Home Blog Page 5454

Kolarek i Srpak i dalje čvrsto drže Prelog i Mursko Središće

0

Ljubomir Kolarek i Dražen Srpak (p)ostali su stari/novi gradonačelnici Preloga i Murskog Središća. U izborima za gradonačelnika nešto je uvjerljiviji bio Srpak koji je dobio 1.484 od 2.077 glasova, dok je Kolarek dobio 2.057 od 3.209 glasova. Obojica većinski kontroliraju i gradska vijeća, pa tako Kolarek, na zajedničkoj listi HDZ-a i HSS-a, dobiva 52,34%, odnosno 7 od 13 vijećnika, a Srpak, na čelu koalicijske liste HDZ-a, HDS-a, HSLS-a i HNS-a, dobiva 53,78%, što mu, također, donosi 7 od 13 vijećnika.

Treći mandat za mjesto gradonačelnika Grada Preloga, izborio je na lokalnim izborima, održanima 16. svibnja, Ljubomir Kolarek. Planova je puno, elana ne manjka, a Kolarek će prije svega istaknuti:

-Zahvaljujem svima onima koji su izašli na birališta i dali mi glas, dali mi povjerenje da i dalje vodim Grad Prelog. Zahvaljujem, u ime svih kandidata sa liste HDZ – a i HSS – a, na povjerenju i glasu za Gradsko vijeće Grada Preloga. Nemamo vremena za slavlje. Treći mandat je obaveza zbog svih onih planova koji su pred nama. Izgradnja obilaznice Grada Preloga, kanalizacijski sustav kroz Aglomeracije Donja Dubrava i Podbrest, širokopojasni internet na cijelom gradskom području, uređenje Sportsko rekreacijske zone Marina, uređenje trga iza gradske uprave, ulaganja u naše škole i sportske dvorane, izgradnja doma za starije osobe na području Preloga, podrška gospodarstvu.

Prelog smo smjestili visoko na ljestvici jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj po mnogim kriterijima. Radit ćemo i dalje. Čestitam i svim kandidatima koji su izborili mjesto u Gradskom vijeću Grada Preloga, a posebno zahvaljujem svom protukandidatu Nikoli Oto na izuzetno korektnoj kampanji. Samo složnim, zajedničkim radom, možemo Grad Prelog učiniti ljepšim mjestom za život, a to je obaveza svih nas uključenih u rad za dobrobit našeg Grada Preloga!

U svojoj zahvali biračima gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak je poručio:

-Prije svega, zahvaljujem Vam na povjerenju i prilici da još četiri godine služim Vama. Zahvaljujem Vam i što ste prepoznali listu koju predvodim kao najbolju i omogućili nam efikasno donošenje odluka sa sedam izabranih vijećnika. Postotak od 75 % , odnosno Vaših gotovo 1500 glasova za mene je ogromna potpora, ali isto tako i obveza, stoga će biti  kako sam govorio i prije izbora. Istim tempom i žarom nastavljamo i dalje raditi za naš grad. Mali grad. Najljepši grad. Grad vrijednih i poštenih ljudi. Izbori su završili. U kampanji je bilo svačega. Svatko bira svoj način pridobivanja birača, a nakon izbora za to dobije račun od birača. Čestitam na osvojenim glasovima svima i želim se zahvaliti SDP-u na korektnoj kampanji. Ponosan sam što ste prepoznali trud i rad koji smo mi ulagali svih ovih godina.

Drago mi je što izbore ostavljamo iza sebe i već danas nastavljamo gdje smo jučer stali. Veliki nas projekti čekaju i nemamo se vremena baviti prošlošću. Nećemo se zadovoljiti učinjenim i dat ćemo sve od sebe da nadolazeći mandat bude  jednako uspješan kao dosadašnji. Mursko Središće već mnogi prepoznaju kao poželjno mjesto za život, a mi ne mislimo tu stati, već želimo najbolje mjesto za život naših građana. Želimo biti  mjesto za sve skupine stanovnika, bez obzira na političku orijentaciju, životne preferencije i bez obzira na uvjerenja. Nas zanima samo dobrobit naših građana i ne želim da se neka „visoka“ politika uvlači u naš grad i naš javni prostor. Što se tiče mene i ljudi koji su na našoj listi izabrani u Gradsko vijeće, „politika“ će biti isključivo kako za naše stanovnike činiti dobro, kako još više učiniti za kvalitetu življenja u našem gradu. Vjerujem i da će suradnja  s vijećnicima  SDP-a biti primjerena i otvoren sam i za njihove dobre i ostvarive prijedloge. U toj misiji i Vi drage građanke i građani ste naši suradnici i želimo saslušati svaki prijedlog i svaku ideju koja može voditi zajedničkom boljitku. Tu smo za Vas. Bit ću gradonačelnik svih građana, gradonačelnik za sve građane. U duhu sloge, zajedništva, razumijevanja i tolerancije nastavimo zajedno ponizno davati ono najbolje od sebe za naš grad. Za sve stanovnike, od onih najmlađih, pa do onih u zrelim godinama.

Konačno, nadam se i prestanku ove izvanredne situacije. Svi smo se zaželjeli veselja i zabave i nadam se da ćemo ubrzo simbolički, uz Dane grada i Ljeto uz Muru proslaviti nastavak našeg druženja.

Puse od najdražih čestitara – sinova blizanaca Ivora i Svena!

0

Nakon neprospavane noći i brojnih čestitaka koje je primio za osvajanje trećeg mandata međimurskog župana, Matija Posavec dobio je poljupce od najdražih čestitara: sinova blizanaca Ivora i Svena te supruge Petre. A onda je uputio zahvalu svim biračima:

“Rezultati lokalnih izbora i velika podrška potvrdili su ispravan smjer politike u Međimurju. Pristojna, moderna, građanska politika, afirmativna i pozitivna kampanja, predan i pošten rad sve četiri godine podržani su od strane većine izašlih na izbore. Najveći izborni legitimitet na regionalnoj razini u državi me obvezuje na još veći trud, rad i zalaganje u razvoju našeg Međimurja. Nema predaha, nema euforije, nema slavlja. Nastavljamo zajedno graditi i razvijati naše Međimurje.

Od srca veliko HVALA svima, uz moje najdraže jutrošnje čestitare! Vaš Matija.”

Čestitci na čistoj pobjedi pridružuje se i Medjimurski.hr.

U međimurskim općinama šestero novih načelnika

0

Jučerašnji lokalni izbori donijeli su i neka nova imena na međimurskoj političkoj sceni. To je bilo i očekivano, jer su načelnička mjesta bila upražnjena u šest međimurskih općina. U pet smo slučajeva (Goričan, Nedelišće, Orehovica, Sveti Martin na Muri i Vratišinec) dobili nove načelnike u prvom krugu, dok će se u Pribislavcu odlučivati u drugom krugu između Matije Ladića (Demokrati) i Nenada Pintarića (SDP).

Tako su novi načelnici postali: Emanuel Sinković (HDZ) u Općini Goričan, Nikola Novak (SDP) u Općini Nedelišće, Dijana Novak (NEZAVISNA) u Općini Orehovica, Martin Srša (NEZAVISNI) u Općini Sveti Martin na Muri i Mihael Grbavec (HNS) u Općini Vratišinec. Čak četvero novoizabranih kandidata je u dobi od 30 do 34 godine, pa im prosjek povećava jedino 53-godišnji Srša.

Vrlo je mlada i novoizabrana načelnica Općine Donji Vidovec Bojana Petrić (NL MATIJA POSAVEC, HSLS, HNS) kojoj je tek 29 godina. Ona je vrlo uvjerljivo porazila dosadašnjeg načelnika Josipa Matulina. To je, ujedno, jedini od 16 dosadašnjih načelnika, ponovno kandidiranih za novi mandat, koji je poražen u prvom krugu. Na “popravni” će u Donjoj Dubravi, Kotoribi i Šenkovcu trojica “veterana” Marijan Varga, Ljubomir Grgec i Saša Horvat kojima su, u drugom krugu, izazivači Mario Duhović, Dario Friščić i Robert Meglić. Preostalih 12 načelnika zadržalo je svoje mandate u prvom krugu, a to su: Zvonimir Taradi (Općina Belica), Ivan Hajdarović (Općina Dekanovec), Mario Tomašek (Općina Domašinec), Miljenko Horvat (Općina Donji Kraljevec), Goran Lovrec (Općina Gornji Mihaljevec), Valentino Škvorc (Općina Mala Subotica), Perica Hajdarović (Općina Podturen), Ervin Vičević (Općina Selnica), Franjo Lehkec (Općina Strahoninec), Đurđica Slamek (Općina Sveta Marija), Anđelko Nagrajsalović (Općina Sveti Juraj na Bregu), Stanislav Rebernik (Općina Štrigova).

Životinje su nam najveći prijatelji u veselju i tješitelji kad tugujemo

0

Na kraju Ulice bana Josipa Jelačića u Kotoribi nalazi se skromni dom udovice Dragice Markan (79). Ipak, nije sama. Ima svoje mačiće.

Mačji svijet smješten je u kartonskoj kutiji u jednom  kutku predsoblja. Četiri godine stara Maca svojim je tijelom ugrijala četiri mačića koji su u vrijeme našeg dolaska imali jedan od dnevnih mliječnih obroka. Zadivio nas je njihov dlakavi kolorit.

-Želim poručiti svim ljudima, vlasnicima životinja, da se prema mačkama, ali drugim kućnim ljubimcima moraj odnositi isto kao i prema ljudima. One su nam najveći prijatelji u veselju i tješitelji u kad tugujemo. Sve razumiju i sve znaju – kaže Dragica. Uz mačke, društvo joj prave i brojne ptice kojima ostavlja hranu na svakom koraku.

-Iz mojeg se dvorišta čuje najljepši cvrkut – kaže slikovito te dodaje kako će se ovi mačići čim izađu iz kutije imati najljepši i najtopliji travnati tepih u hladovini kuće.

U protekla 24 sata NEMA pozitivnih na Covid-19

0
Koronavirus, bolnica Čakovec

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije u protekla 24 sata obrađena su 3 uzorka, od toga su svi negativni.

Brzim antigenskim testiranjem utvrđena su 3 pozitivna slučaja. U protekla 24 sata oporavilo se 49 osoba. Broj pozitivnih osoba u Međimurskoj županiji na današnji dan je 343. Do danas je u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo uzeto 57 136 uzoraka, ne računajući testiranja naših građana u drugim ustanovama unutar i izvan Međimurske županije.

U Županijskoj bolnici Čakovec hospitalizirano je 72 pacijenata pozitivnih na SARS-CoV-2 virus. U protekla 24 sata hospitaliziran je 1 pacijent, otpuštena su 3 pacijenta, dok su 3 pacijenta na invazivnoj respiraciji. U protekla 24 sata nema preminulih osoba.

Od 25. veljače 2020. godine kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas je u Međimurskoj županiji zabilježeno 15 477 oboljelih, dok se oporavilo 14 852 osobe.

Varaždinu EU-novac za drugo reciklažno dvorište

0

Gradonačelnik Grada Varaždina dr.sc. Ivan Čehok u ponedjeljak je potpisao Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte koji se financiraju iz EU fondova u financijskom razdoblju 2014. – 2020. Konkretnije, riječ je o 3,4 milijuna kuna koje će posredstvom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja te  Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost biti dodijeljeni Gradu Varaždinu za uspostavu,  izgradnju i opremanje drugog reciklažnog dvorišta.

S obzirom na činjenicu da Varaždin ima više od 25 tisuća stanovnika, zakon nalaže izgradnju dva reciklažna dvorišta, a navedenom investicijom Grad Varaždin će ispuniti tu zakonsku obvezu i time građanima omogućiti potreban standard u gospodarenju otpadom.

Ukupni prihvatljivi troškovi  za izvedbu cijelog projekta iznose  5,7 milijuna kuna, a od toga će 60 posto, odnosno 3,4 milijuna bespovratnih sredstava biti osigurano navedenim ugovorom.

Vrlo je važno što ćemo imati još jedno reciklažno dvorište jer ćemo njime omogućiti građanima da brže , kvalitetnije i komotnije odlažu sve vrste komunalnog otpada. – rekao je gradonačelnik istaknuvši da je to još jedan značajan projekt u Varaždinu sufinanciran europskim sredstvima.

Građani Varaždina odlično su prihvatili selektivno prikupljanje otpada i odlaganje na postojeće reciklažo dvorište koje je samim tim postalo nedostatno za  sve količine koje se tamo prihvaćaju. Izgradnjom drugog reciklažnog dvorišta Varaždin će među rijetkim gradovima u Hrvatskoj doseći taj visoki, željeni standard u smanjenju količina miješanog komunalnog otpada.

Kako bi se još više podignuo taj standard, u Varaždinu se priprema nabavka mobilnog reciklažnog dvorišta kako bi se korisnicima koji nisu mobilni pružila mogućnost predaje otpada u reciklažnom dvorištu. Gradsko komunalno poduzeće Čistoća upravljat će i drugim reciklažnim dvorištem kao što se već pokazala uspješnim na postojećim projektima selektivnog prikupljanja otpada.

VOZIO PIJAN Troje ozlijeđenih u frontalnom sudaru kod Selnice

0
Ivica Galovic/PIXSELL
Ivica Galovic/PIXSELL

U subotu, 15. svibnja 2021. godine oko 22,25 sati u Selnici, Čakovečkoj ulici, mladi vozač 22-godišnji s područja grada Čakovca, upravljao je osobnim automobilom čakovečkih registarskih oznaka, dok je u krvi imao alkohola od 1,80 g/kg, kojom prilikom je u zavoju, kada je preglednost ceste nedovoljna, obavljao pretjecanje osobnog automobila čakovečkih registarskih oznaka kojim je u istome smjeru upravljao 45-godišnjak s područja općine Sveti Martin na Muri.

Zbog toga je vozilom udario u osobni automobil čakovečkih registarskih oznaka kojim je iz suprotnog smjera upravljala 28-godišnjakinja s područja općine Donja Dubrava. U nastavku kretanja je vozilom udario u automobil 45-godišnjaka. Nakon udara vozilo 28-godišnjakinje je sišlo van kolnika i prevrnulo se na krov, dok je osobni automobil 22-godišnjaka u nastavku kretanja sišao izvan kolnika i udario u cestovni jarak, javljaju nam iz Policijske uprave međimurske.

Vozači 22-godišnjak i 28-godišnjakinja te putnica iz njenog vozila 54-godišnjakinja s područja općine Donje Dubrave su vozilom hitne pomoći prevezeni u Županijsku bolnicu Čakovec gdje će se po utvrđivanju ozljeda kvalificirati događaj.

Alkoholizirana vozačica (38) uzrokovala lančani sudar s ozlijeđenom osobom

0

U nedjelju, 16. svibnja 2021. godine, oko 19,50 sati u Čakovcu, u Ulici Otokara Keršovanija, kod raskrižja s kružnim tokom prometa dogodila se prometna nesreća gdje 38-godišnja vozačica osobnog automobila čakovečkih registarskih oznaka, upravljala vozilom pod utjecajem alkohola u količini do 1,76 g/kg, brzinu kretanja vozila nije prilagodila osobinama ceste tako da vozilo može pravovremeno zaustaviti. Zbog toga je prednjim dijelom vozila udarila u stražnji dio osobnog automobila čakovečkih registarskih oznaka kojim je na kolniku bio zaustavljen 39-godišnji vozač. Od siline udara njegovo vozilo odbačeno je naprijed gdje je udarilo u stražnji dio osobnog automobila čakovečkih registarskih oznaka s kojim je ispred bio zaustavljen 75-godišnji vozač. Vozilo kojim je upravljala 38-godišnjakinja u nastavku kretanja također je udarilo u vozilo kojim je upravljao 75-godišnji vozač – stoji u priopćenju Policijske uprave međimurske.

Vozilom hitne pomoći u Županijsku bolnicu Čakovec prevezen je 39-godišnji vozač gdje je utvrđeno da je lakše ozlijeđen.

Vozačica je uhićena i dovedena u policijsku postaju te smještena u posebnu prostoriju do prestanka djelovanja opojnih sredstava. Protiv nje pokrenut je prekršajni postupak.