, pa i komisije EU. Navedena klaonica sa svojom kategorizacijom, početni je temelj svega što u ovom obrtu nastaje, od obrade osnovne sirovine pa do finalnog proizvoda koji se nudi krajnjem potrošaču. Temeljem potvrde o porijeklu stoke i njezinoj sljedivosti, svaki kupac u svakom trenutku može dobiti podatak o porijeklu proizvoda kojeg konzumira – ističe Franjo Kiš.
Uz dugogodišnje ciljeve, jasnu viziju, najnovija Kiš mesnica ima poseban štih u kojem je prošlost utkana u sadašnjost i s laganom prizmom budućnost.
– Mesnica je smještena u objektu koji svoje korijenje vuče iz 1896. godine. Poseban šarm te spoj starog, i suvremenog, sigurno je još jedan dodatni utisak na sve dosad navedeno. Željeli smo našim kupcima pružiti najviše što se u ovom trenutku može, željeli smo svoju sredinu konkretno Čakovec i Međimurje oplemeniti nečim posebnim. Ponosimo se svojim Brandom, Imenom, poslovnicama – mesnicama, djelatnicima. Ovom novom mesnicom željeli smo približiti našim sugrađanima naše najvrednije , a i sebe same. Svaka naša mesnica ima svoju priču, kao i svaki naš proizvod. – opisuje Karmen Kiš koja je osmislila svaki detalj mesnice koja kao i obrt KIŠ ima svoju povijest, sadašnjost, ali i budućnost.
Mesnica u centru Čakovca radit će svakim danom od 8 do 17 sati, osim ponedjeljkom i subotom kad će joj radno vrijeme biti do 13 sati. Broj telefona mesnice je 040 / 500 505, a o njima se uvijek možete informirati na službenoj Facebook stranici.
JESTE LI ZNALI?! Jedna od omiljenih proizvod brojnih kupaca u mesnicama Kiš je Dedina kobasice koja je naziv dobila po omiljenoj kobasici dede Ferija.
Međimurje je sredinom ožujka dobilo novog državnog prvaka, i to u boksu. 20-godišnji Filip Kolar državni je prvak u kategoriji seniora do 69 kilograma na pojedinačnom prvenstvu Hrvatske za seniore i mlađe seniore održanom u Zagrebu. Kruna je to dosadašnjih postignutih rezultata i velikog truda koji je Filip uložio kao sportaš prve kategorije. Već dugi niz godina trenira u Boksačkom klubu Čakovec, koji uz Filipa ima još jednog državnog prvaka, Davida Zadravca. David je kadetski prvak Hrvatske u kategoriji do 72 kilograma. Titulom se okitio u Nacionalnom boksačkom centru na Velesajmu u Zagrebu u 11. mjesecu 2020. godine.
Rezultati su to kojima se iznimno ponosi njihov trener Vanja Kostel, osnivač i predsjednik Boksačkog kluba Čakovec koji se boksom bavi više od 20 godina. Nastupao je za hrvatsku reprezentaciju, a 1996. i 1999. godine bio je viceprvak Hrvatske. Svoje znanje i iskustvo danas usmjerava na mlađe generacije. Boksački klub Čakovec okuplja 150 članova, a osnovan je s ciljem da zaraznom energijom približi boks, ali i sport općenito, osnovnoškolcima i srednjoškolcima diljem Međimurja.
Među 73 registrirana kluba u Hrvatskoj, Boksački klub Čakovec treći je najbolji klub u državi po rezultatima. „Ponosim se Filipovim i Davidovim rezultatima i njihovim poimanjem boksa. Iza njih je mnogo odricanja, ali najvažnija je strast koju imaju za ovaj sport. Drago mi je što je Filip svojim uspjesima uzor i poticaj odličnoj ekipi u klubu, posebice mladima.“, poručio je trener Vanja Kostel.
Postignute rezultate pohvalili su župan Međimurske županije Matija Posavec i pročelnica UO za civilno društvo, ljudska prava i sport Maja Odrčić Mikulić, istaknuvši da je Međimurju zahvaljujući Filipu, Davidu i Vanji, kao i uspjesima brojnih sportaša profesionalaca i rekreativaca, dodijeljena titula Europske regije sporta 2022. godine.
Udruga Kajak – kanu klub Mura iz Murskog Središća, koja je svojim djelovanjem započela prošle godine, njeguje ljubav prema vodi, svim oblicima veslanja i boravka na vodi. Djelatnosti i cilj kluba je popularizirati ovaj sport, aktivan način života te popularizirati život uz rijeku i na rijeci. Povezivanje ljudi i narode koji obitavaju uz rijeku Muru u cilju zajedničkog korištenja i zajedničke zaštite rijeke Mure, ali i zaštitu kulturnih i prirodnih bogatstava koje daje rijeka Mura glavna je svrha udruge. Udrugu je osnovalo šestero entuzijasta, veslača, ljubitelja prirode, graditelja plovila i aktivista općenito – Miljenko Cmrečak, Renato Pahor, Igor Dvanajščak, Goran Cmrečak, Mladen Barat te Luka Bahun.
Prostorije nekadašnje špedicije nalaze se u blizini rijeke Mure te se obzirom na to da se aktivnosti provode na rijeci Muri lokacija smještaja navedenih prostorija je idealna za smještaj udruge. Gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak danas, 15. travnja, u Ministarstvu financija potpisao je ugovor kojim se udruzi besplatno dodjeljuju prostori nekadašnje špedicije na korištenje.
Rekonstrukcijom, obnovom ili izgradnjom društvene infrastrukture udruge s područja grada dobile su svoj prostor za djelovanje. Ujedno se intenzivno rješava prostor za Udrugu hrvatskih vojnih invalida Domovinskog rata – Mursko Središće.