NOĆAS POČINJE IZBORNA ŠUTNJA!

U nedjelju izbori za 22 fotelje načelnika, 3 gradonačelnika, 1 župana i 5 njihovih zamjenika!

Autor: Ivica Jurgec Foto/Video: Ivica Jurgec /Ilustracija
- Advertisement -

Danas, u petak, 16. svibnja, u 24 sata, u Međimurju prestaje utrka za 22 fotelje načelnika, 3 gradonačelnika, 1 župana i 5 njihovih zamjenika! U ponoć počinje izborna šutnja, koja traje sve do nedjelje u 19 sati, kada se zatvaraju biračka mjesta.  Na dan koji prethodi održavanju izbora i na dan izbora do zatvaranja biračkih mjesta, zabranjuje se javno predstavljanje i obrazlaganje izbornih programa sudionika biračima, nagovaranje birača da glasuju za određenu kandidacijsku listu ili kandidata, objavljivanje procjena izbornih rezultata kao i objavljivanje prethodnih, neslužbenih rezultata izbora, izjava i intervjua sudionika izborne promidžbe te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela.

Prema odluci Vlade RH, lokalni izbori održavaju se 18. svibnja 2025. godine.  Bit će to izbori za članove predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, izbori za općinske načelnike, gradonačelnike i župane te njihove zamjenike, kao i izbori za zamjenike općinskih načelnika, gradonačelnika i župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina.

Ukoliko ni jedan kandidat u prvom krugu ne dobije više od 50 posto glasova birača, u toj općini, gradu ili županiji održat će se i drugi krug izbora i to 14 dana nakon prvog kruga, točnije 1. lipnja.U drugom krugu izbor se ponavlja između dva kandidata s najvećim brojem glasova. U drugom krugu glasovanja izabran je kandidat koji dobije veći broj glasova birača koji su glasovali.

Istog dana, dakle u nedjelju 18. svibnja, održat će se i izbori za zamjenike općinskih načelnika iz redova pripadnika romske nacionalne manjine. Po prvi puta će Romi i u Međimurju birati i svog zamjenika župana. Romska nacionalna manjina birat će i zamjenike načelnika u Općini Mala Subotica, Općini Orehovica i Općini Pribislavec.

8 NAČELNIKA VEĆ DOBILO MANDAT!

Kao što je poznato, 8 međimurskih načelnika nema protukandidate, pa su zapravo već osvojili novi mandat. No, na glasačkim mjestima ipak će glasači morati to potvrditi na listiću. Evo poimence onih načelnika u Međimurju koji bez posebne napetosti dočekuju nedjeljne izbore:

Emanuel Sinković, kandidat HDZ-a, Općina Goričan; Goran Lovrec, kandidat grupe birača, Općina Gornji Mihaljevec; Valentino Škvorc, kandidat grupe birača, Općina Mala Subotica; Nikola Novak, kandidat SDP-a, Općina Nedelišće; Perica Hajdarović, kandidat HDZ-a i HSLS-a, Općina Podturen; Franjo Lehkec, kandidat HNS-a, HSLS-a i HDZ-a, Općina Strahoninec; Anđelko Nagrajsalović, kandidat SDP-a, HSS-a i MDS-a, Općina Sveti Juraj na Bregu; i Mihael Grbavec, kandidat HNS-a, Općina Vratišinec.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još