Home Blog Page 5508

Zbog čega su se u Donjem Vidovcu oduljili radovi?

0

Izgradnja sustava odvodnje, koja se trenutno odvija u najistočnijem dijelu Međimurja, ide zacrtanim tokom. Za sada najveći problem predstavlja naselje Donji Vidovec gdje se, zbog kompleksnosti radova uz glavnu mjesnu prometnicu, odnosno LC Donji Vidovec- Kotoriba, promet odvija naizmjenično i regulira se svjetlosnom signalizacijom što kod vozača dovodi do negodovanja. Smatraju da radovi predugo traju, a njihovo je nestrpljenje iz dana u dan sve veće i veće. U ime svih tih nezadovoljnih, nestrpljivih vozača odgovor vezan uz iznijetu problematiku potražili smo kod Ivice Kirina, glavnog inženjera gradilišta tvrtke Tegra d.o.o. Čakovec, izvođača radova.

On je istaknuo kako je riječ o kompleksnosti cijelog projekta te nam sažeto objasnio:

-Izgradnja sustava odvodnje sanitarne vode u D.Vidovcu samo je jedna komponenta velikog i složenog sustava odvodnje sanitarne vode (fekalna kanalizacija) koji je nazvan “AGLOMERACIJA DONJA DUBRAVA”. U sastavu ove aglomeracije, uz spomenuti Donji Vidovec, nalaze se još i naselja: Donja Dubrava, Sveta Marija, Donji Mihaljevec, Draškovec-Hemuševec, Čukovec, Oporovec i Cirkovljan. Svako naselje ima svoj sustav, a svi ti sustavi povezani su u zaseban sustav kojega nazivamo “Kolektorski sustav Prelog – Donja Dubrava” (zasebna građevinska dozvola). U sastavu ove aglomeracije gradi se i pročistač otpadnih voda kao zasebni objekt, ali na kojega se ovaj sustav veže, rekao je Kirin.

– Na fotografiji (op.a. ilustracija prometnog zastoja) koju ste priložili, iako se nalazi u naselju D. Vidovec, zapravo se radi o zasebnom objektu, odnosno već spomenutom “kolektorskom sustavu” koji povezuje sva ova naselja s pročistačem otpadnih voda. U samom naselju D. Vidovec izvedeno je preko 90% kanalizacijskih radova i počela je sanacija nekih sporednih ulica (u dogovoru s lokalnom samoupravom). Na ovako velikom i kompleksnom projektu neminovno je da se pojavljuju problemi.

Tako je u jednom dijelu naselju došlo do potrebe izmještanja dijela cjevovoda s pripadajućim objektima. Kako je to izmjena Glavnog projekta potrebno je ishođenje izmjene i dopune građevinske dozvole i to je u tijeku. Isto tako, pojavio se i stanoviti nerazmjer u količinama asfalta koje su predviđene za sanaciju nakon izgradnje kanalizacije i stvarnih potreba na terenu. Za usklađenje tih količina potreban je dogovor lokalne samouprave i naručitelja radova (formalni nositelj investicije – Međimurske vode d.o.o.). Ugovoreni rok dovršetka radova je 30.11. ove godine i, ukoliko se uskoro riješe navedeni problemi, osobno ne vidim razloga da se do tada ne završe svi radovi u naselju Donji Vidovec, pojasnio je u nastavku.

Potom se osvrnuo na samu lokaciju na priloženoj fotografiji dodajući:

-Kao što sam već naglasio radi se o dijelu “kolektorskog sustava” koji povezuje ostale podsustave. Na predočenoj lokaciji prvotno je bilo zamišljeno da se kolektor gradi pored prometnice, ali je zbog već postojećih instalacija kolektor izmješten u prometnicu koja je dva do tri metra viša od okolnog terena gdje je ranije bila predviđena njegova gradnja.
Zbog tog povišenja povećala se dubina iskopa (na nekim mjestima i do 5,5 m) zbog dotoka velikih količina podzemne vode, kao i zbog specifičnog sastava tla na tim dubinama (pijesak vrlo sitne granulacije). Zato se radovi odvijaju u vrlo teškim uvjetima i vrlo sporo. Svjesni smo nervoze i nestrpljenja građana, ali molimo za razumijevanje još neko kraće vrijeme, rekao je za kraj glavni inženjer Kirin.

Fotografija koja je ušla u klupsku povjesnicu

0

U mjesecu svibnju NK „Graničar“ Kotoriba proslavit će 93. rođendan. Inače je  klub osnovan pod imenom “Sloga”.
Među osnivačima kluba bilo je dosta Slovenaca, koji su u Kotoribi radili na željeznici, a bili su poznati kao dobri organizatori i propagatori sporta. To je uz entuzijazam domaćih mladića doprinijelo i ubrzalo osnivanje nogometnog kluba u Kotoribi.

Klub je bilježio uspone i padove, a svi su oni pomno zabilježeni u klupskoj administaraciji.

Marijan Rusak, najprije igrač, a potom i dugogodišnji klupski tajnik, koji je kao veliki igrački potencijal došao iz susjednog NK „Dubravčan” Donja Dubrava, kaže kako je jedan od najvećih uspjeha NK „Graničar“ postigao u sezoni 1988./89. ulaskom u Hrvatsku nogometnu ligu – sjever.
To su postigli nogometaši: Ivan Milovanović, Zdravko Šupljika, Josip Kuzmić, Josip Kedmenec, Pavao Igrec, Dragutin Nađ, Damir Pongrac, Tomislav Zvošec, Ivan Vidović, Miroslav Kedmenec, Željko Matotek, Danijel Fundak, Marijan Rusak, Robert Čizmešija i Mladen Zadravec. Trener momčadi je bio, a povremeno i igrao Vinko Legin.

Bilo je to vrijeme kada su u klub dolazili nogometni talenti iz drugih, susjednih sredina. U toj su momčadi oni bili: Zadravko Šupljika, Josip Kedmenec i Mladen Zadravec iz NK „Mladost“ Sveta Marija te Damir Pongrac i Pavao Igrec iz Donjeg Mihaljevca, dok je Josip Kuzmić došao iz ondašnjeg NK „Jedinstvo“ Donji Vidovec.

Zanimljiv je podatak kako su svi ti igrači svoje bračne družice pronašli upravo u Kotoribi, izuzev Mladena Zadravca, a raduje podatak što su gotovo svi još uvijek živi.

Dominirali flanci, cvijeće i zelenilo

0

Lijepo, sunčano i prohladno jutro danas je privuklo veći broj kupaca na čakovečku tržnicu nego što je uobičajeno. Zamijetili smo kako su ovamo ciljano dolazili kupci koji su tražili vrtne i cvjetne presadnice – flance. Došli su i oni koji su izabirali prozorsko i balkonsko cvijeće, kao i oni koji u svojim povrtnjacima planiraju zasaditi željeno povrće, zbog čega su neki robom „bogatiji“ štandovi bili posebno posjećeni.

Bilo je tu i rezanog cvijeća među kojima su dominirali tulipani, pa su mnoge dame tržnicu napuštale sa stručkom tulipana za koji je valjalo izdvojiti svega 5 kuna. Ostale cijene? Kreću se već od 1 kune pa naviše, ovisno o vrsti cvijeća, odnosno vrsti presadnica.

Ostala ponuda ? Redovna. Nismo naišli ni na što posebno da bi privuklo pozornost kupaca.

Stekli smo dojam da se na tržnici s nestrpljenjem očekuje trenutak preseljenja u nove prostore. Za boravka na tržnici mogli smo se i sami uvjeriti da će to biti uskoro s obzirom da se intenzivno provode završni radovi.

Izdvojiti ćemo i zanimljivost povezanu uz jednog „sveznalicu“. Nije ni prodavač na tržnici prodavač, još manje kupac, već dolazi ovamo prikratiti vrijeme i udijeliti poneki „stručni savjet“. Tako je i nas ukorio zbog, navodnog, neovlaštenog fotografiranja na javnoj površini!? Nismo željeli započinjati prepirku, ali, na ravnanje njemu i drugim sumnjičavcima, donosimo dio zakonskih propisa vezanih uz „problem“ koji gospodina smeta. Kaže kako smeta i ostale, samo se oni boje progovoriti!?

Na javnim površinama dozvoljeno je fotografiranje ljudi (muškaraca, žena, djece i staraca), životinja, stvari i pojava, ako se nalaze na javnoj površini ili ako su vidljivi s javne površine, ukoliko ne postoji neki izričit znak zabrane. Čak i područja/zgrade/parkovi koja su pod upravom nekoga ili nečega, a javno su dostupna, smatraju se javnom površinom, tj. ako na ulazu nema znaka zabrane fotografiranja, fotografiranje je dopušteno. No taj znak zabrane najčešće se odnosi na upotrebu fotografija u komercijalne svrhe, što znači da za sve ostale potrebe nema problema. Ako je netko na krivom mjestu u krivo vrijeme, pa bude snimljen, to je isključivo problem te osobe, a ne fotografa.“

No Images found.

Štand na kojem vrijedi pozdrav „zdravo”

0

Marina Pilipović-Orehovec je jedna od najaktivnijih članica Gradske organizacije SDP Mursko Središće. Pokazala je to kada je u utorak zajedno sa svojim stranačkim kolegama skupljala potpise za svoje kolege za pozicije u Gradskom vijeću i Međimurskoj županiji.

Kaže kako je bila posebno radosna kada je taj potpis došao dati Vladimir Cizar, član Kluba seniora SDP. Uslijedio je pozdrav „zdravo”, a potom  objašnjenje.

-Mi se u stranci ne sramimo toga pozdrava, naprotiv često ga koristimo. Druga Cizara sam pozdravljala tako, jer mi je bio nastavnik i direktor u OŠ Mursko Središće, kazala je ponosno Marina koja je željela ovjekovječiti taj susret.

Portal medjimurski.hr joj je bez pogovora izašao u susret.

Inače, Vladimir Cizar, kojem je danas 87 godina, je još uvijek iznimno vitalan. Kako i ne bi kada je veći dio života posvetio nesebičnom promicanju sportske kulture i ugleda Grada Mursko Središće zbog čega je dobio Nagradu grada, jednu od najprestižnijih nagrada koje se dodjeljuje na području Murskog Središća.

U protekla 24 sata evidentirano 93 pozitivnih, oporavljene 82 osobe

0
Ilustracija
koronavirus, bolnica

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije u protekla 24 sata obrađen je 241 uzorak, od čega je evidentirano 93 pozitivnih nalaza na SARS-CoV-2 virus u Međimurskoj županiji, što je 38,5% pozitivnih od broja testiranih. U protekla 24 sata oporavile su se 82 osobe. Broj pozitivnih osoba u Međimurskoj županiji na današnji dan je 689.

Obavljenim testiranjima brzim antigenskim testovima evidentiran je jedan pozitivan slučaj, dok je iz drugih županija javljeno o jednom pozitivnom slučaju osoba s prebivalištem/boravištem u Međimurju. Do danas je u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo uzeto 52 165 uzoraka, ne računajući testiranja naših građana u drugim ustanovama unutar i izvan Međimurske županije.

U Županijskoj bolnici Čakovec hospitalizirana su 83 pacijenta pozitivna na SARS-CoV-2 virus. U protekla 24 sata hospitalizirano je 11 pacijenata, otpušteno je 13 pacijenata, a 2 pacijenta su na invazivnoj respiraciji. U protekla 24 sata nema preminulih osoba.

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas u Međimurskoj županiji ukupno bilježimo 14 046 oboljelih osoba, a oporavilo se 13 097 osoba na SARS CoV 2 virus.

Danas se nastavlja akcija cijepljenja u Međimurskoj županiji, na tri punkta u Nedelišću, Prelogu i Murskom Središću, te će se cijepiti oko 1 200 osoba.

Započeli radovi na uređenju pristupnog puta SRC Gorčica

0

Nakon završene nabave i odabira izvođača, započeli su radovi na uređenju i asfaltiranju pristupnog puta SRC Gorčica.
Predviđeni završetak radova je idući tjedan nakon čega će biti olakšan prilaz našim sportskim terenima kao i dvorani.

Kod tržnice se parkira bez reda i nadzora

0

Utorak i subota su dani kada u Murskom Središću radi tržnica. Tada je ovamo priliv ljudi najveći. Većina njih dolazi automobilima, a dio njih bi svojim vozilima želio doći što bliže štandovima. Najpogodnije mjesto za to su peroni autobusne stanice, koja očito već dugo nije u funkciji, kada ovdje možete vidjeti sve drugo samo ne autobuse.

Fotografije snimljene u utorak pokazuju kako je atak na „trbuh” grada bio prevelik, a svjedočili smo i tome da su neki automobili ostali „zaparkirani”. Ne čudi jer se reda nitko nije pridržavao.

Inače, u središtu mjesta ima dovoljno parkirnih mjesta, ali, po viđenome, u dane kada radi tržnica to je očito nedovoljno.

Župan Međimurske županije Matija Posavec donio Odluku o proglašenju prirodne nepogode mraza

0
Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
09.06.2020., Cakovec- Skupstina Medjimurske zupanije otkazana za datum nakon parlamentarnih izbora. Matija Posavec. Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Župan Međimurske županije Matija Posavec donio je Odluku o proglašenju prirodne nepogode mraza za područje gradova Čakovec, Mursko Središće i Prelog te općina Belica, Dekanovec, Domašinec, Donji Kraljevec, Donji Vidovec, Kotoriba, Mala Subotica, Nedelišće, Orehovica, Podturen, Pribislavec, Selnica, Strahoninec, Sveta Marija, Sveti Juraj na Bregu, Sveti Martin na Muri, Šenkovec, Štrigova i Vratišinec u Međimurskoj županiji, zbog mraza i jačeg sjevernog vjetra u razdoblju od 5. do 16. travnja 2021. godine, poručuju iz Međimurske županije.

Odluka je donesena temeljem članka 23. Zakona o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda („Narodne novine“ 16/2019) i članka 37. Statuta Međimurske županije („Službeni glasnik Međimurske županije“ broj 26/10, 4/13, 6/13, 8/13, 6/14, 2/18,10/18 – Pročišćeni tekst i 2/20).

Prema istom Zakonu, svaka fizička ili pravna osoba na čijoj su imovini nastale značajnije štete od prirodne nepogode, štetu prijavljuje u jedinici lokalne samouprave na čijem području se oštećena imovina nalazi. Temeljem toga, načelnik odnosno gradonačelnik predlaže proglašenje prirodne nepogode ako su ispunjeni uvjeti iz članka 3. stavka 4. Zakona.

U navedenom razdoblju nakon jačeg sjevernog vjetra na svim mjernim mjestima u istočnom, središnjem i zapadnom dijelu Međimurske županije zabilježene su značajne negativne temperature zraka čija je posljedica smrzavanje, oštećenje i očekivano značajno umanjenje ovogodišnjeg uroda u voćnjacima te na pojedinim povrtlarskim i ratarskim kulturama.

Nakon proglašenja prirodne nepogode, oštećenici prijavljuju štetu u gradu, odnosno općini na čijem je području šteta nastala, na propisanom obrascu dok nadležna gradska i općinska povjerenstva prijavljuju prve procjene štete u Registar šteta.

Odlukom se zadužuju gradska i općinska povjerenstva za procjenu štete od prirodnih nepogoda, da konačno procijenjenu štetu prijave županijskom povjerenstvu putem Registra šteta u roku od 50 dana od dana proglašenja prirodne nepogode, navodi se u priopćenju Međimurske županije.

U Prelogu održana online radionica iz projekta ENES-CE

0

U sklopu projekta ENES-CE, dio kojega je i Grad Prelog, u četvrtak 22. travnja, održana je radionica, u koju su se mogli uključiti svi zainteresirani stanovnici Preloga, pod nazivom “Uključi se u ko-kreiranje energetske tranzicije svoga grada i budi dio nositelja promjena!”. Radionica je održana u  suradnji Grada Preloga te Međimurske energetske agencije d.o.o. i Zelene energetske zadruge. Radionica se provela u sklopu jedne od projektnih aktivnosti projekta ENES-CE – Povećanje kapaciteta javnih institucija u planiranju i provođenju lokalnih energetskih strategija i planova u suradnji sa građanima, a radi se o ukupno petoj radionici za građane u sklopu svih projektnih aktivnosti.

Radionica se održala kao online događaj kako bi se istoj moglo priključiti čim više zainteresiranih građana. Na početku, nakon pozdrava organizatora, Maja Bratko, viša stručna suradnica u MENEA-i, prisutnima je predstavila projekt ENES-CE i njegove aktivnosti. Miroslav Hržić, voditelj ovog projekta za Grad Prelog, predstavio je viziju razvoja i energetskog razvoja Preloga do 2030. godine i dalje te mjere i aktivnosti definirane u novoizrađenom SECAP-u (Akcijski plan održivog energetskog razvoja i klimatskih promjena) Grada Preloga.

Nakon uvodnih prezentacija, Maja Katić iz Zelene energetske zadruge predstavila je proces osnivanja energetske građanske udruge s obzirom na to da je to jedna od glavnih aktivnosti samog projekta i jedna takva se planira osnovati i u Prelogu. Kako bismo potaknuli prisutne građane na suradnju, u dijelu radionice rezerviranom za grupni rad, isti su iznijeli svoje ideje i vizije djelovanja buduće građanske energetske udruge. Nakon grupnog rada, zaključak je bio da u Prelogu postoji grupa entuzijasta koji su spremni raditi na osnivanju i funkcioniranju građanske energetske grupe te da za istu postoji potreba.

Glavni cilj projekta ENES-CE – Povećanje kapaciteta javnih institucija u planiranju i provođenju lokalnih energetskih strategija i planova u suradnji sa građanima, je aktivno uključivanje građana u procese planiranja te izrade planskih i strateških dokumenata koji se odnose na sektor energetike. Na taj će se način doprinijeti održivom regionalnom razvoju i to putem osnivanja građanskih energetskih grupa koje će jedinicama lokalne samouprave pružati pomoć i potporu (bottom-up princip) kod planiranja i kasnije implementacije energetskih strategija i planova.