U USMENOME PRIPOVIJEDANJU ZA DJECU I MLADE

U Gornjem Mihaljevcu održat će se 6. Državna (pred)Smotra “Logos 2024.”

Autor: Blanka Lozić Foto/Video: Blanka Lozić
- Advertisement -

Dana 9. travnja 2024. godine u dvorani Mladost u Gornjem Mihaljevcu održat će se 6. Državna (pred)SMOTRA u usmenome pripovijedanju za djecu i mlade “Logos 2024.” s početkom u 16 sati. Organizira je udruga Kreativni studio „Logos“ iz Varaždina koja je osnovana na inicijativu dr. sc. Martine Hranj, a koja predsjeda i Društvom hrvatskih pripovjedača osnovanim 2021. godine.

Densi Radovan članica je društva i profesionalna pripovjedačica, a ujedno i voditeljica (pred)Smotre u Gornjem Mihaljevcu te zamjenica ravnateljice dječjeg vrtića „Sovice.“ Ovom prilikom ispričala nam je motivacije tima koje stoje iza organizacije predsmotre, ali i zašto je pripovijedanje kao vrstu umjetnosti potrebno iscrpno njegovati.

-I posljednjih smo godina također organizirali (pred)smotre, a ove smo godine posebno ponosni jer nam se prijavilo pet škola iz Međimurske županije. Škola iz Murskog Središća i Nedelišća, potom Područna škola Puščine i Područna škola Miklavec te naša škola iz Gornjeg Mihaljevca. Prošle se godine plaćala kotizacija, no ove je godine nema jer je udruga dobila novčane poticaje od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja. Novost je i ta da je ove godine naglasak upravo na predsmotri kojoj je prethodila radionica tijekom koje su učenici i mentori mogli čuti nešto više o vrijednostima i umjetnosti pripovijedanja. Potom su učenici sami pričali o pričama i načinima posredstvom kojih su ih birali, što ih je privuklo i što za njih znači propovijedanje. U konačnici im je svoju priču pripovijedala i pripovjedačica Petra Balić. Učenici su bili oduševljeni i to nas motivira da nastavimo svoj rad.

Pripovijedanje jest zaseban medij, umjetnički proces koji djeluje uz pomoć nečega što bismo mogli nazvati tehnologijom ljudskog središnjeg računala – što uključuje sjećanje, maštu, emocije, intelekt, jezik, gestu, kretanje, izraz (lica ili tijela), i što je najvažnije, stvaranje odnosa u sadašnjem trenutku – odnosa osobe prema drugoj osobi ili prema grupi, stoji u najavi smotre, a Radovan dodaje:

-Kao Društvo, smatramo da ovakvim događanjima potičemo čitanje, njegujemo domoljublje, tradicijsku baštinu i povijest, potičemo usmeno jezično izražavanje i pripremamo mlade za javni nastup, a uz to, njegujemo i potičemo kulturu govorenja te slušanja (međusobnog uvažavanja). Dana 9. travnja svi ćemo se okupiti, a prosudbeno povjerenstvo činit će pet članova među kojima je i doktorica književnosti i hrvatskoga jezika i književnice Emilije Kovač s kojom usko surađujemo i koja se rado odazvala. Tu je i profesorica Anita Škvorc Branda, Petra Balić i ja, koja sam koordinatorica ove predsmotre.

Predsmotra ima ukupno 20 prijavljenih učenika i 19 točaka, a povjerenstvo će odlučiti koja djeca idu na Državnu smotru (masterclass) u Varaždinu koja će se održati 22. travnja 2024. godine.

-U Varaždinu će se djeca grupirati i po grupama raditi s profesionalnim pripovjedačima, pa će osim svog nastupa imat i zadatak osmisliti grupni nastup. Ove godine želimo i educirati mlade učenike i prenijeti im ljubav prema pripovijedanju i sve znanje koje imamo. Smatramo da je nužna potreba njegujemo izražavanje i da se glas mladih čuje kroz propovijedanje. Priče u sebi sadrže životnu mudrost i zato je važno da ih ne zaboravimo. Slušači nisu pasivni sudionici, već su dio priče, a pripovjedači moraju biti opčarani pričom da bi ih priča dirnula.

Ulaz na predsmotru je besplatan za sve zainteresirane.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još