Home Blog Page 5492

Varaždin će 21. kolovoza biti domaćin završnice Challenge Toura

0

Kao šećer na kraju ovogodišnjeg Challenge Toura, turneje u ekstremnim sportovima, stiže u grad Varaždin. Upravo će se u varaždinskom Parku mladih 21. kolovoza održati natjecanje na kojem će sudjelovati sportaši iz cijele zemlje, a predivni Varaždin postaje meka adrenalinskog sporta netom nakon Olimpijskih igara na kojima skateboard i BMX freestyle imaju premijeru kao olimpijska disciplina, te tjedan dana nakon što se u Osijeku održi Pannonian Challenge.

Bit će to treći put da je Varaždin grad domaćin ekstremnog sporta te da se na takav način pruža podršku lokalnim sportašima, a cijeli događaj je dio Špancirfesta, najpoznatijeg uličnog festivala kojem su dobra atmosfera i pregršt bogatog sadržaja u kojem svatko može pronaći nešto za sebe, glavne niti vodilje. Da je Varaždin grad koji definitivno zaslužuje skatepark kakav imaju, najbolje potvrđuje i činjenica da je riječ o rodnom gradu Marina Ranteša, osvajača svjetskog BMX FISE kupa.

Svoje zadovoljstvo srdačnim gostoprimstvom koje će se zasigurno ponoviti i ove godine ne krije ni Jurica Barać, direktor Pannonian Challengea.

„Prošle godine zahvaljujući velikoj podršci gradonačelnika Ivana Čehoka te Turističkoj zajednici Varaždina uspjeli smo održati Challenge Tour unatoč pandemiji. Grad Varaždin je ovaj događaj prepoznao kao hvalevrijedan projekt koji zaslužuje biti dio Špancirfesta, a 21. kolovoza u Varaždinu će sve biti u znaku adrenalinskog sporta. Mi ćemo, kao i uvijek dosad, dati sve od sebe da se o Challenge Touru s entuzijazmom priča i danima nakon natjecanja jer je riječ o sportskom događaju na kojem sudjeluju sportaši iz cijele zemlje i regije što je ujedno i odlična promocije samog varaždinskog kraja te novih infrastruktura. Ono što me posebno veseli jest vidjeti kako se iz godine u godine razvijaju i napreduju lokalni sportaši, a vjerujem da će tako biti i u budućnosti”, istaknuo je Jurica Barać.

“Grad Varaždin je prvi grad u Hrvatskoj koji je dobio certifikat Grad za mlade. Morali smo za to zadovoljiti stroge kriterije i standarde. Između ostalog, naveli smo i brojna ulaganja u sportsku infrastrukturu, a pohvalili smo se i izgradnjom skate parka. Na vrijeme smo prepoznali interes mladih za tu vrstu sporta i rekreacije. Meni je osobno veliko zadovoljstvo vidjeti mlade ljude u večernjim satima kako vježbaju na skate rampama. I dalje ćemo pružati podršku mladim sportašima, graditi sportske objekte i omogućavati održavanje natjecanja. Oduševljen sam kako je taj sport zaživio u Varaždinu i veselim se svakom novom susretu s mladim skejterima. Dobrodošli u Varaždin! ” – izjavio je gradonačelnik Varaždina, Ivan Čehok.

Program u varaždinskom skate parku počinje u 9:30 sati i traje cijeli dan, a svoje umijeće će pokazati Inline, skate i BMX sportaši. Iz svega toga je sasvim jasno da svi Varaždinci, ali i njihovi gosti, 21. kolovoza 2021. trebaju rezervirati za uživanje u atrakcijama kakve znaju pripremiti samo ekstremni sportaši.

Procesijom, misom i izložbom Petra Sabola obilježen Praznik rada u Goričanu

0

Međunarodni praznik rada u Goričanu započeo je tradicionalnom prvomajskom budnicom. Nakon budnice održana je sveta misa povodom vojno-redarstvene akcije „Bljesak“ i polaganjem vijenca kod spomenika Domovinskog rata.

Svečanost je nastavljena procesijom i svetom misom kod kapelice svetog Florijana. Program se nastavio na turističko rekreacijskom centru „Šuderica“, otvaranjem novoizgrađene pozornice i izložbom umjetnika Petra Sabola. Župnik Josip Drvoderić blagoslovio je sve nove objekte na Šuderici; dječje igralište, novoizgrađenu pozornicu i sve objekte u izgradnji.

Svečanost otvaranja bine i izložbe Petra Sabola vodila je Monika Kos. Svečano otvaranje rezanjem vrpce obavili su najmlađi mještani Goričana u narodnim nošnjama, Rubi Sabol i Roko Ribarić, uz asistenciju načelnika općine Maria Moharića, njegove zamjenice Ines Bašnec te predsjednika Općinskog vijeća Stjepana Ribarića. Načelnik Mario Moharić obratio se mještanima, čestitao prvi maj i svima zaželio ugodno druženje na Šuderici.

Petar Sabol predstavio je svoju prvu izložbu na otvorenom, prezentirao svoje tehnike fotografiranja te zahvalio općini Goričan na mogućnosti izlaganja svojih fotografija na Šuderici. Sam program završio je glazbenim programom Puhačkog orkestra Goričan, svirkom benda i dolaskom bubnjarskog ansambla grupe „Paradidl“ koji su dodatno obogatili program na Šuderici.

Zapalili svijeće za poginule i nestale branitelje

0

Članovi Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Općine Nedelišće zapalili su svijeće poginulim i nestalim braniteljima u povodu vojno-redarstvene akcije Bljesak.

Tradicionalno su im se pridružili načelnik Darko Dania i zamjenici Nikola Novak i Željko Kacun.

ČAKOVEČKI HDZ: ‘Naša je dužnost čuvati uspomenu na poginule branitelje’

0

Paljenjem svijeća kod Spomen obilježja smrtno stradalim i nestalim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata Međimurske županije u Čakovcu u subotu je obilježena 26. obljetnica vojno-redarstvene akcije „Bljesak“.

S međimurskim braniteljima počast poginulim, nestalim i preminulim braniteljima odali su kandidati Hrvatske demokratske zajednice na predstojećim lokalnim izborima.

Mladen Magdalenić dragovoljac je Domovinskog rata, pripadnik 54. samostalne bojne.

– Bio sam sudionik u borbenim operacijama zapadnoslavonskog ratišta 1991. godine. Bilo je jako teško, poginulo je 600 boraca. I još uvijek mi nije jasno kako smo samo za 36 sati sve to oslobodili. Velika hvala i slava svim dragovoljcima, gardistima i specijalnoj policiji – rekao je Magdalenić na odavanju počasti povodom obljetnice „Bljeska“.

Goran Gotal, kandidat za međimurskog župana, rekao je da dugujemo veliku zahvalnost onima koji su dali svoje živote i zdravlje u Domovinskom ratu, koji su omogućili slobodu svakog Međimurca i Međimurke.

– Hvalu i počast odajemo poginulima braniteljima, ali i svima koji su sudjelovali u Domovinskom ratu. Svi oni zaslužuju pohvale za hrabrost. Trenutak kad su odlučili ići u obranu Domovine velika je stvar i za nas ostale. I nama mlađima poticaj da sve što radimo, radimo s takvim srcem – kazao je Gotal.

I kandidat za gradonačelnika Čakovca Tomislav Marković naglasio je da je naša dužnost čuvati uspomenu na poginule branitelje.

– Oni koji su branili Domovinu, a dio njih nije se vratio svojim obiteljima, zadužili su nas da danas na najbolji mogući način razvijamo Hrvatsku i Međimurje – poručio je Marković.

Počast poginulima odali su branitelji Željko Dobranić i Alojz Fleten iz Udruge ratnih veterana 1. gardijske brigade „Tigrovi“ Čakovec te Alen Ružić iz Udruge Specijalne jedinice policije PU varaždinske „Roda“, kao i kandidat za zamjenika župana Nikola Hren te kandidat za zamjenika gradonačelnika Nenad Mekovec.

Projekte Društva potrošača Međimurja sufinancira Općina Sveti Juraj na Bregu

0

Već tradicionalno Općina Sveti Juraj na Bregu sufinanciranjem projekta Društva potrošača Međimurja u cijelosti implementira obaveze JLS iz Zakona o zaštiti potrošača i Nacionalnog programa zaštite potrošača, a potrošačima Općine je na raspolaganju Info centar potrošača (savjetovalište za zaštitu potrošača), gdje mogu dobiti informacije o svojim pravima i obavezama i savjetodavnu pomoć u zaštiti svojih potrošačkih prava. Ujedno je svim potrošačima na raspolaganju Prvi internetski potrošački portal „Trošilica info“.

Načelnik Općine Sveti Juran na Bregu gospodin Anđelko Nagrajsalović je suradnju Općine i DPM podigao na jednu višu razinu, na način da se kod donošenja odluka od važnosti za potrošače konzultira kako sa općinskim savjetodavnim tijelo za zaštitu potrošača u kojem je i predstavnik DPM, tako i neposredno s Društvom potrošača Međimurja.

Poštivajući epidemiološke mjere svečano potpisivanje ugovora sa udrugama je organizirano pojedinačno. Tako je 30.04.2021. načelnik Općine Anđelko Nagrajsalović osobno uručio ugovore glavnom tajniku DPM i voditelju oba projekta Željku Tomašiću, čime je opetovano iskazana briga za potrošače.

Općina Sveti Juraj na Bregu je za sufinanciranje projekata civilnog društva ove godine izdvojila 564.000,00 kn. Općina sufinancira  25 projekata koji su od posebnog javnog interesa za Općinu. Sukladno kriterijima projekti su sufinancirani u iznosu od 1.000 do 50.000 kuna.

Nesumnjivo je da će takav odgovoran odnos prema potrošačima prepoznati i potrošači na predstojećim lokalnim izborima, jer svi birači su i potrošači, te da će svi zajedno zaštitu potrošača podići na još višu razinu. 

Župan Matija Posavec poručuje: ‘Bilježimo porast broja zaposlenih, porast broja poduzetnika i obrtnika’

0
Nezavisna lista- Matija Posavec

Župana Međimurske županije Matija Posavec uputio je povodom Međunarodnog praznika rada čestitku građanima:

‘Drage Međimurke, dragi Međimurci, radnice i radnici,

čestitam vam 1. svibnja, Međunarodni praznik rada i Blagdan sv. Josipa radnika! Ususret Međunarodnom prazniku rada prisjećamo se dugotrajne borbe radnika koji su utrli put pravednijim i humanijim uvjetima rada. Ta borba traje i danas, no zajedničkim snagama, znanjem i voljom moramo stvoriti bolje sutra za našu djecu.

Stopa nezaposlenosti i niske plaće detektirane su kao gorući problem s kojim smo se posljednjih godina uhvatili u koštac. Promatrajući pokazatelje, unatoč izazovnoj godini, u 2020. bilježimo porast broja zaposlenih, porast broja poduzetnika i obrtnika, porast ukupnih prihoda i izvoza.

Drugi mjesec zaredom bilježimo pad nezaposlenosti, dok istovremeno raste broj ispisanih iz evidencije zbog zaposlenja, što nas pozicionira kao treću županiju s najnižom stopom nezaposlenosti u Hrvatskoj. Intenzivno izdvajamo sredstva za razvoj i unaprjeđenje poduzetništva i obrta s ciljem otvaranja novih radnih mjesta. Međimurska županija čini 2,7% hrvatskog gospodarstva, a ostvaruje čak 4,9% hrvatskog izvoza, što je podatak koji svjedoči o jačini međimurskog gospodarstva. Pokrenut je veliki investicijski ciklus u kojem sredstvima europskih fondova stvaramo nadstandard u obrazovanju Međimurske županije, koje je temelj za razvoj kvalitetnog gospodarstva.

Unatoč brojnim pozitivnim pokazateljima, činjenica je da se uvijek može i treba bolje. Iako plaće generalno u Hrvatskoj trebaju biti veće, u Međimurju zadnjih godina postoji kontinuirani rast plaća. Aktualni podaci govore da je prosjek plaće u Međimurskoj županiji 5092 kuna, što je 12,43% manje od državnog prosjeka u koji je uključen i Grad Zagreb, a kada prosjek svedemo na 20 županija bez Grada Zagreba, tada je prosjek plaće u Hrvatskoj 5133 kune što je zaostatak od 41 kune. Pred nama je još puno posla, no nošeni pozitivnim trendom kojim smo stvorili posljednjih godina u Međimurju, obveza nam je da još jače i aktivnije tražimo rješenja kako bi plaće radnika bile na nivou koji zaslužuju.

Međimurci su prepoznati kao predvodnici, kao primjer drugima. Zato vjerujem da ćemo se i u budućnosti uspješno nositi sa svim gospodarskim problemima i da ćemo nastaviti raditi u interesu našeg Međimurja’, napisao je.

U Međimurju obilježena 26. obljetnica vojno-redarstvene operacije ‘Bljesak’

0

U Međimurskoj županiji 1. svibnja obilježena je 26. obljetnica vojno-redarstvene operacije Bljesak na inicijativu Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata na čelu s predsjednikom Stjepanom Horvatom. Vijenac podno Spomen obilježja poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata u Perivoju Zrinskih položila su izaslanstva 34. gardijske brigade Tigrovi, Policijske uprave međimurske, Grada Čakovca i predstavnici braniteljskih udruga s područja Međimurske županije.

Predsjednik Koordinacije Stjepan Horvat, župan Međimurske županije Matija Posavec te saborski zastupnik i gradonačelnik Grada Čakovca Stjepan Kovač istaknuli su da se važni datumi novije hrvatske povijesti moraju obilježavati. Zahvaljujući vojno-redarstvenoj operaciji Bljesak u kojoj su sudjelovali brojni Međimurci, u manje od 32 sata oslobođeno je 500 četvornih kilometara dotad okupirane Hrvatske. Molitvu za poginule i nestale branitelje predvodio je gvardijan Franjevačkog samostana u Čakovcu fra Josip Župan.

Gradonačelnik Dražen Srpak posjetio djelatnike Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Murskom Središću

0

Prije Međunarodnog praznika rada obilježava se Nacionalni dan hitne medicinske službe. Tom je prigodom djelatnike ispostave Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Murskom Središću posjetio gradonačelnik Dražen Srpak. Zahvalio im je na njihovom doprinosu u očuvanju zdravlja građana Murskog Središća. Uz gradonačelnika, djelatnicima je njihov dan čestitala i Martina Bezek, koja je i sama djelatnica Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Čakovcu.

Važnost stalnog podizanja zdravstvenog standarda posebno je došla do izražaja u ovoj pandemiji koronavirusa. Prošle su gotovo četiri godine otkad su predsjednik vlade Andrej Plenković i gradonačelnik Dražen Srpak otvorili ispostavu u Murskom Središću i danas se može zaključiti da je to velik doprinos.

Grad Mursko Središće opremio je prostor i plaća najam uz pomoć okolnih općina, Republika Hrvatska financira tri tima hitne pomoći, a Međimurska županija jedan tim. Osim prostorija hitne medicinske službe, Grad Mursko Središće je osigurao i susjedne prostorije. Želja je da u budućnosti postanu pedijatrijska ordinacija.