Romsko naselje Lončarevo nalazi se u sklopu Općine Podturen. Njezini stanovnici, za razliku od nekih drugih romskih naselja, rijetko kad dođu na stupce “crne kronike”. No, Josip Balog (37), koji od rođenja živi u Lončarevu, kaže da se boji da bi se situacija mogla u potpunosti promijeniti. Zato nas je pozvao “na kavicu” da nam iznese barem neke probleme koji tište njega i njegove sunarodnjake u tom, ali i drugim naseljima. Josip Balog mlađi, kojega svi znaju kao Jožeka, član je uprave Demokratske unije Roma Europe, koja se bavi humanitarnim radom i edukacijom.
Krajem prošlog tjedna došli smo u Lončarevo u jutarnjim satima. U selu tišina, nema laveža pasa, nema (pre)glasne muzike, tek tu i tamo pred kućama ljudi sjede i pričaju uz prvu kavu.

-Da, dobro ste primijetili da je selo mirno, ali se bojim da bi moglo doći do erupcije. A svemu je kriv saborski zastupnik Veljko Kajtazi koji sa svojim emisarima često dolazi ovamo i dijeli narod. Imali smo nekada tu dječji vrtić, odnosno predškolski odgoj u kojem su naša djeca učila na hrvatskom jeziku. Zajednica je trebala uložiti malo novca da se zgrada do kraja uredi, ali je vrtić zatvoren zbog navodne segregacije jer su u njemu bila samo romska djeca. I tome je kumovao Kajtazi. Sada naša djeca idu na predškolski odgoj u Podturen, ali i tamo su u odjelima samo oni. Zar to onda nije segregacija? Čujem da će se graditi nova škola u Paragu ili Trnovcu samo za romske učenike. Zar to neće biti segregacija? – pita se Jožek Balog.

-Kajtazi i Savez Roma RH “Kali sara”, udruga koju je osnovao upravo on, bore se da svi Romi uče nekakav jezik “Romani chib”. No, tako govore Romi s područja Makedonije, Kosova i Srbije, odakle potječe Kajtazi. Mi smo ovdje autohtorni starosjedioci, koji govorimo starorumunjski tzv. bajaški jezik. I time nas opet dijeli. Što će nama taj strani jezik, mi smo katolici, rođeni u Međimurju i Hrvatska nam je jedina domovina – ističe Balog i dodaje:
-Kajtazi i njegovi emisari ovdje u Međimurju, među koje svakako spada i Matjaš Dido Oršuš, preuzeli su podjelu tzv. bijele tehnike socijalno ugroženim romskim obiteljima. Svi oni koji ih podržavaju i glasaju za Kajtazija, dobivaju uređaje, ali ja i meni slični, koji ukazujemo na greške i nelogičnosti, ne dobijemo ništa. Evo, kako može netko dobiti bijelu tehniku, a vozi Mercedes ili neki drugi skupi auto, a njegov susjed siromah ništa. Tvrdim da bi posao podjele bijele tehnike Romima slabijeg imovinskog stanja trebao u potpunosti preuzeti Centar za socijalnu skrb Čakovec, a ne Kajtaziu i Dido. Centar najbolje zna tko je potrebit, a tko nije. Je, ali onda se ne bi mogli skupljati poeni za izbore. Kad smo kod toga, Kajtazi čak i školsku djecu koristi u predizbornu kampanju, jer im je dijelio majice i kemijske olovke s natpisom “Veljko Kajtazi – pravi čovjek za nas”. Sve to dijeli romsku zajednicu, a nezadovoljstvo onda vodi u nerad, kriminal, popravne domove, socijalu. A to je onda prilika i plodno tlo da poglavice razvijaju privatne poslova koji sad sve više cvjetaju: od šverca duhana i dilanja narkotika do lihvarenja – kaže Josip Balog.

-O svemu tome, s imenima i radnjama, jako je dobro upoznat i Vladimir Faber, kojega je ministar MUP-a Božinović poslao da ovdje napravi reda. No, Kajtazi je jak, koristi državni novac i ima u zaleđu premijera Plenkovića, koji ga treba da mu drži većinu u Saboru. I tako u krug. A sjećamo se kako je Kajtazi okarakterizirao Međimurce kad mu se župan suprostavio, kao da smo nacisti. Pogotovo kad je najavio mogućnost uvođenja vaučera – otvoreno će Jožek Balog.
– Mi autohtoni Romi ne želimo se sukobljavati s većinskim stanovništvom. Mi ne hodamo okolo s pištoljem za pojasom i ne bavimo se politikanstvom. Na sreću, ovdje imamo jako dobru suradnju s načelnikom Podturna Pericom Hajdarovićem, županom Matijom Posavcem i svim županijskim službama – kazao je Jožek Balog i izrazio želju da o ovim i drugim problemima otvoreno i u detalje popriča s načelnikom Hajdarovićem, županom Posavcem i policajcem Faberom. Imao bi još puno toga za reći! I prije nego profunkcionira UNICEF-ov centar kakav se, osim u Lončarevu, gradi u još 4 romska naselja u Međimurju.
