Varaždinski tekstilni div Varteks na koljenima je. Dug je veći od 35 milijuna eura, stotine radnika još su lani ostale bez posla, a stečajni upravitelj fragmente nekadašnje proizvodnje pokušava oživiti prodajom nekretnina u inozemstvu. Skupština vjerovnika taj je plan i prihvatila, no bez strateškog investitora Varteksu prijeti likvidacija, piše HRT.
Prosvjedi, stečaj i na kraju – otkazi. Tako je izgledala 2024. za radnike Varteksa. Svi ti događaji pogodili su Josipa Tota koji je Varteksova odijela prodavao u Stockholmu, Genevi, Londonu…
– Svega ovoga tu u Varaždinu ne bi bilo nikad bilo da Varteks nije imao više od 7000 zaposlenih. Mi smo bili socijalna ustanova koja je jako dobro pazila na ljude i radnike, a oni su međusobno dobro surađivali, prisjeća se.
Nakon prosvjeda, stečaja i brojnih otkaza, Varteks je i dalje u teškoj situaciji.
Iako je u listopadu prošle godine pokrenuta proizvodnja, zbog duga od stotinjak tisuća eura ona je ponovno obustavljena krajem siječnja.
Na varaždinskom Trgovačkom sudu raspravljalo se danas o prodaji pokretne i nepokretne imovine poduzeća, a većina nekretnina već je ranije prodana.
– Većina nekretnina se nalazi u Srbiji i Bosni i Hercegovini, većinom su to stanovi koje je imao Varteks. Većina glavne imovine Varteksa, stotinjak robnih kuća i poslovnih prostora, rasprodana je u posljednjih dvadeset godina, izjavio je varaždinski novinar Ivica Kruhoberec.
Od preostalih 16 trgovina, 14 će ih se zatvoriti do svibnja, a radit će samo one u Zagrebu i Varaždinu.
Stečajni upravitelj Tomislav Đuričin naglašava kako postoji interes potencijalnih ulagača koji bi mogli izraditi stečajni plan.
– Kad se konkretizira interes, imat ćemo više informacija. Trenutačno se nastavlja prodaja imovine i traženje strateškog partnera, rekao je Đuričin.
Dug tvrtke iznosi 35 milijuna eura, a među najvećim vjerovnicima su Zagrebačka banka, META nekretnine i privatni investitor Stjepan Čajić.
On je uvjeren da će se Varteks oporaviti.
– Cilj nam je što prije unovčiti imovinu kako bi radnici dobili otpremnine, a proizvodnju planiramo pokrenuti nakon ljeta, istaknuo je.
Ako do toga ne dođe, Varteks bi mogao završiti u likvidaciji.