Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) je svojim ispostavama poslao naputak u kojim stoje da bi liječnike kod kojih utvrde nepravilnosti u izvršavanju ugovornih obveza trebali – prijaviti Prekršajnom sudu. Takva odredba stoji i u Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju, piše N1.
Prekršaji se odnose uglavnom na bolničke liječnike zbog propisivanja lijekova mimo liste, a na obiteljske liječnike zbog duljine propisanog bolovanja. Također, prekršajno mogu odgovarati i pacijenti, ako se utvrdi da su na lažnom bolovanju ili ako svjesno i namjerno prouzroče bolovanje ili sprječavaju ozdravljenje. Uz to, novčanu kaznu mogu platiti i ako rade za vrijeme bolovanja ili otputuju bez dozvole liječnika. Zakonom predviđene kazne se kreću od 660 do 2650 za liječnike, odnosno od 1060 do 1990 eura za pacijente.
Prema podacima iz prošle godine, HZZO je na naknade za bolovanja utrošio 220 milijuna eura. S obzirom na najavljeno povećanje tih naknada, jasno je da će svota rasti. Stoga pokušavaju smanjiti stopu bolovanja koja se kreće oko devet posto, što je i europski prosjek.
‘Zakon je takav, nije to nešto novo, ali to je dodatni pritisak na nas. Doživjeli smo to kao šamar i pokušaj zastrašivanja. Liječnici su revoltirani jer mi nikako nismo odgovorni za duljinu bolovanja naših pacijenata. Krivac su liste čekanja na preglede i sporost vještačenja radne sposobnosti, na koje se čeka i dulje od godinu dana’, rekla Zrinka Huđek Leskovar, predsjednica Komore hrvatske obiteljske medicine (KoHOM).
Cijeli članak pročitajte klikom ovdje.