ENERGIJA IZ SUNCA DOVELA ''DOBRU ENERGIJU'' U ČAKOVEC

Grad Čakovec u završnici projekta „Dobra energija – solarna energija za energetsku tranziciju“ najavljuje nastavak korištenja obnovljivih izvora energije

Autor: Grad Čakovec Foto/Video: Grad Čakovec
- Advertisement -

Projektni konzorcij od jedanaest partnera iz Hrvatske i Norveške usmjerio se na povećanje proizvodnje energije iz obnovljivih izvora (OIE), čime doprinosi ostvarenju ciljeva Strategije niskougljičnog razvoja RH do 2030. godine s pogledom na 2050. godinu i Integriranog nacionalnog energetskog i klimatskog plana za RH te plana Europske unije za zelenu tranziciju Spremni za 55%.

Najznačajnija projektna aktivnost Grada Čakovca bila je instalacija sunčane elektrane na Gradskim bazenima „Marija Ružić“, koja proizvodi električnu energiju instalirane snage 225,00kW. Uz izdavanje letka o dobrobitima korištenja OIE, Grad je s projektnim partnerom Zelenom energetskom zadrugom (ZEZ, Zagreb) održao predavanje za građane o ulaganju u solarne elektrane za kućanstva i javni događaj „Zagledaj se u Sunce“ u čemu je sudjelovalo i Astronomsko društvo „Vega“ Čakovec. ZEZ je također odigrao važnu ulogu u organiziranju dviju radionica za učenike Tehničke škole Čakovec te instalatere i montere u suradnji s Obrtničkom komorom – Udruženjem obrtnika Međimurske županije. Pored toga, norveški partneri održali su radionice za hrvatske partnere o iskustvima i rasprostranjenosti korištenja OIE, s naglascima na korištenje solarne i energije vjetra.

Još jedan uspješno proveden EU projekt u Čakovcu

Promišljanje, planiranje i osluškivanje potreba, imajući pritom u vidu smanjenje troškova koji bi opteretili Proračun Grada, i ovoga je puta urodilo plodom. Kroz projektne aktivnosti maksimalno dajemo svoj doprinos energetskoj tranziciji na više polja. Uz energetske obnove javnih zgrada i gradske uprave, organizatori smo javnih tribina i predavanja za građane na temu obnovljivih izvora energije. Projekt „Dobra energija“ već daje rezultate kroz instaliranu solarnu elektranu na Bazenima. Za ovaj projekt, vrijedan 265 tisuća eura, planiramo nastavak kroz druge projekte – rekla je gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini na konferenciji za novinare priređenoj na Gradskim bazenima.

Širenje svijesti o dobrobitima energetske neovisnosti i informiranje građana o izvorima sufinanciranja instaliranja solarnih elektrana u kućanstvima će se nastaviti u projektima Grada.

– „Dobra energija“ je proširila iskustva o održivoj energetici, povezala nas s partnerima u Hrvatskoj i Norveškoj i na tome nećemo stati. Postojećoj elektrani ćemo dodati fotonaponske ćelije koje će biti instalirane na nadstrešnicama budućeg parkirališta oko Bazena, u okviru projekta „Revitalizacija 4 zone aktivnog življenja“, a još panela se planira pri ugradnji dizalice topline za grijanje bazenske vode. Obje investicije planiramo u okviru većih projekata koji će se financirati iz ITU mehanizma – kazala je čakovečka gradonačelnica.

Procijenjena ušteda oko 50 tisuća eura u prvoj godini

– Ovo je još jedna lijepa priča za sportske objekte Grada Čakovca, a među njima su Bazeni najzahtjevnija građevina kad su energenti u pitanju. Projekt ima maksimalan učinak s obzirom da radimo 365 dana u godini. Njime pokrivamo veliki dio ušteda električne energije koja je među najvišim troškovima poslovanja. Dodatna vrijednost “Dobre energije” je omogućeno financiranje koje smo godinama čekali i tražili. Od 170 tisuća eura planiranih troškova za struju, sada možemo planirati uštedu od oko 50 tisuća eura po povlaštenoj cijeni koju imamo. U redovnoj cijeni struje riječ bi bila o 100 tisuća eura uštede – naglasio je Miodrag Novosel, direktor GP Ekom, gradskog poduzeća koje upravlja Bazenima. U 25 godina rada bazenskog kompleksa energetska učinkovitost se kontinuirano promišlja i prate tehnološki trendovi koji donose uštedu na energentima ovako velikog potrošača.

Projekt višestrukih vrijednosti

Voditeljica projekta „Dobra energija“ Aleksandra Ličanin predstavila je projekt u cjelini istaknuvši da projektni konzorcij čini 11 partnera: Istarska županija (nositelj), gradovi Poreč, Pula, Cres, Čakovec, Zaprešić, Ivanić-Grad, Istarska regionalna energetska agencija (IRENA), Zelena energetska zadruga (ZEZ) te norveški Greenstaat Energy AS i Stiftelsen Seed Forum Norway.

– Svi zajedno instalirali smo 22 sunčane elektrane na 6 dječjih vrtića, 8 osnovnih škola te po jednu na gradskoj upravi, komunalnom centru, spomen domu, bazenu, poduzetničkom inkubatoru, društvenom domu, svlačionici i sportskoj dvorani škole. Sveukupna snaga naših sunčanih elektrana je 1,1MW, s tim da čakovečka ima najveći kapacitet pa je time i našim partnerima zanimljiva za praćenje u realizaciji. Ukupna vrijednost projekta je 1,4 milijuna eura od čega 1,1 milijun (85%) bespovratnih sredstava financiraju Island, Lihtenštajn i Norveška putem Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora 2014. – 2021., u okviru programa “Energija i klimatske promjene”. Preostalih 15% sufinanciranja podijeljen na partnere je, odlukom Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, podržan sa 50% iznosa. Time smo sufinanciranje projekta iz Proračuna Grada sveli na 7,5%. Postavljanje elektrane je teklo u okvirima koje smo planirali. S obzirom na veliku potražnju na tržištu solara, ukalkulirali smo pomicanje rokova, no sve se odvijalo vrlo dobro. Pritom je HEP – Elektra Čakovec pratila tijek i surađivala s Ekomom i Gradom prilagođavajući svoje radove radnom vremenu Bazena – zaključila je Aleksandra Ličanin dodajući da će Završna konferencija projekta „Dobra energija – SEET“ biti održana u Labinu, u kojem će domaćini biti Istarska županija i Istarska regionalna energetska agencija IRENA.

Dvije važne projektne aktivnosti odvijale su se 11. travnja (četvrtak) u Tehničkoj školi Čakovec i dvorani Obrtničke komore – Udružena obrtnika Međimurske županije. U obraćanju učenicima Tehničke škole Čakovec, gradonačelnica Ljerka Cividini je govorila o perspektivi korištenja solarne energije na području grada Čakovca i profesionalnog angažmana u tom području koje bi moglo zanimati buduće instalatere i montere. Predavanja o korištenju solarne energije i dobrobitima energetske neovisnosti (na primjerima drastičnog poskupljenja električne energije, oskudnih padalina i drugog) držali su Svibor Jančić i Jurica Brekalo Štrbić koji sa preko 500 projektiranih i postavljenih solarnih elektrana posjeduje iznimno iskustvo koje je podijelio s budućim i postojećim instalaterima i monterima.

Sufinanciranje solarnih elektrana građanima

Projekt „Dobra energija“ dodatno je motivirao Grad Čakovec da sagleda mogućnosti instaliranja solarnih elektrana na krovovima objekata, ali i da nađe načina da na tom putu pomogne građanima. Krajem 2023. godine po prvi put je proveden Javni poziv kojim je Grad dodijelio 20 tisuća eura bespovratnih sredstava za solarne elektrane na obiteljskim kućama.

Zahvaljujući interesu i upitima građana, s pozivom ćemo nastaviti i u ovoj godini. Osigurat ćemo 33 tisuće eura subvencija, a sunčane kolektore ćemo postaviti i na Centru za kulturu Čakovec, kroz projekt za koji smo ovih dana potpisali ugovor. Dobili smo i potvrdu da nam je odobren projekt solarne elektrane na „Slogi”, a planiramo ih i na Regionalnom edukacijsko-rehabilitacijskom centru koji je u izgradnji. Na rezervnoj listi nam je projekt za panele na krovu Dječjeg vrtića „Cipelica” i budućem Regionalnom teniskom centru – rekla je gradonačelnica Ljerka Cividini.

Grad Čakovec je u svoje planove uvrstio mogućnost montiranja panela na objektima poput Prve, Druge i Treće osnovne škole Čakovec, JVP Čakovec, Dječjeg vrtića “Cvrčak”, OŠ Kuršanec, OŠ Ivanovec, Pučkog otvorenog učilišta Čakovec, SRC „Mladost“ (streljana, stadion), Macanov dom Čakovec, odlagališta u Totovcu te društvenih domova u Krištanovcu, Mihovljanu i Ivanovcu.

Dvije važne projektne aktivnosti koje su se odvijale 11. travnja (četvrtak) događale su se u Tehničkoj školi Čakovec i dvorani Obrtničke komore – Udružena obrtnika Međimurske županije. U obraćanju učenicima Tehničke škole Čakovec gradonačelnica Ljerka Cividini je govorila o perspektivi korištenja solarne energije na području grada Čakovca i profesionalnog angažmana u tom području koje bi moglo zanimati buduće instalatere i montere. Predavanja o korištenju solarne energije i dobrobitima energetske neovisnosti (na primjerima drastičnog poskupljenja električne energije i sličnog) držali su Svibor Jančić i Jurica Brekalo Štrbić koji sa preko 500 projektiranih i postavljenih solarnih elektrana posjeduje iznimno iskustvo koje je podijelio s budućim i postojećim instalaterima i monterima.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još