MEĐIMUREC PISAO MORH-U

‘Zašto u upis u evidenciju vojnih obveznika ne idu i djevojke? Gdje je tu spolna ravnopravnost?’

Autor: Hana Batcha Frančić Foto/Video: privatna arhiva, Pixabay, MORH
- Advertisement -

Javio nam se čitatelj iz Nedelišća, koji je revoltiran činjenicom da će se sukladno „Zakonu o obrani“ tijekom travnja i svibnja 2023. godine provesti godišnji planirani upis u vojnu evidenciju vojnih obveznika, muških osoba koje u kalendarskoj godini navršavaju 18 godina, pozivajući se na ravnopravnost spolova, poslao i dopis pod nazivom „Zahtjev za poštivanjem ‘Zakona o ravnopravnosti spolova’“ Ministarstvu obrane Republike Hrvatske. Poziva što više građana da naprave isto.

On ističe MORH-u kako se prema „Zakonu o ravnopravnosti spolova“ (Narodne Novine 82/08 i 69/17) navodi:

„Članak 5. Ravnopravnost spolova znači  da su žene i muškarci jednako prisutni u svim područjima javnog i privatnog života, da imaju jednak status, jednake mogućnosti za ostvarivanje svih prava, kao i jednak korist od ostvarenih rezultata.

Članak 7. Izravna diskriminacija je svako postupanje uvjetovanje spolom kojim se osoba stavlja ili je bila stavljena ili bi mogla biti stavljena u nepovoljno položaj od druge osobe u usporedivoj situaciji

Napisao im je i:

Pozivanje samo muških osoba stavlja u nepovoljan položaj osobe muškog spola i time se direktno krši zakon o ravnopravnost spolova. Tražim da se prestane s kršenjem ravnopravnosti spolova i stavljanjem u nepovoljniji položaj muških osoba“.

Prisjetio se i svojih trenutaka u služenju tada obveznog vojnog roka:

– Djevojke koje su išle u vojsku dobile su plaćeno svaki mjesec, a mi tad nismo dobili. Čak su nas zlostavljali na način da su nas vikendima tjerali iz vojarne da ne bi morali financirati nam hranu dok smo tamo, i ne samo to.  Morao sam ići kući s njihovim prijevoznikom. Tad je vlak koštao oko 20 kuna, ali morao sam platiti prijevoz njihovom podobnom prijevozniku od Koprivnice do Čakovca – rekao je.

Vrijedi li naši sinovi manje nego kćeri?  – pita se čitatelj.

Prema Zakonu o obrani, ženske osobe ne podliježu novačkoj obvezi i obvezi služenja vojnog roka, što je, po njemu, dio zakona koji se direktno krši s člancima 5. i 7. „Zakona o ravnopravnosti spolova“.

– Naravno da sam za to da žene i muškarci trebaju ravnopravno dijeliti i kućanske poslove. Isto tako, i žene mogu biti vulkanizerke, popravljati automobile, bušiti rupe na naftnim bušotinama ili naučiti pucati. Svi pričaju i zalažu se za ravnopravnost spolova, neka onda bude ravnopravnosti svugdje! – rekao je čitatelj.

Za mišljenje o uvođenju obveze upisa u vojnu evidenciju i djevojaka upitali smo i grupu za ženska prava B.a.b.e., no odgovor zasad nismo dobili.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još