Veljko Kajtazi: Smeće na ilegalnim odlagalištima otpada nije samo romsko

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić i saborski zastupnik Veljko Kajtazi danas su boravili u radnom posjetu romskom naselju u Pribislavcu. U pratnji tamošnjeg općinskog načelnika Matije Ladića obišli su spomenuto naselje te razgovarali o problemima koji opterećuju svakodnevicu Roma, ali i svih ostalih stanovnika Općine Pribislavec. Poseban naglasak stavljen je na ilegalna odlagališta otpada i mogućnosti rješavanja situacije koja, u tom pogledu, postaje kritična.

Načelnik Općine Pribislavec Matija Ladić uvodno je rekao kako je ovaj sastanak bio iniciran radi svakodnevnih problema s kojima se susreću te naglasio da su posebno veliki oni s ilegalnim odlagalištima otpada i svakodnevnim paljevinama.

Na to se nadovezao saborski zastupnik Veljko Kajtazi rekavši kako su ovoj temi pokušavali razgovarati već unatrag nekoliko mjeseci.

-Ovaj problem nije od danas i postoji već nekoliko godina. Romi na ovim prostorima nisu od jučer, nego su ovdje već jako, jako dugo. Zabrinjava me da u ovoj županiji imamo oko 12 tisuća Roma, a jedinice lokalne samouprave jako malo čine za uređivanje romskih naselja. Romska zajednica ima nekoliko strateških dokumenata, prije 2 tjedna Vlada je donijela i novi Nacionalni plan za Rome, a od prošle godine postoji i Operativni plan za nacionalne manjine, među kojima je i romska. Zabrinjavajuće je što strateški dokumenti ne postoje od jučer, nego od 2003.godine. Sjećate se da smo imali Nacionalni plan za Rome, Dekadu za Rome, onda smo imali Nacionalnu strategiju i sada imamo Operativni plan. Što nam vrijede svi ti strateški dokumenti kada nijedna jedinica lokalne samouprave nema akcijski plan. Ako oni nemaju svoje akcijske planove, ja ne znam na koji će se način rješavati pitanje romske zajednice. Sve dotle dok jedinice lokalne samouprave ne budu imale svoje akcijske planove mislim da će biti jako, jako teško početi rješavati pitanje romske zajednice. Isto tako problem će postojati sve dok jedinice lokalne samouprave ne počnu upošljavati Rome, ne samo putem javnih radova. Zahvaljujući ovoj Vladi mi smo za tu namjenu uspjeli osigurati velika sredstva, blizu 13 milijuna kuna. Samo što to nije dugoročno rješenje,  jer od zdravih i sposobnih Roma stvaramo invalide. Zato što primaju minimalnu naknadu, a od toga se ne može živjeti. Mi moramo razmišljati na koji način upošljavati ljude. Imamo jako dobrih i pozitivnih primjera u ovoj županiji i jako mi je žao što nitko ne želi pričati o tome, nego stalno  govorimo samo o negativnostima.


 
-Kada  pitam načelnike i gradonačelnike jesu li osigurali određena sredstva za poboljšanje života romske zajednice u romskim naseljima kažu mi da to nisu učinili. Pojedini od njih govore, ako mi nešto učinimo Romima, što će moji reći? Ja postavljam pitanje koji su to njihovi? Zar Romi nisu građani Hrvatske i građani Međimurja? Takav način razmišljanja trebamo mijenjati i zato zahvaljujem ministru Ćoriću što je bio prvi koji je zajedno sa saborskim zastupnikom, predstavnicom Saveza Roma i drugima obišao jedno od romskih naselja. Vjerujem da će ovaj primjer potaknuti i ostale ministre da zajedno obilazimo romska naselja te da je krajnje vrijeme da zajedno s jedinicama lokalne samouprave istinski krenemo u realizaciju svih ovih programa. Vjerujem da ćemo nakon ovog posjeta ministra iznaći neko rješenje, naročito za smeće koje nije samo romsko. Ja bih bio presretan kad bi ovo bilo samo romsko, jer bi onda svi govorili kako Romi jako dobro žive u naseljima. Vjerujem, međutim, da je na ilegalnim deponijama mnogo otpada i drugih sugrađana. Siguran sam da ćemo s načelnikom i ministrom pronaći rješenje da se ovakve ilegalne deponije više ne stvaraju u romskim naseljima, uvjeren je Kajtazi.

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić potvrdio je kako mu je saborski zastupnik Kajtazi u više navrata izložio ovu temu.

-Zato smo dogovorili da danas dođemo ovdje kako bi na licu mjesta vidjeli kako to izgleda, jer tek onda čovjek stvori pravu sliku problema koji je ovdje eskalirao. Pitanje divljih odlagališta na području Pribislavca će biti riješeno u sljedećim mjesecima. Vjerujem da to pitanje čišćenja, odnosno deponiranja ove gomile što miješanog, što glomaznog otpada na svim stranama ovog dijela Pribislavca treba biti riješeno jednom zauvijek. To pretpostavlja i neke druge korake, prije svega kreiranje infrastrukture, kao i razgovor s potencijalnim koncesionarom na razini jedinice lokalne samouprave. Naravno i rješavanje pitanja integracije ljudi koji žive u ovom dijelu naselja s ostalim stanovnicima općine. Ono čemu sam svjedočio je i nerazumijevanje koje se pokazuje od strane pojedinaca i koje u pravilu, ako nema razgovora, može eskalirati. To je ono što ne želimo i što nam uopće nije potrebno. Pripadnici romske nacionalne manjine, kao i svake nacionalne manjine i hrvatskog naroda u Hrvatskoj moraju osjećati sva prava, ali isto tako poštivati i sve obveze koje pred njima stoje. To je nešto u čemu se svi slažemo. Upravo zbog toga naredno razdoblje će nositi intenzivnu komunikaciju između zastupnika Kajtazija i nas u Vladi. Moj dojam je kako je stvarni problem zapravo pitanje ekonomske integracije koja sa sobom nosi socijalnu i svaku drugu.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još