Dvadeset i šest žena sa 63 djece nije uspjelo prošle godine pronaći smještaj u Sigurnoj kući, domu za žrtve obiteljskog nasilja u Međimurskoj županiji. Dom je lani pružio utočište za 38 korisnika, među kojima je bilo 22 djece, piše Večernji list.
No, zbog premalo prostora, morali su odbili 15 zamolbi za smještaj koji im je uputio Centar za socijalnu skrb Čakovec, ali i zamolbe iz socijalnih ustanova iz Rijeke, Siska, Krapine, Velike Gorice, Makarske, Belog Manastira… Socijalni radnici prisiljeni su smještati žrtve obiteljskog nasilja, a to su u najvećem broju slučajeva majke s djecom, u stotine kilometara udaljenim gradovima.
– Budući da smještajni kapacitet Sigurne kuće u Čakovcu ne pokriva potrebe Centra za smještajem, zlostavljane osobe zbrinjavaju se u skloništima koja se nalaze u Varaždinu, Zagrebu, Bjelovaru, Rovinju, Vukovaru, Rijeci, Osijeku, Križevcima, Krapini i drugdje. Odvođenje žrtve i njezino zbrinjavanje u kući za zlostavljane izvan županije dodatno traumatizira žrtve nasilja. Moraju mijenjati svoj ustaljeni način života, djeca moraju mijenjati školu koju polaze, obitelji dolaze u sredinu kojoj u manjoj ili većoj mjeri vrijede drugačija pravila života i ponašanja, zbog toga žrtve nasilja ovaj oblik zaštite ponekad doživljavaju kao indirektno kažnjavanje. Bilo bi najprimjerenije udaljiti nasilnika iz obitelji i omogućiti mu stručni tretman oko njegova mijenjanja i liječenja – smatra ravnateljica Centra za socijalnu skrb Čakovec Alenka Bilić.
Cijeli članak pročitajte klikom ovdje.