OD 5 DO 80 GODINA!

Već 25 godina sviraju, pjevaju, plešu, glume, “hurmaju” se i snimaju filmove, a sve u čast svog Zasadbrega i Međimurja!

Autor: Ivica Jurgec Foto/Video: Ivica Jurgec /KUU Zasadbreg
- Advertisement -

Kulturno umjetnička udruga “Zasadbreg”, sigurno najbrojnija u Međimurju, u proteklih 25 godina pokazala je i dokazla kako se čuvaju narodni običaji i pjesme. Njezini članovi od 5 do 80 godina aktivni su u svim sekcijama. Zato se vijećnici Skupštine Međimurske županije nisu nimalo dvoumili te su jednoglasno prihvatili prijedlog da im se dodijeli Nagrada “Zrinski”, najviše županijsko priznanje. U obrazloženju, uz ostalo, piše:

“Kulturno umjetnička udruga “Zasadbreg” iz Zasadbrega registrirana je u veljači 1999. godine i prošle je godine obilježila 25 godina postojanja. Svoje prve aktivnosti bilježi od 1992. godine. Uz monografiju koju je izdala 2019. godine, prigodom 25 godina rada izdala je svoj 3. ljetopis.

Unutar udruge djeluju: folklorna sekcija, dječja folklorna sekcija, tamburaška sekcija, dječja tamburaška sekcija, vokalna sekcija, etnosekcija i maškarska sekcija. Na 25. godišnjicu KUU svoj je nastup imala novooformljena dramska sekcija.

Najveća vrijednost udruge su članovi kojih je trenutno 123. Više od polovice ih je aktivnih u sekcijama koje biraju prema vlastitim interesima. Neki članovi su podupirući te prema potrebama i svojim mogućnostima pomažu udruzi.

Priredbe koje tradicionalno organiziraju su: Fašnik u Zasadbregu (ove godine je održan po 34. puta) te „Pozdrav jeseni” koji organiziraju od 2001. godine. Na tim priredbama su ugostili brojna folklorna društva iz Međimurja i drugih županija, a ostvarili su i međunarodnu suradnju sa društvima iz Austrije, Slovenije i Mađarske.

Sve sekcije u proteklih 25 godina bilježe uspješne nastupe na mjesnim, gradskim, županijskim i državnim priredbama, smotrama, svečanostima i nastupima u drugim državama. U zadnjih 18 godina, otkako se vodi dnevnik aktivnosti, uz probe svih sekcija udruga je imala 1000 aktivnosti. Od toga 595 nastupa u svom mjestu, županiji, diljem Lijepe naše i van njenih granica te 405 radnih akcija, seminara, druženja i sportskih natjecanja.

Folklorna sekcija započela je s radom 2000. godine. Od 2002. godine sudjeluje na Županijskim smotrama izvornog i koreografiranog folklora te je svojim uspješnim nastupima izabrana da predstavlja Međimursku županiju na državnim smotrama u Kutini, Slavonskom Brodu, Vinkovačkim jesenima, Đakovačkim vezovima i Voloderskim jesenima. Sudjelovali su i na Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu. Uz to sudjelovali su i u emisijama „Lijepom Našom“, Hrvatska uživo, 100% međimursko, V srcu te nosim, Iz Nanine škrinjice. Nastupali su na Međimurskom proščeju u Zagrebu i humanitarnim koncertima „Za Katružu”. Gostovali su i predstavili međimursko narodno blago u Austriji, Mađarskoj, Švicarskoj, Bugarskoj, Sloveniji, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji te Bosni i Hercegovini. Redovito nastupaju na priredbama unutar općine i Međimurske županije.

Dječja folklorna sekcija oformljena je 2001. godine. Zajedno s tamburašima jedina je u Međimurju sudjelovala na svakoj od 22 održane Smotre dječjeg folklornog stvaralaštva, a također su bili i sudionici svih 15 Smotri dječje popevke. Najznačajnije nastupe bilježe na Vinkovačkim jesenima, Međunarodnom susretu djece i mladih u Zagrebu, u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski u Zagrebu, Festivalu dječjeg folklora Hrvatske u Vinkovcima, Đakovačkim vezovima, smotrama dječjeg folklora u Kutini, Ivancu, Salinovcu, Karlovcu i Vođincima. Čak su dva puta predstavljali Međimursku županiju na Međunarodnom dječjem folklornom festivalu u mjestu Starše u Sloveniji. I ove godine predstavljat će Međimursku županiju na Đakovačkim vezovima.

Tamburaška sekcija osnovana je 2000. godine. Od 2002. godine nastupa na Smotrama tamburaških sastava i orkestara Međimurske županije. Plasirali su se na Državnu smotru u Dugom Selu 2015. godine u kategoriji orkestralnih sastava i osvojili 2. mjesto. 2017. godine u kategoriji folklornih sastava su također osvojili 2. mjesto. Između ostalog više puta nastupali su u emisijama „Lijepom Našom”. Bili su pratnja našoj međimurskoj glazbenici i kantautorici Lidiji Bajuk na njezinom dvostrukom albumu „Matapur”. Redovito prate sve sekcije na smotrama i natjecanjima. Tamburaška sekcija je od 2022. godine održala tri samostalna koncerta pod nazivom „U san mi dođu tambure”. Tamburaška sekcija konstantno radi sa djecom i trenutno se osposobljava nova skupina djece unutar Dječje tamburaške sekcije.

Maškarska sekcija od 1992. godine organizira Fašnik u Zasadbregu. Ugostili su gotovo sva fašnička društva iz Međimurja te brojne grupe iz Varaždinske županije, Mađarske i Slovenije. Svake se godine odaziva na desetak fašnika unutar Republike Hrvatske i van njenih granica. Gostovali su na Riječkom karnevalu te karnevalima u Matuljima, Opatiji, Lovranu, Ptuju, Šoštanju… S ponosom predstavljaju tradicionalne maske „Mukavce” od 1994. godine i „Coprnice” od 1998. godine u vrtićima, školama i muzejima. Maškarska sekcija 2021. godine snimila je emisiju za VTV o fašničkim običajima i svojim tradicionalnim maskama. 2024. godine je svoje maske predstavila na OTV-u.

Ženska vokalna sekcija uz povremene prekide djeluje od 2006. godine. Zajedno sa tamburašima nastupala je na Državnim susretima tamburaških sastava i orkestara u Dugom Selu te na 16. susretu hrvatskih malih vokalnih sastava u Sisku na kojoj je osvojila brončanu plaketu. Tradicionalno nastupa na predsmotrama i Smotri međimurske popevke u Nedelišću. Snimila je dvije samostalne pjesme „Falačec zemle” i „Srneh” koje su po prvi put bile izvedene na festivalima „Kre Mure i Drove” u Prelogu.

Etno sekcija osnovana je 2007. godine. Prikuplja i izlaže stare predmete iz života sela u svom Etno-kutku kojeg su uz pomoć mještana u dvorištu Doma kulture izgradili 2007. godine. Članovi se rado odazivaju na razna događanja u Međimurju i okolnim državama gdje se prikazuju stari zanati i običaji. U proteklih pet godina snimili su četiri filma koja govore o običajima, poslovima i predmetima kojima su se nekada u svakodnevnom životu služili naši stari. Prvi film kojeg su snimili 2021. godine predstavlja predmete iz Etno-kutka. Surađivali su s kustosima Muzeja Međimurja ne bi li dali što vjerniji prikaz onoga što imaju.

Godine 2022. godine snimili su film u kojem se prikazuju običaji vezani uz branje kukuruza; 2023. godine film „Čehara”, a 2024. godine film „Veselo delo” u kojem se prikazuju cjelogodišnji poslovi u vinogradu.

Sve sekcije udruge sudjelovale su na snimanju emisije pod nazivom „Čuvari kajkavske tradicije” udruge Banaf.

Članovi KUU “Zasadbreg” su ponosni što u svojim redovima ima mlade ljude i djecu koje su, uz podršku roditelja, uspjeli zainteresirati i usmjeriti k pravim životnim vrijednostima. Ono što se u udruzi zauzvrat dobiva neprocjenjive su vrijednosti koje se ne mogu kupiti novcem: zajedništvo, druženja, smijeh, sreća, ljubav, iskrena prijateljstva, putovanja te najvažnije, čuvanje i prezentiranje bogatstva međimurske kulturne baštine. Vrlo su ponosni na sve članove, sadašnje i bivše, sve one koji su svoje vrijeme darovali udruzi i zajednici u kojoj žive. Zajedničkim su snagama učinili i naučili zaista mnogo.

Predstavnicima KUU “Zasadbreg” Nagrada “Zrinski” bit će uručena na svečanoj sjednici u povodu Dana Međimurske županije, u srijedu, 30. travnja, s početkom u 12 sati, u dvorani Centra za kulturu Čakovec.

Čestitamo!

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još