Genetske mogućnosti ljudskog roda još su uvijek uvelike neotkrivene, a danas obilježavamo Dan DNK kao podsjetnik na sve ono što nam genetika pruža i obećava.
Današnji dan je znamenit zbog toga što je prije 68 godina četvero znanstvenika, James Watson, Francis Crick, Maurice Wilkins i Rosalind Franklin u stručnom časopisu Nature objavilo objašnjenje strukture DNK.
Već smo u osnovnoj školi učili da je DNK osnovna molekula na kojoj se temelji nasljeđivanje i odgovorna je za prijenos nasljednog materijala i osobina. Kod ljudi, te osobine idu od boje kosa pa sve do sklonosti prema nekim bolestima.
Za vrijeme diobe stanice, DNK se replicira i prenosi se potomcima putem reprodukcije. DNK svake osobe, njihov genom, naslijeđen je od oba roditelja.
Tehnologija je posljednjih godina nevjerojatno napredovala i stručnjaci s Ohio Statea otkrili su nešto što bi moglo postati revolucionarno. Jednog dana, u ne tako dalekoj budućnosti, sićušni roboti zasnovani na DNK i drugi nanouređaji unosit će lijekove u naša tijela, otkrivati prisutnost smrtonosnih patogena i pomagati u izradi sve manjih elektronskih uređaja koji će potpomagati funkcioniranje našeg tijela.
Budućnost je definitivno bliže no što smo očekivali…