Mještani Svete Marije i Donjeg Mihaljevca mogu biti ponosni na svog novog svećenika Mirka Pilaja, koji je u župu Svete Marije stigao krajem kolovoza 2021. godine. Osim što je pomaknuo termin misa namijenjenih dolasku djece s ranog nedjeljnog termina u 8 sati na 10.30 sati, ovih je dana uljepšao crkvu raznim biljkama iz svoje župe, a ispred oltara postavio je i izložbu svojih fotografija „Misijska nedjelja“ koja predstavlja život ljudi u Africi.
– Ovo je jako lijepa crkva, nevjerojatno koliko biljaka ima u njoj! I izložba o Africi! – izjavili su danas turisti iz Zagreba koji su zastali razgledati Crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije u Svetoj Mariji, ugodno iznenađeni viđenim.
Za dobro raspoloženje mještana i slučajnih posjetitelja u crkvi zaslužan je Mirko Pilaj, po mnogo čemu poseban svećenik, o čijim biljkama, ljubavi prema prirodi, fotografiji, putovanjima i nogometu smo već pisali na portalu Medjimurski.hr.
Zelenilo ispred, iza i oko oltara
Ovih dana Mirko Pilaj je u crkvu u Svetoj Mariji smjestio 50-ak većih biljaka u teglama iz dvorišta svoje župe, koje će krasiti prostor, a čime će se spriječiti njihovo smrzavanje u hladnim mjesecima. Nekoliko biljaka smjestio je i u crkvu u Donjem Mihaljevcu. U župi Svete Marije vjerojatno nema više niti jedne prostorije u kojoj nisu smještene njegove biljke pozamašnog broja, mnoge iz tropskih predjela, koje je trebalo skloniti iz župnog dvorišta od hladnoće.
Tako posjetitelje, dok slušaju pjesme i propovijed, dodatno smiruje pogled na zelenilo, kao što su razne vrste palmi, čije sjeme je svećenik donio još 2003. godine iz Nice, mimoze te još drugih vrsta biljaka, od kojih je najveći australski fikus donesen iz Filipina prije mnogo godina. Biljke su u crkvu pomogli dopremiti vatrogasci iz DVD-a Sveta Marija, zvonar crkve u Svetoj Mariji Josip Hunjadi te zvonar crkve u Donjem Mihaljevcu Pavao Igrec.

Izložba o Africi stajat će cijeli tjedan
Svećenik Mirko Pilaj je u nedjelju, 24. listopada 2021. godine, ispred oltara napravio i malu izložbu „Misijska nedjelja“ u kojoj je izložio rekvizite koje je donio te fotografije koje je napravio za vrijeme svog posjeta Africi 1998. i 2002. godine. Tada je posjetio veličasnog Antuna Štefana iz Preloga, sadašnjeg župnika Šenkovca, koji je tada kao ravnatelj papinskih misijskih djela u Hrvatskoj boravio u humanitarnoj misiji u afričkoj državi Benin. Život se tamo, kaže Mirko Pilaj, do danas nije puno promijenio.
Na fotografijama, ovaj svećenik i vrstan fotograf zabilježio je svakodnevni život stanovnika afričkih sela, od trgovine i prodaje, higijene, stanovanja do izgradnje kuća od blata usred močvarnog područja. Rekviziti uključuju bubnjeve, slonove, kemijske olovke od bambusa i sl., a izložbu fotografija pomogla je posložiti lokalna djelatnica pošte Bernarda.

– U Africi je bilo jako lijepo. Išlo nas je tamo nekoliko svećenika, ali ne putem agencije već smo došli direktno na farof kod vel. Štefana, pa smo išli i posjećivali mjesta koja smo željeli. U obilaske smo išli na motorima, a svatko je imao svog šofera, pri čemu je umijeće bilo prepoznati svog šofera kasnije među mnoštvom sličnih crnih glava – opisuje nam Mirko, koji je zadovoljan što posjetiteljima crkve može prezentirati i Afriku, s obzirom da se na skoro svakoj propovijedi dotakne i neke zanimljive pričice iz Afrike.

– Posebno mu je u sjećanju ostalo mjesto na obali Atlantskog oceana zvano „Vrata bez povratka“, gdje su nekad hvatali djecu i odvozili ih kao robove u Ameriku. Roditelji su stoga svojoj djeci na licu urezivali znakove kako bi znali iz kojeg su plemena i kasnije se mogli naći – rekao nam je.
Vrata bez povratka na plaži grada Ouidaha u Beninu predstavljaju memorijalni slavoluk od betona i bronce, postavljen u spomen svih porobljenih afričkih robova.
Izložba o Africi moći će se razgledati cijeli ovaj tjedan, nakon čega seli u crkvu u Donjem Mihaljevcu – rekao nam je Mirko Pilaj, svjetski putnik koji je, među ostalim, imao prilike vidjeti i nezaboravne norveške fjordove, posjetiti svetište u Portugalskom gradu Fatima i rukovati se u Rimu s papom Ivanom Pavlom II. 1979. godine, koji je tada služio svetu misu na hrvatskom jeziku.