Vremenski uvjeti i dalje nisu naklonjeni sportovima na otvorenom, a to posebno vrijedi za odbojku na pijesku. No, bez obzira na vremenske (ne)prilike u kalendaru natjecanja Hrvatskog saveza odbojke na pijesku sve ide prema planu, a prvo značajnije natjecanje u 2021. je bilo Pojedinačno prvenstvo Hrvatske u kategoriji do 22 godine. . Domaćin smotre najboljih u odbojci na pijesku 10. i 11. travnja bio je Split, a iz Čakovca put Dalmacije otputovala su dva para Iva Bulović/Ema Frančić i Mirjam Varga/Iva Hranilović. Razlog tako ranog natjecanje je što je Prvenstvo ujedno izlučno natjecanje za Europsko prvenstvu koje će biti održano u Austriji.
Na kraju hladnog travanjskog vikenda mjesto u Austriji izborio je splitski par Bečić/Bečić dok su naša oba para zastala korak do četvrtfinala. Prve su na teren izašle Varga i Hranilović. Prvi dvoboj protiv para Brkičić/Piložota dobivaju s 2:0, iako u prvom setu malo teže od očekivanog. U drugom nastupu pak upisuju poraz 2:0 od para Kovčo/Burilović. Treću prepreku pak uspješno preskaču, s 2:0 su bolje od Kabić/Miloš i time ostaju u turniru.
Naime, dva poraza znače ispadanje s turnira. Četvrti dvoboj će se pokazati posljednjim, iako su Čakovčanke bile vrlo blizu prolaska među najboljih osam. Igračice trenera Ivana Vabeca protiv para Tabak/Lijić imale su 1:1 u setovima i u trećem setu su odlučivale nijanse. Više sreće i spretnosti imale su protivnice koje dobivaju odlučujuću igru s 15:13.
Slično je prošao i drugi par Bulović/Frančić. One su bez poteškoća na startu prvenstva slavile protiv Tabak/Lijić s 2:0. Drugi dvoboj je bio dramatičniji. Nasuprot mreže stajale su Mrkić/Šverko koje nakon nekoliko prekrasnih poteza dobivaju prvu igru sf 23:21. Usprkos želji za poravnanjem i drugi set Čakovčanke gube. Treći dvoboj Bulović/Frančić imale su protiv para Baranović/Žura i suvereno ga dobijaju. Na sljedećoj stepenici ipak zastaju, par Terze/Rašić za nijansu je bolji.
Naše djevojke s dvije pobjede i dva poraza dijele sedmo mjesto od 14 najkvalitetnijih parova Hrvatske U-22. Trener Ivan Vabec pohvalio je igračice za solidan nastup. „Bilo je ovo naše prvo ovogodišnje natjecanje i imali smo hendikep jer smo trenirali možda u najgorim vremenskim uvjetima od svih drugih parova. S dolaskom toplijih dana nadamo se kako ćemo poboljšati igru i biti puno konkurentniji“ poručio je Vabec.
Hrvatska neće imati finaliste na Europskom prvenstvu u Baselu. Nitko od 6 reprezentativaca nije uspio proći današnje kvalifikacije.
Branitelj dvostrukog uzastopnog srebra na preči, aktualni viceprvak svijeta, Tin Srbić, zbog pogreške pred kraj vježbe zauzeo je ukupno 17. mjesto s ocjenom 13.233.
Hrvatska je u Baselu imala još dvojicu branitelja srebrnih medalja s posljednjeg EP-a u Mersinu, međutim, Aurel Benović zbog pogreške na posljednjoj dijagonali završio je kao 14. (14.133) na parteru, dok je Filip Ude na konju s hvataljkama pak zbog pada na saskoku bio 56. (12.433).
“Nije ispalo kako je bilo planirano. Napravio sam grešku na elementu prije saskoka. Sve ono do tada je bilo OK. Na žalost neću biti u finalu. Eto, nekada u gimnastici neke stvari ne možeš kontrolirati. Dogodila se greška, zato nisam uspio ući u finale. Nije bio pad, ali u gimnastici svaka mala greška znači neulazak u finale. Stvarno sam razočaran jer sam u jako dobroj formi, ali vidim da je jako puno vježbača pogriješilo u kvalifikacijama, jer nismo dugo imali natjecanja. Ali ništa. Ovo je novo iskustvo. Imamo još dva Svjetska kupa, Varnu i Osijek, a onda Olimpijske igre u Tokiju. To je i onako glavni cilj. Nećemo sada pasti. Idemo dalje”,poručio je Tin Srbić.
Najbolji hrvatski plasman na ovom EP-u je 14. mjesto Aurela Benovića na parteru.
“Sretan sam i zadovoljan sa svojom vježbom. Od početka pa gotovo do kraja bila je na visokom nivou, ali na kraju se dogodila tehnička pogreška i veliki iskorak pri doskoku koji me stajao ulaska u finale. Moja vježba je bila konkurentna, početna ocjena od 6.3 je visok start, bez problema s njom mogu ući u finale i konkurirati svima ovdje. I s tom velikom greškom je ocjena bila 14.133, što je visoka ocjena. Bez te greške ulazak u finale ne bi bio upitan. Jedna stvar koja je možda otežala sve ovo je činjenica da od Mersina kada sam osvojio srebrnu medalju, nije bilo nikakvih međunarodnih natjecanja na kojima bih probao odraditi ovu vježbu. Nisam imao tremu ovdje, sve je bilo fantastično, ali eto, dogodila se tehnička pogreška. Ništa, idemo nastaviti raditi. Očekuju me Svjetski kupovi u Varni i Osijeku, na jesen Svjetsko prvenstvo u Japanu. Ovo je jednostavno život, sport, gimnastika. Treba ostati skroman i u porazu i u pobjedi. Nastaviti ću se truditi i raditi, pojačavati startnu ocjenu da mogu konkurirati na nekim drugim natjecanjima, u nekim drugim, nadam se boljim okolnostima”,komentirao je Aurel Benović.
Filip Ude na svom čak 16. seniorskom Europskom prvenstvu u karijeri danas nije odradio onako kako on zna.
“Nisam napravio vježbu. Dobro sam se osjećao, dobro sam krenuo, prva tri elementa super, ali jednostavno, ja jako rijetko širim noge, a sada sam to napravio na “ruskim kolima”. Tu je sve krenulo krivo. Nekoliko puta sam se izvukao, napravio sam dosta više kola nego inače, a to mi je oduzelo puno snage i na kraju, na saskoku, napravio sam tehničku grešku. Ali dobro, glavu gore, svima je teško, dosta njih je brljalo, ovo je prvo natjecanje ove godine i svima nam treba natjecanja da uhvatimo formu. Svi smo u istom košu. Nadam se da će dalje sve ići po planu”,rekao je Filip Ude nakon kvalifikacija.
Od ostalih hrvatskih predstavnika u Baselu, Marko Sambolec je 67. na konju s hvataljkama (12.033), na istoj spravi Jakov Vlahek je 79. (11.466), a Filip Boroša 78. na parteru (12.566).
Ovime je Europsko prvenstvo u Baselu završeno za Hrvatsku, no za druge sutra su na programu višebojska muška i ženska finala, a u subotu i nedjelju pojedinačna. Najbolji višebojac danas bio je Rus Nikita Nagornji (87.097) koji je izborio i čak pet pojedinačnih finala (parter, konj s hvataljkama, karike, preskok, ruče).
Epidemiološka situacija na području cijelog Međimurja nije poboljšana ni u tjednu za nama, pa je preporuka Stožera civilne zaštite Međimurske županije, Stožera civilne zaštite Grada Čakovca i odluka gradonačelnika Grada Čakovca, da se i u idućem tjednu nastava u čakovečkim osnovnim školama odvija prema istom modelu. To znači da razredna nastava u pet redovnih osnovnih škola kojima je Grad Čakovec osnivač nastavlja prema A modelu, odnosno svi učenici (osim onih kojima je određena mjera samoizolacije ili su bolesni) gradivo prate u školi. Učenici predmetne nastave redovnih osnovnih škola nastavljaju s C modelom, odnosno on line praćenjem gradiva.
Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec će nastavu i u narednom tjednu održavati prema svojem, mješovitom modelu.
Umjetnička škola „Miroslav Magdalenić“ Čakovec nastavu održava prema A modelu.
O načinu odvijanja nastave nakon sljedećeg tjedna, odlučit će se najkasnije u petak 30. travnja 2021. godine.
Dovršenim kriminalističkim istraživanjima sumnja se da je 36-godišnjak s područja općine Nedelišće počinio kazneno djelo Davanje lažnog iskaza.
Tako je u četvrtak, 1. travnja ove godine u zgradi Policijske uprave međimurske, odnosno na Referadi službe zajedničkih i upravnih poslova dao lažni iskaz na zapisnik u svezi gubitka vozačke dozvole, iako je znao da mu je vozačka dozvola oduzeta tijekom mjeseca prosinca protekle godine u Saveznoj Republici Njemačkoj.
Protiv muškarca slijedi kaznena prijava nadležnom državnom odvjetniku.
Iskoristivši jučerašnji dan (četvrtak) kada je u gradu Mursko Središće „aktivna” tržnica i kada je u središtu mjesta veća frekvencija ljudi, potencijalnih birača, neke političke opcije iskoristile su dan za svoju promidžbu i prikupljanje potpisa.
Na gradskoj tržnici su bili gotovo svi kandidati HDZ-a za Gradsko vijeće, a skupljali su potpise i za kandidata za gradonačelnika Dražena Srpaka te kandidata za međimurskog župana Gorana Gotala. Štand im je uz papire bio bogat suvenirima i poslasticama (čitaj: mamcima). S njima su bili koalicijski partneri iz HDS-a i HSLS.
Tu su bili članovi Nezavisne liste – Nova snaga koji su prikupljali potpise za Gradsko vijeće i kandidata za gradonačelnika dr. sc.Matiju Varga. SDP je potpise prikupljaju u samom središtu kod Robne kuće i TC Konzuma. Oni su potpise „tražili” za članove Gradskog vijeća i i još jednog kandidata međimurskog župana Maria Medveda i zamjenika Darka Daniu.
U Varaždinu su postavljeni novi stalci i pumpe za bicikle. Na inicijativu gradonačelnika dr.sc. Ivana Čehoka na nekoliko lokacija u gradu postavljeni su novi “štenderi“ i pumpe koje omogućavaju jednostavno pumpanje različitih vrsta bicikla.
Riječ je o 5 komada nožnih pumpi BT 100, višenamjenskim nožnim pumpama izrađenim od pocinčanih limova sa elementima od nehrđajućeg čelika i zaštićena plastifikacijom što ih čini otpornim na sve vremenske uvjete. Maksimalan pritisak na koji se pumpa iznosi 12 bara. Pumpe su postavljene na lokacijama Ulica Alojzija Stepinca (kod stalaka za bicikle), na Varaždinskom placu – Ulica Augusta Šenoe, ispred varaždinskih bazena – Zagrebačka ulica, cikloturistička točka – Ulica Ratimira Hercega i kod dvorane „Arena“ Varaždin.
Također je postavljeno 20 stalaka za bicikle serije MOON – izrađenih od čeličnih limova, zaštićeni cinčanjem i UV plastifikacijom sa logotipom Grada Varaždina. Stalci za bicikle su postavljeni na lokacijama kod cikloturističke točke i Arene Varaždin. Navedena oprema za bicikle proizvod je firme UBS, Urban Bike solutions d.o.o. iz Belog Manastira specijalizirane za proizvodnju urbane biciklističke opreme. Vrijednost radova i postavljene opreme za parkiranje bicikla iznosi oko 48,5 tisuća kuna.
Uređenjem nogostupa u samom centru Lepoglave povećali smo sigurnost građana, posebice djece koja njime pješače do škole.
Pored toga, dio je ovo projekta uređenja samog centra Lepoglave kojeg smo započeli uređenjem ulice Matije Gupca, a nastavit ćemo s rekonstrukcijom dijela nogostupa na istočnoj strani Ulice hrvatskih pavlina kojom će biti obuhvaćeno saniranje cestovne odvodnje, kanalizacijskog sustava i samog nogostupa.
U okviru uređenja gradskog centra izgradit ćemo i tržnicu koja će, ne samo funkcionalno već i vizurom, doprinijeti ljepšem izgledu centra Lepoglave – istaknuo je gradonačelnik Marijan Škvarić po završetku izgradnje nogostupa uz sjevernu stranu kolnika županijske ceste Ulice A. Mihanovića, u dužini od 363,5 metara, ugovorene vrijednosti od 395.730 kuna. Uz rekonstrukciju i uređenje nogostupa, izvršeni su zahvati na rekonstrukciji potpornih zidova koji se nalaze uz sam nogostup.
-Na žalost, u samom je centru, prema stanju objekata, vidljivo kojom imovinom upravlja Grad Lepoglava, a kojom država. Grad svoju imovinu održava i obnavlja dok je ona državna zapuštena i u derutnom stanju te narušava vizuru centra Lepoglave. Osim toga, zbog stanja u kakvom se trenutno nalazi, predstavlja i opasnost za građane – poručio je gradonačelnik Škvarić, a potvrdila i predsjednica Mjesnog odbora Lepoglava Marija Ribić.
Dodao je i da kontinuirana nastojanja Grada Lepoglave za rješavanjem ovog gorućeg problema nisu na državnoj razini naišla na spremnost za pokretanje postupaka dodjele navedene imovine Gradu i stvaranje uvjeta za pokretanje njene sanacije i obnove u okviru gradskih projekata.
Općina Sveti Juraj na Bregu jedina je općina u Međimurju, koja ne nosi ime po središnjem naselju, već po župi. Naime, Općina je dobila ime po poznatom kršćanskom mučeniku svetom Jurju, zaštitniku Župe, koji je prikazan i na grbu Općine. U sastavu Svetog Jurja na Bregu su naselja: Brezje, Dragoslavec, Frkanovec, Lopatinec, Mali Mihaljevec, Okrugli Vrh, Pleškovec, Vučetinec i Zasadbreg.
Danas je 23. travnja, blagdan Jurjeva i Dan Općine Sveti Juraj na Bregu. Tim povodom razgovarali smo s načelnikom Anđelkom Nagrajsalovićem (SDP), koji je 12 godina na toj dužnosti.
Kandidirate se i za četvrti mandat na načelničko mjesto u Općini Sveti Juraj na Bregu. Zašto mislite da će Vam birači pokloniti povjerenje?
-Nakon niza završenih kapitalnih investicija u prethodna tri mandata imam iskustva i volje za nastavak rada na poboljšanju kvalitete života mještana u Općini Sveti Juraj na Bregu.
Što je sve u protekle četiri godine učinjeno na poboljšanju standarda mještana Općine?
-Puno toga. Završena je dogradnja i rekonstrukcija vrtića u Lopatincu. Izvedena je dogradnja za tri nove vrtićke skupine, kuhinja, blagovaona, dječje igralište te uređenje Doma mladeži. Investicija je iznosila 6.8 milijuna kuna uz 85% sredstava iz EU fonda. Općina je osnovala ustanovu u kojoj je zaposleno 15 djelatnika i upisano 103 djece. Dograđena je osnovna škola u Pleškovcu s namjenom uvođenja jednosmjenske nastave. Škola je dobila 4 nove učionice, 2 kabineta i prostore za dodatne sadržaje. Ukupna vrijednost radova je 2,6 milijuna kuna. Modernizacijom javne rasvjete izmijenjene su stare svjetiljke i izvršena dopuna. Montirano je 650 novih LED svjetiljki u vrijednosti 700 tisuća kuna.
Projekt kulturno edukativnog centra MURAI u Pleškovcu trajat će dvije godine, a financiran je iz Europskog socijalnog fonda u iznosu od 1.5 milijuna kuna. Tu je i izvedba i opremanje dječjeg igrališta s novim aluminijskim igralima uz Dječji vrtić u Brezju vrijednosti 300.000 kuna (EU). Zatim završetak radova na prvoj fazi gradnje sustava odvodnje otpadnih voda te priključenje mještana i poduzeća na mrežu.
Izvedena je završna faza sanacije klizišta na groblju u Pleškovcu: asfaltne staze s rubnicima, uređenje ulaza, ograda. Rekonstruirana i produžena vodovodna mreža u dužini 2 km. Tu je i WIFI4EU – spajanje na Internet u svim domovima kulture u općini putem javnih pristupnih točki.
I još adaptacija i uređenje domova kulture i sportskih objekata, projektiranje i izgradnja sustava odvodnje oborinskih voda, izrađen strateški plan razvoja općine za razdoblje 2021. godina do 2027. godine, završen postupak II. izmjena i dopuna prostornog plana, sufinanciranje boravka 200 djece u vrtićima i jaslicama s 50% ili 75% ekonomske cijene, povećan iznos za naknadu za novorođenče na 3.000 kuna, sufinanciranje prijevoza, produženog boravka, rada asistenata i užine za socijalno ugrožene učenike osnovne škole, stipendiranje 50 studenata mjesečno s 400 do 700 kuna, redovita isplata obveza prema udrugama – raspodjela sredstava putem javnog natječaja, podjela novčane pomoći za umirovljenike s niskim primanjima za Uskrs i Božić…
Na što ste posebno ponosni?
-Na završetak dogradnje i rekonstrukcije vrtića u Lopatincu te omogućavanje rada osnovne škole u Pleškovcu u jednoj smjeni s produženim boravkom.
Jeste li ravnopravno ulagali u sva naselja u Općini?
-U suradnji s mjesnim odborima dogovarali smo prioritete rada po naseljima. U svim naseljima izvršena je izmjena i dopuna javne rasvjete sa 650 LED svjetiljki.
Što Vas čeka narednih četiri godine?
-Opet puno toga, pa ću samo pobrojati: nastavak izgradnje sustava odvodnje otpadnih voda, izvedba priključaka bez plaćanja za mještane i potpuna sanacija prometnica; zgradnja optičke mreže na području cijele općine za poboljšanje usluge Interneta, telefonije i televizije; energetska obnova vrtića Brezje – promjena krovišta, betonska ploča i toplinska izolacija; adaptacija područne škole u Zasadbregu s namjenom uvođenja jednosmjenske nastave; radovi na domovima kulture: završetak radova u Zasadbregu i Frkanovcu, energetska obnova u Dragoslavcu te adaptacija i dogradnja u Malom Mihaljevcu i Vučetincu; adaptacija objekta SRC Pleškovec – NK Venera; izgradnja sportskih centara u Zasadbregu i Vučetincu prema izrađenim projektima i izdanim građevinskim dozvolama; dnevni boravak za starije osobe u domu kulture u Dragoslavcu; razvoj infrastrukture i širenje poduzetničke zone u Brezju; izgradnja prometnice u stambenoj zoni Brezje s 27 gradilišta; poboljšanje razine usluge prikupljanja i zbrinjavanja otpada iz domaćinstva i gospodarstva uz izgradnju reciklažnog dvorišta; izgradnja pješačko-biciklističkih staza i autobusnih stajališta s nadstrešnicama; održavanje i izgradnja sportskih i dječjih igrališta u svim naseljima; modernizacija županijskih i općinskih prometnica; rekonstrukcija državne ceste Brezje – Dragoslavec; potpora u radu kulturnih i sportskih udruga te vatrogastva; razvoj turizma kroz centar Murai i suradnju s gospodarstvenicima te udrugama s turističkim programima rada; provođenje strateškog plana razvoja općine za razdoblje 2021.g. do 2027. g. na temelju EU koncepta „pametna općina“…
Kako će Sveti Juraj na Bregu izgledati na kraju Vašeg četvrtog mandata? Hoće li to biti zanimljiva turistička destinacija?
-Općina poželjna za život s kvalitetnim radnim mjestima, razvijenom turističkom, kulturnom, obrazovnom, sportskom i društvenom infrastrukturom. Da, jer turistička ponuda Općine kao destinacije oslanja se na prirodne, kulturne i društvene turističke resurse, kao i osnovnu turističku infrastrukturu za pružanje usluga smještaja i jela i pića te drugih turističkih usluga.
Koliko pozornosti poklanjate i vinskom turizmu? Kućama za odmor s bazenima?
-Posljednjih godina u Općini se puno ulaže u razvoj turizma, što se prepoznaje u povećanom dolasku turista. Poticaj razvoju turizma daje i kulturno-edukativni centar Murai koji kroz svoje aktivnosti promovira vrijednosti Jurovskog kraja. Preporučamo posjetiti crkvu Svetog Jurja, spomenik prirode Bedekovićeve grabe, prvi spomenik šumi u Malom Mihaljevcu i edukacijsko-istraživački centar Matulov grunt u Frkanovcu. U Općini Sveti Juraj na Bregu mogu se degustirati kvalitetna vina naših poznatih vinara te uživati u gastronomskim delicijama u restoranima. Rekreirati se može na uređenim šetnicama, biciklističkim stazama, adrenalin centrima, a opustiti u wellness parku kao i odsjesti u kućama za odmor, izletištima ili na seoskim domaćinstvima.
Vaša Općina sve je omiljenije mjesto i za viđenije (i bogatije) Međimurce, koji ovdje grade svoje obiteljske kuće i tu žive.
-Općina Sveti Juraj na Bregu jedna je od najljepših općina u Međimurju. Karakterizira je raznolikost prirodnih predjela i fenomena od kojih se najviše ističe prirodni biser Bedekovićeve grabe. Posljednjih godina značajnim ulaganjima u infrastrukturu povećala se kvaliteta života u općini što je pridonijelo ostanku i doseljavanju obitelji iz drugih krajeva Međimurja.
Imate li uopće protukandidate za načelničko mjesto? Što mislite o njima?
-Još uvijek nisu istaknute kandidature, ali mislim da će biti barem tri kandidata za načelničko mjesto. O protukandidatima mislim sve najbolje ako su im namjere usmjerene na razvoj općine.
Djeca iz dječjeg vrtića Dječja mašta, skupine Mravići, sa svojim odgajateljicama Rianom Tkalčec i Ivančicom Treska, obilježila su Dan planeta zemlje uz mnoštvo raznovrsnih aktivnosti.
Čitali su priče o očuvanju planete, promišljali o načinima kako oni mogu pomoći planetu, kreativno se izražavali te na kraju posadili sadnice jagoda u reciklirane teglice od plastičnih boca.
O jagodama će svakodnevno brinuti i zalijevati ih, a kada narastu njima se i zasladiti.