Županijska bolnica Čakovec objavila je sljedeću vijest na svojoj Facebook stranici:
“Danas, 14.svibnja, već petu godinu zaredom obilježavamo HRVATSKI DAN ŠEĆERNE BOLESTI.
U našoj Bolnici prigodno smo organizirali akciju provjere krvnog tlaka, mjerenje šećera i stručne savjete za naše pacijente, posjetitelje i zainteresirane djelatnike.

U Županijskoj bolnici Čakovec naši stručnjaci- liječnici, medicinske sestre i tehničari, magistre nutricionizma i ostalo osoblje pružaju zdravstvenu skrb bolesnicima putem Odjela, ambulanti i Dijabetološke dnevne bolnice, uz suradnju s drugim specijalistima, pogotovo kada se radi o sprječavaju i liječenju komplikacija šećerne bolesti.
Osim liječenja samog dijabetesa i njegovih komplikacija veliku pažnju poklanjamo i edukaciji i prevenciji šećerne bolesti kod bolesnika koji nam dolaze u Bolnicu, a još ni ne znaju imaju li dijabetes.

Šećerna bolest vodeći je uzrok srčanožilnih bolesti, sljepoće, amputacija ekstremiteta i zatajenja bubrega.
Sjedilački način života, nepravilna prehrana, nedovoljna tjelesna aktivnost, prekomjerna tjelesna masa/ debljina najvažniji su uzročni čimbenici tipa 2 šećerne bolesti, uz genetsku predispoziciju i stres.

Cilj je bolest otkriti u ranijoj fazi, kada još nema simptoma- pojačano žeđanje i glad, gubitak na tjelesnoj masi, umor, učestalo mokrenje, otežano cijeljenje rana, zamućen vid, itd., koji se javljaju uz visoke vrijednosti glikemije.
Prevencijom, ranim otkrivanjem i pravovremenim liječenjem početak bolesti, kao i nastup kroničnih razornih komplikacija, mogu se odgoditi, čak i spriječiti.
Čuvajmo svoje zdravlje!“


