STOP ŠTAKORIMA I OPASNOSTI URUŠAVANJA

‘Tko ne želi sam srušiti staru kuću, srušit će mu općina i to naplatiti od vlasnika!’

Autor: Hana Batcha Frančić Foto/Video: Hana Batcha Frančić
- Advertisement -

Na području općine Sveta Marija nedavno je srušena jedna stara kuća u Donjem Mihaljevcu, u Ulici palih boraca 4. Na koji način općina može doći do ovlasti srušiti nečiju kuću, što je vlasnicima najbolja opcija te koji su daljnji planovi općine, upitali smo načelnicu Svete Marije Đurđicu Slamek.

– Sljedeća na redu je stara kuća u Kolodvorskoj ulici 28 u Svetoj Mariji. Tri godine smo se dogovarali s vlasnicom, koja je govorila da tu planira neki projekt da bi na koncu, u posljednji trenutak, pristala sama angažirati se oko rušenja kuće. Vlasnicima se više isplati da sami sruše kuću nego da to napravi općina, jeftinije im je – rekla je načelnica Slamek, pojasnivši:

Jako stara kuća koja se urušava i raspada se predstavlja fizičku i zdravstvenu opasnost (leglo štakora), a ima ih i gdje struja nije iskopčana pa postoji opasnost i od požara. Procedura je takva da komunalni redar šalje opomenu i traži od vlasnika nekretnine da sanira ili ukloni takvu kuću. Uvijek se pokušavamo dogovoriti s vlasnikom i izići mu ususret.

Načelnica Đurđica Slamek

Ako vlasnik ne želi ništa poduzeti, tad nastupa i građevinski inspektor te komunalni redar na temelju njegove procjene ispostavlja rješenje o nužnom rušenju. Ako se s vlasnikom ne može doći u kontakt, općina angažira odvjetnika, koji tad zastupa vlasnika kuće i također komunalni redar izda rješenje o rušenju. Sve je po zakonu – pojasnila je načelnica.

Saznajemo i da nakon rušenja, općina šalje zahtjev Poreznoj upravi i ako se ne zna vlasnik, onda općina nasljeđuje zemljište te nekretnine u visini troškova rušenja kuće, a ako se zna vlasnik, njemu sjeda ovrha na plaću u visini tih troškova rušenja.

– Nažalost većina vlasnika takvih kuća uglavnom ne živi u našoj općini. Neki vlasnici su poznati, a mnogi i nisu jer nije proveden ostavinski postupak nakon smrti vlasnika nekretnine pa nam se opomene koje šaljemo prema upisanim vlasnicima u zemljišnoknjižnom ulošku vraćaju. Naime, mnogi od upisanih vlasnika nisu više ni živi pa su tu još i dodatni problemi koje mi kao JLS teško rješavamo. Tu je i velika krivnja Vlade RH koja bi nam trebala dati veće ovlasti i pojednostavniti postupak vezan za takve nekretnine. One same predstavljaju ruglo, a pored toga i dvorišta su uglavnom neuređena pa je cjelokupni dojam užasan. Možete samo zamisliti kako je živjeti pored ruševne kuće i bojati se pustiti djecu da se igraju u dvorištu kako im crijep ne bi pao na glavu i ozlijedio ih – dodala je Đurđica Slamek i naglasila:

– Možda to zvuči malo oštro, ali takvi objekti ne mogu biti u naseljima i mi ćemo poduzeti sve pravne instrumente da se oni uklone!

Jučer je vlasnica stare kuće u Kolodvorskoj ulici tako započela s rušenjem svoje stare kuće, koja je nekad možda imala lijepu prošlost, no sada je samo ruglo koje ugrožava sigurnost i zdravlje ostalih stanovnika.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još