Uvijek je to tako pred izbore. Napadaju se politički protivnici, izmišljaju afere, laže se, podmeće… kako bi se pridobio koji birački glas više. Ovih dana jako je puno orkestriranih pitanja, komentara, pa i napada na aktualnog župana Matiju Posavca, posebno na internetskim stranicama. Neke od njih, koji se stalno ponavljaju, smo probrali i zatražili odgovore.
Kako je došlo do problema s uskrsnicama? Tko vam je pripremio podatke o umirovljenicima s najnižim mirovinama?
-Poštom je poslano ukupno 5824 bona za Uskrs umirovljenicima slabijeg imovinskog statusa, a na temelju visine tuzemnih mirovina. Sve to prema podacima Zavoda za mirovinsko osiguranje. Nije bio problem da netko nije dobio, nego zato što su dobili i neki, koji osim malih tuzemnih imaju i inozemne mirovine. Taj podatak mi ne možemo znati nego vjerovati institucijama koje se time bave, a to je Zavod za mirovinsko osiguranje. Namjera je bila iskrena i plemenita, ali žao mi je da naši sugrađani koji su radili 30 ili 40 godina danas moraju preživljavati sa 500 ili 1000 kuna mirovine. I oni koji su tome najviše krivi sada prozivaju mene za uskrsnice.
Jesu li u Međimurju stvarno najniže plaće i tko je tome kriv? Odlučujete li vi o visini plaće u pojedinim tvrtkama?
-Naravno da ja ne odlučujem. To su besmislice. Odlučuju poslodavci. Inače, nisu u Međimurju najniže plaće u Hrvatskoj. Takvu tezu zastupaju oni koji obezvrjeđuju vrijednosti Međimurja. Prema službenim podacima Fine, Međimurska županija je na 13. mjestu od 21 županije uključujući i grad Zagreb. Iako plaće generalno u Hrvatskoj trebaju biti veće, u Međimurju zadnjih godina postoji kontinuirani rast plaća. Aktualni podaci da je prosjek plaće 5092 kuna, što je 12,43% manje od državnog prosjeka u koji je uključen i grad Zagreb. No, ako svedemo prosjek na 20 županija bez grada Zagreba tada je prosjek plaće u Hrvatskoj 5133 kune što je zaostatak od 41 kune.
ZNA SE TKO JE KRIV ZA MEIS-O
Što je s radnim mjestima, brojem zaposlenih, brojem obrtnika i tvrtki? Tko je kriv za propast Meisa Goričan? Što se to događa sa Radionicom željezničkih vozila u Čakovcu?
-Tvrtka Meiso u stečaj je otišla krajem 2019.godine. Provjerite tko je tada bio ministar gospodarstva koji je o tome odlučivao (Darko Horvat, op.a.),a provjerite i tko je dugo godina bio u nadzornom odboru te tvrtke. Meni je jako žao što je država u poduzeća u drugim krajevima Hrvatske usmjeravala milijarde kuna za razne sanacije, dozvolila je stečaj Meisa zbog nekoliko milijuna kuna duga prema državi. Pošto je Meiso u većinskom vlasništvu države moglo ga se i trebalo spasiti. Radionica željezničkih vozila je uspješna tvrtka koja je od 1. siječnja 2019. godine pripojena nekom poduzeću u Zagrebu. I to je šteta jer se radi o uspješnom, inovativnom poduzeću koje je bilo ponos gospodarstva Čakovca i Međimurja.

Je li Županija u svađi s Gradom Čakovcem?
-Kakvoj svađi? Naravno da nije. Međimurska županija je u gradu Čakovcu izgradila novi Dom zdravlja, obnovila gotovo sve srednje škole, učenički dom, obnovila objekte na prostoru bivše vojarne i pretvorila ih u poduzetnički inkubator i tehnološko inovacijski centar. Stara konjušnica pretvorena je u znanstveno istraživački centar. Županija sama obnavlja Stari grad Zrinskih, obnovljen je paviljon bolnice, sufinanciramo rad Knjižnice i čitaonice, Centra za kulturu, školu plivanja na gradskim bazenima, pomažemo niz udruga s područja grada Čakovca. A što se tiče suradnje s čelnicima Grada Čakovca, posebno gradonačelnikom Stjepanom Kovačem, suradnja je korektna.
NISAM GROBAR ČAKOVEČKE BOLNICE
Jeste li vi grobar čakovečke Bolnice? Što je sve sagrađeno? Koliko je liječnika otišlo, ali i došlo?
-U mom mandatu u zdravstveni sustav Međimurja uloženo je 180 milijuna kuna. Obnovljena je stara interna i pretvorena u najmoderniji odjel fizikalne terapije u Hrvatskoj, uređena je dnevna bolnica s kemoterapijom, obnovljeni su odjeli neonatologije i rađaone, kirurgije, kupljen je uređaj za magnetsku rezonancu, kupljen uređaj za koronografiju, oprema za odjel ortopedije, dograđen je prostor za radiološke djelatnosti, uvedena zračna pošta…
Za vrijeme mandata aktualne uprave bolnice uveden je red u dosadašnji način poslovanja, kada se velika većina nabave odvijala bez javnog natječaja tj.direktnom pogodbom što su utvrdile i obavljene revizije. Obranjen je zdravstveni sustav koji je bio najugroženiji u Europi, tercijarni zdravstveni centar osposobljen je za tri dana, palijativni covid odjel u jednom danu. Riješen je ostavljen nered u nabavi opreme iz EU fondova, spašen je projekt energetske obnove koji nije kvalitetno postavljen, izdržane su tužbe liječnika za prekovremene sate što je problem u cijeloj Hrvatskoj, riješena su dva višegodišnja sudska spora čime je ušteda za bolnicu preko 1,5 milijuna kuna, riješava se veliki problem s veledrogerijama, uspostavljen je odjel ortopedije, interventna kardiologija razvijena je u 24-satni primarni centar, saniran je problem parkiranja u krugu zdravstvenih ustanova, uređen je okoliš, sređuje se arhiva koja je “rak rana” bolnice.
Pored svega toga obavljen je najveći broj raznih usluga u 2019.godini (preko 1,1 milijun) i rekordan rezultat u 2020.godine u korona krizi. Županijska bolnica Čakovec je podnijela statistički i u omjerima najteži teret COVID-19 na broj zaposlenika i ugovorenih postelja. Što se tiče odlaska ili dolaska liječnika, 2018. godine bilo je 159 liječnika, a danas ih je 180. Specijalista je 2018.godine bilo 97, a danas 111, medicinskih sestara bilo je 362, a danas 379. Osim aktualnog ravnatelja dr.Tomislava Novinščaka, uži tim uprave čine i dr. Miroslav Horvat i dr. Igor Šegović i uspješno se nose sa svim izazovima. Općenito u poslu, pa tako i u zdravstvenom sustavu svugdje u svijetu je dolazak i odlazak liječnika iz jedne u drugu ustanovu nešto uobičajeno.
Doktor Grudić nije otišao? Ni doktor Kozjak?
-Nisu. Moje mišljenje je da se radi o dobrim liječnicima. No, dobar liječnik ne mora nužno značiti i dobar ravnatelj. I obrnuto.
Sud je utvrdio da je dr. Grudić nepravilno smijenjen. Traži li on povratak na mjesto ravnatelja ili naknadu razlike u plaći?
-Sud je utvrdio da nije zadovoljena formalna procedura u postupku razriješenja, tj. trebalo je dati rok bivšem ravnatelju od 30 dana da se pismeno očituje. Naime, prije donošenja odluke o razrješenju morate obavijestiti ravnatelja o razlozima za razrješenje i dati mogućnost da se o njima pisano izjasni. Kako je jedan od razloga razrješenja bilo stanje završnog računa koji uključuje financijsko poslovanje, javne nabave i sl. o njemu se raspravljalo 6. veljače, a odluka o razrješenju je donesena 4. ožujka i to je manje od 30 dana. To je sve. Niti je traženo, niti je sud raspravljao o povratku na mjestu ravnatelja ili bilo kakvoj naknadi.

DA DRŽAVA BOLNICI VRATI SVE ŠTO JE DUŽNA, NIKAKVIH PROBLEMA NE BI BILO
Ako je to sve tako, zbog čega se posljednjih godinu i pol toliko “proziva” stanje u bolnici?
-Riječ je o sustavu koji broji preko 900 zaposlenih, uvijek je bilo i uvijek će biti određenih problema. Međutim, teze koje se već duže vrijeme provlače isključivo su u svrhu pojedinačnih osobnih interesa i političke osvete. Ono što mi je jedino važno je da zdravstveni sustav bude održiv, funkcionalan, kvalitetan i da i dalje ulažemo u opremu, prostore i ljude.
Dajte sad, konačno recite, koliko Čakovečkoj Bolnici, odnosno Međimurskoj županiji, duguje država, odnosno Vlada RH i njena ministarstva?
-Ukupno potraživanje po osnovi pružene zdravstvene zaštite, temeljem ugovora za usluge pružene izvan ugovorenog limita, dopunskog zdravstvenog osiguranja i s osnova ozljeda na radu i profesionalne bolesti, iznose 85.206.018 kn, sa danom 31.12.2020. Kad bi se to vratilo ne bi bilo nikakvih problema.
Hoće li biti nestašica lijekova?
-Država regulira odnose s veledrogerijama i u istoj smo poziciji kao i sve ostale zdravstvene ustanove u Hrvatskoj. S naše pozicije činimo sve što možemo da održimo zdravstveni sustav.
Je li čakovečka Bolnica u finacijskoj blokadi?
-Nije!
STARI GRAD SE OBNAVLJA SREDSTVIMA EU i MEĐIMURSKE ŽUPANIJE, A NE HDZ-OVE VLADE
U kakvim ste sad odnosima s Mladenom Novakom, predsjednikom SDP-a i Županijske skupštine?
-Ljudski korektnim, a politički imamo različita razmišljanja i pristup u načinu vođenja politike.
Tko zapravo obnavlja Stari grad u Čakovcu? Što će sve novoga tamo biti? Kada se planira otvorenje?
-Projekt obnove Starog grada u Čakovcu je projekt Međimurske županije. Svu proceduru od prijave na natječaj, dokumentacije, natječaja za izvođenje radova, angažman nadzora, provedba statičkih sanacija, nabavke opreme provodile su stručne službe Međimurske županije. Riječ je o najvećem ulaganju u kulturnu baštinu Međimurja ikada, vrijednost je više desetaka milijuna kuna a svi troškovi su na leđima EU fondova i Međimurske županije. Vrlo kompliciran i složen projekt jer se radilo o obnovi zdanja starog nekoliko stotina godina. Ponosan sam što je sve odrađeno jako kvalitetno, po pravilu struke i što su najvećim dijelom obnovu izvodile međimurske građevinske tvrtke čime smo još jednom pokazali kvalitetu našeg gospodarstva. Otvorenje će najvjerojatnije biti za Dan županije, krajem travnja ove godine.
Jeste li vi ili Županija gradili rotore u Čakovcu? Jeste li vi tako dugo obnavljali nadvožnjak u Čakovcu, koji još nije gotov?
-Ceste na području Čakovca su u nadležnosti Grada Čakovca i za održavanje cesta dobivaju godišnje 3 milijuna kuna. Grad donosi plan investicija i realizira ih. Županija nema nikakve veze s obnovom nadvožnjaka u Čakovcu, jer da ima sigurno se nebi to radilo na način kako se radilo. Projekt nadvožnjaka u Čakovcu je u direktnoj ingerenciji i pod kontrolom zamjenika gradonačelnika Marija Medveda.
Jeste li vi krivi što nije izgrađena pješačko-biciklistička staza od Slemenica prema Murskom Središću?
-Ne. Riječ je o državnoj cesti i sukladno tome za investiciju su zadužene Hrvatske ceste. Dakle, država je ta koja definira dinamiku i osigurava sredstva za tu dionicu. Morate njih pitati.
I FEŠTETIĆA U PRIBISLAVCU ĆEMO OBNOVITI
Jeste li vi obećali obnovu starog dvorca Feštetić u Pribislavcu? I što će biti s njim?
-Jesam. Do obnove će doći, jer je projekat već prijavljen u Mehanizam za oporavak, fond Europske unije koji za Hrvatsku predviđa 49 milijardi kuna. Također, bit će i dio Razvojnog sporazuma Sjever, koji bi trebalo potpisati 5 sjevernih županija. Želimo ga obnoviti i pretvoriti u kulturni i društveni sadržaj. Ako smo uspjeli obnoviti Stari grad Zrinskih u Čakovcu, vjerujte da ćemo uspjeti obnoviti i dvorac Feštetić.
Za što vas još okrivljuju, posebno anonimci na internetu?
-A za što me ne okrivljuju? Srećom, ne opterećujem se, jer se radi o očaju i panici političkih protivnika.
Što mislite o lažnim profilima na internetu? Navodno da pojedine stranke imaju posebnu ekipu plaćenih ljudi koji komentarima napadaju protivnike?
-S obzirom na informacije s kojima raspolažem riječ je o svega nekoliko ljudi koji su otvorili dvadesetak lažnih profila s primarnim zadatkom uvreda, laži i diskreditacije. S obzirom da mi je poznat identitet ljudi koji to rade, ne opterećujem se previše, no bit će vrlo zanimljivo kad uskoro svi saznaju tko se krije iza profila poput “Stanko Vačić, Jontra Volta Varošanec…”. Toga je uvijek bilo i bit će pred izbore. Srećom, to u Međimurju ne prolazi i više govori o njima.