Zovu ga Sherlock, a on je Mario Fundak, spreman uhvatiti kriminalca u svako doba dana i noći

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Upoznajte jednog od najboljih kriminalista, zaslužnog za rješavanje najzagonetnijih i najtežih slučajeva kriminala u Međimurju! Krim policajac Policijske postaje Čakovec Mario Fundak (41) iz Svete Marije jedan je od najučinkovitijih i najcjenjenijih hrvatskih policajaca koji je za svoj rad primio mnoštvo nagrada, uključujući i najveće odličje MUP-a krajem ove godine.

Život kriminalističkog policajca, predanog poslu i osobe koja radi s čitavim timom ljudi na rješavanju zločina, baš kao u kriminalističkim serijama na TV-u, sa sobom nosi zahtjevan život, susret s opasnostima i požrtvovnost poslu koji ne pita za radno vrijeme. O svemu smo porazgovarali s policijskom zvijezdom, Mariom Fundakom.

Što točno radite, kakav je vaš posao, kakve zločine najviše rješavate?

U policijskoj službi sam već 22 godine. Prvo sam radio kao temeljni policajac u Policijskoj postaji Prelog, nakon toga sam bio zapovjednik odjeljenja u interventnoj policiji, a sada sam već 9 godina kriminalistički službenik u Policijskoj postaji Čakovec. Radim na poslovima otkrivanja počinitelja kaznenih djela svih vrsta. Moje radno mjesto zove se kriminalistički službenik za obradu kriminaliteta. Obuhvaća rad na terenu i u uredu. Nakon rada na terenu, slijedi rad u uredu kako bi se izradila službena pismena,  a počinitelji se dovode u policijsku postaju na kriminalističko istraživanje, gdje se provode obavijesni razgovori i daljnja kriminalistička istraživanja i ispitivanja. 

Radite li ispitivanja uhićenih?

Ima desetero službenika koji radimo u obradi kriminaliteta. Kod opsežnijih kaznenih djela, moramo se priključiti svi. Netko radi sa žrtvama odnosno oštećenima, netko obradu terena, očevid na mjestu događaja, skidanje određenih video nadzora, netko obradu počinitelja (uhićenje, ispitivanje)… Bitan je timski rad jer smo zakonski ograničeni vremenom u kojem moramo odraditi kriminalističko istraživanje.

Imate li uopće fiksno radno vrijeme ili ste 24 sata u ovome?

Radno vrijeme je fiksno, međutim prema potrebi se i produžuje. Znamo raditi i do kasno poslijepodne, i noću… To je vrlo često, rijetko je radno vrijeme do 15 sati. Sve ovisi što se dogodilo, što treba taj dan napraviti i o kakvoj se vrsti kaznenog djela radi. Imamo i pasivna dežurstva, pa ukoliko se dogodi neko kazneno djelo kolege nas zovu da dođemo od kuće i priključimo se daljnjim istraživanjima.

Je li ovaj posao jako zahtjevan i naporan?

Da, posao je jako zahtjevan i naporan. Potrebno je dobro poznavati zakone jer svaka postupovna pogreška može naškoditi tijeku kaznenog postupka. Treba razmišljati i voditi računa da je sve po pravilima struke i kako bi predmet pravovremeno bio dostavljen Odvjetništvu.

Na što se odnosi ovo „Priznanje za kontinuirani doprinos i iznimne rezultate u sprječavanju i otkrivanju kaznenih djela ili njihovih počinitelja koje ste osvojili“?

Tiče se više kriminalističkih obrada. Jedno su kazneno djelo ubojstva i nekoliko kaznenih djela pokušaja ubojstva, u čemu sam zajedno s još jednim kolegom zaslužan za brzo hvatanje svih počinitelja tih kaznenih djela. Nagrada se tiče i otkrivanja počinitelja dva kaznena djela koja su se dogodila u Čakovcu i Gornjem Kuršancu, gdje su počinitelji vrlo brzo otkriveni i maknuti s ulice.

Također je riječ o požaru u Čakovcu gdje je izgorjelo više objekata trgovačkih društva i napravljena višemilijunska šteta, a počinitelji su ubrzo pronađeni.

Zahvalio bih se svojim kolegama, svom timu, jer bez njih ne bih ni dobio tu nagradu. Dobar smo tim, znamo tko može što brže i kvalitetnije napraviti, pa se dogovorimo tako da se sve odradi na najbolji način. Želim zahvaliti i svom šefu, pomoćniku načelnika za kriminalističku policiju Policijske postaje Čakovec, koji je zaslužan za sam plan i provedbu policijskog istraživanja.

Koje ste još nagrade dobili?

Od ministra sam 2011. godine dobio i zahvalnicu za otkrivanje počinitelja kaznenih djela i prekršaja iz domene zlouporabe opojnih droga. Također, prije nekoliko godina kolega i ja dobili smo i prigodnu nagradu od ravnatelja policije što se tiče otkrivanja počinitelja više kaznenih djela razbojništva i teških krađa na području PU međimurske. Taj počinitelj je 10 godina harao Međimurjem, a nije mu se moglo ući u trag jer je djelovao sam, bio je povučen, mijenjao je i način počinjenja, odjeću, sve…  Pljačkao je, uz oružje, kladionice, pošte i sl.

Prije nekoliko godina dobio sam i zahvalnicu Općine Pribislavec za rješavanje više kaznenih djela na području te općine, a također imam i više nagrada od ureda načelnika PU međimurske za otkrivanje počinitelja pojedinih kaznenih djela.

Završili ste Policijsku akademiju u Zagrebu? Koje sve vještine posjedujete, kakve tečajeve i dodatnu obuku ste prošli, znate li neke borilačke vještine?

Na Policijskoj akademiji uče se i borilačke vještine, judo, zahvate privođenja, sve što policajcu treba u ovom poslu. Ima i puno nasilnih počinitelja i uporabe sredstava prisile od strane policijskih službenika, događaju se i napadi na policajce, tako da moramo biti obučeni za svakakve situacije.

Također sam završio i Višu policijsku školu u Zagrebu te nakon toga i Specijalistički diplomski stručni studij kriminalistike u Zagrebu. Pohađao sam i više stručnih specijalizacija i stručnih usavršavanja vezano uz suzbijanje imovinskog kriminaliteta i zlouporabe droga.

Volite li svoj posao?

Ovo je specifičan posao kojeg voliš ili ne, a ja sam ga zavolio. Svaki slučaj je poseban za sebe, situacija se brzo mijenja, uvijek dolaze novi počinitelji i drukčiji načini počinjenja kaznenih djela, a na nama je da otkrijemo i osiguramo dokaze važne za kazneni postupak.

Ima li u Međimurskoj županiji puno kriminaliteta?

Međimurje je dosta velika županija i gusto naseljena pa se dosta toga i događa, a najviše ima krađa, provala i razbojništva… Prethodnih godina je toga bilo i više. Činjenica je da smo smanjili kriminalitet jer smo procesuirali dosta recidivista pa se samim time i smanjila stopa kriminaliteta.

Sposobnosti forenzike su danas značajno napredovale, što je rezultiralo pojavom novih uređaja i  načina izuzimanja tragova te samog procesa vještačenja, pa brzo dobivamo rezultate vještačenja.

Imate li obitelj i kako ona gleda na vaš posao?

Imam suprugu Josipu i 10-godišnjeg sina Frana. Vrlo često, zbog potrebe službe ostajem duže na poslu, ponekad i noću. Unatoč tome obitelj mi pruža veliku podršku i vrlo su ponosni na mene, a na što sam im neizmjerno zahvalan.

Bojite li se za svoju sigurnost i sigurnost svoje obitelji?

Ovo je takav posao u kojem se uvijek brineš za svoju sigurnost, posebno kad ideš na intervencije, jer nikad ne znaš što će se dogoditi i tko će te napasti. Ima i dosta oružja, a počinitelji su često i pod utjecajem alkohola ili nekog drugog opojnog sredstva i nikad ne znaš kako te osobe razmišljaju i kako će djelovati… Ima i psihički bolesnih osoba, pa uvijek treba biti na oprezu i paziti na sebe i kolege. Što se tiče obitelji, nikad nisam imao prijetnje obitelji, kao niti meni direktno.

Zovu li vas često susjedi i mole za neku vrstu pomoći, s obzirom da ste policajac?

Susjedi, poznanici i prijatelji često zovu za savjet koji se tiče policijskog posla, pa ih uputim što da naprave i kojoj instituciji da se obrate, ovisno o problemu kojeg imaju. Nastojim uvijek pomoći koliko mogu.

Koji nadimak imate? U Svetoj Mariji svatko ima nadimak…

Prije nekoliko godina jedan me novinar prozvao Sherlockom Holmesom, pa me danas zovu Sherlock. 

Kako se opuštate, nosite sa stresom? Što volite raditi u slobodno vrijeme?

Već se više godina bavim sportskim ribolovom, ujedno sam već 10 godina i tajnik Sportsko-ribolovnog kluba Klen u Svetoj Mariji i ove godine sam bio 2. pojedinačno u Prvoj međimurskoj ligi. Također, moj sin bavi se sportskim ribolovom, pa se opuštamo uz ribolov i natjecanja. Također, odemo rekreativno u ribolov. To me smiruje, tada ne mislim na posao, već razmišljam kako privući i uhvatiti ribu, a i sama voda i priroda smiruju čovjeka.

Opuštam se i kod kuće uz obitelj i poslove oko kuće – uređenja dvorišta, sadnja i obrezivanje ukrasnog bilja, obrezivanje voćki, košnja… Da se pohvalim, volim puno i kuhati. Sin kaže da kuham bolje od mame. Kuham razne stvari, od zečetine, gulaša, bograča, graha, do riba. Kuhati sam naučio više-manje na ribolovu jer nakon natjecanja pripremamo hranu za ribiče. Odličan sam u pečenju domaće dravske ribe, pastrve. Volim pripremati hranu u klubu, a i kod kuće, za goste i obitelj.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još