Sveti Juraj na Bregu jedna je od najljepših općina u Međimurju, zato tu svoje kuće grade viđeniji i bogatiji Međimurci!

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Općina Sveti Juraj na Bregu jedina je općina u Međimurju, koja ne nosi ime po središnjem naselju, već po župi. Naime, Općina je dobila ime po poznatom kršćanskom mučeniku svetom Jurju, zaštitniku Župe, koji je prikazan i na grbu Općine. U sastavu Svetog Jurja na Bregu su naselja: Brezje, Dragoslavec, Frkanovec, Lopatinec, Mali Mihaljevec, Okrugli Vrh, Pleškovec, Vučetinec i Zasadbreg.

Danas je 23. travnja, blagdan Jurjeva i Dan Općine Sveti Juraj na Bregu. Tim povodom razgovarali smo s načelnikom Anđelkom Nagrajsalovićem (SDP), koji je 12 godina na toj dužnosti.

Kandidirate se i za četvrti mandat na načelničko mjesto u Općini Sveti Juraj na Bregu. Zašto mislite da će Vam birači pokloniti povjerenje?

-Nakon niza završenih kapitalnih investicija u prethodna tri mandata imam iskustva i volje za nastavak rada na poboljšanju kvalitete života mještana u Općini Sveti Juraj na Bregu.

Što je sve u protekle četiri godine učinjeno na poboljšanju standarda mještana Općine?

-Puno toga. Završena je dogradnja i rekonstrukcija vrtića u Lopatincu. Izvedena je dogradnja za tri nove vrtićke skupine, kuhinja, blagovaona, dječje igralište te uređenje Doma mladeži. Investicija je iznosila 6.8 milijuna kuna uz 85% sredstava iz EU fonda. Općina je osnovala ustanovu u kojoj je zaposleno 15 djelatnika i upisano 103 djece.
Dograđena je osnovna škola u Pleškovcu s namjenom uvođenja jednosmjenske nastave. Škola je dobila 4 nove učionice, 2 kabineta i prostore za dodatne sadržaje. Ukupna vrijednost radova je 2,6 milijuna kuna. Modernizacijom javne rasvjete izmijenjene su stare svjetiljke i izvršena dopuna. Montirano je 650 novih LED svjetiljki u vrijednosti 700 tisuća kuna.

Projekt kulturno edukativnog centra MURAI u Pleškovcu trajat će dvije godine, a financiran je iz Europskog socijalnog fonda u iznosu od 1.5 milijuna kuna. Tu je i izvedba i opremanje dječjeg igrališta s novim aluminijskim igralima uz Dječji vrtić u Brezju vrijednosti 300.000 kuna (EU). Zatim završetak radova na prvoj fazi gradnje sustava odvodnje otpadnih voda te priključenje mještana i poduzeća na mrežu.

Izvedena je završna faza sanacije klizišta na groblju u Pleškovcu: asfaltne staze s rubnicima, uređenje ulaza, ograda. Rekonstruirana i produžena vodovodna mreža u dužini 2 km. Tu je i WIFI4EU – spajanje na Internet u svim domovima kulture u općini putem javnih pristupnih točki.

I još adaptacija i uređenje domova kulture i sportskih objekata, projektiranje i izgradnja sustava odvodnje oborinskih voda, izrađen strateški plan razvoja općine za razdoblje 2021. godina do 2027. godine, završen postupak II. izmjena i dopuna prostornog plana, sufinanciranje boravka 200 djece u vrtićima i jaslicama s 50% ili 75% ekonomske cijene, povećan iznos za naknadu za novorođenče na 3.000 kuna, sufinanciranje prijevoza, produženog boravka, rada asistenata i užine za socijalno ugrožene učenike osnovne škole, stipendiranje 50 studenata mjesečno s 400 do 700 kuna, redovita isplata obveza prema udrugama – raspodjela sredstava putem javnog natječaja, podjela novčane pomoći za umirovljenike s niskim primanjima za Uskrs i Božić…

Na što ste posebno ponosni?

-Na završetak dogradnje i rekonstrukcije vrtića u Lopatincu te omogućavanje rada osnovne škole u Pleškovcu u jednoj smjeni s produženim boravkom.

Jeste li ravnopravno ulagali u sva naselja u Općini?

-U suradnji s mjesnim odborima dogovarali smo prioritete rada po naseljima. U svim naseljima izvršena je izmjena i dopuna javne rasvjete sa 650 LED svjetiljki.

Što Vas čeka narednih četiri godine?

-Opet puno toga, pa ću samo pobrojati: nastavak izgradnje sustava odvodnje otpadnih voda, izvedba priključaka bez plaćanja za mještane i potpuna sanacija prometnica; zgradnja optičke mreže na području cijele općine za poboljšanje usluge Interneta, telefonije i televizije; energetska obnova vrtića Brezje – promjena krovišta, betonska ploča i toplinska izolacija; adaptacija područne škole u Zasadbregu s namjenom uvođenja jednosmjenske nastave; radovi na domovima kulture: završetak radova u Zasadbregu i Frkanovcu, energetska obnova u Dragoslavcu te adaptacija i dogradnja u Malom Mihaljevcu i Vučetincu; adaptacija objekta SRC Pleškovec – NK Venera; izgradnja sportskih centara u Zasadbregu i Vučetincu prema izrađenim projektima i izdanim građevinskim dozvolama; dnevni boravak za starije osobe u domu kulture u Dragoslavcu; razvoj infrastrukture i širenje poduzetničke zone u Brezju; izgradnja prometnice u stambenoj zoni Brezje s 27 gradilišta; poboljšanje razine usluge prikupljanja i zbrinjavanja otpada iz domaćinstva i gospodarstva uz izgradnju reciklažnog dvorišta; izgradnja pješačko-biciklističkih staza i autobusnih stajališta s nadstrešnicama; održavanje i izgradnja sportskih i dječjih igrališta u svim naseljima; modernizacija županijskih i općinskih prometnica; rekonstrukcija državne ceste Brezje – Dragoslavec; potpora u radu kulturnih i sportskih udruga te vatrogastva; razvoj turizma kroz centar Murai i suradnju s gospodarstvenicima te udrugama s turističkim programima rada; provođenje strateškog plana razvoja općine za razdoblje 2021.g. do 2027. g. na temelju EU koncepta „pametna općina“…

Kako će Sveti Juraj na Bregu izgledati na kraju Vašeg četvrtog mandata? Hoće li to biti zanimljiva turistička destinacija?

-Općina poželjna za život s kvalitetnim radnim mjestima, razvijenom turističkom, kulturnom, obrazovnom, sportskom i društvenom infrastrukturom. Da, jer turistička ponuda Općine kao destinacije oslanja se na prirodne, kulturne i društvene turističke resurse, kao i osnovnu turističku infrastrukturu za pružanje usluga smještaja i jela i pića te drugih turističkih usluga.

Koliko pozornosti poklanjate i vinskom turizmu? Kućama za odmor s bazenima?

-Posljednjih godina u Općini se puno ulaže u razvoj turizma, što se prepoznaje u povećanom dolasku turista. Poticaj razvoju turizma daje i kulturno-edukativni centar Murai koji kroz svoje aktivnosti promovira vrijednosti Jurovskog kraja. Preporučamo posjetiti crkvu Svetog Jurja, spomenik prirode Bedekovićeve grabe, prvi spomenik šumi u Malom Mihaljevcu i edukacijsko-istraživački centar Matulov grunt u Frkanovcu. U Općini Sveti Juraj na Bregu mogu se degustirati kvalitetna vina naših poznatih vinara te uživati u gastronomskim delicijama u restoranima. Rekreirati se može na uređenim šetnicama, biciklističkim stazama, adrenalin centrima, a opustiti u wellness parku kao i odsjesti u kućama za odmor, izletištima ili na seoskim domaćinstvima.

Vaša Općina sve je omiljenije mjesto i za viđenije (i bogatije) Međimurce, koji ovdje grade svoje obiteljske kuće i tu žive.

-Općina Sveti Juraj na Bregu jedna je od najljepših općina u Međimurju. Karakterizira je raznolikost prirodnih predjela i fenomena od kojih se najviše ističe prirodni biser Bedekovićeve grabe. Posljednjih godina značajnim ulaganjima u infrastrukturu povećala se kvaliteta života u općini što je pridonijelo ostanku i doseljavanju obitelji iz drugih krajeva Međimurja.

Imate li uopće protukandidate za načelničko mjesto? Što mislite o njima?

-Još uvijek nisu istaknute kandidature, ali mislim da će biti barem tri kandidata za načelničko mjesto. O protukandidatima mislim sve najbolje ako su im namjere usmjerene na razvoj općine.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još