INFORMIRAJTE SE

Međimurski veteranski centar upozorava: ‘Inkluzivni dodatak koči birokracija, ne zakon’

Autor: Međimurski veteranski centar Foto/Video: Ilustracija
- Advertisement -

Iz Međimurskog veteranskog centra upozoravaju da mnogi građani posebne starije osobe i oboljeli hrvatski branitelji i dalje čekaju inkluzivni dodatak. Zakon vrijedi od siječnja 2024. godine pa tako rješenja mnogi građani čekaju već više od godinu dana:

“Kako bi se postupak ubrzao, nije dovoljno sjediti kod kuće i kriviti Hrvatsku vladu, jer na prijedlog Vlade doneseni su Zakon o općem upravnom postupku, Zakon o inkluzivnom dodatku i drugi zakonski i podzakonski propisi, kojih se očigledno tvrdo ukorijenjena birokracija ne pridržava, a nitko ne snosi odgovornost i posljedice zbog toga. Još nitko u institucijama koje su na usluzi građanima nije dobio otkaz zbog nesposobnosti, zbog nepravovremene obrade predmeta, zbog neizvršavanja radnih obaveza. U nekim takvim institucijama, čak namjerno ne poštuju propise okrivljujući za to Vladu RH, te je jasno da u tim sredinama nije u pitanju stručnost ili zatrpanost predmetima, nego djeluju kao potpora lokalnim političarima, ne bi li srušili omraženu Vlast, pri tome nije važno tko je na vlasti, a još manje su važni građani, važno je da su nezadovoljni.

Malo građana zna da postoje instrumenti da „natjeraju“ institucije da rade svoj posao, pa tako i da poštuju rokove vezane za Inkluzivni dodatak koji su propisani navedenim zakonima.

Kada predmet ne rješava područni odjel uputno je uputiti žalbu središnji ured Zavoda za socijalni rad, te se pozvati na Zakon o općem upravnom postupku, a zbog šutnje uprave u predmetu zahtjeva za odobravanje inkluzivnog dodatka. Naime, sukladno članku 101. ako javnopravno tijelo u propisanom roku ne donese rješenje o zahtjevu stranke, stranka ima pravo izjaviti žalbu. Prema Zakonu o općem upravnom postupku rok za donošenje rješenja je 30 dana od podnošenja zakona. Iznimka je u slučaju vođenja ispitnog postupka, kada je krajnji rok za donošenje rješenja 60 dana.

Pri tom se valja pozvati i na Zakon o inkluzivnom dodatku Članak 19. koji određuje da je postupak za priznavanje prava na inkluzivni dodatak je žuran, te da ako nije potrebno provoditi ispitni postupak, Zavod je dužan donijeti rješenje i dostaviti ga stranki u roku od 15 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva ili pokretanja postupka po službenoj dužnosti, a ako je potrebno provoditi ispitni postupak, Zavod je dužan donijeti rješenje i dostaviti ga stranki u roku od 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva ili pokretanja postupka po službenoj dužnosti. U žalbi zbog šutnje Zavodu za socijalni rad se u skladu s člankom 102. Zakona o općem upravnom postupku, može predlaže da drugostupanjsko tijelo naloži prvostupanjskom tijelu da u roku od osam dana donese rješenje o ovom zahtjevu ili da samo riješi predmet.

Reći će neki da u navedenim Zakonima nije propisana kazna za neizvršenje, to je pravi pogled tako, ali izjava žalbe predstavlja Upravni postupak, te u slučaju oglašivanja ili nezadovoljavajuće rješenja strana ima pravo pokrenuti Upravi spor pred Upravim sudom, koji će itekako kazniti kršitelje zakona i obeštetiti oštećenog.

Nekima je postupak kompliciran, ali tu u pomoć uskače Međimurska županija koja nudi besplatno pravno savjetovanje građanima (https://medjimurska-zupanija.hr/besplatna-pravna-pomoc/),” piše u priopćenju Međimurskog veteranskog centra.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još