NERASKIDIVE VEZE

Tino Jelenić: Majke nas nauče hodati, a mene je moja naučila i plesati

Autor: BL Foto/Video: medjimurski.hr
- Advertisement -

Tino Jelenić (32) rodom je iz Male Subotice, no život ga je odveo u Hrašćicu u Varaždinskoj županiji. Ipak, njegove veze s rodnim krajem nikad nisu raskinute. Odmalena je član kulturno umjetničkih društava, a danas vodi KUD Belica.

Trajni biljeg njegovoj ljubavi prema folkloru dala je njegova majka Marija Jelenić, također dugogodišnja voditeljica kulturno umjetničke skupine u Orehovici, a koja ga je od malih nogu podučavala tradiciji njegova kraja i usadila mu ljubav i ponos prema međimurskoj kulturi.

Tino je svoj put započeo kao član dječjih folklornih sekcija, a u odraslijoj dobi postao je dio folklornih sekcija gdje se istaknuo kao plesač. U tom vremenu razvio je interes i za tamburicu pod vodstvom Andrije Ribića, no u konačnici, snažnija je bila privrženost folklornim plesovima za koje danas osmišlja koreografije.

Unatoč tome, nije u potpunosti odustao ni od glazbe te je danas član Tamburaškog sastava „Frikovi“ s kojim redovito nastupa. Više od svega pak oduševljava njegova volja jer iz ljubavi prema onome što radi tjedno putuje i do 400 kilometara. Prijepodne, on radi kao asistent u Osnovnoj školi Tomaša Goričanca u Maloj Subotici, poslijepodne do tri puta tjedno vodi i uvježbava plesnu skupinu KUD-a Belica, dok je navečer posvećen svojoj obitelji, supruzi Moniki te kćeri Mirijam (4) i sinu Lovri (2). I tako iz dana u dan, no ipak, ističe, on je bez obzira na sve – ispunjen.

– Radim kao asistent u školi u Maloj Subotici, a završio sam Glazbenu školu Varaždinu, smjer solo pjevanje i teorija glazbe. Ipak, nisam otišao na akademiju, već sam se odlučio upisati Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu – Odsjek u Čakovcu i završio sam smjer učitelja razredne nastave. Nakon obaveza s poslom, na red dolazi folklor. Znanje o plesovima stjecao sam još od djetinjstva, redovito nastupajući, ali i učeći od starijih članova u odraslijoj dobi. U konačnici sam se odlučio i formalno educirati te sam otišao na Ljetnu i Zimsku školu hrvatskoga folklora u organizaciji Hrvatske matice iseljenika.

Škola je tumači nam Jelenić, podijeljena po zonama kao i naš folklor, a dijeli se na panonsku, alpsku, dinarsku i jadransku zonu. On pak je prošao sve njih i tako se dodatno obogatio znanjem o folkloru i izvan naše regije. Imao je tu priliku slušati renomirane hrvatske folkloraše poput Andrije Ivančana, Gorana Kneževića i drugih.

– Na jednom mjestu tako se nađu svi umjetnici koji se bavite folklorom i koji izgaraju od želje da kroz svoj rad očuvaju našu baštinu, rekao je Jelenić.

Iako je vezan za Malu Suboticu, danas radi za KUD Belica, a do te je suradnje došlo sasvim neplanirano.

– Snimala se emisija „Lijepom našom u Belici“ u produkciji HRT-a, a društvo je taman ostalo bez voditelja. Tu sam uskočio ja i zajedno smo posložili program, a suradnja traje do danas. Kliknuli smo, a trenutno se pripremamo za nastupe, stoga su nam susreti češći, čak tri puta tjedno. Iako sam se u početku pitao hoću li se snaći u novoj ulozi, ispalo je bolje od očekivanog i obostrano smo se prihvatili. S druge strane, možda je to i očekivano jer KUD-ovci su ljudi puni veselja i prihvaćanja, gdje god da ih susretnete. Također, imam razumijevanja i za sve članove jer brojni od njih imaju i mnoge druge obaveze, no prilagodimo se kako bi svi članovi bili prisutni. Trenutno se pripremamo za 17. Smotru međimurskog i koreografiranog folklora koja će se održati u Donjoj Dubravi 27. i 28. travnja 2024. godine. To je ujedno i jubilarna 50. Smotra međimurskog folklora, a onda nakon toga kreću kvalifikacije za državne susrete.

Doista, angažman Jelenića posebno je pohvalio predsjednik KUD-a Belica Petar Janušić ističući da Tino svaka tri dana u Belicu dolazi putujući po probi šezdesetak kilometara kako bi skupinu pripremio na nastup.

Pred mladim umjetnikom još je mnogo godina razvoja, a podijelio je s nama svoje želje za budućnost.

– Ako će moje obaveze dopuštati, a kojih je trenutno mnogo, volio bih se više posvetiti glazbi u pisati studij Glazbe i medija na Sveučilištu Sjever kako bi dodatno osnažio i formalno ovjenčao svoje znanje akademskom potvrdom. Ono što mi se dugo povlači po podsvijesti je možda neka želja da jednom Međimurje stvori jedan ansambl sastavljen od najkvalitetnijih članova iz postojećih međimurskih KUD-ova. Postojale su slične inicijative, no teško je privući članove jer su odani matičnim društvima. Možda jednom Međimurje doista dobije takav sastav s kojim bi se ostvarila nacionalna i internacionalna vidljivost, rekao je Jelenić.

Početkom jeseni, u planu je ostvariti suradnju između KUD-a Belica i KUD-a „Fijolica“ Orehovica kako bi zajedničkim radom ova dva kuda priredila cjelovečernji folklorni koncert po uzoru na najbolje hrvatske ansamble.

– Ideja je pokazati da jednak potencijal ima i Međimurje, a toj se ideji i realizaciji doista veselimo, rekao je za kraj.

Doista, očekujemo daljnje sjajne korake ovog talentiranog voditelja.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još