Načelnica Općine Orehovica Dijana Novak, načelnica Općine Sveta Marija Đurđica Slamek i načelnica Općine Donji Vidovec Bojana Petrić jedine su tri međimurske općinske načelnice od ukupno 22 općina u Međimurskoj županiji. Na razini jedinica lokalne samouprave, tu je i jedina gradonačelnica, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini. Ovima jedinstvenim ženama na čelnim pozicijama jedinica lokalne samouprave postavili smo ista pitanja.
Načelnice su ovom prigodom otkrile kako je to biti ženom na visokoj poziciji u svijetu politike, kako usklađuju obiteljski i poslovni život i što ih pokreće. Evo što je rekla Dijana Novak (34), načelnica Općine Orehovica.
Što vam je najdraže, a što najmanje drago u poslu načelnice?
– Svaki posao ima svojih prednosti i nedostataka pa tako i u ovom poslu. Najdraži dio posla mi je terenski rad, kretanje među ljudima, planiranje i vizualizacija razvojnog puta, stvaranje novih ideja, organizacija raznih događaja. Ono što je na neki način nedostatak je to što u vrlo kratkom vremenu trebaš biti vrlo fleksibilan i pohvatati sva područja djelovanja vrlo šarolikog spektra. Brzo treba uhvatiti korak.
Tko vam je dao najveću podršku i pomoć na početku mandata i tko vam je danas najveća podrška u ovom poslu?
– Na ovo pitanje je teško odgovoriti jer se bojim da nekoga ne izostavim. No ipak, prije svega pokojni načelnik Franjo Bukal ostavio mi je dobru podlogu za rad i usmjerio me u kojem pravcu treba nastaviti dalje. Isto tako, puno dobrih usmjerenja i skretanja pažnje na neke stvari pružili su mi iskusniji vijećnici Općinskog vijeća, djelatnici JUO Općine. Svakako moram spomenuti i ostale čelnike jedinica lokalne samouprave koji su me prihvatili od samog početka i pružili mi ruku pomoći i suradnje. Među njima želim istaknuti gradonačelnika Grada Preloga Ljubomira Kolareka, načelnicu Općine Sveta Marija Đurđicu Slamek, susjednog načelnika Općine Mala Subotica Valentina Škvorca i načelnika Općine Podturen Pericu Hajdarovića.

Ma zapravo, da skratim, nema osobe na političkoj pozornici u Međimurju koja nije za suradnju, svi se međusobno poštujemo, pomažemo, podupiremo, dijelimo savjete. Drago mi je što je situacija takva i što sam već sada stekle dobre prijatelje u tom krugu.
Što vidite kao svoj najveći uspjeh u dosadašnjem poslu načelnice?
– U svom radu nastojim ne zakinuti nijednu strukturu stanovništva jer svaka dobna skupina je vrijedna pažnje i poštovanja. Što se tiče mladih ljudi, proveden je javni poziv za uređenje nekretnina kako bih mlade ljude potaknula na ostanak u našoj sredini. Isto tako, smanjen je iznos komunalnog doprinosa prilikom izgradnje građevina kako bih smanjila namete obiteljima koji se odluče za novogradnju/rekonstrukciju.
Za naše najmlađe, izrađena je projektno-tehnička dokumentacija za gradnju i opremanje dječjeg vrtića, što je svakako prioritet. Umirovljenicima su isplaćene božićnice u iznosu od 600 kuna te je i u tom dijelu došlo do promjena na način da je kriterij iznosa mirovine kao uvjet za dobivanje božićnica povećan na 2.500 kuna. Time je velik broj naših mještana ostvarilo pravo na isplatu.
Također, stipendistima je povećan iznos stipendije s dosadašnjih 300 odnosno 500 kuna (ovisno o mjestu studiranja) na 800 kuna. Udrugama će u 2022. godini iznos za dodjelu sredstava temeljem javnog poziva biti povećan s dosadašnjih 100.000 na 200.000 kuna jer udruge predstavljaju važnu kariku u životu lokalne zajednice.

Žene su u prosjeku emotivnije od muškaraca. Kako se nosite s funkcijom javne osobe i kritikama koja obično idu uz to?
– U svakom poslu ima kritika i pohvala, pa tako i u ovom poslu obavljanja javne funkcije. To je skroz ok i normalno, jer kako bi bilo da živimo u društvu u kojem svi jednako razmišljamo? To nikako ne bi bilo prirodno. Kritike ne shvaćam na osobnoj razini, već se trudim dobivenu kritiku usmjeriti u poboljšanje djelovanja, ukoliko je kritika opravdana.
Jer uvijek postoji određeni krug ljudi koji su nezadovoljni kako god da se okrene ploča. Takvim ljudima se ne bavim niti skrećem pažnju na to. Energiju treba usmjeriti u pravcu dobrog djelovanja, a ne je trošiti na priče „rekla-kazala“.
Dobronamjernu kritiku uvijek prihvaćam jer na taj način učim te je u svakom trenutku dobrodošla jer ne postoji osoba koja u svom radu nije pogriješila, koja u datom trenutku možda nije najispravnije odlučila. To je ljudski, nismo roboti ni strojevi. Najbitnije je ipak međusobno poštovanje.
Imate li obitelj i kako usklađujete obiteljski i poslovni život?
– Četveročlana smo obitelj. Uz supruga Davora koji mi je najveća podrška i oslonac u usklađivanju privatnog i poslovnog života, imam dvoje klinaca – Ramonu koja će uskoro navršiti 10 godina i Bartola koji ima 5 godina. Tu su i moji roditelji te roditelji mojeg supruga koji su uvijek tu za nas sa svojim savjetima, skuhanim ručkom ili brigom oko djece u slučaju spriječenosti.

Jeste li ikada doživjeli nekakve ponižavajuće komentare ili situacije s obzirom na spolnu pripadnost?
– Ponekad se još znam susresti s određenim pogledima i odmjeravanjima, međutim, to mi nije u fokusu. Dobra stvar je da su takvi pojedinci ipak ima u manjini. Vjerojatno je bilo takvih situacija, no tome ne pridajem neku posebnu pažnju pa bih zaključila da sam od većine od samog početka prihvaćena.
Koji je vaš životni moto, što vas pokreće?
– Treba uvijek biti pozitivan i iz svake situacije, kakva god da je, izvući pouku. Ne treba raditi drame ni paniku jer svaki se problem može riješiti. Posao je odgovoran i ozbiljan, no treba svemu tome pristupiti s voljom i željom, a ne sa strahom i grčem. Nastojim raditi u smjeru uspostavljanja ležernijeg odnosa između mještana i mene kao načelnice. Veličina je u jednostavnosti.

Što najradije radite u slobodno vrijeme?
– Spavam. Ha ha, šalu na stranu, osim odmora, u slobodno vrijeme posvećujem se djeci, obitelji i prijateljima. Širok je to krug pa mi je slobodno vrijeme uvijek popunjeno dragim ljudima.
>>>Đurđica Slamek: ‘Ženska emotivnost u politici je zapravo prednost!’
>>>Bojana Petrić: ‘Ponosna sam što sam jedna od žena načelnica’