ZVONIMIR TARADI: Belica je danas veliko gradilište, jer su samo započete investicije vrijedne 60 milijuna kuna

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Načelnik Općine Belica Zvonimir Taradi jedan je od najdugovječnijih u Međimurju po načelničkom stažu što može zahvaliti kako učinkovitom vođenju općine, tako i odličnoj komunikaciji sa svim njezinim stanovnicima koji ga doživljavaju kao jednoga od njih. Zbog toga i o ostvarenjima u proteklom mandatu govori kao dijelu kontinuiteta započetog dolaskom na ovu dužnost.

-Teško se ograničiti na samo jedno razdoblje, jer u Belici i Gardinovcu kontinuirano stvaramo, radimo i gradimo. Iza brojnih projekata koji su realizirani danas ili su planirani za sutra često stoji višemjesečna, pa i višegodišnja priprema kako bi se, na kraju, sve ostvarilo u najboljem interesu mještana oba općinska naselja. Iznimno sam zadovoljan time što je u zadnje vrijeme uloženo 15-16 milijuna kuna u investicije kao što su Dječji vrtić Belica, zgrada sportskog centra, pješačko-biciklističke staze s uređenom odvodnjom oborinskih voda, kao i proširenje prometnica.

Jednako me veseli što smo u prošloj, teškoj i pandemijskoj, godini naš proračun realizirali s gotovo 100 posto. Ostvareni višak rasporedili smo za sanaciju deponija, uređenje i izgradnju komunalne infrastrukture, uređenje nogometnog igrališta i izgradnju atletske staze. Zbog toga smo djelomično korigirali ovogodišnji proračun, jer se pokazalo da se puni kako je planirano. To će nam omogućiti neke manje zahvate, pa ćemo oslikati pročelje vrtića u Belici te, kroz projekt u kojem sudjelujemo s Općinom Šenkovec, promijeniti keramiku i odraditi manje građevinske zahvate na vrtiću u Gardinovcu, nabraja načelnik.

Je li kvaliteta života u Belici dovoljna da mladi ne odlaze u grad ili na rad u inozemstvo?

-U onom dijelu na koji mi kao općina možemo utjecati mislim da činimo sve kako bi oba naša naselja bila ugodne sredine za kvalitetan život. Uredili smo infrastrukturu, dogradili školu i izgradili sportsku dvoranu, izgradili biciklističke i pješačke staze diljem općine, uredili domove kulture, uveli LED rasvjetu, dogradili sportske objekte i uredili terene, puno se ulaže u sanaciju poljskih putova i nerazvrstanih cesta, a cijela je općina pokrivena  bežičnim internetom.

Kontinuirano radimo na poboljšanju uvjeta za mlade obitelji, pa već petu godinu zaredom dajemo poticaje od 15 tisuća kuna za kupnju starih kuća i nekretnina, a pomažemo i onima koji ih žele obnoviti. Godišnje sklopimo 6-7 takvih ugovora, pa unatoč tome što poneka obitelj i ode odavde taj odljev nije prenaglašen. Općina pomaže roditeljima sve vrtićke djece sufinanciranjem vrtića u iznosu od 65% te dodatno pomaže rad DV Sveti Nikola i produženi boravak za djecu od 1. do 4. razreda OŠ Belica. Programom stipendija obuhvaćeno je 56 studenata. Tu je i pomoć roditeljima za novorođenu djecu, a osim pronatalitetne, vodimo i uravnoteženu socijalnu politiku.

Prošlu godinu pa i početak ove, obilježila je kriza na tržištu krumpira. Kako se to odrazilo na perspektivu njegove proizvodnje u ovom kraju i projekt izgradnje hladnjača?

-Problemi na tržištu o kojima govorite rezultat su specifičnih okolnosti koje su pogodile čitav svijet, pa i nas ovdje. Nastojimo smiriti i stabilizirati situaciju, pomažemo proizvođačima da ogromne količine krumpira jednostavno ne moraju baciti i pokriju barem dio troškova koje imaju. Zato je teško govoriti kakva je perspektiva, jer treba pričekati da se stanje normalizira.

Izgradnja hladnjača, međutim, preduvjet je dugoročnog ostanka na tržištu radi uredbe Europske unije o zabrani sredstava protiv klijanja na bazi Klorprofama ili, po domaće rečeno, Tuberita. Bio je to šok za sve nas, ali smo brzo reagirali, izmijenili općinski prostorni plan prilagodivši ga potrebama projekta te u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede i Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU pokrenuli proces izgradnje hladnjača u kojem se osigurava do 70 posto potrebnih sredstava, maksimalno do iznosa od milijun eura. Upravo zbog toga Belica je danas veliko gradilište, jer su samo započete investicije vrijedne 60 milijuna kuna.

Nedavno ste istakli da se u općini držite visokih ekoloških standarda?

-Već tri godine za redom smo najbolja općina u Hrvatskoj u skupljanju odvojenog otpada, dosegnuvši čak 70%. Kako bi zadržali te standarde u tijeku su i radovi na sanaciji divljeg odlagališta u Belici. Kada ih privedemo kraju taj ćemo prostor najvjerojatnije ograditi i postaviti kamere za videonadzor. Nakon toga kreće sanacija deponije u Gardinovcu.

Ponovno ste se kandidirali. Što su najvažniji planovi za peti mandat ako Vam ga birači povjere?

-Kada se nečega ozbiljno prihvatite stvari vas jednostavno vode iz jedne u drugu. Najvažnije mi je što građani prepoznaju i podržavaju naše razvojne programe. Što se daljnjih prioriteta tiče, moram izdvojiti projekt koji općina ne može sama realizirati. Radi se o projektu aglomeracije koji bi obuhvatio općine Belica, Domašinec i Mala Subotica s pročistačem u Podturnu. Nadam se početku radova slijedeće godine, jer je to zahvat kojim bismo u potpunosti zaokružili našu infrastrukturu.

Jednako tako mi je važan projekt tržnice lokalnog karaktera, koji je pred dobivanjem građevinske dozvole te muzeja krumpira na istoj lokaciji. Radi se o investiciji vrijednoj oko 800 tisuća kuna i tu, svakako, računamo na novac iz EU fondova. Pripremljen je i projekt izgradnje atletske staze uz OŠ Belica. Ministarstva turizma sufinancirati će ga s 450 tisuća kuna, Međimurska županija s 300 tisuća, a preostalih 700-800 tisuća kuna će osigurati općina iz vlastitih sredstava. U našoj poslovnoj zoni započinje izgradnja vodovodne mreže, a pripremamo se i za izgradnju ograde oko nogometnog igrališta. Imamo ideja za razvoj cikloturizma i seoskog turizma, s izgradnjom bungalova uz kanal Boščak.

Kao i dosada, ustrajno ćemo raditi na podizanju standarda i kvalitete života naših građana u svakom pogledu, stvarajući uvjete za ljepši i bolji život u Općini Belica, poručio je načelnik Taradi.

Sve njegova dosadašnja ostvarenja jamstvo su da će i daljnji planovi ući u kategoriju, kako on to simpatično kaže:

R – riješeno!

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još