ŽUPAN MATIJA POSAVEC O ZAKONU O ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI!

Iako smo razočarani ovom odlukom, borba se nastavlja, odustati nećemo!

Autor: I.J./Medjimurski.hr Foto/Video: Ivica Jurgec
- Oglas -
- Oglas -

Hrvatski sabor je u petak usvojio izmjene i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti podrškom 77 zastupnika. Prema tom Zakonu osnivačka prava svih županijskih i općih bolnica u Hrvatskoj preuzima država, i to je argumentirano reformom zdravstva. O tome je župan Matija Posavec jutros na konferenciji za novinare rekao:

-Ovaj Zakon o zdravstvenoj zaštiti ima i dobrih elemenata i u nekim je segmentima prepoznao probleme i nastoji ih rješavati, poput jačanja primarne zdravstvene zaštite, rane intervencije u djetinjstvu, smanjenje liste čekanja, uvođenje reda u sustav, no ono što smatram da je duboko pogrešno je centralizacija sustava općih i županijskih bolnica u ruke države.

- Oglas -

Drugim riječima, 77 saborskih zastupnika je procijenilo da netko tko sjedi u Zagrebu i netko tko je postavljen, a ne izabran od nekog, najbolje poznaje potrebe Međimurja, Zagorja, Dubrovnika, Istre ili bilo kojeg kraja Hrvatske, od onih koji su direktnom voljom građana izabrani da obnašaju vlast u svojim sredinama. Takvom odlukom je razočarana velika većina građana Međimurja, i ja osobno izražavam duboko razočaranje ovom odlukom. Međutim, ono što želim reći je da ovaj Zakon stupa na snagu 1.1.2024.godine. Dakle, ove godine sve ostaje isto. I ja osobno s onima koji će se željeti pridružiti toj inicijativi ću nastojati i dalje uvjeravati snagom argumenata da se ta odluka, taj članak Zakona promijeni. Do sada smo mjesecima pisali, govorili, trudili se i borili se dokazati i pokazati a centralizacija sustava ne znači nešto što je dobro i što će pozitivno utjecati na rješavanje svih problema u hrvatskom zdravstvu. Međimurska županija neovisno o prijenosu osnivačkih prava, zadržava vlasnička prava jer je to po Ustavu neotuđivo. Upravo suprotno, baš u inat tim pogrešnim odlukama i željom da se preuzmu osnivačka prava naše bolnice, ćemo nastaviti sa snažnim investicijskim ciklusom u naš zdravstveni sustav, nastaviti s obnovom naših odjela, zgrada, nabavkom opreme, ulaganjem u liječnički kadar. I nikada, dok sam župan, neću potpisati nijedan papir ili dokument kojim će se samo pokušati ukinuti neki od odjela, zaustaviti neka od investicija ili se suštinski intervenirati u razvoj zdravstvenog sustava koji smo si zacrtali.

Također, Međimurska županija će odredbu članka spomenutog Zakona uputiti na ocjenu ustavnosti jer smatram kako je taj članak u suprotnosti sa člankom 129a i 129 b Ustava RH govori kako županije obavljaju poslove koji se odnose na zdravstvo, razvoj mreže zdravstvenih ustanova i kako se prilikom određivanja djelokruga rada županija mora voditi računa o širini i prirodi poslova te zahtjevima učinkovitosti i ekonomičnosti.

- Oglas -

U ime izvršne vlasti Međimurske županije smatram kako preuzimanje osnivačkih prava neće riješiti probleme u hrvatskom zdravstvu. Razloga je nekoliko:

1. Dugovi ne stvaraju opće i županijske bolnice, već najviše dugova prema podacima koje imamo su one ustanove koje su već pod ingerencijom države, to su kliničke bolnice i klinički bolnički centri. I zato preuzimanje osnivačkih prava prema svim analizama koje sam radio neće ostvariti nikakvu uštedu.

2. Limiti – Nekada davno je netko negdje odredio limite tj.iznos koji bolnice dobivaju za svoj rad. Taj se limit definirao po nekim čudnim kriterijima i nitko nikada u ovih 20 godina nije napravio detaljnu analizu limita. Ono što je trebalo napraviti je da se uspostavi sustav plaćanja rada u bolnicama po stvarno odrađenom radu s obzirom na činjenicu da neke bolnice odrade usluge iznad limita u milijunskoj vrijednosti, a za što za utrošeni potrošni materijal, lijekove, opremu, utrošeni rad radnika bolnica ostaje bez prihoda jer se pružene usluge otpisuju sukladno postojećim ugovorima s HZZO-om. Nije moguće održati sustav financijski stabilnim i zdravim ukoliko se ne pokriju i plaćaju ulazni troškovi u bolnici, već se više fakturiran rad otpisuje.

3. Često puta u raznim kampanjama su nam uvijek puna usta riječi decentralizacija. Ovo što se napravilo je centralizacija jednog od najvažnijih sustava, a to je da se sustav odlučivanja sa lokalne prebacio na državnu razinu. Pitanje je hoće li se sada morati mijenjati Statuti županija, neki drugi Zakoni ili ustavne kategorije.

4. Transparentno ponašanje – Međimurska županija, kao osnivač zdravstvenih ustanova, kroz cijelo se vrijeme ponašala štedljivo i racionalno te je izgradila zdravstveni sustav u skladu s potrebama stanovništva, trenutno su u provedbi brojni projekti kojima se razvija zdravstvena zaštita. Također, potpisani su Ugovori o dodjeli sredstava iz EU fondova, a županija je potpisnik Ugovora i o dodjeli bespovratnih sredstava za izradu projektne dokumentacije za nove projekte, te prijave na natječaje za sredstva nacionalnih i europskih fondova, stoga izražavam bojazan da bi se dinamika realizacije spomenutih projekata značajno komplicirala

Ono s čime sam posebno razočaran je to da zastupnik koji sjedi u Hrvatskom saboru, koji je na odgovornoj dužnosti u Međimurju, koji dobiva plaću od strane građana Međimurja i biran je od strane građana jednog grada u Međimurju je glasao ZA preuzimanje bolnice. Na taj način je jasno i javno pokazao da kad se nađete pred političkom odlukom i birate između interesa Međimurja i interesa vlastite političke stranke, birate interes političke stranke. Meni je takvo političko funkcioniranje nepoznato i ja se grozim takvog političkog ponašanja. Ja sam cijelu svoju političku karijeru bio na strani interesa građana Međimurja. Uvijek sam radio i gledao onako kako ljudi žele, iako me to u konačnici koštalo jako, jako puno. I sjećate se, kad je došlo 2017.godine do razmimoilaženja interesa političke stranke čiji sam bio član i očekivanja naših ljudi, izašao sam iz te stranke i postao nezavisni. Uvijek sam funkcionirao na način da štitim regionalne interese, specifičnosti i posebnosti našeg Međimurja, i dokle god sam župan tako će i biti. Zato mi je neshvatljivo ponašanje pojedinaca koji rade suprotno – ističe župan Matija Posavec.

- Oglas -

Podijeli:

NAJNOVIJE

PROČITAJTE JOŠ

Vraća se kultni noćni turnir u Pleškovcu, provjerite tko sve ima pravo igrati!

Nogometni klub Venera po peti put zaredom organizira popularni malonogometni noćni turnir med selima „VENERA 2026“. Turnir će...

16. Umjetnička kolonija Štrigova donosi četiri dana vrhunske glazbe i likovne umjetnosti

Štrigova će od 25. do 28. lipnja 2026. ponovno postati središte umjetničkih susreta i kulturnih događanja Međimurja. Šesnaesto izdanje Umjetničke...

FOTO Kotoripčani veslali 32 kilometara hrvatskom Amazonom

Članovi Moto nautičkog kluba „Mura“ Kotoriba protekle su nedjelje sudjelovali u jedinstvenoj riječnoj avanturi na Dravi. Na poziv...

FOTO Zvuk tradicije u Murskom Središću: Održana 31. Smotra puhačkih orkestara Međimurja

Atraktivni mimohod, koji su predvodile gradske mažoretkinje, najavio je u nedjelju, 21. lipnja 31. Smotru puhačkih orkestara i limene...