Beneficirani radni staž u Hrvatskoj imaju operni pjevači, ribari, dimnjačari, ronioci spužvi i koralja, monteri dalekovoda, balerine, vozači tramvaja, tkalci na tkalačkim stanovima, policajci i vatrogasci, ali ne i djelatnici hitne medicinske pomoći.
“Svako malo na portalima izađu ljestvice najstresnijih zanimanja i Hitna je uvijek u vrhu, a to je ujedno jedina profesionalna interventna žurna služba u Hrvatskoj koja nema beneficirani radni staž. Od nas se traži da radimo ovaj iznimno stresan i fizički i mentalno i emocionalno težak posao do 65 godina starosti, a po najavama možda i duže”, istaknuli su za Index administratori stranice Hitna uživo 194.
Zaista, zbog čega zaposlenici u timovima hitne nemaju beneficirani radni staž?
Riskiraju vlastito zdravlje jer ponekad ne znaju kakvu bolest osoba kojoj pružaju pomoć ima, gledaju strahote, nerijetko se voze u krntijama, jurcaju po cestama i rade pod neviđenim stresom cijelo radno vrijeme nastojeći spasiti nekoga, a zakon ih stavlja u istu kategoriju s knjižničarima i prodavačima kino-ulaznica.
Recimo, Zakon kaže da je zanimanje profesionalnog ribara “osobito teško i za zdravlje i radnu sposobnost”, zbog čega se svakih 12 mjeseci provedenih na radnom mjestu računa u staž osiguranja kao 15 mjeseci.
Cijeli članak pročitajte ovdje.