U međimurskom školstvu Dan D – utorak 16. studenog

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

U utorak je stupila na snagu ‘Odluka o uvođenju posebnih sigurnosnih mjera obveznog testiranja dužnosnika, državnih službenika i namještenika, službenika i namještenika u javnim službama, službenika i namještenika u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi te zaposlenika trgovačkih društava i ustanova’ te od 16. studenog svi djelatnici za ulazak u svoj radni prostor trebaju (tj. moraju) imati neki oblik potvrde – ili da su preboljeli ili da su cijepljeni ili da su se testirali.

Vezano uz Odluku, kontaktirali smo prve ljude nekih međimurskih srednjih škola i tek jednu OŠ-u iz koje smo dobili i zanimljiv odgovor.

Na pitanje tko će i kako provoditi kontrolu navedenih potvrda, službeni se odgovor Ministarstva čekao cijeli tjedan, a pristigao je tek krajem tjedna, točno u petak navečer:

– Za provođenje odluke zaduženi su poslodavci, odnosno ravnatelji odgojno-obrazovnih ustanova te oni određuju na koji način (tko i gdje) će se kontrolirati tko od zaposlenika ima kakvu potvrdu – nikog od ravnatelja to nije začudilo jer za apsolutno sve što se događa u školi odgovorni su ravnatelji.

Srećom što je preostao vikend za razmišljanje o organizaciji i načinu provođenja Odluke, a možda se zajedno s epidemiologom rješavalo pitanje samoizolacije i izolacije. Ponedjeljak je bio idealan da se u zbornicama čuju različita razmišljanja, stavovi ZA i PROTIV, pa i podjele na one koji imaju argumente i oni koji imaju nekoga negdje koji im je nešto rekao.

Ravnatelji ne biraju stranu cijepljeni ili necijepljeni, oni samo žele svojim učenicima osigurati provođenje nastave. Ravnatelji ne žele da se itko od njih osjeća drugačije, nego kao djelatnik koji će spremno prionuti poslu.

Svi djelatnici ubrzano dostavljaju svoje potvrde, a testirani će dostaviti svoje rezultate testova. Da bi olakšali djelatnicima testiranja uz pomoć Popisa zdravstvenih ustanova i laboratorija, COVID testiranja dogovaraju se s ustanovama koje je javno objavilo Ravnateljstvo civilne zaštite, ali uzalud. Objavili su dokument koji nikom ne služi jer te ustanove s popisa – ne testiraju!

Ravnatelji ugovaraju testiranja tako da njihovi djelatnici ne trebaju plaćati već će se račun ispostavljati školi na kraju mjeseca. Rješenja se nađu, iako je iza njih mnogo promišljanja i međusobnih dogovora.

– Sada je 17 sati i vjerojatno nitko osim spremačica ne zna da sam u školi i da razmišljam, kako roditelj koji prijepodne ne može na roditeljski sastanak bez COVID potvrde, poslijepodne može u dvoranu bez potvrde, kako test vrijedi 48 sati, testiranje je dva puta tjedno, a pet je radnih dana… I kako bi bilo ljepše da razmišljam o poboljšanju kvalitete nastave i organizaciji priredbe u čast Teti Lizi.

Po posljednoj rečenici nije teško identificirati ustanovu, odnosno realna razmišljanja prve žene te ustanove, Mirjane Ribić.

Od četiri kontaktirane međimurske srednje škole dobili smo svega dvije povratne informacije.

– U Tehničkoj školi Čakovec do sada sve funkcionira bez problema. Od ukupno 96 radnika škole, samo njih 11 nema Covid putovnicu (većina njih zato jer su u međuvremenu cijepljeni ili su u izolaciji). Svih 11 radnika obavilo je testiranje, tako da nema radnika kojima bi bio zapriječen dolazak na posao. Za ostale stranke koje koriste usluge škole primjenjuje se odredba o posjedovanju EU Covid potvrde ili drugog pravovaljanog dokumenta, te do sada nije bilo problema – rekao nam je Dražen Blažeka, prof. ravnatelj spomenute škole.

Iz čakovečke Gimnazije Josip Slavenski, ravnateljica Breka-Ovčar, prof. je rekla:

– S obzirom na činjenicu da se nastava u Gimnaziji Josipa Slavenskog Čakovec ovoga tjedna održava na daljinu, nisam u mogućnost izravno svjedočiti o provedbi spomenute Odluke.

Za ovaj tjedan toliko, koliko smo informirani po privatnim kanalima. Većih problema u svezi toga u školama nije bilo, a o problemu se izvrsno u uvodu očitovala Mirjana Ribić ravnateljica OŠ Donja Dubrava.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još