Home Blog Page 5457

Napredak u treningu: “Mind muscle connection”- kada se um i snaga ujedine

0
Luka Murk

Um caruje, snaga klade valja veli stara poslovica. A zamislite sada koja je win/win situacija kada se um
i snaga ujedine? Njihovim ujedinjenjem dobivamo napredak u treningu, dobivamo onu komponentu
koja nedostaje velikoj većini početnika ali i ljudima koji vježbaju već duže vrijeme bez vidljivih
rezultata. Profesionalni bodibilderi i ljudi koji imaju odličan spoj uma i tijela s takvim nečim nemaju
problema, oni su superiorni te u svakom trenutku sposobni „pogoditi“ mišić optimalno i potaknuti
njegov rast. Mislite da ovo čudno zvuči, da je posrijedi nekakvo „čarobiranje“? Nije, u pitanju je
proces koji je vrlo bitan u treningu, a zove se „veza uma i tijela“, odnosno „Mind Muscle Connection“.

U procesu treninga smo, mislimo da smo sve posložili, odgovara nam vrsta treninga, odgovara nam
količina odmora, posložena je prehrana… Sve predispozicije za napredak u treningu su tu, treniramo
„po knjigama“ ali ipak napretka kakvog smo očekivali nema, pogotovo u određenim mišićnim
regijama. Zbog čega?

Set ponavljanja u teretani do otkaza dobar je način da se dobije na gustoći mišića, ali nije najbolja
opcija za brzo dobivanje volumena mišića. Najbrži način dobivanja mase vodi kroz određeni broj
serija i ponavljanja, odnosno volumena treninga. Time umaramo mišić te izazivamo takozvane
mikrofrakture, oštećenja tkiva, koja se u procesu optimalnog oporavka mišići oporavljaju te rastu. U
velikom postotku slučajeva do tog rasta ne dolazi, i vjerujte mi da niste sami u tim razmišljanjima
kada velite- pa čekaj, treniram savršeno, a ne vidim baš rezultate.

Ima mišićnih regija na tijelu kod kojih imate dojam da vam rastu ako samo pogledate uteg, a ima onih
kod kojih nikako da se vidi promjena. Kod te spoznaje mnogi vježbači rade kobnu pogrešku, uzimaju
sve veće i veće težine, u nadi da će mišići brže rasti, što je potpuno krivi pristup. U najboljem slučaju
do pomaka opet neće doći, a u najgorem, dolazi do ozljede i prekida treniranja.

Vrlo je važno da prepoznate takve dijelove kod kojih ima određenih problema s rastom, odnosno
hipertrofijom. Kod mene je konkretno slučaj da donji dio tijela oduvijek izuzetno dobro reagira na
trening, a s druge pak strane leđa su uvijek bila „ona“ muskulatura koja ne želi surađivati i rasti.
Odgovor leži u nevidljivoj vezi između duha i tijela, u pojmu „Mind Muscle Connection“.

Što je zapravo “Mind Muscle Connection“?

U fitnessu ljudi idu računicom- više mišića- više snage, što u suštini nije krivo, dakle povećanjem
mišićne mase raste tvoj potencijal snage. Srž stvari uviđaš ako sam sebi postaviš pitanje kako
iskorištavaš taj potencijal koji dobivaš prirastom mišićne mase? A odgovor je vrlo jednostavan;
vlastitom voljom, jer ti si taj koji koordinira radom svojih mišića, koji kontrolira napetost mišića preko
svojeg uma, i u konačnici ti odlučuješ da li pokrećeš određenu kilažu ili ne.

To znači da je mišićna jakost u prvom redu sposobnost, sposobnost tvojeg uma da potencijal koji već
imaš upotrijebiš i dadeš vlastitim mišićima upute za rad. Dakle “Mind Muscle Connection“ je
poveznica između tvojeg mozga (uma) i mišića. Ako naučimo trenirati po tom principu, raspolažemo s
cijelom paletom prednosti; imamo bolju mišićnu koordinaciju, postaješ “svjesniji” svoje muskulature
i možeš bolje “upravljati” njome, dolazi do izjednačavanja mišićne asimetrije, i na kraju krajeva
zabavniji ti je trening, te odlaziš s više volje i želje na treniranje. Prođimo sada svaku od tih točaka i razjasnimo je malo.

  1. Mišićna koordinacija

    Svaki pokret tijela je rezultat navođenja našeg uma, sad svjesnog ili nesvjesnog dijela manje je bitno. Navođenjem upravlja mozak preko centralnog živčanog sustava I živčanih završetaka šaljući signale prema muskulturi, a ta veza sve je kvalitetnija ako je više upotrebljavamo. Slaba veza dovodi do toga da su pojedine mišićne skupine nekoordinirane, a pokreti se ne mogu izvesti na optimalnoj razini.

    Jednostavan primjer toga vam je kada naučite neki motorički pokret, recimo korake za bečki valcer, i naravno na početku vam to sve skupa izgleda nezgrapno, teško i komplicirano. Ali sa što većim brojem ponavljanja dolazi do poboljšanja u izvođenju pokreta, postaje prirodniji. Nakon sto ponavljanja istog pokreta dobivate na sigurnosti a nakon tisuću taj pokret postaje vam sasvim prirodan, postaje dio automatizma. Što je isto i s vježbanjem u teretani, ako naučimo neki pokret i ne ponavljamo ga dovoljni broj puta, muskulatura koja je uključena u taj pokret neće se razvijati i neće rasti, niti će pokret biti doveden do automatizma. Zanimljivo je da svaki čovjek od ukupnog potencijala snage koji ima u sebi iskorištava tek 25% , jer njegovi mišići koji su uključeni u dotični pokret nisu u optimalnoj mišićnoj koordinaciji.

    Što se same mišićne koordinacije tiče, Imamo dvije vrste : intramuskularna te intermuskularna. Intramuskularna koordinacija odnosi na vlakna u pojedinom mišiću, dok se intermuskularna koordinacija odnosi na koordinaciju između dva ili više mišića. Što intramuskularana koordinacija konkretno znači? Uzmimo na primjer biceps brachii (mišić nadlaktice) koji se sastoji od dvije glava. Ako imamo dobru intramuskularnu koordinaciju, možemo puno efikasnije aktivirati vlakna i napraviti efikasnije dizanje utega od nekog tko nema dobru međumišićnu koordinaciju. Intermuskularna koordinacija se odnosi na kompleksne vježbe, poput recimo čučnja, gdje međusuradnja više mišićnih skupina ima ulogu u efikasnosti pokreta.

    Obje vrste koordinacije iznimno su važne kod trenažnog poticaja, s jedne strane za pravilno i „čisto“ izvođenje pokreta, a s druge pak strane da razvijemo što veću snagu. Dakle, dvostruka korist dolazi nam od velikog broja ponavljanja, time ne mislim da trebamo na jednom treningu napraviti 1000 ponavljanja istog pokreta nego da u određenom vremenskom razdoblju ponovimo taj pokret na stotine i stotine puta, da razvijemo automatizam pokreta.

    S duge strane ako nam pokret nije optimalno koordiniran dolazi do nepotrebnog opterećenja vezivnog tkiva te muskulature koja bi trebala samo potpomagati pokret, što u konačnici dovodi do bržeg umaranja i ozljeda. Dakle, prvo bi trebalo naučiti pravilno izvoditi pokret s manjim težinama ili pak bez težina, da uspostavimo dobru mišićnu koordinaciju , a zatim krenuti na sve veće težine.

  2. Samosvijest
    Drugo pojam koji sam naveo je samosvijest, odnosno svjesnost svoje muskulature. To je uzročno posljedična veza- što češće naš um i tijelo surađuju, odnosno što više mislimo o muskulaturi koju vježbamo, to smo je više svjesni i možemo bolje njome upravljati. Početnici u vježbanju imaju većinom problema „osjećati“ one mišiće na kojima upravo rade; sjede u teretani za lat mašinom, osjećaju eventualno ruke zbog povlačenja, ali leđa ne. Zlatno pravilo je, ako ne osjećate mišić koji u tom trenutku vježbate, on neće biti dovoljno stimuliran. Ne možemo za vrijeme dok treniramomislima biti negdje drugdje; kod pisanja domaće zadaće, slaganje liste za kupovinu ili pak planiranje putovanja. Ako su nam misli negdje drugdje, trening je upola manje efikasan i ne definitivno nećedonijeti rezultate koje smo očekivali. Ovo pravilo dobiva na značajnosti što duže smo aktivni u vježbanju. Početnici imaju vremena za upoznavanje procesa, za napredak, jer njihovi mišići na početku ionako rastu potaknuti čistim vanjskim stimulansom kojeg do sada mišići nisu poznavali, ali netko tko je duže u tom procesu i ne razmišlja o mišićima dok vježba, dolazi do „zida“ i vidi da bez obzira na sve nema više nikakvog napretka. Stoga je potrebno naučiti „osjećati“ mišiće te ih svjesno potaknuti na rad, a kada jednom svladamo tu vještinu, možemo efikasnije i intenzivnije vježbati.

  1. Asimetričnost tijela
    Treći pojam je bio izjednačavanje asimetrije tijela. Naše tijelo je ionako asimetrično, svatko ima asimetričnosti, a one tjelesne se mogu korigirati vježbanjem. Što se tjelesne asimetrije tiče, ima više razloga, a jedan osnovni i svima nama poznat je upotreba dominantne ruke ili noge u svakodnevnom životu, koja usput rečeno ima jaču „Mind Muscle Connection“ od one koju ne koristimo toliko često. Koristimo je više, pa je samim time na nesvjesnoj razini ta „veza uma i tijela“ čvršća, a posljedično tome muskulatura je na tom ekstremitetu jača. Uviđate na ovom primjeru kako je jaka ta „veza duha i tijela?

    Kako da izjednačimo te asimetrije? Rješenje je da kod vježbanja razdvojimo obije strane; radimo unilateralno, odnosno jednostrano. Recimo kod potiska s klupe ( Bench press) ne radimo sa šipkom nego s bučicama i tako treniramo svaku stranu zasebno i sprječavamo da dominantna strana pomaže onoj drugoj. Kod takve vrste treninga treba pozornost obratiti da s oba dvije strane napravimo isti broj ponavljanja, iako bi s jačom stranom mogli koje ponavljanje više. Dakle, pravilo je da jača strana čeka i prati slabiju. Drugo rješenje je primjenjivo u svakodnevici; više svjesno aktiviraj slabiju polovicu u svakodnevnim aktivnostima. Na kraju bih samo dao još tri primjera kako si pomoći u „Mind Muscle Connection“ tehnici.

    Smanjenje opterećenja
    Bez ikakve sumnje ovo je prvi i najveći problem kod većine vježbača. Prevelika opterećenja dovode do toga da razmišljamo samo kako da završimo ponavljanje i kako da se ne ozlijedimo. A što se u većini slučajeva s vremenom dešava? Upravo to o čemu smo razmišljali- ozljeđujemo se. Drugi slučaj je taj da nam preveliko opterećenje ne dozvoljava optimalnu koordinaciju pokreta i tijelo uključuje druge mišićne skupine kao ispomoć u izvođenju pokreta. Moj savjet je da smanjite opterećenje, usavršite pokret i tek nakon toga krenite s povećanjem težine.

    Postavljanje pred ogledalo tijekom vježbanja
    Ovo je vrlo jednostavan i jedan od najboljih načina da povežemo um s mišićem koji vježbamo. Gledanjem u ogledalo točno vidimo koji mišić nam radi te kako izgleda aktivnost samih mišićnih vlakana. Tada se i sam mozak posvećuje izoštravanju osjećaja vježbanja i radimo ciljano onim mišićnim vlaknima kojima smo i htjeli. Na kraju krajeva, tome bi i trebala koristiti ogledala u teretanama, a ne za sve ostale stvari koje ih ljudi koriste.

    Partnerov dodir
    Kada smo u procesu vježbanja, recimo radimo zgib i pokušavamo pogoditi latissimus dorsi (najširi leđni mišić), na početku izvođenja partner s kojim vježbamo nas samo takne prstom po tom dijelu i tako provjeri da li postoji kontrakcija mišića. Mozak automatski detektira dodir i mi se počnemo intenzivnije koncentrirati upravu na tu točku dodira, a samim time i na mišić koji „radi“.

Ako ste u zadnje vrijeme došli pred „zid“ i osjećate da nema napretka u vježbanju, tada bi moglo
razjašnjenje ovog pojma biti dio slagalice koja vam fali . Dakle, ključ uspjeha je dobra povezanost uma
i tijela, visoka koncentriranost na svaki pojedini mišić koji je u datom trenutku vježbanja aktivan. Ako
već radimo na sebi, neka bude taj rad efikasan.

Do 16:30 sati na izbore izašlo 35,17 posto birača u Međimurskoj županiji

0
16.05.2021., Sibenik - Otvorena su biralista na lokalnim izborim, na kojima gradjani i gradjanke Sibenika biraju novu vlast koja ce ih voditi iduce cetri godine. Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Prema najnovijim informacijama Državnog izbornog povjerenstva do 16:30 sati na lokalne izbore u Međimurskoj županiji izašlo je 35,17%, odnosno 32.735 od 93.074 birača. To je minimalno povećanje u odnosu na 2017.godinu kada je do tog vremena na birališta izašlo 34,73% birača. Radi se o podacima s 153 od 157 biračkih mjesta. Prednjače Ličko-senjska županija s 20,67% i Dubrovačko-neretvanska županija s 18,95%, dok je u susjednoj Varaždinska županija dosada glasalo 17,14% birača.

U Međimurju najveći odaziv i dalje je u Gornjem Mihaljevcu s 51,88% i Goričanu s 47,69%, dok je u Čakovcu dosada glasalo 35,42% birača. Najmanja izlaznost od 28,62% zabilježena je u Murskom Središću.

Glasao Mario Maruševac

0

Mario Maruševac, kandidat Slobodne Hrvatske za gradonačelnika Grada Čakovca, u pratnji kćeri Tene i Donne, u poslijepodnevnim satima stigao je na glasovanje. U svom izboru uživa punu i iskrenu podršku svoje obitelji.

[VIDEO] KTC u Prelogu potpuno obnovio i nadogradio svoj trgovački centar

0
KTC Prelog otvorenje

Nakon 12 godina rada u Prelogu poznati domaći trgovački lanac KTC znatno je proširio svoje prodajne prostore, a uz obnovljeni supermarket i poljoljekarnu iznimno je atraktivan i restoranski prostor koji, uz pridržavanje svih epidemioloških mjera, sada vrlo komforno može ugostiti do 300 gostiju. U obnovu je uloženo oko 3 milijuna eura, a već su prvi kupci bili prepuni iznimno pozitivnih dojmova. Kako je bilo na otvorenju pogledajte u videu.

Milko Sambolek: Izbori zasada protječu bez problema

0
03.06.2013., Cakovec- Predsjednik drzavnog izbornog povjerenstva Medjimurske zupanije Milko Sambolek, objavio rezultate lokalnih izbora. Photo: Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL

Kako doznajemo od predsjednika Županijskog izbornog povjerenstva Milka Samboleka izbori na području Međimurske županije protiču bez problema.

-Za onaj dio koji je u našoj nadležnosti zasada nismo imali nikakvih većih prigovora ili primjedbi. Tijekom jutra predstavnici općinskih i gradskih izbornih povjerenstava obišli su sve biračke odbore i prema informacijama kojima raspolažemo nije bilo problema. Ukoliko se nešto i desi u okviru njihove nadležnosti sasvim se sigurno radi o sitnicama, jer da su u pitanju veći prijepore i mi bismo bili upoznati s time, kaže Sambolek.

Tako, po svemu sudeći, najveći problem na području naše županije ostaje niski postotak izlaznosti prema kojem smo, do 11:30, bili na posljednjem mjestu u Hrvatskoj. Vidjet ćemo hoće li se situacija popraviti tijekom dana, ali treba reći da je i prije 4 godine prijepodnevna izlaznost bila na sličnoj razini, a u konačnici je glasalo 44,67 posto upisanih birača.

Ljubomir Kolarek ubacio svoj listić

0

Preloški gradonačelnik Ljubomir Kolarek danas je na biralište stigao u pratnji kćerke Tene. Ona mu je pomogla da svoj glasački listić ubaci u biračku kutiju.

Glasao i Dejan Levačić, te pozvao na što veći izlazak na birališta

0

Među kandidatima za župana na ovim je lokalnim izborima i Dejan Levačić kao nezavisni s podrškom Domovinskog pokreta. Kao i njegovi protukandidati i on je izašao na biralište te, nakon glasanja, uputio poziv građanima da se u što većem broju izjasne o tome kome žele dati svoje povjerenje.

Magične ruke čipkarice Magice!

0

Posjetili smo je u njezinom domu u Svetoj Mariji u Ulici Zelengaj 14 gdje u obiteljskom gnijezdu živi sa suprugom Josipom pune 53 godine.

-Imamo mali vrt i voćnjak. Volimo cvijeće. O tome više brine suprug, a ja sam orijentirana na ručni rad. Volimo pogledati dobar dokumentarac na TV, suprug utakmicu, a  ja tada uzimam u ruke balo i batiće za druženje s čipkom – kazala nam je Magdalena Kvakan.

Danas je njihov dom svojevrsna galerija rukotvorstva, čije su kreacije obiteljski ponos, ne samo osobni već i ponos Svete Marije koja je Magdalenu prepoznala i višestruko je nagradila.

-Već kao djevojčica imala sam iglu u rukama. U osnovnoj školi imali smo ručni rad i tu sam naučila prve ubode iglom. Godine 1997. obnovile smo rad Društva žena. Tada smo osnovale i sekciju ručnih radova. Voditeljica je bila naša sumještanka Katarina Srpak. Mnoge su žene tada naučile „našivavati”.

A čipkanje?

S njim sam se  upoznala šezdesetih godina kod susjede i nitko drugi to nije radio. Čipka je ponovo ugledala svjetlo dana 1995. godine kada ju je iz zaborava izvukla Nada Mance, učiteljica u Svetoj Mariji i od tada se obnavlja u KUD-u Ivan Mustač Kantor da bi 2009. bila upisana u registar zaštićenih nematerijalnih dobara RH kao kulturno dobro, a od 2010. godine ima zaštitu izvornosti. Iste godine je osnovana i Udruga Svetomarska čipka.

Tada počinje procvat čipkarstva?

– Da. Počele su radionice na kojima se u početku  znalo okupiti po 20 čipkarica. Kasnije su se uključivala i školska djeca. Zbog pandemije radionice se ne održavaju, ali većina čipkarica radi kod kuće. Čipka je ubrzo postala prepoznatljiva, a čipkarice su odlazile na razne manifestacije gdje se prezentirala, postale smo zaštitni znak Svete Marije.

Osobno o rukotvorstvu?

Intenzivnije sam se počela baviti ručnim radom kad sam radila kao tajnica mjesne OŠ. Ustvari više sam radila goblene, a počela sam i šivati nakon završenog tečaja krojenja i šivanja . Moram spomenuti da smo u organizaciji Društva žena 1974. godine organizirale tečaj krojenja i šivanja. Uspješno je završilo tečaj od 100 sati 37 žena i djevojaka. Izradila sam stolnjake, nadstolnjake, tabletiće, ne znam im broja. Uglavnom sam dosta poklonila prijateljima, rodbini, a i u humanitarne svrhe. Uglavnom su s cvjetnim uzorcima a i prigodnim božićnim, uskrsnim. Svaki ručni rad je zahtjevan i onaj rađen iglom i onaj batićima. Ako želiš postići savršenstvo u izradi rukotvorina moraš imati strpljenja, upornosti i posvetiti se s puno ljubavi.

Čipka je došla na red 2008. godine, a prve osnove čipke naučila me Biserka Poljak. Ona je bila voditeljica i učila nas je izrađivati čipku. Kasnije sam za neke finese u čipkanju pitala Katarinu Varga. Zahvalna sam i jednoj i drugoj što su me naučile.

Posebnost Svetomarske čipke?

U Svetoj Mariji su se plele špice. Zato je čipka posebna, ona se izrađuje na bali s batićima namotanim koncem i radi na podlošku (formi) na kojem su samo točkice koje čipkarica mora naučiti čitati i iz kojih nastanu razni motivi čipke. Plete se neprekinutom niti. Izvorni motivi su poculice, struglja, stara cifra, križ, srce i još puno drugih motiva. Prvo učimo križ da bi savladali sam način pletenja stezice. Ona je ustvari osnova za daljnje formiranje uzorka. Za prvu čipku – križ koji sam izradila sigurno mi je trebalo 10 sati. Mogu reći da sam usavršila tehniku izrade čipke iako ona zahtjeva i daljnje usavršavanje. Meni je jako bitno da ono što radim napravim kako treba pa makar utrošila duplo vremena. Važna mi je kvaliteta, a ne kvantiteta pa neka radim koliko god dugo. Uglavnom izrađujem fragmente poculica, zatim srca, anđele, ustvari razne vrste suvenira. Ono što se traži za poklone. Zadovoljstvo mi je izrađivati i poklanjati onome tko zna vrijednost čipke ali i ostalih rukotvorina. Posebno mi je drago što je moja čipka završila ne samo širom Hrvatske, Europe već i u prekomorskim zemljama. Do sada sam izradila preko 600 kreacija. Pola je poklonjeno što prijateljima, rodbini ili u humanitarne svrhe. – Kaže Magdalena

Za humanitarne svrhe kad poklanja vrijedi dvostruko ako je od srca. Ljudi to prepoznaju. Postala je prepoznatljiva i sve je više tražena. Znate neki muškarci prepoznaju njezinu vrijednost i ljepotu, a to mi je posebno drago. Pa znate kako je naš župan gospodin Posavec nedavno na otkrivanju biste Ivanu Mustaču-Kantoru rekao: “U Sveto Mariji imate 3 posebnosti – prekrasnu crkvu, Ivana Mustača Kantora i čipku.”

Eto, znači da trebamo njegovati ono kaj imamo i s tim se ponositi. Ja obično velim da je čipka dragulj Svete Marije. Mladi danas u vrijeme nove tehnike malo su manje skloni izradi čipke jer tu treba puno strpljivosti. Na sreću ima zainteresiranih, ali moramo više i poticati.

-Sretna sam što unatoč zdravstvenim poteškoćama mogu plesti. To mi je lijek za dušu, ne mislim na bolest zapravo lakše se nosim s bolestima. Ako posustaneš, ah ja to ne bi znala, ne ide to meni i slične izjave, samo su izgovori. Meni to upravo čini zadovoljstvo. Zapravo kad mi je najteže uzmem u ruke batiće i premećem ih ne misleći na vrijeme. Tako ponekad dnevno pletem 2 do 3 sata uz prekide. -Kaže zadovoljna i ponosna.

Ime Magdalene Kvakan, popularno znanu Magicu, znaju žitelji istočnog dijela Međimurja jer je 10 godina bila tajnica OŠ Marija na Muri (op. Sveta Marija).

Bila su to lijepa vremena. I danas imam kontakte s bivšim učiteljima. Konačno u to vrijeme seže i naše prijateljstvo, a i mnoga druga prijateljstva. No, nakon 10 godina zapošljavam se u državnoj upravi na mjestu matičarke u Svetoj Mariji gdje sam provela 29 godina. Odradila sam punih 40 godina staža. U mirovini sam – rekla je o sebi i ponosno dodala kako ima dva sina, Nenada koji živi u Kotoribi i Dinaka koji je u Donjoj Dubravi. Baka je troje unučadi.

Do pred neko vrijeme bila je aktivna u mjesnim udrugama.

Do kada ćete raditi?

– Dok god budem mogla. Isto tako spremna sam pokazati na izložbama ne samo čipku već i ostali ručni rad. Treba se ponositi lijepim stvarima. Bila sam sretna što sam i ove godine unatoč zdravstvenim problemima izlagala u Muzeju u Prelogu povodom Dana žena. Suprug mi je podrška i „štima” se s mojim radovima. Posebno čuvam poculicu svoje bake s motivom jagnješce stare oko 100 godina koju je ona izradila.

Na kraju moram istaći posebno zadovoljstvo što motiv moje čipke krasi natpisne ploče na ulazu u Svetu Mariju, a original sam poklonila Općini i krasi općinske prostorije – završila je puna zadovoljstva.

David Štampar: Najradije pijem čisto, ali ništa ne gasi žeđ kao dobar gemišt

0
David Štampar

Na dan izbora mi se u Deset kratkih portala medjimurski.hr držimo stare izreke: In vino veritas. Zato je naš današnji gost predsjednik Udruge vinogradara i vinara Međimurske županije “Hortus Croatie” David Štampar. Pije li rađe čisto ili gemište, bijelo ili crno, Pušpel ili Sauvigno samo su neka od pitanja koja smo mu postavili.

Glasala i Ljerka Cividini, jedina žena među kandidatima za gradonačelničko mjesto

0

Jedina žena među kandidatima za poziciju čakovečkog gradonačelnika Ljerka Cividini u prijepodnevnim je satima izašla na biralište. Kao i u mnogo toga drugoga, tako je i na glasanju imala svesrdnu podršku obitelji.